Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Aleksander Cwynar kandyduje na wójta
Gmina sprzedaje działkę w Albigowej
Sławomir Rejman kandydatem na burmistrza
Dwóch kandydatów na Wójta Gminy Łańcut
home > Start > Aktualności > Udzielają poparcia, ale nie przystępują do czynnego strajku
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT ŁAŃCUT
2017.03.31 09:46 | aktualizacja: 2017.03.31 09:49

Udzielają poparcia, ale nie przystępują do czynnego strajku

Szkoły z powiatu łańcuckiego nie zdecydowały się na czynne przystąpienie do ogólnopolskiego strajku pracowników oświaty.
Udzielają poparcia, ale nie przystępują do czynnego strajku
Udzielają poparcia, ale nie przystępują do czynnego strajku

- Zarząd Oddziału ZNP wraz ze wszystkimi placówkami oświatowymi wszedł w spór zbiorowy realizując uchwałę Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Kolejne procedury zakończyły się referendum strajkowym, w wyniku którego nauczyciele udzielili poparcia, ale nie zadeklarowali czynnego udziału w akcji strajkowej - informuje Joanna Mielczarek prezes łańcuckiego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Lekcje będą się odbywać w normalnym trybie. Na znak poparcia na fasadach szkół zawisną flagi ZNP. Sytuacja ta będzie dotyczyć placówek na terenie miasta Łańcut i gmin: Łańcut, Białobrzegi, Rakszawa, Żołynia i Czarna. Do czynnego strajku na pewno nie przystąpi też Zespół Szkół w Markowej. - Co do pozostałych placówek na terenie tej gminy nie mamy wiedzy, ponieważ nie należą do naszego Oddziału ZNP - mówi Joanna Mielczarek.

Według danych przekazanych przez prezes łańcuckiego okręgu, po przedwczorajszym zebraniu ZNP w Rzeszowie, na terenie całego Podkarpacia do strajku przystąpi około 180, z ponad 1500 szkół.

- Nauczyciele i pracownicy szkół kierują się różnymi względami, każdy ma też swoje osobiste przemyślenia i różne obiekcje, jeśli chodzi o ten strajk. Reforma praktycznie już została wprowadzona, odbywają się konkursy na dyrektorów, samorządy podjęły uchwały w sprawie nowej sieci szkół. Dlatego poparcie owszem, ale czynny udział nie - wyjaśnia prezes Mielczarek.

W dniu dzisiejszym w ogólnopolskim strajku pracownicy oświaty walczą o: podwyższenie statusu zawodowego (10% podwyżki) oraz miejsca pracy i utrzymanie warunków pracy i płacy do 2022 r. (jako zabezpieczenie przed skutkami reformy - zwolnieniami i tzw. "obniżkami" etatu).

Chmiel
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
Udzielają poparcia, ale nie przystępują do czynnego strajku, 5.0000 out of 5 based on 2 ratings
Chmiel dodany
 
Odsłon: 5155
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (29)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
2cc-f16
~ Wolny Rynek  Chyba mamy normalnych nauczycieli w naszej gminie. BRAWO!
A poza tym, to nie rozumiem sytuacji, bo normalnie jak pracownikowi się nie podobają warunki pracy to negocjuje z pracodawcą i zostaje albo składa wypowiedzenie i szuka innego zajęcia. Nauczyciele, a może tylko ZNP, bo jak widać coraz więcej jest normalnych, zatrzymali się chyba w czasach PRL, gdzie był obowiązek pracy a jedyną możliwością negocjacji warunków był strajk. Jak się państwu nauczycielstwu nie podobają warunki pracy, to proszę złożyć wypowiedzenia i poszukać pracy na lepszych warunkach. Jak w przedsiębiorstwie właściciel likwiduje dział i niektórych zwalnia, to zwalnia i nikogo się nie pyta czy mu się to podoba (no chyba, że jest to kopalnia - co też jest kpiną z reszty obywateli). Tak samo postępuje minister. W końcu chcieliśmy mieć wolny rynek dla towarów i dla pracy. Nie ma obowiązku pracy, jak się komuś nie chce pracować, to niech nie pracuje. Jeśli nie będzie chętnych nauczycieli za stawkę 2 tys., to minister będzie musiał zapłacić 3. Takie są prawa rynku i podlega im też minister i nauczyciele.
