Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Ciało mężczyzny w stawie
Uciekinier usłyszał zarzuty
5 piosenek, jedno ujęcie
Dzieci wjechały wprost pod auto
home > Start > Aktualności > 48 zł za metr kwadratowy naszego życia
Rozmiar tekstu:
AAA
ŁAŃCUT FELIETON
2017.04.26 08:37 | aktualizacja: 2017.04.26 11:29

48 zł za metr kwadratowy naszego życia

"Jest takie miejsce w Łańcucie, które przyprawia mnie o dreszcze kiedy jadę do pracy. Jest to odcinek drogi DK-94 na wysokości hali sportowej MOSiR..."
48 zł za metr kwadratowy naszego życia
48 zł za metr kwadratowy naszego życia

Felieton

Jest takie miejsce w Łańcucie, które przyprawia mnie o dreszcze kiedy jadę do pracy. Jest to odcinek drogi DK-94 na wysokości hali sportowej MOSiR. Przejeżdzam tamtędy prawie codziennie i nie było dnia, żeby ktoś nie próbował na "dziko" przejść przez jezdnię w tym miejscu. Nie pochwalam oczywiście przebiegania przez ulicę i to w dodatku na drodze krajowej, ale co ma zrobić biedny pieszy, który akurat znalazł się w tym miejscu, wychodzi np. z hali sportowej lub parku i chce się przedostać na drugą stronę?

Przecież nie będzie szedł pół kilometra do najbliższego przejścia dla pieszych ze światłami, które znajduje się na skrzyżowaniu (dla zobrazowania) z drogowskazem Kańczuga, a tym bardziej nie pójdzie do Głuchowa, do kolejnego "najbliższego" przejścia na tym odcinku, które znajduje się dużo dalej. A przecież chodzi tylko o to, żeby przedostać się bezpiecznie na drugą stronę ulicy i dojść do domu, np. na ulicy Bema lub Orzeszkowej. Wyjście z parku przy hali MOSiR i sama hala są miejscami, gdzie przewija się bardzo dużo ludzi i to nie tylko idących od strony centrum miasta, ale również z drugiej strony. Nie wnikałam dlaczego w tym akurat miejscu nie ma bezpiecznego przejścia dla pieszych, ale pewnie skoro tyle lat nic w tej kwestii się nie dzieje, to widocznie tak ma być, tylko szkoda, że to "tak ma być" może kiedyś skończyć się tragicznie.

Wszyscy doskonale pamiętamy jak długo czekaliśmy na sygnalizację świetlną właśnie na skrzyżowaniu do Kańczugi. Czekaliśmy, rozbijaliśmy samochody, potrącaliśmy pieszych i nic w temacie się nie działo. Rozumiem, że brak funduszy, przetargi, wykonawcy i cała ta procedura trwają i trwają, ale w tym przypadku zdarzyło się tak, że dwie osoby nie doczekały się końca procedury i w tym właśnie miejscu zginęły w wypadku w 2011 roku, niedługo potem pojawiły się długooczekiwane światła... Ja oczywiście nie chcę być złym prorokiem, ale czy pewnych sytuacji nie da się przewidzieć? Czy złym rzeczom nie można zapobiec?

Dość długo przymierzałam się do poruszenia tej sprawy, ale zbliża się czas mojej przeprowadzki, właśnie na drugą stronę E-4 i zastanawiam się, w którym miejscu moje dzieci będą przechodziły przez jezdnię wracając ze szkoły. Najkrótsza droga ze szkoły podstawowej do domu prowadzi przez park z wyjściem przy hali MOSiR. Chcąc przestrzegać przepisów i bezpieczeństwa, dzieci muszą pokonać ponad dwa kilometry na piechotę z plecakami, które ważą 1/5 masy ich ciała.

Namalowanie jednego metra kwadratowego pasów grubowarstwowych na jezdni to koszt ok. 48 zł, do tego dwa pionowe znaki po ok. 100 zł za sztukę. To nie jest duża inwestycja, ani wielkie przedsięwzięcie, bo nikt tu nie mówi o sygnalizacji świetlnej lub kładce nad jezdnią, o których zapewne możemy sobie tylko pomarzyć, ale o zwykłych pasach, które poprawiłyby bezpieczeństwo i niejedenemu z nas zapewniły spokojniejszy sen.

