Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Burmistrz będzie ubiegać się o reelekcję
Sławomir Rejman kandydatem na burmistrza
Działki na sprzedaż w Soninie
Barbara Czechowicz kandyduje na stanowisko wójta
home > Start > Aktualności > Ratownicy medyczni z Łańcuta przystąpili do protestu
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT ŁAŃCUT
2017.06.09 12:23

Ratownicy medyczni z Łańcuta przystąpili do protestu

Ogólnopolski protest tej grupy zawodowej rozpoczął się pod koniec maja br.
Ratownicy medyczni z Łańcuta przystąpili do protestu
Ratownicy medyczni z Łańcuta przystąpili do protestu

Ratownicy medyczni w swoich żądaniach wysuwają 3 postulaty. Jednym z nich jest wzrost wynagrodzenia. - Dziś ratownik medyczny zarabia średnio 2000 zł netto, czyli na rękę. Postulujemy o wzrost 4x400 (4x236 zł na rękę), czyli tyle, ile dostały pielęgniarki - wyjaśnia Piotr Telega, sekretarz Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego WSPR w Rzeszowie i wylicza - pielęgniarek jest w Polsce około 300 tys., ratowników 12 tys., jeśli doliczyć pracujących na SOR, w szpitalach i hospicjach liczba ta wzrasta do około 20 tys., czyli stanowi zaledwie 8% liczby pracujących pielęgniarek. Co ważne, w systemie ratownictwa medycznego ratownicy wykonują te same czynności, co pielęgniarki, ale niestety zarabiają 2 razy mniej.

Obecna propozycja rządu złożona protestującym to 2x400 zł (236 zł), czyli 400 zł od lipca br. i kolejne 400 zł od lipca przyszłego roku, przyznane jedynie ratownikom pracującym na dyspozytorniach i jeżdżący w karetce. Podwyżki nie dostaliby ratownicy pracujący na SOR, w izbach przyjęć, na oddziałach szpitalnych czy w hospicjach. Na to nie ma jednak zgody. - Grupa zawodowa ratowników medycznych jest cały czas dyskryminowana przez rząd. Jesteśmy zawodem, który jest bardzo ważny. To my, jako pierwsi, mamy styczność z najcięższymi pacjentami, w stanie zagrożenia zdrowia i życia. Od 2009 roku nie było podwyżek, a nakłady na ratownictwo medyczne nie wzrosły. Obecna propozycja Ministerstwa Zdrowia pokazuje jawną dyskryminację - mówi Piotr Telega.

Drugim z wysuwanych postulatów jest upaństwowienie ratownictwa medycznego w Polsce. Jak wyjaśnia sekretarz ZZPRM w Rzeszowie, w wielu rejonach kraju karetki należą do podmiotów prywatnych, a na udzielanie świadczeń zdrowotnych na ratownictwo rozpisywane są konkursy (można powiedzieć przetargi), w których głównym kryterium jest cena. - Wyobraża sobie ktoś konkurs na wykonywanie usług takich jak gaszenie pożarów lub łapanie przestępców? - pyta.

Trzecie z żądań to wprowadzenie nowelizacji ustawy o państwowym ratownictwie medycznym. - Główne założenia nowelizacji to etatyzacja umów - obecnie spora część ratowników pracuje na umowach cywilnoprawnych, czyli kontraktach. Jest to nic innego jak jednoosobowa firma. Aby godnie zarabiać ratownik musi pracować po 300 godzin miesięcznie. Chcemy godnie pracować na jednym etacie. Bardzo ważna rzeczą w nowelizacji ustawy jest też celowość finansowania ratownictwa medycznego. Obecnie pieniądze na nie przeznaczone dysponenci wydają również na inne cele np. na deficytowe oddziału. W naszym postulacie chodzi o to, by pieniądze na ratownictwo były wykorzystywane tylko na ratownictwo - tłumaczy Telega.