31 marca 2017
+33
-6
517-7ae
~ Ost  Najciekawsze, że Broniarz i ZNP przed wyborami udzielili poparcia Zjednoczonej Lewicy, która miała w programie... likwidację gimnazjów. Nikt nie każe im pracować, jak narzekają niech idą na kasę do Biedronki. Są zawody, gdzie od 15 lat nie było podwyżek (zwiększanie minimalnej nie jest podwyżką). Polecam lekturę najnowszego raportu NIK na temat "pracy" nauczycieli.
31 marca 2017
+26
-5
Ostatnio dodane komentarze
ac3-503
~ teraz płaczą, a co było kiedyś ?   "W kontekście sporu o gimnazja i pomysłu ich likwidacji (a właściwie wchłonięcia przez szkoły podstawowe i średnie) warto przypomnieć o tym, co działo się w latach 2008 - 2014. Otóż zamknięto wówczas aż 1146 szkół i to bez żadnej reformy systemu oświaty. Szkoły były likwidowane, gdyż rząd zmniejszał dofinansowanie i najzwyczajniej w świecie nie było pieniędzy na ich utrzymanie. Pracę straciło przy tym tysiące nauczycieli, a mimo temat ten nie przebił się do medialnego mainstreamu, tak jak dziś kwestia gimnazjów..."
2 kwietnia 2017
+7
-1
aea-784
~ Zdzich Traktorzysta  do ~ obserwator   Trochę z tym "siedzieć" to przesadziłeś.
2 kwietnia 2017
+0
-2
d6f-cf2
~ Przemek  do ~ MP5   Zabawny człowieczek z cibie - widać że kompleksy że hogo. Nie ogłupisz mnoe jakimś świętym, bo dalej nie pokazałeś mo że jestem w błędzie. Brniesz w coraz glupsze tezy. A wybiorczość jest twoją cechą. G. mnie platforma obchodzi i jej wynik. Ale jak się czepiasz to w 2007 mieli poparcie na poziomie 6 700 000 a to wiecej o 1mln niż pis. Mimo tego nie poerniczyli nic o suwerenie jak to robią pisowcy ( oczywiście wtedy kiedy im pasuje) Tylko w sumie g mnie obchodzi poparcie platformy. Prawda jest taka że żadna partia nie ma poparcia chodźby 40 procent osó uprawnionych do głosowania i żadne lapówki takie jak 500 plus tego nie zmienią
2 kwietnia 2017
+1
-6
eef-aeb
~ MP5  do ~ Przemek   Wybory parlamentarne 2011 r. PiS - 4 295 016 głosów czyli 29,89 %; PO - 5 629 773 głosów czyli 39,18 %
wybory parlamentarne 2015 r. PiS - 5 711 687 głosów czyli 37,58 %; PO - 3 661 477 głosów - 24,09 %
św. Anatolu z Ladoycei, patronie matematyków, natchnij naszego brata Przemka, że doznał oświecenia i zrozumiał że PiS ze swym wynikiem z 2015 r. ma większy mandat społeczny do rządzenia niż PO miała go w 2011 r.
1 kwietnia 2017
+7
-2
425-4e4
~ lxx   a propos szkolnictwa w powiecie łańcuckim, to zastanawiam się kiedy wreszcie ktoś z rodziców zgłosi do kuratorium, chorą psychicznie panią nauczycielkę od przyrody z jednej szkoły podstawowej . Przepraszam ale zachowanie tej pani, i wieczne urlopy w celu podratowania zdrowia, zdrowia psychicznego, świadczą o tym że ta pani już dawno powinna opuścić szkołe, bo to nie jest miejsce dla takiej osoby. Została wkręcona przez tatusia kolegę i co to ma być? nie wspomnę o tym że już wcześniej leczyła się psychicznie!
1 kwietnia 2017
+3
-2
425-4e4
~ lx  do ~ Wolny Rynek   dobrze powiedziane, jak się nie podoba to do widzenia. Sami protestowali kilkanaście lat, przeciwko zakładaniom gimnazjów, teraz zmienili zdanie i nie chcą ich likwidacji. Prawda taka że nie dają sobie rady z gimbusami, ciągle jakieś doniesienia o tym że gimnazjalista zrobił to czy tamto, więc należy coś z tym zrobić. Osobiście uważam że gimnazja są marnowaniem czasu młodzieży.
