Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Jechał chodnikiem, został ukarany mandatem
Zderzenie aut przy SP2 w Łańcucie
Tragiczny wypadek, zmarła jedna osoba
Nie będzie wody
home > Start > Aktualności > Rodzina Ulmów, patronem dworca w Łańcucie
Rozmiar tekstu:
AAA
ŁAŃCUT
2023.08.30 12:03 | aktualizacja: 2023.08.30 16:18

Rodzina Ulmów, patronem dworca w Łańcucie

Dziś na dworcu PKP w Łańcucie odsłonięto mural i pamiątkową tablicę informacyjną.
Rodzina Ulmów, patronem dworca w Łańcucie
Rodzina Ulmów, patronem dworca w Łańcucie

Podczas uroczystości Krzysztof Mamiński - prezes PKP S.A. podkreślał , ż e dworzec w Łańcucie zyskuje wyjątkowych patronów - r odzinę Wiktorii i Józefa Ulmów wraz z dziećmi.

-To wielki dzień dla Łańcuta. To wielki dzień dla Polski. Rodzina Ulmów powoduje, że jeszcze bardziej każdy z nas może być dumny, że jest Polakiem - mówił Krzysztof Mamiński , prezes PKP S.A.

Grażyna Ignaczak- Bandych - Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej , podkreśliła, że dzisiejsza uroczystość w Łańcucie to kolejny etap wśród licznych wydarzeń i przygotowań przed zbliżającą się beatyfikacją, a rodzina Ulmów z Markowej jest dla nas, współczesnych znakomitym przykładem , jak żyć i postępować:

- Wiktoria i Józef to są przykłady wyjątkowe. Nie tylko ze względu na bohaterstwo, ale przede wszystkim ze względu na ich człowieczeństwo. Na to, jakimi byli ludźmi, jak potrafili wychowywać swoje dzieci, ale też angażować się społecznie. Dzisiaj ten przykład powinien iść w Polskę - mówiła minister Ignaczak- Bandych .

Poseł Kazimierz Gołojuch mówił, że uroczystość nadania imienia Ulmów dworcowi w Łańcucie to kolejne ważne wydarzenie upamiętniające tych bohaterskich ludzi, ale także przypominające o innych Polakach ratujących Żydów:

-Ulmowie ratowali Żydów, ale nie tylko oni. Po tej tragicznej zbrodni 21 Żydów przechowało się w Markowej. Byli dalej chronieni, ratowani. I takich przykładów na terenie Polski było wiele i wszystkim dzisiaj oddajemy hołd na czele z rodziną Ulmów - mówił poseł Kazimierz Gołojuch .

Marszałek Władysław Ortyl podczas uroczystości podziękował w imieniu samorządu województwa za to wydarzenie. Przypomniał także, że sejmik województwa ustanowił na Podkarpaciu rok 2023 Rokiem Rodziny Ulmów . Mówił także o powstałym z inicjatywy samorządu województwa Muzeum Polaków ratujących Żydów w Markowej, które jest jedyną tego typu placówką w kraju.

-Mamy obowiązek promować Podkarpacie. Mamy obowiązek promować wielkie dziedzictwo Podkarpacia, zajmować się kulturą pamięci, promować i przypominać postawy synów i córek naszej ziemi. Takimi postaciami są Ulmowie i ich heroiczna postawa. Wszyscy musimy o tym pamiętać, to przekazywać i edukować młode pokolenie, które takich postaw potrzebuje - mówił marszałek Władysław Ortyl.

Podczas wydarzenia Mateusz Szpytma - zastępca prezesa IPN, przybliżył ciekawą biografię Józefa i Wiktorii Ulmów . Kulminacyjnym momentem było odsłonięcie pamiątkowej tablicy.

Wydarzenie to jest jedną z aktywności wpisujących się w działania Kancelarii Prezydenta RP, które związane są z obchodami towarzyszącymi planowanej we wrześniu br. beatyfikacji Rodziny Ulmów.

Z inicjatywą nadania dworcowi imienia Ulmów wyszły Polskie Koleje Państwowe, w ramach działań upamiętniających beatyfikację rodziny, która ma się odbyć 10 września. Dworzec kolejowy w Łańcucie zyskał imię Rodziny Ulmów w ramach programu nadawania wybranym dworcom imion wybitnych Polaków, realizowanego przez Polskie Koleje Państwowe S.A. W programie brane są pod uwagę różne życiorysy, zakresy zaangażowania czy zasługi dla niepodległej Polski oraz różne okresy z bogatej, ponadtysiącletniej historii kraju. W ramach tego programu jako pierwszy imię otrzymał stołeczny Dworzec Centralny. Obecnie, wliczając dworzec w Łańcucie, swoich patronów ma 14 dworców kolejowych PKP.

Autorem muralu jest Arkadiusz Andrejkow

red.
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
Rodzina Ulmów, patronem dworca w Łańcucie, 5.0000 out of 5 based on 2 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 15413
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
balpa  Zastanawiam się kto z rządzących na tym wszystkim łapę trzyma, bo to jest jakaś parodia. Nie chce ujmować zasług tej rodziny, lecz cały czas ktoś ginie ratując życie innych, a ilu z nich znamy??, może promil albo i mniej, ale że w mediach o pozostałych nic nie było to już nas niestety nie interesują.
30 sierpnia 2023
+19
-1
Ostatnio dodane komentarze
Koleś   Nie widzę na zdjęciu posła Grzegorza Brauna. Nie dojechał?
Wielka szkoda. To wielki patriota. konfederata i miłośnik narodu ratowanego przez Ulmów XD
A tak na poważnie: ta polityczna hucpa jest żałosna. Bezczeszczenie pamięci ludzi odważnych i światłych, jak na czasy, w których żyli.
31 sierpnia 2023
+10
-0
oliwkowy kogut   TO JEST PROFANACJA TEJ RODZINY
31 sierpnia 2023
+11
-3
balpa   Zastanawiam się kto z rządzących na tym wszystkim łapę trzyma, bo to jest jakaś parodia. Nie chce ujmować zasług tej rodziny, lecz cały czas ktoś ginie ratując życie innych, a ilu z nich znamy??, może promil albo i mniej, ale że w mediach o pozostałych nic nie było to już nas niestety nie interesują.
30 sierpnia 2023
+19
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x