Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Kierowcy przez tunel przejadą w przyszłym roku
16-latek wyrwał się napastnikowi i uciekł
Pożar w Żołyni
"Markowianie" o swoim projekcie
home > Start > Aktualności > Odśnieżyłeś? Sypnąłeś solą?
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT Łańcut
2018.12.18 08:58

Odśnieżyłeś? Sypnąłeś solą?

Prawo nakłada na mieszkańców usuwanie śniegu i lodu z dachów a także utrzymanie czystości na chodnikach bezpośrednio przylegających do posesji. W przypadku zaniedbań w tych kwestiach naliczane są mandaty od 100 zł do nawet 500 zł.
Odśnieżyłeś? Sypnąłeś solą?
Odśnieżyłeś? Sypnąłeś solą?

Przepisy w tej sprawie reguluje ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ( Dz.U.2017.1289 t.j.
).

Właściciel nieruchomości ma obowiązek:

- utrzymania czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości.

- oprócz odśnieżania na mieszkańców spada także obowiązek "odlodzeń" chodników. Gdy jest ślisko należy posypać chodnik solą lub piaskiem.

Przechodzień, który przewróci się obok naszej posesji i zrobi sobie krzywdę może bowiem dochodzić odszkodowania na drodze sądowej.

Wyjątki.

Mieszkańcy są zwolnieni od obowiązku utrzymania czystości chodników w przypadku gdy gmina w tym miejscu pobiera opłaty za postój czy parkowanie. Wtedy ten obowiązek przechodzi na poczet gminy.

Usuwanie śniegu i sopli z dachu.

Kwestie usuwania nadmiaru zalegającego na dachu śniegu i sopli stwarzających zagrożenie dla przechodniów jasno reguluje prawo budowlane. W razie występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą spowodować uszkodzenie obiektu budowlanego lub sprowadzić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, właściciele i zarządcy zobowiązani są do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego. Oprócz odśnieżania dachów, dotyczy to także usuwania sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych. Oprócz kary finansowej, w tym przypadku sąd może orzec również ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku.

Red
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Odśnieżyłeś? Sypnąłeś solą?, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Red dodany
 
Odsłon: 6356
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (15)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
304-532
~ Moher ze wsi Łańcut  "Przechodzień, który przewróci się obok naszej posesji i zrobi sobie krzywdę może bowiem dochodzić odszkodowania na drodze sądowej." - ewidentna wina "przechodnia" - niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. ;)
18 grudnia 2018
+30
-5
6db-2d6
~ VIIRP  To jest właśnie polska. Wypić piwka na chodniku przed domem nie można no bo odrazu mandat, miejsce publiczne itd. Ale w zimie już muszę odśnieżyć no bo przecieżto moje :P
18 grudnia 2018
+26
-5
613-f77
~ Duliq  Tak odśnieżać to muszę to zrobić bo to chodnik przylegający do posesji. Wypiję piwko wtedy teren już nie mój tylko miejsce publiczne i jest mandat.
18 grudnia 2018
+18
-4
Ostatnio dodane komentarze
973-49c
~ www   Radzę sprawdzać czy poszkodowany na chodniku, posiada buty zimowe o odpowiedniej wysokości bieżnika.Roku produkcji itd...
3 stycznia 2019
brak ocen
bbd-cfc
~ bruno   Drzewa przy domu wyciąć nie możesz, odśnieżać chodniki to musisz.
19 grudnia 2018
+3
-0
e2a-d47
~ Chris  do ~ gość   A później płacz że ulice w złym stanie i auta rdzewieją...
18 grudnia 2018
+6
-0
e86-1cc
~ Andrzej  do ~ KPX   Widziałem jak sąsiadka odśnieżała to jednak jej co prawda nie korona ale koronkowe majtki spadały bo to w lipcu akurat było.
18 grudnia 2018
+8
-2
55f-0b8
~ gość   szkoda że ustawa nie nakłada obowiązku sypania dróg solą, bo co widze służby drogowe to walą sam piasek po tych drogach
18 grudnia 2018
+7
-1
979-ee5
~ KPX   Aż żal patrzeć na te komentarze. Daleko tu ludziom do cywilizacji XXI w., tu nadal lepiej stać murem-kargulem. Solą po oczach by sypał, ale chodnik już gorzej, bo lepiej zeby sąsiad nogę skręcił. co?? Od razu było by,
że zasłużył sobie. Czy nie lepiej, być po po prostu człowiekiem i choć trochę stać się ludzkim, niż wylewać hejt bez powodu. Ja rozumiem, że życie to nie bajka, ale gdyby choć każdy z nas starał się być choć trochę lepszym człowiekiem i nie patrzył na innych tylko na siebie to wszystkim było by lepiej. My odśnieżamy, na zmianę z sąsiadami i jakoś nikomu korona z głowy nie spadła.
18 grudnia 2018
+7
-10
2c3-f3e
~ bolek   Niech odśnieża ten co tę ustawę wymyślił.
18 grudnia 2018
+12
-3
03e-903
~ Ja  do ~ Lx   Rakszawa ma swoje prawa i tam nikt nikomu nie podskoczy
18 grudnia 2018
+4
-4
c4b-0d4
~ Maczka   Porównajcie sobie przedmieścia Rzeszowa i Łańcut. Od paru lat w naszym mieście wszyscy odpuścili sobie odśnieżanie.
18 grudnia 2018
+6
-3
92e-a61
~ smietnik28   do VIIRP, jeśli dla ciebie większym priorytetem jest wypicie bezkarnie piwka na chodniczku niż odśnieżenie go to brak mi słów. Chcecie żeby "ktos" to zrobił za was bo podatki płacicie. Jest multum domów ktorzy mieszkają przy drogach gminnych i sami odśnieżają całe drogi na wlasny koszt (a przypomne ze takie same podatki płacą). Zabierz ***** z przed komputera i zrob to zanim ktos sobie krzywdy nie zrobi.
18 grudnia 2018
+4
-16
613-f77
~ Duliq   Tak odśnieżać to muszę to zrobić bo to chodnik przylegający do posesji. Wypiję piwko wtedy teren już nie mój tylko miejsce publiczne i jest mandat.
18 grudnia 2018
+18
-4
425-4e4
~ Lx   Proponuje przejść się po Rakszawie tam mało kto odśnieża chodniki, nie wiem po co jest te prawo jak i tak nikt go nie przestrzega A służby tego nie kontrolują i maja w d.
18 grudnia 2018
+4
-9
304-532
~ Moher ze wsi Łańcut   "Przechodzień, który przewróci się obok naszej posesji i zrobi sobie krzywdę może bowiem dochodzić odszkodowania na drodze sądowej." - ewidentna wina "przechodnia" - niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. ;)
18 grudnia 2018
+30
-5
746-954
~ Janusz   Zdjęcie wykonane pod domem sędziego :) przechlapiecie sobie. Poza tym tam nikt nie chodzi. Jedynie dzieci jeżdzą na sankach i przyda się troche śniegu :) bo na ulicy brak.
18 grudnia 2018
+8
-3
6db-2d6
~ VIIRP   To jest właśnie polska. Wypić piwka na chodniku przed domem nie można no bo odrazu mandat, miejsce publiczne itd. Ale w zimie już muszę odśnieżyć no bo przecieżto moje :P
18 grudnia 2018
+26
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x