Diana Stepień
REKLAMA
Oceń:
6 głosów
48 zł za metr kwadratowy naszego życia, 5.0000 out of 5 based on 6 ratings
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
Diana Stepień dodany
 
Odsłon: 19821
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (34)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
f5a-5ee
~ mieszkaniec  A czy to, że nie ma lewoskrętu , to że kierowca jadąc z basenu w kier Przeworska (zgodnie z przepisami) nie ma nawet gdzie zawrócić ??? nawet na światłach na markową jest zakaz zawracania !!!!
Brak chodników no i przejscia
Ciekawe dlaczego gdy powstają stacje paliw czy większe firmy nikt nie robi im problemów i GDDKiA jest przychylna?
Co do przechodzenia nie po pasach to chyba prawo tego nie zabrania jeśli w odpowiedniej odległości nie ma przejścia ...
26 kwietnia 2017
+36
-0
2cc-f16
~ kierownica  Rozwiązania komunikacyjne w okolicach drogi 94 (nazywanej E4) są w Łańcucie skandaliczne. Brak możliwości skręcania w lewo, dla jadących od Rzeszowa w ulicę 3-maja (dojazd do parku i zamku) i
brak możliwości skręcania w lewo, dla jadących od Rzeszowa do hali sportowej, basenu, hotelu Łańcut to jakby strzał w stopę. Jak można w "turystycznym" mieście utrudniać wjazd do centrum?
Brak wcześniejszego oznakowania dla jadących w stronę Rzeszowa, że do Albigowej będzie zakaz skrętu (w lewo) i sugestii jak można tam skręcić, bo to że ktoś się dowiaduje, że do Albigowej 4km w lewo nie zmienia faktu, że skręcić nie wolno i trzeba szukać nawrotki (czyli pokręcić się darmo po czwórce, która zwykle w tym miejscu jest zakorkowana i nadrobić parę kilometrów) a można przecież od razu objechać przez Traugutta i Mickiewicza.
Takich super rozwiązań jest w Łańcucie pełno, tak że życzę wszystkim wytrwałości, bo na razie na zmiany się nie zanosi, no może przed wyborami przynajmniej, ktoś coś obieca, co nie oznacza że potem to zrobi. ;-)
26 kwietnia 2017
+30
-1
6d4-018
~ lolo  przydałby się przystanek autobusowy koło basenu....nie każdy ma samochód a chciałby np. skorzystać z basenu,lodowiska,orlika,hali... (np. mieszkańcy podzwierzyńca)
26 kwietnia 2017
+31
-4
Ostatnio dodane komentarze
9e9-6cf
~ Zdzisław Wydymał.  do ~ zdzichu traktorzysta   Nie krzycz chłopczyku! I w końcu się zdecyduj jaki masz nick.
8 maja 2018
+1
-0
7cb-942
~ waldemar  do ~ Zirytowany   Obiecanki cacanki zbliżąją sie wybory no i co jak co kilka lat pan Kumek pojawia si regularnie na meczach w końcu wypada jak było dalej jakoś rzadziej ale teraz układanki o ile nie bedzie innej tp Pan obecny Burmistrz i mistrz drugiego planu niczym pantonima zastpaca nie on nie ma zastepcy Pani wicestarosta i obecny starosta w tym miescie nic sie nie zmieni pan poseł pojawia sie regularnie bo w koncu blizej emerytury oby kolejna kadencja szkoda czasu na to po prostu szkoda słuchac obietnic bez realizacji bo plan bo w przygotowaniu i tak dalej .
7 maja 2018
brak ocen
835-3f3
~ z PKS - MOSIR   nie płacz Dianka, z pks-u przez park 5 minut
wiec jesteś za młoda albo za stara ze nie wyrabiasz autem
a przechodzenie - nie twoja broszka,
co nie zabronione - dozwolone
4 maja 2018
+3
-0
cab-a60
~ jonek  do ~ wtemacie   po przytoczonym artykule nasuwa się wniosek - kasa na projekt wydana żadnej przebudowy nie ma więc kasa poszła a efektu brak - ciekawe czy ktoś odpowie za takie wydawanie publicznych pieniędzy - teraz czkać na przebudowę i co WAŻNE - ludzie w 2018 r ma być wyłoniony podmiot do realizacji zadania - projektuj i buduj a cała przebudowa ma być zakończona 2021-2022 - i co tu się podniecać 2018 r... smutne ale prawdziwe
30 kwietnia 2017
+6
-0
