Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Rondo koło Bruk-Betu?
Serce na nakrętki dla Julka
Strzelał do sąsiadów, obezwładnili go kontrterroryści
Zebrano juz 200 000 zł, do celu brakuje niewiele
home > Start > Aktualności > Zmiany w przepisach o wycince drzew
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT ŁAŃCUT
2017.06.19 14:00

Zmiany w przepisach o wycince drzew

Od 17 czerwca br. obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące usuwania drzew rosnących na terenach nieruchomości stanowiących własność osób fizycznych.
Zmiany w przepisach o wycince drzew
Zmiany w przepisach o wycince drzew

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o ochronie przyrody nie trzeba będzie dokonywać zgłoszeń wycinki drzew do organu Gminy/Miasta, jeżeli obwód pnia na wysokości 5 cm nie będzie przekraczał odpowiednio: • 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego • 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego • 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew. Jeżeli drzewo będzie miało większy obwód, jego planowaną wycinkę trzeba będzie zgłosić do organu Gminy/Miasta. W zgłoszeniu trzeba będzie podać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczyć nieruchomość, z której drzewo ma być usunięte oraz dołączyć rysunek bądź mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości.

Po dokonaniu zgłoszenia, organ Gminy/Miasta będzie miał 21 dni, by przeprowadzić oględziny drzew, które miałyby zostać wycięte w celu ustalenia odpowiednio: nazwy gatunku drzewa, obwodu pnia ustalonego na wysokości 5 cm. Następnie będzie miał 14 dni na wydanie ewentualnego sprzeciwu. Przedstawiciel organu sprawdzi przykładowo, czy drzewo bądź drzewa nie są chronione.

Urząd będzie mógł nie zgodzić się na wycinkę zieleni rosnącej m.in. na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń lub chronionym innymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, na terenach objętych formami ochrony przyrody (parki narodowe, renerwaty przyrody, parki krajobrazowa, obszary chronionego krajobrazu, obszary Natura 2000), bądź jeśli drzewo będzie nosiło znamiona drzewa pomnikowego.

Jeśli w ciągu dwóch tygodni po dokonaniu oględzin organ nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji administarcyjnej do planowanej wycinki, tzw. milcząca zgoda, to właściciel nieruchomości będzie mógł ją przeprowadzić.

Przepisy stanowią ponadto, że jeśli przed upływem pięciu lat od dokonania oględzin działki przez przedstawiciela organu Gminy/Miasta, właściciel wystąpi o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie ona realizowana na części nieruchomości, na której rosły usunięte drzewa, będzie musiał uiścić opłatę za wycinkę tych drzew, stosownie do decyzji administracyjnej, którą organ wyda uwzględniając wszelkie dane ustalone na podstawie oględzin.

Starostwo Powiatowe w Łańcucie/Red.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Zmiany w przepisach o wycince drzew, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
Starostwo Powiatowe w Łańcuc... dodany
 
Odsłon: 7504
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (10)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
540-489
~ re   Własność prywatna, to własność prywatna, jeżeli coś rośnie na moim ogrodzie, jak będę miał ochotę, mogę sobie wyciąć, poszatkować, zmielić, dodać cebulki, posolić zamieszać i zjeść, co innego gdy drzewo jest tak wielkie że zagraża np. sąsiadom, a ja wyciąć go nie chcę, wtedy powinno podlegać pod inne paragrafy. Ale od tego co robię ze swoim, nie robiąc nikomu krzywdy ani szkody, to WARA !!! Szkoda że zaostrzają sprawę wycinki, ale to i tak lepsze niż to co było za POdejrzanych i ZSL
21 czerwca 2017
+6
-1
540-489
~ re  do ~ power   Politycy Platformy Obywatelskiej podnoszą larum, że polskie lasy są w tragicznej sytuacji, gdyż w ostatnim czasie wycięto 1,5 mln drzew. Tymczasem za czasów rządów PO wycięto w naszym kraju aż 120 mln drzew.
21 czerwca 2017
+3
-1
544-1ef
~ ...  do ~ power   widzisz drzewa, ale nie widzisz lasu
http://forum.pomorska.pl/za-czasow-po-wycieto-w-polsce-120-mln-drzew-t261589/
21 czerwca 2017
+3
-0
fd0-5ac
~ power   Wiwat Szyszko i jego kompan Rydzyk. Cośmy wycięli, to nasze.
19 czerwca 2017
+3
-3
2a8-e4a
~ POL.   ...przed wydaniem powinien redaktor sprawdzić ortografię i błędy.. hehehe
19 czerwca 2017
+2
-0
f5c-527
~ obserwator  do ~ w   No tak, ale do tej pory w przepisach określano obwód drzewa na wysokości 130 cm (tzw. pierśnica). Ale teraz wg "dobrej zmiany trzeba się będzie mocno wypiąć, żeby zmierzyć obwód do celów wniosku o zgodę na jego wycinkę.
19 czerwca 2017
+3
-1
e62-646
~ c  do ~ w   Uważnie przeczytał, Ty nie zrozumiałeś. Mierzenie drzewa na wysokości 5 cm nie do końca jest miarodajne, często na tej wysokości drzewo ma znaczne zgrubienie. Pomyłka o 3-4 może skutkować znaczną zmianą obwodu (ciężko zmierzyć idealnie 5 cm nad ziemią). No ale niestety tak ustalono. Ma być na wysokości 5 cm pomiar.
19 czerwca 2017
+6
-2
f68-8b0
~ bolek   to jest gorsza ustawa niż była.trzeba będzie czekać 5 lat na postawienie domu a jak nie, to płacić.to jest porąbane
19 czerwca 2017
+2
-4
2e3-883
~ w  do ~ zapytajnik   nieuważnie przeczytałeś, chodzi o obwód drzewa na wysokości 5 cm
19 czerwca 2017
+4
-3
510-c2c
~ zapytajnik   Jesteście pewni że chodzi o 5cm? A nie 50cm albo 150cm?
19 czerwca 2017
+2
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

535 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Fotowoltaika, montaż i wycena
x