Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Stracił prawie 85 tys. zł
"Markowianie" o swoim projekcie
Wpadła w poślizg i dachowała
Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP w Łańcucie
home > Start > Aktualności > Od września 4 szkoły podstawowe
Rozmiar tekstu:
AAA
ŁAŃCUT
2017.02.07 08:03 | aktualizacja: 2017.02.14 15:10

Od września 4 szkoły podstawowe

Wczoraj w Urzędzie Miasta na wspólnym posiedzeniu wszystkich komisji spotkali się władze miejskie, radni oraz dyrektorzy szkół.
Od września 4 szkoły podstawowe
Od września 4 szkoły podstawowe

SONDA

Czy gimnazja powinny być zlikwidowane?

Pomimo tego, że ustawy wprowadzające reformę edukacji weszły już w życie, samorządom i dyrektorom szkół nie są znane szczegóły z nią związane. Informacje, które pojawiają się na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty nie uwzględniają szczegółowych wytycznych, tymczasem stosowne decyzje samorządy mają podjąć do 17 lutego. Z tego też powodu w Urzędzie Miasta na wspólnym posiedzeniu wszystkich komisji spotkali się wczoraj władze miejskie, radni oraz dyrektorzy szkół.

- Zdaję sobie sprawę, że każda propozycja, przedyskutowana przeze mnie i powołany na tę okoliczność zespół ekspercki, nie jest rozwiązaniem idealnym, bo zależy, jaki aspekt będzie brany pod uwagę: społeczny, czy ekonomiczny. Wydaje mi się, że w naszej propozycji połączyliśmy aspekty społeczne: nauczycieli, dzieci, rodziców. Nie jest ona idealna, ale gwarantuje właściwą pracę z uczniami - mówił podczas spotkania burmistrz Łańcuta Stanisław Gwizdak.

Omawiana na komisji propozycja zakłada utworzenie w miejscu Publicznego Gimnazjum nr 1 Szkoły Podstawowej o tym samym numerze. Obecnie do Gimnazjum nr 1 w Łańcucie uczęszcza 377 uczniów, a nauczyciele zatrudnieni są na 40 etatach pedagogicznych. Z prognoz przygotowanych na podstawie liczby urodzeń wynika, że w nowej SP 1 powstaną po dwa oddziały w każdym roczniku. Bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest również przyjęcie przez szkołę, w okresie przejściowym (2 lata), przyszłej klasy 7 i 8 ze Szkoły Podstawowej nr 3, która ze względów lokalowych nie jest w stanie pomieścić zwiększonej liczby oddziałów.

Zdecydowanie przeciwny przeniesieniu uczniów do innej szkoły był Andrzej Barnat. Przewodniczący Rady Miasta zaproponował, aby do głosu dopuścić również rodziców. Według większości zebranych takie rozwiązanie będzie jednak najbardziej optymalnym.

- To na pewno będzie wymagało spotkania i porozmawiania z rodzicami, na pewno temu spotkaniu będą towarzyszyć emocje, ale będzie inaczej niż w gimnazjach, dlatego, że planowane jest przejście całych klas - zaznaczył Robert Grabowski zastępca przewodniczącego Rady Miasta.

Za przeniesieniem klas do przyszłej SP nr 1 przemawia również fakt, iż tamtejsza szkoła jest przygotowana merytorycznie i fizycznie do prowadzenia zajęć z zakresu programu gimnazjalnego, bo ten właśnie będzie kontynuowany w klasach 7 i 8.

O zwolnieniach nauczycieli nikt jeszcze nie chce myśleć. W okresie przejściowym tj. przez kolejne dwa lata szkoły będą liczyły 9 roczników. Większe odejścia nastąpią po zakończeniu wygaszania gimnazjów.

Propozycje obwodów dla poszczególnych szkół będą ustalane na komisji w przyszły poniedziałek.

Chmiel
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
Od września 4 szkoły podstawowe, 5.0000 out of 5 based on 2 ratings
Chmiel dodany
 
