Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Aleksander Cwynar kandyduje na wójta
Gmina sprzedaje działkę w Albigowej
Sławomir Rejman kandydatem na burmistrza
Dwóch kandydatów na Wójta Gminy Łańcut
home > Start > Aktualności > Niebezpieczny smog nad powiatem
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT ŁAŃCUT
2017.01.09 07:17 | aktualizacja: 2017.01.09 08:51

Niebezpieczny smog nad powiatem

Dziś od godz. 14 w szybkim tempie pogarszać się będzie jakość powietrza. Sytuacja będzie zagrażać zdrowiu i życiu.
Niebezpieczny smog nad powiatem
Niebezpieczny smog nad powiatem

Najgorszy indeks w tym dniu prognozowany jest na godz. 23, ale oceniane jako złe i bardzo złe warunki utrzymywać się będą przez całe popołudnie i całą noc. Przewiduje się, że powietrze ma się oczyścić około godz. 8 we wtorek.

Tak zła jakość powietrza może zagrażać zdrowiu i życiu. Unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu zaleca się zwłaszcza kobietom w ciąży, dzieciom, ludziom starszym, astmatykom, alergikom, osobom z chorobami skóry, oczu i krążenia, ale i wszystkim spoza tej grupy. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu i zaniechać palenia papierosów. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia należy skontaktować się z lekarzem.

Największą emisję pyłów powoduje spalanie węgla w starych, często źle wyregulowanych kotłach i piecach domowych oraz spalanie odpadów. Znacząca jego ilość jest również efektem komunikacji samochodowej - pyły zawieszone docierają w powietrze zarówno w wyniku spalania paliw w silnikach, jak i jako emisja wtórna z unoszenia pyłów z brudnych i będących w złym stanie dróg. W kotłach domowych największy wpływ na wielkość emisji pyłu ma sposób podawania paliwa - w przypadku kotłów zasilanych automatycznie (retortowych) emisja pyłu jest znacznie mniejsza, niż w przypadku zasilania ręcznego. Istotna jest również jakość spalanego węgla.

Pomysł na zwiększenie kontroli nad zjawiskiem proponuje Krzysztof Jasiński. - Władze Łańcuta nie widzą problemu w ogóle, a mieszkańcy nie wiedzą, co to smog. Wydaje mi się, że władze powinny postarać się, aby w mieście powstała stacja kontroli jakości powietrza. Podpisanie planu gospodarki emisyjnej nic tu nie da. Trzeba działać od teraz, a zainstalowanie stacji to pierwszy krok. Władze powinny to wymusić na Dyrekcji Ochrony Środowiska lub zrobić to we własnym zakresie dla dobra mieszkańców - twierdzi.

PM2,5 i PM10

W opisywanym okresie stężenie powyższych pyłów zawieszonych przekroczone zostanie nawet kilkaset procent. Pył PM2,5 przyczynia się do wzrostu zgonów i zachorowalności na choroby serca i układu krążenia, dróg oddechowych oraz raka płuc. Grupami wysokiego ryzyku są osoby starsze, dzieci, oraz osoby mające problemy z sercem i układem oddechowym. Ponieważ pewne składniki pyłów mogą przenikać do krwioobiegu, dłuższe narażenie na wysokie stężenia pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienie, zawał serca).

PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Inhalowany do płuc może powodować różne reakcje np. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczynia się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych jak astmy, kataru siennego i zapalenia alergicznego spojówek.

Jakość powietrza można sprawdzać na bieżąco na stronie: www.powietrze.podkarpackie.pl.

Chmiel
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
Niebezpieczny smog nad powiatem, 4.0000 out of 5 based on 2 ratings
Chmiel dodany
 
Odsłon: 8878
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (9)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
58e-4d4
~ power   Co jest z tym smogiem? Przemyslu nie ma, kotłowni dużych też,mieszkańców ubywa,a smogu kiedyś nie było, a dziś jest.Dawniej weglem palono wiecej bo gaz nie był tak rozpowszechniony. Kotłownia w łańcuckim browarze,mleczarni,na osiedlach dymiły niesamowicie,smogu nie było,czy nie mody od ekoterrorystów?
10 stycznia 2017
+1
-2
425-4e4
~ lx   w pierwszej kolejności trzeba się zająć ludźmi którzy palą w piecach czym się da i czym popadnie, bo to jest dużym problemem, i gdyby skontrolować wszystkie domy w danej miejscowości to wyszłoby że w co trzecim mieszkaniu palone śmieciami!
10 stycznia 2017
+5
-0
fec-02c
~ lin   Stacja kontroli nie zmieni jakości powietrza. Potrzebne są konkretne działania typu: dofinansowanie wymiany kotłów CO. Ale co najważniejsze ludzie sami muszą zrozumieć, że palenie plastików, gum itp. a często również miału węglowego to podtruwanie się nie oszczędności
10 stycznia 2017
+4
-0
ef2-692
~ mieszkaniec  do ~ michal   Przecież pan minister zdrowia uważa, że to nie jest duży problem, po co więc zajmować się tym sejmie.
9 stycznia 2017
+4
-0
6cb-3a3
~ kolo   Pustkowie smooga!
9 stycznia 2017
brak ocen
7e8-a15
~ Kabel   Trzba wkoncu zacząć kablować na sąsiadów bo to co niektórzy wkładają do pieca to masakra
9 stycznia 2017
+7
-1
d89-599
~ xXx   Niech jeszcze bardziej podniosa cene gazu dla odbiorcow indywidualnych - w koncu mamy za czyste powietrze...
9 stycznia 2017
+11
-1
68b-45c
~ ona   Może Miasto zafunduje mieszkańcom darmową komunikację miejską :) :)
9 stycznia 2017
+8
-1
692-1e0
~ michal   no... i mamy problem, u nas, i w większosci Polski. Tym powinni zająć się w Sejmie a nie hucpą!!!
9 stycznia 2017
+9
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x