Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Otwarcie tunelu w Łańcucie!
Centrum Sportowo Rekreacyjne otwarte
Rzeka Sawa przekroczyła stan alarmowy
Nowy punkt na mapie męskiego stylu
home > Start > Aktualności > Absolutorium bez rozstrzygnięcia w gminie Rakszawa
Rozmiar tekstu:
AAA
RAKSZAWA
2016.08.11 08:54 | aktualizacja: 2016.08.11 08:57

Absolutorium bez rozstrzygnięcia w gminie Rakszawa

Radni nie udzielili absolutorium wójt Marii Kuli. "To sygnał, którym mówimy, że nie aprobujemy obecnego sposobu rządzenia" - mówią.
Absolutorium bez rozstrzygnięcia w gminie Rakszawa
Absolutorium bez rozstrzygnięcia w gminie Rakszawa

Aby uzyskać ten szczególny wyraz poparcia dla realizacji przez wójta gminy zadań założonych w budżecie, za jego udzieleniem musi głosować bezwzględna większość ustawowego składu Rady. W przypadku gminy Rakszawa to minimum 8 głosów. Podczas sesji spośród 12 radnych za udzieleniem absolutorium głosowało 4, natomiast 8 wstrzymało się od głosowania.

Główne zarzuty stawiane przez radnych wójt Marii Kuli to, jak podsumowuje Dariusz Kościółek przewodniczący Komisji Gospodarki: - niemoc, niegospodarność i bezczynność.

- Inwestycje, które nie zostały wykonane w 2015 roku nie znalazły się w budżecie na 2016 rok. Mówimy tu przykładowo o oświetleniu boiska przy sklepie ABC, czy drogach. Mamy sierpień, a w Rakszawie nie została rozpoczęta do tej pory żadna inwestycja. Obawiamy się, że sytuacja z ubiegłego roku się powtórzy - dodaje radny.

Regulacja dróg

Jednym z zarzutów stawianych wójt jest brak regulacji w kwestii dróg gminnych. Zastrzeżenia budziła również sprawa pozyskania działek pod nową drogę w kierunku cegielni. Budowa i remonty większości dróg gminnych wymagają uprzedniej regulacji ich stanu prawnego - działki, przez które miałyby przechodzić przyszłe drogi są własnością mieszkańców. - My jako Rada zasięgnęliśmy niezależnej opinii projektantów dróg i geodetów, a nawet złożyliśmy wizyty mieszkańcom konkretnej drogi i każdy z nich wyraża zgodę, żeby oddać ten skrawek ziemi na rzecz gminy. Wg. geodety i projektanta problem uregulowań prawnych to kwestia 3 miesięcy. Pani wójt nie jest u nas pierwszą kadencję i sprawa tych dróg to dla nas prawdziwa zagadka. Był też taki okres, że podobne sprawę za gminę regulowało państwo, ale w naszej gminie zostało to zaniedbane - komentuje Dariusz Kościółek.

Boiska sportowe

Inną kwestią budzącą zastrzeżenia wśród radnych jest sprawa przejęcia stadionu sportowego oraz funkcjonowania boisk przeznaczonych do użytku publicznego.

- Mamy boiska wybudowane tu i tam, ogólnodostępne, ale nie mają one żadnego zaplecza. Nie mają szatni, ani wiaty, pod którą można postawić rower czy schować się od deszczu, nie ma toalet, ani gospodarza z prawdziwego zdarzenia, który by regulował jakoś zajęcia na takich boiskach i był odpowiedzialny za ich stan i bezpieczeństwo dzieci - zaznacza Izabela Cieślicka zastępca przewodniczącego Rady Gminy.

Ośrodek Zdrowia

Kolejnym istotnym problemem poruszonym podczas sesji absolutoryjnej było niewykonanie remontu Ośrodka Zdrowia. Ponadto, zdaniem radnych osiągnięcie porozumienia z Centrum Medycznym w Łańcucie, które zamiaruje partycypować w kosztach remontu ośrodka oraz poszerzyć ofertę usług medycznych to zasługa Rady. Podobną opinię wyraził podczas sesji przewodniczący Rady Paweł Przybyło, który podkreślił, iż wracając do prac nad budżetem na rok 2015 widać, że to Rada naciskała na wykonanie dwóch dużych inwestycji z ubiegłego roku tj. remontu hali sportowej oraz kanalizacji.

Przypadek podjęcia przez Radę uchwały o nieudzieleniu absolutorium oznacza wystąpienie z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta. Swoją decyzję radni Cieślicka i Kościółek tłumaczą: - głosowanie na "nie" wiąże się z referendum, a my nie jesteśmy pewni czy 50% społeczeństwa uprawnionego do głosowania przyszłoby do urny. Nie chcielibyśmy doprowadzić do tego, żeby narazić na straty urząd gminy nic nie wskórawszy. Przez to głosowanie chcieliśmy zaznaczyć, że nie aprobujemy tego, co robi pani wójt.