Odsłon: 11475
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (33)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
1cb-355
~ pik  A no tak, że zaparkujesz na którymś z pobliskich parkingów i ze swoim księciuniem przejdziesz te 30 metrów do szkoły. Korona mu z głowy nie spadnie. No chyba że wychowujesz małego tucznika, który boi się spalić kilka kalorii to wtedy rozumiem twój problem.
A tak serio mówiąc: nikt nic nie wie w sprawie tej ustawy, rozjechane podstawy programowe, nauczyciele do zwolnienia. A dla Ciebie problemem jest to że swojego tucznika nie możesz zawieźć wprost pod drzwi. Ratunku!
7 lutego 2017
+30
-5
558-f6f
~ ta starsza  a może dzieci tak jak dawniej bywało na piechotkę do szkoły?
7 lutego 2017
+29
-5
00d-ea9
~ zatroskany  niech zacznie chodzic,tylko wszystkim d... wozic trzeba.
7 lutego 2017
+25
-5
Ostatnio dodane komentarze
64c-e38
~ cdn   nowy program nauczania ma kształcić ludzi w bardzo ograniczonym zakresie.obecnym rządzącym chodzi o to aby obywatel mógł się tylko podpisać i trochę liczyć
12 lutego 2017
+2
-2
64c-e38
~ tw.bolek   a może by władze łańcuta nie zrealizowały uchwały rządu,tak jak jeden z wójtów w polsce ,który powiedział że nie będzie rozwalał tego co dobre
12 lutego 2017
+1
-3
bf2-1a8
~ Bsio  do ~ ta starsza   A jak trafia na orsszak Maciarewicza albo BROZKI
12 lutego 2017
+0
-1
2d2-378
~ chyba   .
11 lutego 2017
+2
-0
ec9-f7c
~ obserwator  do ~ obserwator   Czytając Twoją wypowiedż,też mogę powiedzieć,że Twoja edukacja skończyła się na przedszkolu.Nie obrażaj kogoś, jak nie masz podstaw i nie rób z siebie jasnowidza.Poza tym naucz się czytać ze zrozumieniem,przecież wyrażnie napisałem,że pomysł z pomnikiem był z rodzaju "Panu Bogu świeczkę,a diabłu ogarek" i chyba każdy rozumie o co chodzi.Nie dodałem tylko,że bez sensu wydano grubą kasę na idiotyczny remont pomnika przed jego usunięciem.To,że radni i burmistrz mają problemy do rozwiązania to nic nowego,po to są wybierani i za to biorą pieniądze,chyba nikt ich nie zmusza do kandydowania.
11 lutego 2017
+1
-0
3ee-d29
~ Walek  do ~ obserwator   Ale wniosłeś głos w dyskusji. Z wypowiedzi widać, że Twoja edukacja zakończyła się na szkole podstawowej i to chyba 6-letniej. Przedstaw konkretne propozycje i rozwiązania, a nie narzekasz i cała winę zwalasz na samorząd i Burmistrza. Pomnik rozebrano bo dzielił, a nie jednoczył mieszkańców Łańcuta. Zresztą parlamentarzyści pracują już prawie od roku nad ustawą w tej sprawie i znając zacięcie Jarka na tą kwestię, ustawa wejdzie w życie jeszcze w tym roku. Reformę wprowadza rząd a samorządy mają ją wdrożyć w życie. Gdybyś cokolwiek pomyślał i poczytał zauważyłbyś, że problem ma cała Polska, a nie tylko samorząd Łańcuta. Chodzi o wspólne wypracowanie kompromisu. Za 5 lat nikt już nie będzie rozpatrywał tych kwestii, a dzieci będą chodziły do szkół, nauczyciele będą pracowali, rodzice nadal będą chuchać na swoje największe skarby na świecie i spacerować do SP nr 1 z parkingu przy Biedronce. Część dzieci będzie chodziła ze starszym rodzeństwem, z sąsiadami itd. Kiedyś do szkoły szło się kilka km i kto chciał ten dotarł i jeszcze się czegoś nauczył. Kto nie chce ten się nie nauczy.
9 lutego 2017
+4
-3
aaa-f71
~ kozak  do ~ kaja   Kaczyńskiego!
8 lutego 2017
+1
-2
544-1ef
~ nn   Szkoła nie powinna hodować kolektywnie niemyślących trybików, do wykonywania określonych czynności, tylko odpowiedzialnych, samodzielnie i logicznie myślących obywateli, którzy kiedyś, będąc już dorosłymi zajmą się ludźmi starymi, którzy z kolei dziś decydują o ich - tych młodych - przyszłości. Większość społeczeństwa jest jak najbardziej za powrotem do 8 klasowej szkoły podstawowej, i 4 klas liceum, oraz powrotem szkół zawodowych. Natomiast głosy sprzeciwu o zwolnieniach nauczycieli, czy rozjechanej podstawie programowej płyną głownie z frakcji niejakiego Broniarza, starego komunisty, który jeszcze 17 lat temu, był zagorzałym przeciwnikiem gimnazjów. A poza tym, czy szkoła jest dla dzieci - uczniów i Polski czy dla dobra nauczycieli ? Jak inni mogą się przekwalifikować, to nauczyciele też
