Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Stracił prawie 85 tys. zł
"Markowianie" o swoim projekcie
Wpadła w poślizg i dachowała
Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP w Łańcucie
home > Start > Aktualności > Inwestycja za 20 mln euro w Polmosie
Rozmiar tekstu:
AAA
ŁAŃCUT
2017.04.19 16:19 | aktualizacja: 2017.04.19 16:36

Inwestycja za 20 mln euro w Polmosie

Dziś w południe odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod instalację do destylacji na terenie fabryki wódek Polmos Łańcut. Produkcja ma ruszyć w listopadzie tego roku.
Inwestycja za 20 mln euro w Polmosie
Inwestycja za 20 mln euro w Polmosie

- Jest to powrót do korzeni, dlatego, że pierwotnie fabryka w Łańcucie była destylarnią, która produkowała wódki. Później, przez dłuższy czas, była zakładem butelkującym. W tej chwili nadajemy jej jakby druga młodość. W ten sposób będziemy mogli podkreślić wartość, zarówno Muzeum Gorzelnictwa, które tu istnieje, jak i współczesność fabryki - produkcję i ludzi tu pracujących - mówił w trakcie swojego wystąpienia przybyły na uroczystość prezes grupy Marie Brizard Wine & Spirits Jean-Noël Reynaud, według którego inwestycja, budząca początkowo wśród władz lokalnych dużo znaków zapytania, jest podkreśleniem polsko-francuskich stosunków ekonomicznych.

Grupa MBWS na nową destylarnię przeznaczy około 20 mln euro, co, jak wylicza prezes Reynaud, stanowi niemal jedną trzecią całkowitych wydatków inwestycyjnych grupy w latach 2015-2018. 10 mln euro pochłonie infrastruktura, kolejne 10 mln euro wyposażenie, urządzenia i mechanizmy. Łańcucka instalacja będzie jedną z największych inwestycji branży spirytusowej w Polsce na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Produkcja w liczbach

W ciągu roku wyprodukowanych zostanie 32 mln litrów czystego spirytusu, co pozwoli odpowiedzieć na zapotrzebowanie klientów grupy Marie Brizard Wine & Spirits zarówno w Polsce, jak i na skalę międzynarodową. Wytwarzany w Łańcucie alkohol będzie produktem destylacji rozmaitych zbóż i kukurydzy.

- Budowa destylarni to inwestycja długofalowa, która dobrze wróży przyszłości ekonomicznej regionu - wyjaśnia Jean-Noël Reynaud. Do produkcji spirytusu w skali roku wykorzystanych zostanie 120 tys. ton zbóż (areał ok. 15 tys. h pod uprawy na potrzeby produkcji), które w przeważającej większości pochodzić będą od polskich dostawców. Ponadto na budowie instalacji w Łańcucie zyskają lokalni podwykonawcy, dostawcy ciepła, a także turyści. - Planujemy przeznaczyć dodatkowe środki na rewitalizację Muzeum Gorzelnictwa, które jest ważną atrakcją turystyczną Łańcuta i okolic - zapowiada prezes grupy MBWS, która w dalszym ciągu pozostanie właścicielem budynku Muzeum.

Już na październik zaplanowane jest zamontowanie pełnej instalacji destylacyjnej, a pierwsze krople alkoholu "wypłyną" w listopadzie. Wiadomo też, że, póki co, do Łańcuta nie powróci produkcja kolorowych alkoholi.

W destylarni zatrudnienie ma znaleźć łącznie 47 osób. 32 miejsca pracy przeznaczone będą dla wysoko wykwalifikowanych pracowników destylarni. Dla potrzeb Muzeum i butelkowania tradycyjnych trunków (takich jak Rossolis) zatrudnionych zostanie kolejnych 15 osób.

Dlaczego tak duża inwestycja w miejsce zlikwidowanych miejsc pracy?

- Odpowiedź jest jakby w historii łańcuckiej destylarni. Trzeba pamiętać, że przy sprzedaży produktów spirytusowych istotne jest zakotwiczenie w historii i tradycja. Tak naprawdę łańcucka destylarnia jest najstarszą w Polsce, dlatego tak ważny dla nas był powrót do źródeł i odtworzenie destylowania - odpowiedział prezes Reynaud.

Naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców

- Bardzo troszczymy się o to, żeby nie było uciążliwości zapachowych i zależy nam na dobrych warunkach życia mieszkańców, a będzie to możliwe dzięki nowej generacji sprzętom. Będziemy mieli najlepsze na chwilę obecną urządzeniami do destylacji, które odpowiadają najbardziej rygorystycznym normom, zarówno z punktu widzenia ochrony środowiska, jak również ze względu na uciążliwość zapachową - zapewnia Jean-Noël Reynaud.

Wszystkie pozostałości po produkcji zostaną poddane recyklingowi, a powstawać z nich będą wysokobiałkowe pasze dla zwierząt (DDGS).

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Adf, a za wyposażenie technologiczne odpowiada Maguin.

Na potrzeby budowy wyburzone zostaną stare budynki magazynowe, a na terenie Polmosu stanie zupełnie nowa fabryka.

W galerii zdjęcia z uroczystości oraz wizualizacja budynku destylarni.

Chmiel
REKLAMA
Oceń:
4 głosy
Inwestycja za 20 mln euro w Polmosie, 3.7500 out of 5 based on 4 ratings
Chmiel dodany
 
Odsłon: 18059
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (21)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
099-d58
~ widz  Jesli którys z naszych władców na czele z posłem, bedzie sie tym chwalić w swoich broszurkach wyborczych to padne ze smiechu :]
19 kwietnia 2017
+30
-3
fd0-5ac
~ power  Podobno kler walczy z alkoholizmem, a tu ksiądz błogosławi TAKĄ inwestycje ..czegoś tu nie rozumiem.
19 kwietnia 2017
+23
-4
Ostatnio dodane komentarze
dfb-3ef
~ PM   Budowa opóźniona o 4-6 miesięcy. Wszystko zależy od zimy. Ale trudno uruchomić produkcję gdy nie ma nawet wybudowanych wszystkich budynków (nie mówiąc o instalacjach i wyposażeniu).
19 sierpnia 2017
+1
-0
fd0-5ac
~ power  do ~ ten   Wszedłeś na teren grząski i niejednoznaczny. Seks też jest dla ludzi- to przykład pierwszy z brzegu .I co? Ksiądz też ma poświęcić miejsce pracy kobiet w agencjach towarzyskich??
20 kwietnia 2017
+2
-5
544-1ef
~ ten  do ~ power   Alkohol jest dla ludzi. Co ma do rzeczy że ksiądz święci czyjeś miejsce pracy ze sprawami o walce z pijaństwem ? tam się przecież nie pije i nie namawia do picia, tylko produkuje alkohol, który w umiarze ma służyć człowiekowi, czasem na trawienie, czasem do placka ;) A poświecenie miejsca pracy, dla takich jak ty pewnie nie ma znaczenia, ale uwierz, że są ludzi, dla których to bardzo ważne. Więc jak w nic oprócz "postępowych" frazesów: wolność, równość i tolerancje nie wierzysz, to bądź tolerancyjny i pozwól innym żeby mogli korzystać z konstytucyjnych praw vide art 53
20 kwietnia 2017
+6
-3
30e-4b5
~ sedzia   Destylarnia czyli oczyszczalnia i SMRÓD, SMRÓD wspomnicie moje słowa. w ubiegłym roku przerobilismy smrody z oczyszczalni scieków najnowoczesniejszej w Europie teraz bedzie z dwóch stron. Burmistrz juz kampanie rozpoczal pozujac do zdjęć bo miejsc pracy jest kilkanascie a robia ludzi w konia ze to uzdrowi bezrobocie
20 kwietnia 2017
+8
-5
fd0-5ac
~ power  do ~ cogito   Każdy alkoholik był kiedyś ,,normalnym " człowiekiem. Zaczął od degustacji i małych ilości spożywanych okazjonalnie, potem te okazje były coraz częstsze by potem stać się alkoholikiem. Tak powie ci każdy kto zawodowo zajmuje sie walką z ta chorobą, także i duszpasterz do spraw alkoholizmu w Kościele. Może to i ten sam Ksiądz co tu błogosławi ,,miejsca pracy"?..jak to nazwać inaczej jak nie fałszem i obłudą?