cvietek  do ~ lolo   A jak daleko jest od Dworca PKS do basenu MOSiR. Przez park albo ul. Ogrodową ok.0,5 km ( jak tężyzna fizyczna to taki spacer wręcz wskazany ).
28 kwietnia 2017
+5
-0
944-579
~ cdn   nie tragizować. ruch na 94 jest o 70% mniejszy niż był. przyjedż na podzwierzyniec i przekonaj się gdzie teraz naprawdę więcej przejeżdża samochodów.
27 kwietnia 2017
+5
-6
fd0-5ac
~ power  do ~ tuptus   Naobiecywał , bo nadchoziły wybory. Zrozumcie wreszcie, że czas przedwyborczy rządzi sie swoimi prawami i jest pełen kłamstw, fałszu i obłduy..
27 kwietnia 2017
+10
-1
ef2-692
~ Niby z co mandat?   O jakich mandatach piszecie? Poczytajcie Ustawę prawo o ruchu drogowym.
Art. 13 mówi: "ust.2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
ust3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni."
Każdy niech sobie zinterpretuje przepisy.
27 kwietnia 2017
+8
-1
magrygul  do ~ Sąsiad   Z tego co piszesz wnioskuje że nie wyjeżdżasz swoim lanosem poza powiat. Miałem okazję sporo jeździć po Europie zachodniej i Skandynawii gdzie kierowcy szanują pieszych i zatrzymują się by ich przepuścić na pasach zresztą takie są tam przepisy . U nas niestety brak kultury na drogach .Przejście w/w miejscu jest potrzebne i nie ma dyskusji! A jeśli by powstały światła to pewnie by Ci przeszkadzały bo jeździsz tam ile fabryka dała czyli ok100 km/h a przypominam że na owym odcinku jest 50km/h. Żal mi takich zaściankowych chłopów ze wsi.
27 kwietnia 2017
+10
-6
3ee-d29
~ Sąsiad   Nie trzeba robić żadnego przejścia dla pieszych. Wystarczy z obu stron na drodze postawić znak ostrzegawczy UWAGA PIESI. Jak napisał mieszkaniec - prawo nie zabrania przechodzenia przez jezdnię. Należy zachować ostrożność i tyle. Zresztą więcej będzie wypadków jak będzie przejście tylko wtedy łatwiej zwalić winę na kierowcę bo za przeproszeniem większość pieszych jak widzi pasy to zachowuje się jak bydło. Klapy na oczach i idzie bo ma pierwszeństwo. Dodam, że pieszy nawet gdy ma pierwszeństwo na przejściu dla pieszych również ma zachować szczególną ostrożność i to proszę Państwa tylko i wyłącznie dla siebie bo o samochody raczej w tym wypadku bym się nie martwił. Reasumując uważam, że nie powinniśmy sobie na dzień dzisiejszy zawracać głowy żadnym przejściem. Niech przechodzieńcy uważają i tyle. Mandatu nikt nie dostanie chyba że stworzy groźną sytuację na drodze. Jak zrobimy przejście to zaraz przylecą rowery, że oni też chcą ścieżkę, a na końcu postawimy tam światła.
27 kwietnia 2017
+8
-13
3f7-3a5
~ rex  do ~ rex   ... i ich pionki - decydenci EU ... vide: NIEMCY
26 kwietnia 2017
+6
-3
3f7-3a5
~ rex  do ~ Paweł   Otóż to. Uczciwa konkurencja w eurosojuzie (tego który mamy od 2009, a właściwie już od układu z Maastricht) czyli neomarksistowskim kapitalizmie, dla niepoznaki zwanym kapitalizmem liberalnym, jest czymś czego nie ma i - jeżeli nie powróci się do etyki i etosu pracy - nie będzie. Wszystkim sterują korporacje i ich pionki - decydenci EU. Pozdrawiam
26 kwietnia 2017
+7
-2
dcc-d5b
~ tuptus   Skoro jakis pseudo-urzednik naobiecywal i nie wywiazal sie z obietnicy to teraz trza dac mu szpadel w lapy i niech sam kopie pod ten lewoskret a i pedzel z farba zeby pasy namalowal a nie za biurkiem siedziec
26 kwietnia 2017
+12
-1
d50-bae
~ EE  do ~ lolo   Zapier*** z A.K tam masz przystanek.
26 kwietnia 2017
+3
-10
975-851
~ Czytelniczka 42   Prosimy o więcej takich felietonów:-)
26 kwietnia 2017
+19
-0
2cc-f16
~ kierownica   Rozwiązania komunikacyjne w okolicach drogi 94 (nazywanej E4) są w Łańcucie skandaliczne. Brak możliwości skręcania w lewo, dla jadących od Rzeszowa w ulicę 3-maja (dojazd do parku i zamku) i
