Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Konferencja w sprawie debaty
Tadeusz Pasieczny czy Jakub Czarnota [SONDA]
Pomoc dla sierżanta sztabowego z Łańcuta
20-latek rozbił auto o ogrodzenie i uciekł, był pijany
home > Start > Aktualności > Powstaje film o płatnerzu z Łańcuta
Rozmiar tekstu:
AAA
ŁAŃCUT
2017.10.18 07:26 | aktualizacja: 2017.10.18 07:29

Powstaje film o płatnerzu z Łańcuta

W ramach tegorocznej edycji Podkarpackiej Kroniki Filmowej trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego poświęconego postaci mistrza płatnerskiego, Krzysztofa Panasa.
Powstaje film o płatnerzu z Łańcuta
Powstaje film o płatnerzu z Łańcuta

Przez blisko 40 lat pracy twórczej wykonał on kilkaset niepowtarzalnych egzemplarzy broni rodzimej i oręża dalekowschodniego a jego dorobek ciągle rośnie. Wyroby powstające w domowej pracowni w Łańcucie i kuźni w sąsiedniej Krzemienicy wędrują po całym świecie. Są unikatowe bo wytwarzane w całości ręcznie, tradycyjnymi metodami.

Film pt. "Płatnerz musi być muzykiem" to opowieść o niecodziennej pasji, wielkiej charyzmie i talencie człowieka, który swoją pracą mógłby obdzielić kilka osób. To nie tylko obraz, w którym zobaczymy zarazem żmudny i zjawiskowy proces wytwarzania broni, ale i uniwersalna opowieść o trudzie każdego, kto wybiera w życiu mało uczęszczane drogi.

-Czy jestem wariatem? - pyta nas Krzysztof Panas i jednocześnie odpowiada - Dla mnie wariatem jest ten, kto codziennie wraca z pracy, rozsiada się na kanapie przed telewizorem i do wieczora z niej nie schodzi-

A co wspólnego z płatnerstwem ma muzyka? Okazuje się że wiele, jednak odpowiedź na to pytanie będzie musiała poczekać do premiery filmu.

Twórcami filmu "Płatnerz musi być muzykiem" są Katarzyna i Mirosław Mazurkiewicz ze studia Mazurkiewicz Produkcja Filmowa. Autorzy dali się już poznać na Podkarpaciu m.in. jako współtwórcy filmu o rodzinie Ulmów z Markowej "Chleba Naszego Powszedniego" (prod. MDK Łańcut, 2016). W projekt zaangażował się też Homex, znany podkarpacki raper, producent i realizator studyjny.

Film jest współfinansowany przez Podkarpacką Komisję Filmową ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i budżetu Województwa Podkarpackiego. Produkcja uzyskała także dofinansowanie ze strony Miasta Łańcuta a patronatem honorowym objął ją burmistrz Łańcuta, Stanisław Gwizdak. Prace nad filmem potrwają jeszcze do końca listopada.

"Krzysztof Panas - urodził się 4 kwietnia 1953 roku w Łańcucie. Jest mistrzem rzemiosła artystycznego w zakresie metaloplastyki, łączy tworzenie własnych wyrobów z konserwacją obiektów zabytkowych, a za największe swoje osiągnięcie zawodowe uważa opanowanie technologii wyrobu stali damasceńskiej, po staropolsku zwanej dziwerem, na co poświęcił kilkanaście lat studiów, eksperymentów i doświadczeń.(…) Ukończył w 1974 roku Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Sędziszowie Małopolskim, a w latach 1975-1976 studiował na Wydziale Konserwacji Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Kiedy otworzył w 1978 roku w Łańcucie własną pracownię "Metaloplastyka" miał już za sobą, mimo młodego wieku, sporo doświadczeń teoretycznych i zawodowych, pracował bowiem w Muzeum w Łańcucie i był nauczycielem w Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. Jego pracownia objęła szeroki zakres działalności, od kowalstwa artystycznego po konserwację i tworzenie w srebrze, według projektów własnych, insygniów, godeł, broni białej, sztuki sakralnej, biżuterii srebrnej, wyrobów użytkowych (…) Wykonuje historyczną białą broń polską z XVII wieku, szable husarskie i karabele, broń orientalną, a także broń egzotyczną z odległych epok i krajów. Z broni orientalnej wytwarza najczęściej szable, jatagany, kindżały, tasaki, czekany a z broni japońskiej miecze i noże, np. typu tanto czy aikushi. Najbardziej lubi jednak styl polskiego Orientu, który daje możliwość łączenia surowców i technik wschodnich z elementami sztuki zachodnioeuropejskiej (…)"- Cytat pochodzi z książki "Mistrzowie rękodzieła. Pół wieku cechowego rzemiosła artystycznego (1945-1995)", K. Marszałek, F. Midura., Warszawa 1995.