Chmiel
REKLAMA
Oceń:
5 głosów
Absolutorium bez rozstrzygnięcia w gminie Rakszawa, 3.8000 out of 5 based on 5 ratings
Chmiel dodany
 
Odsłon: 9370
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (19)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
954-1b8
~ Marian Stawski   Wszystkiego najlepszego dla Pani Wójt w Nowym Roku! Przede wszystkim dużo zdrówka, sukcesów w życiu osobistym i pracy zawodowej
życzy
Marian Stawski
6 stycznia 2017
+1
-0
e42-389
~ hoff   widac, ze "dobra zmiana" dotarla do Rakszawy! Pani Wojt! - prosze sie trzymac i "robic swoje" , a dla radnych : gdyby w aptece mozna bylo kupic "sapiencje" /czyli "rozum" - jakby ktos nie rozumial/ - to biegiem do apteki! - niestety - tam tez rozumu nie sprzedaja - wielka szkoda dla Rakszawy!
13 września 2016
+2
-3
425-4e4
~ nie dla urzędasów!   Z gminą jest tak że przydałaby się w niej porządna kontrola, redukcja etatów, i wiele innych czynności mających na celu zbadanie czy funkcjonuje ona tak jak powinna. chcesz coś załatwić, to musisz uzbroić się w cierpliwość i poświęcić więcej czasu, gdyż nie kompetentni urzędnicy nie chcą ruszyć swoich szanownych tyłków, śmieszy mnie wypodzieć o drogach gminnych, bo sytuacja przedstawia się w ten sposób że urzędasom nie chce się dopełnić wszystkich formalności, a mianowicie po co wytyczać drogę, zbadać faktyczny jej stan ustalając granice jak można na hura wezwać pierwsza lepszą ekipę i wylać asfalt, to nic że nie ma zachowanych prawidłowych odległości, to nic że komuś wzięto nielegalnie część działki! nie odkupując jej! panuje tutaj bezprawie, więc nie wiem dlaczego radni zwalają wszystko na panią wójt, jak wina leży po ich stronie za nie dopełnienie obowiązków. Kolejną rzeczą jest wstrzymywanie przez gminnych urzedasów prywatnych inwestycji, parę tępych pań z gminy wydało decyzje raz dwa gdy zagrożono im postępowaniem prawnym o niekompetencje! kolejną rzeczą jest, rozpowszechnianie poufnych informacji przez panię z gminy swoim koleżankom na zakrapianych imprezkach. Byłam świadkiem jak jedna z pań radnych naśmiewała się z konkretnej osoby, mówiąc jakie pobiera ona zasiłki itd. kto jakie ma dochody i jakie pobiera świadczenia, wyjawianie informacji które były zastrzeżone. Krótko mówić obgadywanie konkretnych osób i wyjawianie ich interesów itd i ja sie pytam co to ma być? ostatnią rzeczą jest brak kultury osobistej, kultury bycia, kultury organizacji którą sie reprezentuje, łaska że cokolwiek się zrobi, raczy odpowiedzieć, opryskliwość! takie maniery reprezentują nie którzy urzednicy RAKSZAWSKIEJ GMINY!!!panią które wyjawiają poufne informacje, radze by zaprzestały robienia tego gdyż tym razem nagram to i opublikuje .Szczerze proponuje zrobic porządek z radą gminy i reszta personelu gdyż to oni są zakałami gminy nie pani wójt .
20 sierpnia 2016
+6
-3
425-4e4
~ sony jak prezydent   Moim zdaniem porządek trzeba zacząć od rady następnie wójta. Prawda taka, że jakby się przyjrzeć szanownej radzie, to co nie którzy sa w niej jeszcze dłużej od wójtowe, więc zwalanie winy na panią wójt że nic nie robi w pewnych kierunkach jest śmieszne. Pytanie w takim razie od czego jest rada i co ona takiego wielkiego zrobiła? Druga rzecz że czas odświeżyć i dać szansę sprawdzić się innym chętnym na stanowisko radnych a nie ciągle z roku na rok jedni i Ci sami, nie wspominając już o tym kim oni są. Nie chce tu nikogo obrażać ani wytykać ale szczerze porażka, takie funkcje powinni sprawować wykształceni, dynamiczni, mądrzy ludzie który wiedzą co jest najważniejsze w tym momencie dla gminy i dążą do wyznaczonego celu, są dobrymi strategami. A tutaj mamy jak mamy, sami swoi ręka rękę czesze.Dodam tez że drażnią mnie nie kompetentni urzędnicy gminni którym się wydaje że są bogami, za swoimi biureczkami, nie wspominając że część z nich jest zatrudniona bez większej potrzeby, na zasadzie mama, ciocia wkręciła, i wielki foch jak coś trzeba zrobić, najlepiej zatrzasnąć drzwi karteczka przerwa obiadowa w sklepie obok i nie przeszkadzać. Mam nadzieje że ta sytuacja się zmieni!
