
Prezentowane obiekty wiążą się z historią pierwszego łańcuckiego zamku, należącego niegdyś do Pileckich a następnie Stadnickich. Wśród nich można obejrzeć monety, kafle, przedmioty metalowe, szklane, ceramiczne i kamienne.
Najstarsza z monet prezentowanych na wystawie pochodzi z czasów króla Władysława Jagiełły, który dla Łańcuta był postacią nieprzypadkową. W murach zamku Pileckich gościł wielokrotnie, początkowo odwiedzając tu swą matkę chrzestną, Jadwigę z Melsztyńskich Pilecką, a następnie jej córkę Elżbietę z Pileckich Granowską, którą poślubił w 1417 r. Po śmieci Elżbiety w 1420 r. Jagiełło został właścicielem miasta. Po trzech latach przekazał je swemu pasierbowi - Janowi Granowskiemu (synowi Elżbiety ze związku z Wincentym Granowskim). Granowski, zwany później Pileckim, po ojcu używał herbu Leliwa, który to herb znajduje się metalowej aplikacji z przełomu XVI i XVII w. Herbem tym posługiwali się wszyscy potomkowie Jana, zarządzający Łańcutem do 1586 r.
Wystawa archeologiczna będzie czynna do 15 listopada 2025 r., Można ją oglądać od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00. Bilety w cenie 1 zł (U), 2 zł (N) można kupić w dawnym Kasynie Urzędniczym.