K.Mazurkiewicz/Red
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
Powstaje film o płatnerzu z Łańcuta, 5.0000 out of 5 based on 2 ratings
K.Mazurkiewicz/Red dodany
 
Odsłon: 8648
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (6)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
544-1ef
~ taki jeden  Miałem przyjemność osobiście poznać pana Krzysztofa. Oprócz tego że to artysta i rzemieślnik w jednym, to także przemiły, mądry, skromny człowiek, z ogromnym poczuciem humoru. Para się wygasającym rzemiosłem, które powinno mieć kontynuatorów. Trzeba wracać do szkół zawodowych, które muszą kształcić fachowców, a nie tysiące nic nie umiejących absolwentów "wyższych uczelni", które wypuszczają co rok na rynek pracy kombinatorów od doradztw, coachingów itp. nikomu niepotrzebnych bzdur lub zwykłej lichwy. Taki film to strzał w dziesiątkę, bo oprócz ukazania osoby p. Krzysztofa, jego pasji to także zachęta dla młodych, jak w wyniku procesu żelazo-węgiel, ciężkiej pracy i wiedzy, można uzyskiwać piękne rzeczy i jeszcze zarabiać na tym pieniądz. Zresztą na tym polega praca, na wytwarzaniu dóbr, które służą komuś, a nie szwindli, które bogacą tylko oszukujących
18 października 2017
+14
-0
Ostatnio dodane komentarze
c41-aeb
~ Robert   Byłem na spotkaniu z Panem Krzysztofem Panasem w MBP w Łańcucie. Zachwycił mnie swoją wiedzą i pasją. Genialny artysta i fenomenalny człowiek. Wspaniale że powstanie film.
19 października 2017
+4
-0
5ce-98f
~ Tomek  do ~ songokuss   nie masz na pilocie innych przycisków by zmienić kanał tv? musisz oglądac TVPiS?
19 października 2017
+5
-0
09f-902
~ qwiq   Pamiętam pana Panasa jak jeszcze był w programie MdM, czyli Mann do Materny, Materna do Manna w TVP.
Wyrazy szacunku Panie Krzysztofie.
19 października 2017
+4
-0
517-7ae
~ songokuss   czekam i myslę że będzie to dobry materiał filmowy ...ps mam dosć rolnik szuka żony trudnych spraw itp...powodzenia w realizacji projektu pozdrawiam
18 października 2017
+5
-0
544-1ef
~ taki jeden   Miałem przyjemność osobiście poznać pana Krzysztofa. Oprócz tego że to artysta i rzemieślnik w jednym, to także przemiły, mądry, skromny człowiek, z ogromnym poczuciem humoru. Para się wygasającym rzemiosłem, które powinno mieć kontynuatorów. Trzeba wracać do szkół zawodowych, które muszą kształcić fachowców, a nie tysiące nic nie umiejących absolwentów "wyższych uczelni", które wypuszczają co rok na rynek pracy kombinatorów od doradztw, coachingów itp. nikomu niepotrzebnych bzdur lub zwykłej lichwy. Taki film to strzał w dziesiątkę, bo oprócz ukazania osoby p. Krzysztofa, jego pasji to także zachęta dla młodych, jak w wyniku procesu żelazo-węgiel, ciężkiej pracy i wiedzy, można uzyskiwać piękne rzeczy i jeszcze zarabiać na tym pieniądz. Zresztą na tym polega praca, na wytwarzaniu dóbr, które służą komuś, a nie szwindli, które bogacą tylko oszukujących
18 października 2017
+14
-0
a16-981
~ ,,c,,   Pięknie,że ktoś próbuje docenić a przede wszystkim pokazać szerszej grupie społecznej,że ktoś... potrafi wydreptać własną ścieżkę,którą podąża przez wiele lat.
Niesamowity człowiek z energią i pasjami... który powinien być przykładem dla dzisiejszej młodzieży,szukającej inspiracji na własne życie.
A co do powstającego dokumentu filmowego:-) brawo za pomysł,z przyjemnością wielką zjawię się na projekcji.
Pozdrawiam ludzi zaangażowanych w ten projekt jak również samego Krzysia.
Choć bardziej od strony muzycznej miałem przyjemność poznać
18 października 2017
+10
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x