8 lutego 2017
+14
-8
558-f6f
~ kaja  do ~ ByłaGimnazjalistka   spoko program tez zmienia nie bedzie kopernika, antykoncepcji itd... teraz beda ciaze w 7 i 8 klasach, pis da 500plus
8 lutego 2017
+6
-3
558-f6f
~ kaja  do ~ to ja   ja sobie tylko przypominam jak w gimnazjum nr 1 było nas po 12 oddziałów każdego rocznika i chodziliśmy na 12 i 13... i lekcje do 17:00 a na nastepny dzien na 7:10 i tak przez 3 lata, to było chore. Obecnie jest po 5 oddziałów każdego rocznika, więc na zmiany pewnie nie chodzą. A co do podstawówki nr 3, to trochę nie rozumiem jak mogą się nie zmieścić kasy 7 i 8, skoro jeszcze w latach 90 były klasy od 1 do 8.
W gimnazjum nr 1 nie ma ani grama zieleni, nie ma ławek, krzeseł i sal przystosowanych do potrzeb małych dzieci - i kolejna kasa..
Myślę, że jak na tak małe miasto, to 3 podstawówki wystarczyłyby..
a podstawówka nr 1 jak ma być to niech będzie imienia Piłsudskiego, a nie Wyszyńskiego...
8 lutego 2017
+4
-4
9a5-040
~ Kiedyś uczeń   A ja się zastanawiam czy wszystkim pamięć odebrało ?? Przecież kiedyś było w mieście 4 podstawówki i w każdej były klasy 1-8 ? I wszyscy żyli, chodzili do szkoły - normalnie było. Potem nastały gminazja, były protesty, że źle - teraz ci sami protestują, że też źle, no to zdecydujcie się trochę ludzie.
Ja wiem, że każda zmiana niesie ze sobą coś nowego, coś czego nie znamy i o ile można się czepiać programów i merytoryki nauczania to lokalowo czy technicznie w mieście nie powinno być problemu- dzieci wcale nie jest więcej niż 20 lat temu. Mieścili się teraz w 4 podstawówkach to teraz też się zmieszczą.
8 lutego 2017
+16
-3
393-d34
~ to ja  do ~ Tobi   Nie przypominam sobie 2 zmian, nie później niż "na 10". A i to raz w tygodniu i nie przez wszystkie lata.
8 lutego 2017
+3
-1
558-f6f
~ Tobi   Ciekawy jeszcze jestem, jak będzie wyglądała rywalizacja szkół na płaszczyźnie sportowej , naukowej czy artystycznej skoro w SP3 nie będzie 7 i 8 klas?
8 lutego 2017
+5
-5
864-d2c
~ również mieszkanka  do ~ Mieszkanka przedmieścia   ja się tutaj zastanawiam co z obiecaną halą sportową przy SP3?
8 lutego 2017
+8
-2
6a4-d20
~ obserwator   Co to za reforma w wykonaniu burmistrza?Nie będzie gimnazjum,ale dwupoziomowe podstawówki- do szóstej klasy i siódma i ósma klasa jako "podstawówka drugiego stopnia",może sortu? To jest chyba taki pomysł jak z pomnikiem na plantach,który miał czcić sowietów i walczących o niepodległość,czyli "Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek".W końcu trzeba go było rozwalić.Genialni włodarze Łańcuta,a podatnicy za to płacą.Za następne stanowiska pracy w szkołach też przecież zapłacą.przy takich genialnych samorządowcach za chwilę Łańcut też może się rozwalić,ale co się "nachapie"to zostanie. Dziekuję za uwagę.
7 lutego 2017
+11
-4
558-f6f
~ Tobi  do ~ pik   A któryż to parking polecasz chudzino (prowdopodobnie bezrobotna, skoro masz na czas na szukanie parkingu i łażenie z dzieciakiem po mieście)
7 lutego 2017
+5
-11
558-f6f
~ Tobi  do ~ to ja   Nauczanie odbywało się w systemie dwuzmianowym a obecna minister tego zabrania. Sam chodziłem do szkoły na 12.30.
7 lutego 2017
+4
-0
9f0-deb
~ Mieszkanka przedmieścia   Nie lepiej by było rozbudować sp3??? jest to o wiele bezpieczniejsze dla dzieci
7 lutego 2017
+11
-9
ef2-692
~ obywatel   Tak jak reforma chora tak i pomysł naszych włodarzy chory. Szkoda,że Pan burmistrz jest byłym dyrektorem i nauczycielem. Pani minister mówiła, że dziecko ma nie być anonimowe. To jaka to reforma skoro dzieci pójdą do nowej szkoły i nowych nauczycieli po 6 klasie? Dobra zmiana tylko dla kogo?
7 lutego 2017
+11
-3
393-d34
~ to ja   Czyżby ktoś kawałek "trójki" ukradł? Bo jak ja tam chodziłem to się jakoś 8 klas mieściło, i to po 3 (a niektóre lata i 4) na rocznik a nie 2 jak teraz.