20 kwietnia 2017
+4
-4
7d1-c2a
~ wtf  do ~ cogito   na 1000% te miejsca pracy sa juz obsadzone :]
20 kwietnia 2017
+6
-1
1e8-07d
~ cogito   Super, każde nowe miejsce pracy w Łańcucie, pomijając dobro danego pracownika, to większe wpływy z podatków i co za tym idzie rozwój lokalnej gospodarki. Mam jednak nadzieję, że rekrutacja pracowników będzie transparentna, bo chyba nikt by nie chciał, żeby tymi "wykwalifikowanymi pracownikami" okazali się zięcie, pociotki i powujki lokalnych grubych misiów, których z destylacją alku łączy tylko to, że chleją wódę co sobotę
20 kwietnia 2017
+13
-3
1e8-07d
~ cogito  do ~ power   Alkohol jest dla normalnych ludzi a nie dla alkoholików, którym zmarnował życie. Poza tym, klecha błogosławi miejsca pracy a nie paciarę, którą niektórzy chlają do nieprzytomności
20 kwietnia 2017
+4
-5
fd0-5ac
~ power   przemytnikom a Ukrainy normalnie wyrośnie konkurencja ...hihi
20 kwietnia 2017
+1
-3
afd-d3d
~ tor   Cóż można powiedzieć, przykro jest jak się ogląda te zdjecia. Kazek, Staszek, Adaś sk******* się
Czuje sie jak w francuskiej kolonii.
Jakby nasi włodarze mieli godność, nie przyjęliby zaproszenia na akty erekcyjne? kto wystąpi do władz miasta i powiatu z zapytaniem jakie ulgi dostali żabojady?
20 kwietnia 2017
+12
-1
373-ca7
~ Whiskey   Marketingowy bełkot. Rynek najlepiej ocenia działania tej grupy. Notowania giełdowe przebijają w dół kolejne minima. Za chwilę likwidacja kolejnego zakładu.
20 kwietnia 2017
+8
-0
7d1-c2a
~ wtf   Nie cieszmy się, poczekajmy do uruchomienia i do pierwszego smrodku z gorzelni :]
19 kwietnia 2017
+12
-1
7d1-c2a
~ wtf  do ~ czytelnik biuletynu   to są jaja, ale przecież to nie dzieki nim tylko - tak panowie z francji chcieli i powiedzieli to maja ;) robią co chcą a potem władza sobie dzieli, same BOBy budownicze buduja fabryli za 20 milionow i pomniki... ;]
19 kwietnia 2017
+8
-1
1d8-0aa
~ czytelnik biuletynu  do ~ widz   za późno, albowiem na str. 2 Łańcuckiego Biuletynu Miejskiego nr 69/2017 z kwietnia tego roku możemy przeczytać, cytuję: "po licznych zabiegach ze strony Miasta i wielomiesięcznych rozmowach z obecnymi właścicielami Fabryki Wódek 'Polmos Łańcut' udało się doprowadzić do budowy w naszym mieście Gorzelni"...
ale czy budowa gorzelni nie była wiadoma już od samego początku, gdy likwidowano dotychczasową produkcję i zatrudnienie? a zmniejszenie zatrudnienia, które było do tej pory, teraz jest już ogłaszane sukcesem wynikającym z powstania trzykrotnie mniejszej liczby etatów... także w broszurkach wyborczych na pewno się to znajdzie ;)
19 kwietnia 2017
+12
-1
fd0-5ac
~ power   Podobno kler walczy z alkoholizmem, a tu ksiądz błogosławi TAKĄ inwestycje ..czegoś tu nie rozumiem.
19 kwietnia 2017
+23
-4
b1c-0a9
~ mieszkaniec   Przypomina mi to film pod tytułem pieniądze to niefszystko
19 kwietnia 2017
+9
-0
1d8-0aa
~ arturl   czyli nas kazek miał erekcje tak
19 kwietnia 2017
+5
-1
558-f6f
~ michal  do ~ Mikoś   o tym samym pomyślałam
19 kwietnia 2017
+7
-1
Ten komentarz został usunięty
099-d58
~ widz   Jesli którys z naszych władców na czele z posłem, bedzie sie tym chwalić w swoich broszurkach wyborczych to padne ze smiechu :]
19 kwietnia 2017
+30
-3
5bc-b61
~ ,,c,,   pożyjemy :-) zobaczymy
19 kwietnia 2017
+3
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x