16 sierpnia 2016
+7
-2
af3-838
~ widz   Ksiądz pana wini, pan księdza/A nam prostym zewsząd nędza!
16 sierpnia 2016
+8
-2
fcd-752
~ mieszkaniec   Moim zdaniem rada gminy nie ma mandatu do sprawowania obowiązków skoro nie potrafi podjąć prostej decyzji. Biorą jedynie diety i na niczym innym im nie zależy. Trzeba ich rozliczyć z obietnic wyborczych. Grożenie paluszkiem Wójtowi nic nie da. Albo jest absolutorium albo nie. Jakie wstrzymywanie się od głosu? weźcie się do roboty.
14 sierpnia 2016
+7
-1
ac4-60b
~ dobre sobie  do ~ asdg   Ludzie niestety tacy są, wszędzie! nie tylko w Rakszawie. Ps. Z Rakszawą mam niewiele wspólnego, tym bardziej z ich absolutorium i referendum. Szkoda mi tylko tej gminy, wszystkie inne ją wyprzedziły w pozyskiwaniu środków, inwestycjach. Spójrzcie na Żołynię, Białobrzegi. Dobrze, że chociaż pani Rzepka dba o kulturę. Trzymam kciuki za radnych, dla których dobro tej gminy jest ważne. A twoje zdanie jest...twoje. Wolę nie wiedzieć czym podyktowane.
12 sierpnia 2016
+5
-4
c73-90b
~ asdg  do ~ dobre sobie   w dniu referendum rozdawajcie w takim razie darmowe jabłka :]. Ładnie podsumowałeś ludzi z rakszawy - bardziej interesują ich darmowe jabłka niż dobre własnej miejscowości
12 sierpnia 2016
+4
-2
ac4-60b
~ dobre sobie  do ~ asdg   Widać kolego,że nigdy nie organizowałeś niczego z i dla mieszkańców. "Zmobilizować" dobre sobie. Zmobilizować mieszkańców to możesz co najwyżej do przyjścia po odbiór darmowych jabłek.
12 sierpnia 2016
+4
-2
c73-90b
~ asdg  do ~ :)   mi się wydaję, że gdyby mieli charakter zagłosowali by na NIE, i zmobilizowali mieszkańców do pójścia do urn i po sprawie
12 sierpnia 2016
+5
-4
558-f6f
~ :)  do ~ asdg   No chyba dość jasno wytłumaczyli dlaczego tak się zachowali. Gdyby nie mieli charakteru zagłosowali by "za". A pani wójt na pewno odwdzięczyłaby się ciepłą podsadką dla rodziny albo działką lub mieszkaniem sprzedanym za część swojej wartości. A że gmina w opłakanym stanie to widać wraz z pierwszym mijanym od strony Łańcuta przystankiem.
11 sierpnia 2016
+5
-5
c73-90b
~ asdg   Trochę nie kumam tych radnych co wstrzymują się od głosowanie, takie umywanie rąk? Albo jesteś za albo przeciw, jak nie masz zdania to na radnego się nie nadajesz!
11 sierpnia 2016
+8
-2
544-1ef
~ ZBYNIU   JESTEM STARYM RAKSZAWIAKIEM I MUSZĘ POWIEDZIEĆ ŻE RADA OBECNA TO KUPA PIJAKÓW Z WYJĄTKIEM PARU.NIC NIE ROBIĄ TYLKO BIORĄ NASZE PIENIĄDZE I PIJĄ NIC NIE ROBIĄ DLA WSILICZĘ ZE W NASTĘPNYCH WYBORACH ZOSTANĄ WYCIĘCI SĄ W OPOZYCJI A WSTRZYMUJĄ SIĘ OD GŁOSU HOŁOTA
11 sierpnia 2016
+8
-9
9fe-894
~ bosman50   no wreszcie moze społecznosc Rakszawy wyzwoli sie spod komunistycznej miernoty i niemocy.Zarzad gminy na czele z wójt Marią Kula to relikt przeszłosci z ograniczonymi horyzontami myslowymi reprezentujacy epoke liczydła.odnosi sie wrazenie ze tam czas sie zatrzymał.Az przykro patrzec gdy inne gminy wyprzedzają Rakszawe o niebo a tu marazm głupota zasciankowośc!!!
11 sierpnia 2016
+16
-5
eaa-37d
~ też z Rakszawy  do ~ a   RAdni przedewszystkim biorą pieniądze - nie małe, nieopodatkowane.
Albo udzielacie absolutorium albo nie a tu co ??? wstrzymaliście się od głosu, więc nie było większości aby udzielić absolutorium, lub bo nie udzielić. Albo jesteście biali albo czerwoni. A wy jak zafarbowana bielizna ani biała ani czerwona. Dziękuję.
11 sierpnia 2016
+15
-4
c73-90b
~ a  do ~ rakszawiak100%   SĄ :D
11 sierpnia 2016
+6
-2
c2f-479
~ rakszawiak100%   a radni rakszawcy co robią?
11 sierpnia 2016
+10
-5
14b-443
~ oooo   a jak to z tymi szkoleniami bhp pracowników..... pani wójt?!
11 sierpnia 2016
+6
-5
c73-90b
~ a   gdyby nie kula to by rakszawa była niewiadomo gdzie no ale pewnie znudziło się rządzenie Pani z miasta i chcą swojego na piedestale
11 sierpnia 2016
+13
-19
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x