brak możliwości skręcania w lewo, dla jadących od Rzeszowa do hali sportowej, basenu, hotelu Łańcut to jakby strzał w stopę. Jak można w "turystycznym" mieście utrudniać wjazd do centrum?
Brak wcześniejszego oznakowania dla jadących w stronę Rzeszowa, że do Albigowej będzie zakaz skrętu (w lewo) i sugestii jak można tam skręcić, bo to że ktoś się dowiaduje, że do Albigowej 4km w lewo nie zmienia faktu, że skręcić nie wolno i trzeba szukać nawrotki (czyli pokręcić się darmo po czwórce, która zwykle w tym miejscu jest zakorkowana i nadrobić parę kilometrów) a można przecież od razu objechać przez Traugutta i Mickiewicza.
Takich super rozwiązań jest w Łańcucie pełno, tak że życzę wszystkim wytrwałości, bo na razie na zmiany się nie zanosi, no może przed wyborami przynajmniej, ktoś coś obieca, co nie oznacza że potem to zrobi. ;-)
26 kwietnia 2017
+30
-1
f5a-5ee
~ mieszkaniec  do ~ Paweł   Ja wcale nie zachęcam do przechodzenia w tym miejscu - to tylko taka mała dygresja.
W razie nie daj Boże jakiegoś wypadku z powodu braku chodnika czy przejścia odpowiedzialność powinien ponieść urzędas z GDDKiA za wieeeeelllloletnie zaniedbania TO NIE JEST DROGA PRZEZ POLA TYLKO PRAWIE PRZEZ ŚRODEK MIASTA i czas aby ktoś w GDDKiA to zobaczył
26 kwietnia 2017
+10
-0
Krzesimir  do ~ zdzichu traktorzysta   Drogi Zdzichu sprawa obwodnicy ciągnie się od lat dziewięćdziesiątych, jako przedsiębiorca łańcucki doskonale pamiętam i znam sprawę. Nie rozumiem również dlaczego nie można realizować dwóch inwestycji jednocześnie(Kraszewskiego), czyżby ktoś chce dać zarobić tylko jedynej firmie?!
26 kwietnia 2017
+16
-0
Krzesimir   Bardzo dobry felieton, gratuluję Pani redaktor. Może teraz ktoś decyzyjny zajmie się tym problemem którego każdy mieszkaniec Łańcuta zna a nikt nic nie robi.
26 kwietnia 2017
+19
-0
544-1ef
~ zdzichu traktorzysta   BĘDZIE PRZEJSCIE NA HALE MOSIR MAJĄ PRZEBUDOWYWAĆ OBWODNICE W 2018 ROKU.LEWO SKRĘT TEŻ BEDZIE .POWOLI NAJPIERW KRASZEWSKIEGO,POTEM TU .NIE WINA WŁADZ TYLKO WGIDA RZESZÓW I PANA STYRNIKA BO PROTESTOWAŁ 10 LAT TEMU Z PANIAMI Z PEWNEGO KOŁA.POZDRAWIAM -ZDZICH
26 kwietnia 2017
+3
-6
bd4-899
~ pływak amator  do ~ kibic   Może trzeba zmobilizować okolicznych mieszkańców i zablokować na godzinkę drogę to władze zaczną myśleć ,to jest chore aby nie można zrobić przejścia oraz wyjechać z ul.BEMA w kierunku Rzeszowa i z MOSiRu na Przeworsk.W sprawie przetargu na budowę obwodnicy też zapadła cisza oby nie do następnych WYBORÓW.
26 kwietnia 2017
+11
-1
6d4-018
~ lolo   przydałby się przystanek autobusowy koło basenu....nie każdy ma samochód a chciałby np. skorzystać z basenu,lodowiska,orlika,hali... (np. mieszkańcy podzwierzyńca)
26 kwietnia 2017
+31
-4
0a9-412
~ Paweł  do ~ xXx   A słyszałeś o czymś takim jak uczciwa konkurencja? Bo w obecnej formie kapitalizmu jej brak. Firmy takie jak Lidl do stają gigantyczne pożyczki na 'kolonizację' państw wschodniej Europy. Do tego to nie wina konsumenta, że go nie stać i szuka oszczędności w obliczu wypłat stojących w miejscu i rosnących cen. A wielkie molochy mają nieco większą możliwość przyciągania cenami niż mali przedsiębiorcy prowadzący własne sklepy.
26 kwietnia 2017
+12
-2
0a9-412
~ Paweł  do ~ mieszkaniec   A czy ktoś napisał, że martwi się mandatem za przejście przez ulice? Chodzi raczej o bezpieczeństwo pieszych. Bo w obliczu tego, że twoje dziecko może nie wrócić do domu, mandat to raczej znikome zmartwienie. Prawda jest taka, że jakby to było na Podzwierzyńcu to przejście byłoby już dawno i to pewnie ze światłami...
26 kwietnia 2017
+10
-4
678-d8e
26 kwietnia 2017