1 kwietnia 2017
+3
-1
d6f-cf2
~ Przemek  do ~ MP5   Zapomniałeś o kaście polityków
1 kwietnia 2017
+6
-0
d6f-cf2
~ Przemek  do ~ MP5   Umiesz czytać ze zrozumieniem czy nie? On wyraźnie napisał że pis ma poparcie większości a to g. prawda. Według g. wartych sondaży pis ma największe poparcie (chodź mu coś ostatnio strasznie spadło) i to jest przyjmijmy prawda. Ale to poparcie nie odzwierciedla tego że większość Polaków jest za pisem. Więc... A swoją drogą tyłek boli że na pis zagłosowało tylko 19% procent uprawnionych :) A 19% procent to nie jest jednak demokratyczmy suweren na ktory to panowie z ów partii non stop się powołuje. A dwa - nie mów kto ma prawo głosu a kto nie bo jesteś nikim żeby wydawać takie osądy :)
1 kwietnia 2017
+1
-8
eef-aeb
~ MP5  do ~ Wolny Rynek   Nie inaczej, potworzyły się grupy zawodowe, którym się wydaje, że są w jakiejś innej sferze praw i obowiązków. Kasta sędziowska, nauczyciele, wykładowcy akademiccy, lekarze, urzędnicy - biurokraci, łączy ich wszystkich to że potrafią się trzymać razem (to akurat pochwalam) jest ich wielu, ciągle im mało, a co najważniejsze, wszystko to co mają, mają z naszych cholernie wysokich podatków, bo to przecież jest budżetówka
1 kwietnia 2017
+8
-4
eef-aeb
~ MP5   Też jestem zdania, że powrót do 8 klasowej podstawówki, to dobre rozwiązanie. A nauczyciele niech się nie martwią, że będą ich zwalniać, zwolnić to mogą co najwyżej dyrektorów gimnazjów, ale jak są nauczycielami, to pracy nie stracą, gdyż uczniów nie ubędzie. Reszta to sztuczny aj waj tych którym się wydawało że u żłobu będą do końca świata i jeden dzień dłużej
1 kwietnia 2017
+9
-4
eef-aeb
~ MP5  do ~ bydle   "koperta" też sprawę załatwi
1 kwietnia 2017
+6
-0
eef-aeb
~ MP5  do ~ Przemek   nawet w najbardziej nieprzychylnych dla PiS ośrodka badania opinii publicznej, PiS prowadzi z PO kilkoma punktami procentowymi. A koalicja PO z Nowczerską jest niemożliwa, bo łączy ich tylko wspólny wróg - PiS, a same wytną się w pień, gdyż żrą się nawet o przywódcę tej swojej tzw. opozycji, którą reprezentują ci szarlatani. Tylko nie mów, że na PiS głosowało tylko 19 % Polaków, bo stosując tę samą logikę, na PO głosowało 9 % a na nowoczesną 2 % uprawnionych do głosowania. Niegłosujący, nawet w demokracji głosu nie mają
1 kwietnia 2017
+8
-1
d6f-cf2
~ Przemek  do ~ citizen   Mówisz że rząd ma poparcie większości. Hmm widać że z matematyką to ty się nie lubisz. Albo to taki Prima Aprillis, albo bardzo tępa manipulacja:)
1 kwietnia 2017
+5
-7
544-1ef
~ citizen   Nauczyciele z powiatu łańcuckiego nie uczestniczyli w strajku, ale udzielili strajkującym poparcia ... To tak, jakby żołnierze z jednej z jednostek wojskowych, nie wzięli udziału w walkach w obronie ojczyznę, ale udzielili reszcie broniących swego poparcia... Nic nie mam do nauczycieli, ale wiem, że te roszczeniowe "występy" mogą doprowadzić do tego, że z kiedyś najbardziej szanowanej, staną się najbardziej znienawidzoną grupą zawodową w społeczeństwie. Dlaczego tak nie protestują sprzedawcy, kierowcy, budowlańcy itp. którzy czasem harują po 12 godzin na dobę bez 13 pensji, bez 2 miesięcy wakacji, ferii i innych ułatwień i przywilejów ? Apelujemy jako reszta społeczeństwa - Nauczyciele, nie dajcie sie wykorzystywać jako narzędzie PO, N, PSL, ZNP do walki z tym rządem, bo jaki by on nie był, ma poparcie większości, tak samo jak poparcie większości ma powrót do starego systemu nauczania 8 + 4. Te wszystkie Broniarze, Schetyny, Siemoniaki, Petru, Neumany, Kijowskie itd przeżują Was, wyssają wszystkie soki i wyplują, bo im nie chodzi o Was i polska edukacje, im chodzi tylko o swoje koryta. A Wy w oczach zwykłych ludzi staniecie się wrogiem number one. Zwolennikom gimnazjów proponuje przejść się do szpitala psychiatrycznego dla młodzieży na ul. 3 maja - 90 % tych biednych dzieci, to ofiary gimnazjów ...
