Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Aleksander Cwynar kandyduje na wójta
Gmina sprzedaje działkę w Albigowej
Chciał sprzedać, a stracił prawie 2 tys zł.
Dwóch kandydatów na Wójta Gminy Łańcut
home > Start > Aktualności > Pawilon diagnostyczno-zabiegowy będzie budowany. Szacowany koszt 49,5 mln zł
Rozmiar tekstu:
AAA
ŁAŃCUT
2017.03.24 11:36 | aktualizacja: 2017.03.24 11:38

Pawilon diagnostyczno-zabiegowy będzie budowany. Szacowany koszt 49,5 mln zł

Radni Powiatowi jednogłośnie podjęli uchwałę, na mocy której kapitał zakładowy Centrum Medycznego ponownie ulegnie zwiększeniu. Do 2041 roku powiat "doinwestuje" szpital na łączną kwotę 40 700 000 zł.
Pawilon diagnostyczno-zabiegowy będzie budowany. Szacowany koszt 49,5 mln zł
Pawilon diagnostyczno-zabiegowy będzie budowany. Szacowany koszt 49,5 mln zł

Do końca marca ogłoszony zostanie przetarg na budowę oddziału diagnostyczno-zabiegowego.

- Jest to inwestycja niezbędna w celu dalszego istnienia łańcuckiego szpitala, gdyż znajdują się w niej oddziały kluczowe: chirurgia, ginekologia, położnictwo, pediatria i bez nich żaden szpital nie mógłby funkcjonować. Myślę, że nikogo nie trzeba przekonywać, i mówił o tym również mój poprzednik, że chirurgii, ortopedii czy ginekologii nie da się wyremontować ze względu na zabytkowy charakter budynku i bezwzględnie wymagane jest wybudowanie nowego obiektu - wyjaśnia prezes Centrum Medycznego w Łańcucie Łukasz Wais. - Obecne standardy są takie, że każdy chciałby przebywać w nowych, ładnych pomieszczeniach z osobnym węzłem sanitarnym i pełnym dostępem do lepszych warunków. Mam nadzieję, że oprócz poprawy jakości, rozwoju medycyny i pozyskiwania nowych lekarzy, przede wszystkim komfort pacjentów będzie u nas zdecydowanie lepszy, gdyż na chwilę obecną stanowi on niewątpliwie mankament i z wielu stron słyszymy, że pacjenci rezygnują z przyjazdu do szpitala w Łańcucie ze względu na warunki - dadaje.

Rozbudowa szpitala nie jest tematem nowym. Początkowo miał być on rozbudowany w oparciu o formułę partnerstwa publiczno-prywatnego. Wówczas władze powiatu odstąpiły jednak od zrealizowania tego zamysłu. - W PPP mówiło się o kwocie ponad 70 mln zł. Teraz jest to na pewno odrobinę drożej, a wynika to chociażby z wzrostu najniższego wynagrodzenia, czy unormowań w zakresie prawa pracy. Myślę, że inwestycja nie odbiega od innych, bo z ościennych powiatów wiemy, że szpital w Leżajsku realizuje budowę samego bloku za 20 mln zł, podobnie szpital w Dębicy, czy Miejski w Rzeszowie, także myślę, że jest to realna wartość tak dużej inwestycji - tłumaczy prezes Wais.

Ze wstępnych szacunków wynika, że koszt budowy pawilonu diagnostyczno-zabiegowego powinien oscylować w granicach 49,5 mln zł, ale może jeszcze ulec zmianie po rozstrzygnięciu przetargu. Do tej pory w łańcuckim szpitalu zrealizowano m.in.: budowę Podkarpackiego Centrum Geriatrii i Opieki Długoterminowej, końca dobiega też przebudowa i remont oddziału zakaźnego.

