Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
16-latek wyrwał się napastnikowi i uciekł
Pożar w Żołyni
"Markowianie" o swoim projekcie
I miejsce na Regionalnym Turnieju Ligi Robotów
home > Start > Aktualności > Dwie osoby zatruły się "czadem"
Rozmiar tekstu:
AAA
KRZEMIENICA
2018.10.15 08:53 | aktualizacja: 2018.10.15 08:56

Dwie osoby zatruły się "czadem"

W sobotę o godzinie 20:35 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie wpłynęło zgłoszenie z Krzemienicy o zasłabnięciu mężczyzny w łazience prawdopodobnie po zatruciu tlenkiem węgla.
Dwie osoby zatruły się "czadem"
Dwie osoby zatruły się "czadem"

Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali w budynku mieszkalnym na piętrze w pokoju cztery osoby dorosłe. Miernik wielogazowy wskazał obecność tlenku węgla na poziomie 250ppm (250 cząstek związku chemicznego tlenku węgla przypadające na milion cząsteczek powietrza) więc podjęto decyzję o natychmiastowym otworzeniu wszystkich okien celem wywołania przeciągu, co spowodowało natychmiastowy spadek stężenia. Następnie ratownicy medyczni weszli do pokoju i podali tlen osobie wyniesionej z łazienki, a następnie ewakuowano wszystkie osoby na zewnątrz obiektu. Na miejsce zdarzenia została wezwana dodatkowo druga karetka Pogotowia Ratunkowego i po przebadaniu wszystkich mieszkańców do szpitala zostało zabranych dwoje z nich z objawami zatrucia tlenkiem węgla. Następnie wykonano ponowny pomiar stężenia CO w mieszkaniu nie stwierdzając obecności tlenku węgla. Po zakończeniu działań strażacy właścicielowi udzielili krótkiego instruktażu na wypadek powstania CO - dlaczego powstaje, jak nie dopuścić do podobnych sytuacji i jak działać gdy się wydarzą.

Przypuszczalną przyczyną zdarzenia była niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe., a do zatrucia najprawdopodobniej doszło podczas kąpieli.

A oto kilka porad, aby uniknąć zaczadzenia:

- nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych,

- w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,

- systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu lub kratki,

- często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien,

- nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

Więcej: http://www.straz-lancut.pl/aktualnosci/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa,261.html

KP PSP Łańcut/Red
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
Dwie osoby zatruły się "czadem", 4.5000 out of 5 based on 2 ratings
KP PSP Łańcut/Red dodany
 
Odsłon: 8431
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
5b0-d94
~ 99  do ~ maciek?   "Może u Ciebie flaszka ważniejsza niż czujka :)"
Chyba przedmówcy chodziło o wyśmianie tej polskiej mentalności, że na flaszkę zawsze się znajdzie kasa, ale na czujkę to już szkoda.
16 października 2018
+1
-0
022-62e
~ maciek?  do ~ maciek   Może u Ciebie flaszka ważniejsza niż czujka :) dobrze, że straż prowadzi kampanię uświadamiającą jak ważna jest instalacja czujki. Ale można dodać, że czujnik czujnikowi nierówny, i trzeba kupić dobry i z certyfikatem, a nie jakiś shit z internetu.
15 października 2018
+5
-0
62a-a48
~ maciek   - kupić czujkę czadu.
Na flaszkę to zawsze się znajdzie kasa, ale na czujkę dymu i czadu, to brak kasy w polskich domach...
15 października 2018
+6
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x