1 kwietnia 2017
+11
-4
fd0-5ac
~ bydle  do ~ real   i miej teścia dyrektorem PUP to będziesz uczył w I liceum już po licencjacie
1 kwietnia 2017
+9
-2
558-f6f
~ real  do ~ R2   Zrób sobie kurs pedagogiczny i studia uzupełniające i będziesz Panem!(nauczycielem) ;)
31 marca 2017
+7
-7
56d-17d
~ R2   Po ukończeniu studiów, pracuję czasem po 10 godzin dziennie i mam 26 dni urlopu. Nauczyciel po pedagogice, pracuje czasem po 5 godzin dziennie (mam kolegę belfra, to wiem jak haruje ... i ma blisko 90 dni urlopu, poza tym jakieś 13 pensje, dodatki, deputaty na zakup dresów, czy tam czegoś i dalej im q.... mało ?
31 marca 2017
+11
-7
56d-17d
~ R2   Broniarz, stary komunista który w tym ZNP, czyli filii PZPR na odcinku edukacji, w 1999, gdy wprowadzano gimnazja był ich największym wrogiem, dziś jest największym zwolennikiem. W esbeckim TVN podawali że strajkowało ponad 30 % szkół. A liczyli to w ten sposób, że jak w szkole było 60 nauczycieli, i strajkowało 5, to liczyli tę szkolę jako strajkującą. PS SZKOŁY SĄ DLA UCZNIÓW, NIE NAUCZYCIEL
31 marca 2017
+8
-3
56d-17d
~ R2  do ~ tw.bolek   cioty to inna nazwa pedalow, czy jesteś homofobem tolerancyjny lemingu ?
31 marca 2017
+7
-0
558-f6f
~ jj  do ~ Chris   przykro mi, ale etat w szkole to 18h... a caly etat 40h, tą oto różnicę równą 22h poświęcasz na rady pedagogiczne, porprawę sprawdzianów itd... karta nauczyciela: Art. 42. 1. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.
2. W ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 1, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust. 7;
2) inne czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć opiekuńczych i wychowawczych wynikających z potrzeb i zainteresowań uczniów;
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
2,5tys netto to nie 1,5 tys netto, a takie wynagrodzenie ma więszkość ludzi, poza tym nauczyciele mają trzynastki, dodatki za wysługę lat itd itd...., a wiecznie im źle. Nauczyciele dorabiają sobie korkami nie płacąc ani grosza do skarbówki... licytujmy sie dalej
31 marca 2017
+9
-5
692-1e0
~ Aśka  do ~ Chris   "Każdy może zostać nauczycielem" - śmieszne. Nie wiesz chłopcze co mówisz. W szkołach tak jak w urzędach, żeby na ciepłe posadki trafić trzeba mieć plecy, a najlepiej rodzinne "zakorzenienie" w szkole. Gdyby nauczycielom było tak źle nie pchali by tam swoich dzieci. 2500 netto to nie jest szczyt marzeń ale bez przesady, są zawody, miejsca,instytucje gdzie ludzie równie wykształceni zarabiają znacznie mniej.
31 marca 2017
+11
-5
2cc-f16
~ obserwator  do ~ Zdzich Traktorzysta   A może "ddd" nie został nauczycielem, bo woli wziąć się do roboty zamiast siedzieć i narzekać.