Obecnie CM zamierza kontynuować realizację inwestycji związanej z przebudową szpitala, finansując ją w głównej części z kredytu zaciągniętego przez spółkę. Powiat łańcucki jako 100-procentowy udziałowiec w spółce, zgodnie z podjętą w 2014 roku decyzją o dofinansowaniu Centrum Medycznego w Łańcucie, zamierza wyasygnować z budżetu powiatu środki w wysokości niezbędnej do starania się przez CM o kredyt. Do roku 2041 w ramach zobowiązań za inwestycje planowane do realizacji powiat stopniowo będzie zwiększał kapitał zakładowy spółki. W roku 2018 i 2019 o 16 udziałów po 50 tys. zł, tj. 800 tys. rocznie, w kolejnych latach od 2020 do 2041 roku o 30 udziałów po 50 tys. zł, łącznie o 1,5 mln rocznie.

W roku bieżącym powiat łańcucki obejmie dodatkowych 90 udziałów, każdy po 50 tys. zł na łączną kwotę 4,5 mln zł. Sumę tę planuje się sfinansować wolnymi środkami nagromadzonymi w latach poprzednich, wynikającymi z rozliczeń kolejnych budżetów. Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały: "proponowane zmiany zwiększające podwyższenie udziałów […] nie powodują konieczności całkowitej rezygnacji z innych bliżej nie określonych zamierzeń […]. Natomiast znacznie ograniczają przyszłe zamierzenia inwestycyjne".

Łącznie w ciągu 27 lat (od 2014 do 2041) powiat zwiększy kapitał zakładowy spółki na kwotę 40 700 000 zł. Wszystko to po to, aby otrzymać kredyt na realizację inwestycji.

Jednak jak zaznacza prezes Wais, zamiar rozbudowy szpitala zostanie zrealizowany bez względu na to, czy spółka otrzyma kredyt. Planem B na wykonanie inwestycji ma być pozyskanie finansowania przez firmę budowlaną, która zrealizuje inwestycję, a następnie będzie oczekiwać na spłatę zobowiązań w ratach. - Jest to plan opatrzony większym ryzykiem, ponieważ nie wiemy jaka umowa zostałaby zawiązana między bankiem, a firmą budowlaną oraz ogranicza nam potencjalne grono wykonawców, dlatego, że wówczas wchodziłyby w grę tylko największe firmy z branży budowlanej, ale wiemy, że takie rozwiązanie też jest możliwe - Wais

Oprócz kredytu spółka i zarząd powiatu liczą na pozyskanie środków zewnętrznych. - Obecnie CM przebrnęło pozytywnie program Jowisz, zostały też złożone dokumenty do Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, tutaj możemy maksymalnie liczyć na kwotę 10 mln zł - informuje starosta łańcucki Adam Krzysztoń.

- Występujemy też o zakup wyposażenia, tzw. ruchomego w projekcie polsko-ukraińskim. Na dzień dzisiejszy przeszliśmy formalnie projekt i będziemy brali udział w naborze na realizację inwestycji, w której przewidziany jest zakup sprzętu na ponad 2 mln zł - dodaje prezes Wais.

Wkład własny szpitala stanowić będą również środki pozyskane ze sprzedaży terenów jednostki wojskowej (więcej o tym w artykule: Tereny byłej jednostki wojskowej pójdą "pod młotek" ).

Redakcja
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Pawilon diagnostyczno-zabiegowy będzie budowany. Szacowany koszt 49,5 mln zł, 0 out of 5 based on 0 ratings
Redakcja dodany
 
