Prawdziwego tempa młodzieżowa produkcja zaczęła nabierać już w kwietniu, kiedy zostały rozdane role w filmie i odbyły się pierwsze warsztaty aktorskie. Poprowadził je Kornel Pieńko, dyrektor rzeszowskiej Akademii Aktorskiej "Artysta", aktor znany z serialu "Wataha".
W maju grupa weszła na plan zdjęciowy. Dzięki pomocy Muzeum-Zamku w Łańcucie zostały nakręcone sceny w takich zabytkowych wnętrzach jak Wielka Sień, Korytarz Wschodni Czerwony czy Salon Wejściowy.
- Starając się możliwie najwierniej odwzorować oryginał, możemy czuć się jak na prawdziwym planie filmowym, a piękne stroje, pełny makijaż i zabytkowe wnętrza, pozwalają nie myśleć o zmęczeniu przy trzydziestym dublu. Bo choć produkcja jest realizowana amatorsko, wszyscy za punkt honoru stawiają sobie, by efekt końcowy nie zawiódł oczekiwań - wyjaśniają uczestnicy projektu.
Zaangażowani w projekt przygotowują się do pokaźnej i najbardziej pracochłonnej sceny w filmie, czyli Garden Party. To będzie prawdziwy sprawdzian ich umiejętności nie tylko aktorskich czy operatorskich, ale też organizacyjnych.
Dwudziestodwuosobowa grupa młodzieży z Łańcuta od marca br. bierze udział w projekcie, którego głównym rezultatem ma być powstanie remake'u kluczowych scen z "Trędowatej" - filmu kręconego w 1976 r. w ich mieście. Przedsięwzięcie jest realizowane w formie projektu o nazwie "Filmowy Łańcut wczoraj i dziś" Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie i TV Łańcut w ramach programu grantowego "Równać szanse" Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Warto zaznaczyć, że rola młodzieży nie ogranicza się tutaj tylko do odegrania scen filmowych, lecz do ich działań należy też organizacja całego zadania - począwszy od działań promocyjnych, przez wybór realizowanych scen i ich przygotowanie, pracę z kamerą, montaż i udźwiękowienie, do przygotowania imprezy podsumowującej projekt.
Głównymi partnerami projektu jest Muzeum Zamek w Łańcucie i Akademia Aktorska "Artysta" w Rzeszowie, autorom projektu udało się nawiązać także kontakt z reżyserem oryginału "Trędowatej", Jerzym Hoffmanem , a młodzież pracując nad premierą prowadzi rozmowy z takimi instytucjami jak Filmoteka i Fototeka Narodowa, czy Łódzkie Centrum Filmowe . Projekt ma też swoich sponsorów. Finansowo pomaga Miejski Dom Kultury, a spożywcze rekwizyty wykorzystywane na planie dostarcza sponsor, łańcucka restauracja Vis a Vis. O fryzury aktorów dbają uczennice technikum fryzjerskiego Zespołu Szkół nr 3 w Łańcucie, natomiast w nagraniu ścieżki muzycznej pomaga łańcucka Państwowa Szkoła Muzyczna. W jednej z realizowanych scen uczestnicy projektu mogą też liczyć na pomoc Zespołu Tańca Estradowego "Ekrol".
Premiera produkcji zaplanowana jest na 21 sierpnia w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie i zostanie połączona między innymi z wystawą. Młodzież zaprosiła też do udziału w wydarzeniu specjalnego gościa ze świata filmu. Do premiery coraz bliżej, uczestnicy jednak nie zwalniają tempa, bo mimo zbliżających się wakacji wciąż czeka ich dużo pracy.