Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Otwarcie tunelu w Łańcucie!
Centrum Sportowo Rekreacyjne otwarte
Nowy punkt na mapie męskiego stylu
Rzeka Sawa przekroczyła stan alarmowy
home > Start > Aktualności > Pompy ciepła 12 kW - do jakiego domu? Sprawdź zużycie prądu!
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2024.06.12 12:04 | aktualizacja: 2024.06.12 12:06

Pompy ciepła 12 kW - do jakiego domu? Sprawdź zużycie prądu!

Pompa ciepła zawsze powinna być dobrana do zapotrzebowania energetycznego budynku, w którym będzie pracować. Jej wybór nie może być zatem przypadkowy. Do jakiego domu warto wybrać urządzenie o mocy 12 kW? Jakie czynniki mają znaczenie? Sprawdź.
Pompy ciepła 12 kW - do jakiego domu? Sprawdź zużycie prądu!
Pompy ciepła 12 kW - do jakiego domu? Sprawdź zużycie prądu!

Pompa 12 kW a zapotrzebowanie energetyczne budynku

Zapotrzebowanie domu na energię jest najważniejszym czynnikiem, który należy brać pod uwagę podczas wyboru pompy ciepła. Dla każdego budynku ten parametr jest nieco inny. Pamiętaj więc, że jeśli Twój sąsiad poleca Ci np. urządzenie o mocy 12 kW, które u niego doskonale się sprawdza, nie oznacza to, że tak samo będzie w Twoim domu.

Zapotrzebowanie energetyczne budynku jest uzależnione od wielu czynników. Kształtują go przede wszystkim poniższe zmienne:

 • poziom izolacyjności termicznej,

 • rodzaj wentylacji,

 • zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową (liczba użytkowników),

 • rodzaj instalacji grzewczej.

Ważna jest również powierzchnia budynku. Im większa, tym bardziej wydajne musi być ogrzewanie.

Docieplenie budynku a pompa ciepła 12 kW

Warto przyjrzeć się zależności pomiędzy powierzchnią domu a dociepleniem. Przyjmuje się, że pompa ciepła 12 kW sprawdzi się w obiektach o poniższych parametrach. Na pierwszym miejscu wskazano grubość izolacji, a na drugim powierzchnię domu:

 • 5 cm - 110-130 m 2,

 • 10 cm - 130-150 m 2,

 • 15 cm - 150-180 m 2,

 • 20 cm - 180-270 m 2,

 • 25 cm - 270-400 m 2.

Z tego wynika, że pompa ciepła 12 kW może być wystarczająca nawet do bardzo dużego domu, jednak pod warunkiem, że zastosowano w nim odpowiednią grubość izolacji. Jeśli jest ona cieńsza, to taki rodzaj urządzenia zapewni komfort termiczny na mniejszej powierzchni.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://pompy.app/pompy-ciepla-12-kw/.

Jakie jest zużycie prądu dla pompy ciepła 12 kW?

Na stronie https://pompy.app/ możesz znaleźć wiele różnych modeli takich urządzeń pochodzących od renomowanych producentów. To m.in.:

 • Kaisai,

 • Panasonic,

 • Kołton,

 • LG,

 • Rotenso.

Jednym z najważniejszych parametrów, który warto brać pod uwagę, jest zużycie energii elektrycznej. Jak się ono prezentuje dla pompy ciepła 12 kW?

Urządzenie o mocy 12 kW będzie odpowiednie dla budynków, których roczne zapotrzebowanie energetyczne mieści się na poziomie około 20 kWh. Co więcej, będzie ono inne w zależności od rodzaju ogrzewania istniejącego w budynku. Dla pompy o takiej mocy zużycie energii to:

 • 4.422 kWh/rok przy ogrzewaniu podłogowym,

 • 5.527 kWh/rok przy ogrzewaniu grzejnikowym.

Można zatem założyć, że średnie miesięczne zużycie energii elektrycznej będzie wynosiło od 368 do 460 kWh, a średnie dobowe zużycie prądu uplasuje się na poziomie od 12 do 15 kWh. Nie są to jednak stałe wartości ? mogą (i z pewnością będą) ulegać znacznym wahaniom w ciągu miesiąca, a nawet jednego dnia. Podczas bardzo silnych mrozów pompa ciepła 12 kW będzie zużywać znacznie więcej energii elektrycznej, ponieważ będzie korzystała z grzałki elektrycznej.

Dlaczego dobór mocy pompy ciepła jest tak istotny i musi być precyzyjny? Przede wszystkim z tego powodu, że instalacja zbyt mocnego urządzenia będzie skutkowała nadmiernym zużyciem energii elektrycznej. Z kolei pompa ciepła o zbyt niskiej mocy nie zapewni odpowiedniego komfortu termicznego w budynku.

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła 12 kW?

Pompa ciepła 12 kW to wybór, który sprawdzi się w wielu domach. Jej zaletą jest to, że występuje w wielu różnych modelach pochodzących od liderów rynku grzewczego. Klienci mają zatem szeroki wybór i mogą dopasować urządzenie do swoich potrzeb.

Należy jednak mieć na uwadze, że moc pompy zawsze musi być dobrana do zapotrzebowania energetycznego budynku zgodnie z opisanymi wyżej zasadami.

Pamiętaj również, że instalacja grzewcza bazująca na pompie ciepła musi zostać wyposażona w pozostałe niezbędne komponenty. To m.in. zbiornik buforowy. Przyjmuje się, że dla urządzenia o mocy 12 kW, powinien mieć on pojemność 50 do 200 dm?.

Jeśli planujesz zakup pompy ciepła 12 kW, najpierw upewnij się, że taka moc rzeczywiście jest odpowiednia do Twojego domu. Następnie możesz przejść do wyboru konkretnego modelu urządzenia.

Artykuł Sponsorowany
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Pompy ciepła 12 kW - do jakiego domu? Sprawdź zużycie prądu!, 0 out of 5 based on 0 ratings
Artykuł Sponsorowany dodany
 
Odsłon: 740
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x