Na chwilę obecną protest odbywa się w formie pokojowej - ratownicy medyczni prowadzą akcję informacyjno-ulotkową, chcąc zapoznać z problemem społeczeństwo, jednak pod uwagę brane są też bardziej radykalne rozwiązania. - Ze względu na brak chęci ze strony rządowej do podjęcia z nami rozmów, w najbliższym czasie, planujemy protesty i manifestacje na ulicach całego kraju w jednym czasie. Jeśli i to nie pomoże, dojdzie do akcji głodowej - zapowiada Piotr Telega i zapewnia, że akcja protestacyjna nie będzie miała wpływu na bezpieczeństwo pacjentów.

Chmiel
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Ratownicy medyczni z Łańcuta przystąpili do protestu, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Chmiel dodany
 
Odsłon: 14695
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (13)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
544-1ef
~ v  Ratownicy medyczni i pielęgniarki tyrają jak parobki za pańszczyzny, a państwo doktorostwo... liczy tylko kasę, a i tak ciągle im mało. Ratownicy i pielęgniarki zostali obarczeni obowiązkami lekarzy, by ci mogli się wyspać na dyżurze, bo rano prosto z 24, a czasem 48 godzinnego dyżuru, wypoczęci idą przyjmować do przychodni. Jak przy tym traktują ludzi, to wie każdy kto chodzi do lekarza bez koperty. I choć są wyjątki, prawdziwi lekarze z powołania, to bojąc się ostracyzmu w środowisku równają do reszty i jest, jak jest
10 czerwca 2017
+19
-1
14c-6d6
~ Chris  No, szaleństwo, umiaru nie mają. Ratownika to z daleka widać - obwieszony złotem i markowymi ciuchami, wsiada do nowego Audi i odjeżdża z piskiem na bankiet.
Gościu, oni mają fizycznie ciężką pracę, a psychicznie to już nie wspomnę - a zarabiają jakieś śmieszne pieniądze. Oczywiście - jak ktoś powie - mogą pracę zmienić na lepiej płatną, ale Ratownikiem nie każdy może zostać, a tych co nimi zostali to należy szanować, robią dobrą i ciężką robotę. Szanuję i popieram!
9 czerwca 2017
+18
-4
e63-df8
~ braun  Popieram ich protest.
Ich praca jest zupełnie niedoceniana. Zarobki ratowników powinny być na poziomie zarobków służb mundurowych.
Ratownicy medyczni często ratują życie narażając własne.
9 czerwca 2017
+18
-6
Ostatnio dodane komentarze
425-4e4
~ lx  do ~ kilj   może czas rozliczyć starostwo z swojej działalności? odebrać urzędasom trzynastki i resztę premii, bo na dobrą sprawę co oni takiego ciężkiego i zbawiennego robią że mają dostawać dodatkowe pieniądze, a tutaj brakuje kasy na szczytny cel i akurat byłyby pieniądze jak znalazł.
11 czerwca 2017
+5
-3
fd0-5ac
~ Tomek  do ~ kilj   Może to chodzi o to , że tu jest matecznik PiSu.. i dlatego jest tak źle?
11 czerwca 2017
+2
-3
a1d-495
~ kilj   Każdy pisze "popieram, trzeba to zmienić itp." nikt nie próbuje odpowiedzieć dlaczego, w całej Polsce jest źle, a w Łańcucie tragicznie. Dlaczego akurat u nas jesteśmy o krok do przodu i zawsze jest gorzej? Może czas aby Starostwo odpowiedziało na to pytanie
11 czerwca 2017
+5
-2
544-1ef