31 marca 2017
+4
-9
517-7ae
~ Ost  do ~ Chris   Na jednym etacie może i 2500 netto, ale mało który na jeden etat robi. Poprawianie sprawdzianów w domu? U mnie nauczyciel zawsze całe 2 tygodnie trzymał i jeszcze narzekał. A postulat braku zwolnień do 2022 jest po prostu śmieszny... W żadnym zawodzie nie masz gwarancji, że nie zostaniesz zwolniony.
31 marca 2017
+9
-9
eee-7e9
~ tw.bolek   bo na tym zakichanym podkarpaciu rządzą pisowskie cioty
31 marca 2017
+6
-16
177-ebb
~ Chris  do ~ ddd   2500 netto to dobrze płatna praca? Wolne w weekendy, święta i wakacje? Bzdura - a liczysz bezpłatne rady pedagogiczne, zajęcia pozalekcyjne, wywiadówki, poprawianie zadań/sprawdzianów w domu? Czasami w weekendy również trzeba poświęcić czas na jakieś wyjścia, oczywiście nie jest to często, ale jednak. W wakacje jest trochę wolnego, ale nie całe - bo rady pedagogiczne, zebrania, prowadzenie naborów. W wakacje jest wolne, owszem, ale w ciągu roku nie mają urlopu i nie mogą sobie kiedy chcą nie przyjść do pracy. Poza tym co jest złego w tym, że chcą sobie polepszyć byt? Mają prawo do protestu - nie popieram tylko, żeby odbył się on w czasie lekcji. Każdy może zostać nauczycielem, więc jak ktoś narzeka, że mają za dobrze - droga wolna.
31 marca 2017
+15
-16
3c6-3a9
~ Zdzich Traktorzysta  do ~ ddd   Jeżeli mają tak super to trzeba było się uczyć i zostać nauczycielem. Trochę bredzisz!
31 marca 2017
+14
-6
517-7ae
~ Ost   Najciekawsze, że Broniarz i ZNP przed wyborami udzielili poparcia Zjednoczonej Lewicy, która miała w programie... likwidację gimnazjów. Nikt nie każe im pracować, jak narzekają niech idą na kasę do Biedronki. Są zawody, gdzie od 15 lat nie było podwyżek (zwiększanie minimalnej nie jest podwyżką). Polecam lekturę najnowszego raportu NIK na temat "pracy" nauczycieli.
31 marca 2017
+26
-5
a27-5ca
~ ddd   Najlepsze jest to, że nauczycielom wcale nie jest źle, mają dobrze płatną pracę, wolne wszystkie weekendy, święta i wakacje, do tego jeżdżą za darmo na wycieczki, do teatru itd. Nie dbają też o to, aby przekazać wiedzę uczniom, bo przecież program nauczania jest zrealizowany... szkoda, że połowa klasy bierze potem korepetycje. Oczywiście nie wszyscy są tacy, ale duża większość tak. Do tych, którzy strajkują: Jeśli nie chce im się uczyć, to na ich miejsce chętnie przyjdą młodzi ludzie po studiach z entuzjazmem.
31 marca 2017
+24
-18
2cc-f16
~ Wolny Rynek   Chyba mamy normalnych nauczycieli w naszej gminie. BRAWO!
A poza tym, to nie rozumiem sytuacji, bo normalnie jak pracownikowi się nie podobają warunki pracy to negocjuje z pracodawcą i zostaje albo składa wypowiedzenie i szuka innego zajęcia. Nauczyciele, a może tylko ZNP, bo jak widać coraz więcej jest normalnych, zatrzymali się chyba w czasach PRL, gdzie był obowiązek pracy a jedyną możliwością negocjacji warunków był strajk. Jak się państwu nauczycielstwu nie podobają warunki pracy, to proszę złożyć wypowiedzenia i poszukać pracy na lepszych warunkach. Jak w przedsiębiorstwie właściciel likwiduje dział i niektórych zwalnia, to zwalnia i nikogo się nie pyta czy mu się to podoba (no chyba, że jest to kopalnia - co też jest kpiną z reszty obywateli). Tak samo postępuje minister. W końcu chcieliśmy mieć wolny rynek dla towarów i dla pracy. Nie ma obowiązku pracy, jak się komuś nie chce pracować, to niech nie pracuje. Jeśli nie będzie chętnych nauczycieli za stawkę 2 tys., to minister będzie musiał zapłacić 3. Takie są prawa rynku i podlega im też minister i nauczyciele.
31 marca 2017
+33
-6
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x