Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Otwarcie tunelu w Łańcucie!
Centrum Sportowo Rekreacyjne otwarte
Nowy punkt na mapie męskiego stylu
Rzeka Sawa przekroczyła stan alarmowy
home > Start > Aktualności > Walczą z codziennością
Rozmiar tekstu:
AAA
ŁAŃCUT
2017.03.07 15:28 | aktualizacja: 2017.03.08 08:04

Walczą z codziennością

"Karolek urodził się z wynikiem 10 punktów w skali Apgar" - wspomina tata Leszek. O chorobie syna pierwszy raz usłyszał po dwóch latach od jego narodzin - diagnoza autyzm. Obecnie Karol ma lat 12, razem z tatą mieszka w Łańcucie. Każdy dzień jego życia to walka z codziennymi czynnościami, tak naturalnymi dla większości ludzi.
Walczą z codziennością
Walczą z codziennością

Autyzm określany jest jako złożone zaburzenia rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Objawia się zakłóceniami w komunikowaniu uczuć, budowaniu relacji interpersonalnych, czy integracji wrażeń zmysłowych. Jest chorobą nieuleczalną, a jego objawy można jedynie zminimalizować, poprawiając funkcjonowanie chorych poprzez oddziaływania behawioralne i edukacyjne.

Te właśnie zadania stawiane są każdego dnia przed mieszkającym w Łańcucie Karolem i jego tatą. Częste zmiany nastroju, wylewność uczuć, ciągłe domaganie się uwagi, brak ośrodka sytości, który niesie za sobą konieczność kontrolowania diety, to tylko niektóre z trudności dnia codziennego. Jak podkreśla Pan Leszek opieka nad dzieckiem autystycznym wymaga dużego poświęcenia, wykańcza fizycznie i emocjonalnie, ale pomimo tego przynosi też wiele radości. - Jestem bardzo dumny z mojego syna. Karol jest dzieckiem radosnym, nieraz daje tej radości za dużo. Lubi spacery i być gościem w każdym domu. Jak w każdej rodzinie są problemy i trzeba sobie dawać z nimi radę, również psychicznie i emocjonalnie. Bycie dobrym rodzicem nie oznacza, że trzeba dawać wszystko, czego dziecko zapragnie, ale najważniejsze, to wiedzieć na ile mu pozwolić i jak sobie z tym radzić - mówi tata Leszek i dodaje: - każdy pozytywny przekaz w moim kierunku, ten niematerialny, daje mi siłę do dalszego działania i myślenia, że wszystko będzie dobrze i za każdy taki gest dziękuję.

Jak jednak wiadomo to nie wystarczy. Potrzebna jest jeszcze pomoc finansowa. Karol znajduje się pod opieką fundacji "Słoneczko". Środki uzyskane z wpłat Pan Leszek chciałby przeznaczyć m.in. na dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny, którego koszt szacuje się w granicach 5 tys. zł. Jak mówi, wie że osób potrzebujących pomocy jest bardzo dużo, a sam z takiej formy wsparcia korzysta po raz pierwszy, jednak jest to konieczne, aby zapewnić Karolowi odpowiednią opiekę lekarską i rehabilitacyjną.

- Chciałbym, żeby Karolek umiał się sam umyć, ubrać. On oczywiście już robi niektóre te rzeczy, ale nie wszystko mu jeszcze wychodzi. Chodzi mi tu o takie najzwyklejsze rzeczy jak posmarowanie kanapki, nalanie wody do szklanki, czy wyciśnięcie pasty z tubki - wyjaśnia tata Karola.

Aby pomóc dziecku autystycznemu konieczne jest ciągłe powtarzanie tych samych czynności. Karol uczęszcza do szkoły w Jarosławiu, w której wypracowują z nim właściwe zachowania. Te same czynności należy powtarzać i ćwiczyć w domu. Obecnie tata wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej czyni starania o zdobycie terapeuty. Nie jest to proste ze względu na brak osób z odpowiednimi kwalifikacjami. Osoba chętna podjęcia się rehabilitacji Karola może się zgłosić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łańcucie.

Nadzieję na poczynienie postępów pan Leszek pokłada również w comiesięcznych wizytach w Centrum Terapii Behawioralnej w Gdańsku u najlepszej Pani Doktor Beaty Ignaczewskiej. - Dopóki Karol nie skończy szkoły muszę próbować znaleźć na niego sposób, znaleźć coś, co będzie lubił robić. W odnalezieniu tego mogą pomóc specjaliści przez obserwację jego zachowań, zabawy i reakcji - wyjaśnia

Wszyscy którzy chcieliby wesprzeć Karola proszeni są o przekazanie 1% podatku, bądź wpłat indywidualnych na adres: Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko'' 77-400 Złotów, Stawnica 33A nr konta: 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010 z dopiskiem 288/D DUBIEL KAROL-DAROWIZNA.

Redakcja
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
Walczą z codziennością, 5.0000 out of 5 based on 2 ratings
Redakcja dodany
 
Odsłon: 12616
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (2)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
5c8-47c
~ życzliwy  Szacunek Panie Leszku za piękną postawę ojca. Proszę uściskać od nas Karola - wszystko będzie OK. Niech Was Bóg błogosławi ! Przy okazji polecam film "Księgowy" z Benem Afleckiem, główny bohater też jest chory na autyzm
7 marca 2017
+19
-0
d49-1d1
~ ben  Ten Pan jest niesamowitym ojcem! Widziałem go kiedyś z synem w Łańcucie w sklepie! Tyle ciepła i cierpliwości w stosunku do dziecka nie widuje się na co dzień.
A Karol przy całym tym swoim zaburzeniu wydaje się bardzo sympatycznym chłopakiem.
7 marca 2017
+18
-0
Ostatnio dodane komentarze
d49-1d1
~ ben   Ten Pan jest niesamowitym ojcem! Widziałem go kiedyś z synem w Łańcucie w sklepie! Tyle ciepła i cierpliwości w stosunku do dziecka nie widuje się na co dzień.
A Karol przy całym tym swoim zaburzeniu wydaje się bardzo sympatycznym chłopakiem.
7 marca 2017
+18
-0
5c8-47c
~ życzliwy   Szacunek Panie Leszku za piękną postawę ojca. Proszę uściskać od nas Karola - wszystko będzie OK. Niech Was Bóg błogosławi ! Przy okazji polecam film "Księgowy" z Benem Afleckiem, główny bohater też jest chory na autyzm
7 marca 2017
+19
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x