~ v   Ratownicy medyczni i pielęgniarki tyrają jak parobki za pańszczyzny, a państwo doktorostwo... liczy tylko kasę, a i tak ciągle im mało. Ratownicy i pielęgniarki zostali obarczeni obowiązkami lekarzy, by ci mogli się wyspać na dyżurze, bo rano prosto z 24, a czasem 48 godzinnego dyżuru, wypoczęci idą przyjmować do przychodni. Jak przy tym traktują ludzi, to wie każdy kto chodzi do lekarza bez koperty. I choć są wyjątki, prawdziwi lekarze z powołania, to bojąc się ostracyzmu w środowisku równają do reszty i jest, jak jest
10 czerwca 2017
+19
-1
09e-8c3
~ kubuś   Podobno przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce to 4 354 PLN. GUS oblicza ZUS nalicza ... Draństwo! A ratownik medyczny powinien dostawać na rękę przynajmniej 6 tysięcy złotych. Dlaczego Ta pie ... UE nie interweniuje w tej sprawie a wpier... się do innych i narzuca Polsce swoje "widzimisię".
9 czerwca 2017
+9
-2
425-4e4
~ lx  do ~ Chris   znam ludzi z uprawnieniami do tego zawodu, ludzi z pasją i chęcią jednakże nie mogą się realizować w tym zawodzie ponieważ, nie mogą sie dostać na ratownika medycznego, i mówią jednoznacznie jak jest. nie chodzi tu o kasę, jak nie którym.
9 czerwca 2017
+5
-0
14c-6d6
~ Chris  do ~ lx   Ależ pan gada od rzeczy - kto by chciał po znajomości być ratownikiem? Kasa słaba, a np. do wypadku trzeba pojechać, gdzie często muszą mielonkę oglądać. Stres, nadgodziny, odpowiedzialność.
Co do innych zawodów - oczywiście, że jest wiele niebezpiecznych i wymagających, nie neguję, ale tutaj rozmawiamy konkretnie o ratownikach medycznych.
9 czerwca 2017
+7
-1
425-4e4
~ lx  do ~ Chris   ratownikiem nie każdy może dostać ?faktycznie nie każdy, bo nie każdy ma znajomości by dostać się. Nie przesadzaj z tym nowym audi, i złotym łańcuchem. jest wiele zawodów gdzie ludzie narażają swoje życie, zdrowie czy psychikę. Praca ratowników medycznych jest ważna,jeśli wykonują ją prawidłowo i rzetelnie, i też nie zapominajmy o innych ciężkich zawodach.
9 czerwca 2017
+4
-2
558-f6f
~ ja   popieram w 100% !!!! walczcie o godne wynagrodzenie !!!
9 czerwca 2017
+10
-2
fd0-5ac
~ Tomek  do ~ braun   Też uważam,że zarobki ratowników powinny byc na poziomie służb mundurowych..ale dlaczego zarobki sprzątaczek, rolników, ślusarzy itp też nie powinny byc na poziomie służb mundurowych? Skoro głównym kryterium jest narażanie własnego życia..to w każdym zawodzie jest taka ewentualność.
9 czerwca 2017
+11
-4
14c-6d6
~ Chris  do ~ Tomek   No, szaleństwo, umiaru nie mają. Ratownika to z daleka widać - obwieszony złotem i markowymi ciuchami, wsiada do nowego Audi i odjeżdża z piskiem na bankiet.
Gościu, oni mają fizycznie ciężką pracę, a psychicznie to już nie wspomnę - a zarabiają jakieś śmieszne pieniądze. Oczywiście - jak ktoś powie - mogą pracę zmienić na lepiej płatną, ale Ratownikiem nie każdy może zostać, a tych co nimi zostali to należy szanować, robią dobrą i ciężką robotę. Szanuję i popieram!
9 czerwca 2017
+18
-4
e63-df8
~ braun   Popieram ich protest.
Ich praca jest zupełnie niedoceniana. Zarobki ratowników powinny być na poziomie zarobków służb mundurowych.
Ratownicy medyczni często ratują życie narażając własne.
9 czerwca 2017
+18
-6
fd0-5ac
~ Tomek   W głowach się im przewraca. Emeryt dostał 10 zł podwyżki...
9 czerwca 2017
+4
-15
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x