+14
-0
aaa-f71
~ kozak   Cierpliwości! Lada moment ma z tej drogi "powstać" OBWODNICA! Będą ronda (aż 6), chodniki, przejścia, zjazdy! Będzie bezpiecznie .... i pięknie!?
26 kwietnia 2017
+7
-11
864-d2c
~ kibic   a co z obiecanym lewoskrętem na MOSiR?
26 kwietnia 2017
+26
-2
95a-74c
~ xXx  do ~ rex   Gdyby bydło nie darło na siłę do tych molochów, gdyby durnie nie szukali "bo tam jest o 3gr taniej", to i nie byłoby takiej ekspansji i "kolonizacji".
Nie oni są winni, że się chcą ze swoimi biznesami u nas rozwijać, tylko my, że im to ponad miarę umożliwiamy porzucając lokalnych producentów żywności.
26 kwietnia 2017
+15
-4
f5a-5ee
~ mieszkaniec   A czy to, że nie ma lewoskrętu , to że kierowca jadąc z basenu w kier Przeworska (zgodnie z przepisami) nie ma nawet gdzie zawrócić ??? nawet na światłach na markową jest zakaz zawracania !!!!
Brak chodników no i przejscia
Ciekawe dlaczego gdy powstają stacje paliw czy większe firmy nikt nie robi im problemów i GDDKiA jest przychylna?
Co do przechodzenia nie po pasach to chyba prawo tego nie zabrania jeśli w odpowiedniej odległości nie ma przejścia ...
26 kwietnia 2017
+36
-0
3f7-3a5
~ rex  do ~ Zirytowany   Te francuskie, niemieckie, angielskie sieci handlowe korzystają z funduszu wsparcia Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który to został stworzony jako fundusz finansujący projekty rozwojowe głównie w krajach postkomunistycznej Europy, obecnie stał się instrumentem kolonizacji tychże krajów przez zachodni kapitał. Bo dostęp do taniej dziadowskiej żywności, która jest faszerowana konserwantami a często tamtejsze, np. wyroby wędliniarskie nawet nie leżały koło mięsa. To także czynnik wpływający na zniszczenie rolnictwa indywidualnego i polskiego przemysłu przetwórczego. Te molochy na taki tunel stać, bo dostają wsparcie z EU, wsparcie które e dłuższej perspektywie, jest dla nas destrukcyjne. MOSiR tego nie dostanie
26 kwietnia 2017
+12
-3
b86-1b7
~ obserwator   Myślę, że trzeba zacząć od złożenia wniosku w tej sprawie do zarządcy drogi czyli GDDKiA Oddział Rzeszów. Najlepiej, żeby wniosek był poparty podpisem wielu mieszkańców jako potencjalnych użytkowników przejścia dla pieszych. Wniosek może być poparty również przez władze miasta. Po takim wystąpieniu zarządca drogi zwoła komisję bezpieczeństwa, która określi możliwość urządzenia w tym rejonie przejścia dla pieszych oraz w przypadku takiej możliwości zakres robót niezbędnych do jego urządzenia (np. budowę chodników, którymi można będzie dostać się do wyznaczonego przejścia, a których w stanie istniejącym nie ma na tym odcinku drogi, ani przy drodze głównej, ani przy drogach poprzecznych). Powodzenia.
26 kwietnia 2017
+6
-1
9f3-009
~ Marcin   Ale przecież włodarze tego miasta mają dużo większe problemy jak bezpieczeństwo ludzi i malowanie przejść dla pieszych. Ich problemem jest co zrobić na plantach w miejscu pomnika. Fontanny im się marzą
26 kwietnia 2017
+24
-4
5d8-0f8
~ wtemacie   Ciekaw jestem jak to przebujduja bo o obiecankach Pana hałki przed wyborami pozostał tylko tekst, gdzie Pan hałka w mówi że zjazd bedzie w 2015 :] http://www.lancut.gada.pl/aktualnosc,456,0,0,0,Bezpieczny-zjazd-do-MOSiR-u.html. Ciekaw jestem jak bedzie zrobione po przebudowie moim zdaniem bedzie gorzej niż jest :P
26 kwietnia 2017
+15
-2
985-b7c
~ Zirytowany   Ale jak budowano Auchan to nie było problemu wykonać w krótkim czasie przejazdu podziemnego z cała infrastrukturą.
26 kwietnia 2017
+11
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

535 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Fotowoltaika, montaż i wycena
x