7 lutego 2017
+11
-3
2b6-c2b
~ Mieszkaniec Gen Maczka   Chyba w tym urzędzie kogoś pogięło. Nie pozwolimy na przeniesienie dzieci do innej szkoły. Przecież są to klasy z dziećmi niepełnosprawnymi. Jak sobie wy radni wyobrażacie transport tych dzieci do jedynki. Przecież tam nie ma zatoczki a ruch olbrzymi. Chcecie doprowadzić do tragedii. Panie Andrzeju prosimy broń nas Panie przed takimi zakusami. Panie Grabowski niech Pan nie opowiada piredół bo gdyby to dotyczyło Podzwierzyńca to byś mówił zupełnie coś innego. Nie graj naszymi dziećmi.
7 lutego 2017
+11
-12
558-f6f
~ uczeń  do ~ Tobi   z tymi spalinami i hukiem to racja sam jestem alergikiem i ciężko pracować przy ciągłym katarze i daleko na dodatek. Gdy tylko ktoś otworzy okno czuć te spaliny.
7 lutego 2017
+8
-3
558-f6f
~ uczeń  do ~ ta starsza   tylko wiesz nie którzy to w rzeszowie mieszkają.
7 lutego 2017
+3
-7
1cb-355
~ pik  do ~ rodzic   Zresetuj połączenie w wyczyść ciasteczka, bo zmiana nicku to za mało.
7 lutego 2017
+5
-2
1cb-355
~ pik  do ~ matka   A no tak, że zaparkujesz na którymś z pobliskich parkingów i ze swoim księciuniem przejdziesz te 30 metrów do szkoły. Korona mu z głowy nie spadnie. No chyba że wychowujesz małego tucznika, który boi się spalić kilka kalorii to wtedy rozumiem twój problem.
A tak serio mówiąc: nikt nic nie wie w sprawie tej ustawy, rozjechane podstawy programowe, nauczyciele do zwolnienia. A dla Ciebie problemem jest to że swojego tucznika nie możesz zawieźć wprost pod drzwi. Ratunku!
7 lutego 2017
+30
-5
558-f6f
~ rodzic   A może niech rodzice sami zdecydują gdzie ich dzieci będą chodziły. I część dzieci mogłaby pozostać w trójce a inne, które chcą niech przejdą do jedynki
7 lutego 2017
+9
-5
558-f6f
~ matka   A co z dziecmi niepełnosprawnymi? Pomyślał ktoś o nich? Trzeba ich dowozić do szkoły bo nie pójdą na piechotę. A nie wspomnę już o dzieciach niepełnosprawnych umysłowo dla których każda zmiana otoczenia to koszmar. Ale nie zrozumie nikt tego, kto nie ma chorego dziecka.
7 lutego 2017
+10
-5
279-c56
~ Tobi   Jedynka nie nadaje się na podstawówkę. Brak kadry, obecność gimnazjalistów i siódmaków, brak parkingu i dojazdu, brak podwórka, zabetonowany świat bez metra kwadratowego zieleni, huk miasta i spaliny. Rodzice też mają swój wybór i wątpię czy wyślą pierwszaków do jedynki. Zmiana szkoły po 6 klasie to też "salomonowa" decyzja. Dwa lata przejściowe wydaje się być koniecznością ale potem? W porozumieniu ze starostwem pewnie obyłoby się bez zwolnień (nie rozumiem dlaczego na spotkaniu nie było przedstawicieli starostwa) ale wiadomo, miłości nie ma, nawet w obliczu tak ważnej sprawy. W obrębie miasta wszyscy nauczyciele znaleźliby pracę a tak w liceach się cieszą bo będą nadliczbówki.
7 lutego 2017
+13
-6
00d-ea9
~ zatroskany  do ~ matka   niech zacznie chodzic,tylko wszystkim d... wozic trzeba.
7 lutego 2017
+25
-5
558-f6f
~ ta starsza  do ~ matka   a może dzieci tak jak dawniej bywało na piechotkę do szkoły?
7 lutego 2017
+29
-5
2cc-f16
~ Fredek   Jeśli liczba uczniów pozostaje bez zmian i maksymalna liczba uczniów w "klasie" pozostaje bez zmian to niby dlaczego miałby ktoś zwalniać nauczycieli? Problem jest taki, że ewentualnie trzeba będzie zwolnić paru dyrektorów albo przestaną być dyrektorami, no i zwolnić trochę administracji i obsługi a tu własnie zwykle są zatrudnieni "bliscy".
7 lutego 2017
+8
-4
544-1ef
~ matka   Jak mamy dowozić dzieci do szkoły nr 1 skoro tam nie można się nigdzie zatrzymać ,żadnej zatoczki,parkingu itp.
7 lutego 2017
+14
-14
a21-d5b
~ ByłaGimnazjalistka   Wiem, że zaraz zostane zjechana przez pisowki elekorat ale gimnaja nie powinny zostać zlikwidowane jedynie co mozna by było zmienić to program co napewno wyszło by taniej
7 lutego 2017
+19
-12
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x