Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Burmistrz będzie ubiegać się o reelekcję
Sławomir Rejman kandydatem na burmistrza
Działki na sprzedaż w Soninie
Barbara Czechowicz kandyduje na stanowisko wójta
home > Start > Aktualności > Kilkakrotnie płonęła sadza w przewodach kominowych
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT ŁAŃCUT
2016.01.04 12:48

Kilkakrotnie płonęła sadza w przewodach kominowych

W ostatnim okresie doszło do kilku pożarów sadzy w przewodach kominowych na terenie powiatu łańcuckiego, najwięcej było ich w Głuchowie. Strażacy przestrzegają przed groźnymi w skutkach pożarami i radzą, jak ich uniknąć.
Kilkakrotnie płonęła sadza w przewodach kominowych
Kilkakrotnie płonęła sadza w przewodach kominowych

Pożary sadzy w przewodach kominowych są bardzo niebezpieczne i stanową zagrożenie dla całego domu. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się z szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy, przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz dwutlenek węgla. Często przez niesprawny przewód kominowy dochodzi do pożarów budynków oraz podtrucia tlenkiem węgla potocznie czadem.

Pożary te spowodowane są zaniedbaniami przez użytkowników kominów. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych, przed sezonem grzewczym, jak również w jego trakcie. Należy rzetelnie przeprowadzać kontrolę stanu technicznego przewodu kominowego.

Zgodnie z przepisami:

przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne) powinny być w czasie ich użytkowania poddawane okresowej kontroli co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznej sprawności,

kontrolę taką w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych - powinny przeprowadzić osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim,

w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego i gazowego usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

a) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej,

b) od palenisk opalanych paliwem stałym - co najmniej 4 razy w roku,

c) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym - co najmniej 2 razy w roku,

w obiektach jw. usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Strażacy apelują o zachowanie bezpieczeństwa i czyszczenie przewodów kominowych i wentylacyjnych. Nie lekceważ zagrożenia we własnym domu!!!

mł. bryg. Piotr Glac, KP PSP Łańcut
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Kilkakrotnie płonęła sadza w przewodach kominowych, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
mł. bryg. Piotr Glac, KP PSP Łańcut dodany
 
Odsłon: 5873
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
835-3f3
~ domowy palacz   Czyszczenie komina to racja. Ale dlaczego sprzedaje się "ruski" węgiel, który to właśnie destrukcyjnie robi w kominie takie zamieszanie! Palono latami "polskim" węglem i kominy jakoś nie chciały się palić?
4 kwietnia 2016
+0
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x