Odsłon: 7039
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (9)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
544-1ef
~ pacjent  2 miesiące temu leżałem na chirurgii, dwie pielęgniarki z jęzorem na wierzchu obsługiwały chyba 20 pacjentów. Gdy się zapytalem piguły dlaczego ich tak mało powiedziała że tak wyliczono w biurach i tak ma wystarczyć. Leżałem 5 dni i widziałem ze tak jest codziennie, a ponoć połowe czasu zajmuje im wypelnianie papierów. Konowały chodziły dwa razy dziennie na wizyty reszte czasu pewnie leżeli u siebie w kanciapie. To jest jakas paranoja
24 marca 2017
+28
-4
eae-ca5
~ kiri  nie tylko na chirurgii tak jest... szpital przecież "oszczędza" na pielęgniarkach, starsze dziewczyny odejdą na emerytury, a młodzi pouciekają gdzie się da, i będą mieli rację, tyrać za takie grosze i za taką odpowiedzialność, ludzkie zdrowie i życie... a to wszystko odbija się na pacjentach oczywiście
25 marca 2017
+18
-4
fd0-5ac
~ Tomek  Pielegniarkom pewnie znów obniżą zarobki.
25 marca 2017
+15
-3
Ostatnio dodane komentarze
fd0-5ac
~ power  do ~ johny   stary dziadzie..tylko patrzenie ci zostało...
28 marca 2017
+10
-1
842-6ea
~ johny   Stare prukwy pracują w tym szpitalu, zniechęca mnie to robienie wszystkiego z wielką łaską. Wykopać i zatrudnić młode zgrabne i ogarnięte osoby.
27 marca 2017
+3
-15
ffc-498
~ Łańcucianin   Problemem Centrum Medycznego jest brak restrukturyzacji, brak określenia przychodowych kierunków działalności szpitala i brak usług medycznych dobrej jakości (brak specjalistów). Biorąc pod uwagę bliską odległość od Rzeszowa, szpital łańcucki będzie dalej przegrywał pod wzgledem jakości usług medycznych i pacjenci wybiorą Rzeszów. Brak znacznego wzrostu przychodów oraz uwzględniając bieżące zadłużenie i przyszłe kredyty inwestycyjne, powstaną koszty, których Spółka Centrum Medyczne nie udźwignie. Za kilka lat istniejący trend i sytuacja w szpitalu doprowadzą do tego, że będzie alternatywa: upadłość lub dalsze dofinansowanie. Pod wpływem "pewnych środowisk" za 3-4 lata Powiat będzie musiał utopić w łańcuckiej spółce medycznej kolejne 40 mln zł. Co wtedy będzie ze szkolnictwem i inymi jednostkami które powonien finansowac Powiat?
26 marca 2017
+4
-14
eae-ca5
~ kiri   nie tylko na chirurgii tak jest... szpital przecież "oszczędza" na pielęgniarkach, starsze dziewczyny odejdą na emerytury, a młodzi pouciekają gdzie się da, i będą mieli rację, tyrać za takie grosze i za taką odpowiedzialność, ludzkie zdrowie i życie... a to wszystko odbija się na pacjentach oczywiście
25 marca 2017
+18
-4
0fe-f1f
~ bbb  do ~ pacjent   taaaak.. a zoperowałeś się sam?
PS jeśli chodzi o pielęgniarki to masz rację, jest ich zdecydowanie zbyt mało.
25 marca 2017
+6
-10
fd0-5ac
~ Tomek   Pielegniarkom pewnie znów obniżą zarobki.
25 marca 2017
+15
-3
a95-59c
~ była   Odkad niema Przyśliweskiego na jaką kwota jest zadłuzony? gdyby pewnie weszło to co chciał zrobić to pawilon byłby juz otwarty a i pewnie moze i taniej?
25 marca 2017
+4
-15
558-f6f
~ michal  do ~ pacjent   i co Ci mam odpowiedzieć? dokładnie tak to wygląda
24 marca 2017
+13
-1
544-1ef
~ pacjent   2 miesiące temu leżałem na chirurgii, dwie pielęgniarki z jęzorem na wierzchu obsługiwały chyba 20 pacjentów. Gdy się zapytalem piguły dlaczego ich tak mało powiedziała że tak wyliczono w biurach i tak ma wystarczyć. Leżałem 5 dni i widziałem ze tak jest codziennie, a ponoć połowe czasu zajmuje im wypelnianie papierów. Konowały chodziły dwa razy dziennie na wizyty reszte czasu pewnie leżeli u siebie w kanciapie. To jest jakas paranoja
24 marca 2017
+28
-4
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x