Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Czy w Łańcucie będzie referendum?
Pożar autobusu na A4
Festiwal kwiatów
Tylko jedna nieruchomość
home > Start > Aktualności > "Rodzina 500 +": od dziś można składać wnioski
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT ŁAŃCUT
2017.08.01 11:28 | aktualizacja: 2017.08.01 11:29

"Rodzina 500 +": od dziś można składać wnioski

Prezentujemy harmonogram składania wniosków.
"Rodzina 500 +": od dziś można składać wnioski
"Rodzina 500 +": od dziś można składać wnioski

Nowy okres zasiłkowy

Prawo do zasiłków ustala się na okresy zasiłkowe. W przypadku świadczeń wychowawczych w ramach rządowego Programu "Rodzina 500 +", prawo do tej formy wsparcia jest ustalane na okres roku - od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku (jedynie pierwszy, trwający jeszcze okres był dłuższy - rozpoczął się 1 kwietnia 2016 r. i potrwa do 30 września 2017 r.). Taki sam okres obowiązuje w odniesieniu do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Z kolei dla świadczeń rodzinnych okres zasiłkowy zaczyna się 1 listopada i trwa do 31 października następnego roku kalendarzowego.

Wniosek o świadczenie wychowawcze 500 + można złożyć w gminie osobiście, listownie za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez Internet. E-wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, Profilu Zaufanego, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej. Wnioski w wersji papierowej dostępne są w urzędach miast, gmin, ośrodkach pomocy społecznej czy gminnych centrach, które realizują Program "Rodzina 500+" właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego jest całkowicie darmowy, za jego pobranie oraz złożenie nie ma żadnych opłat.

Harmonogram składania wniosków

Jeśli wnioskodawca złoży kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 31 sierpnia, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik nastąpi do 31 października. Oznacza to, że zostanie zachowana ciągłość wypłat świadczenia także od pierwszego miesiąca nowego okresu. Złożenie wniosku we wrześniu spowoduje, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłata za październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada.

W przypadku gdy wniosek zostanie złożony w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia.

Gdy wniosek zostanie złożony w listopadzie, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do dnia 31 stycznia następnego roku.

Jeżeli wniosek zostanie złożony w okresie od 1 grudnia do 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.

Należy więc pamiętać, że w przypadku złożenia wniosku później niż w październiku, prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu zasiłkowego.

Świadczenie będzie wypłacane w sposób dogodny dla rodziców, czyli przelewem na konto lub gotówką.

Zmiany w programie "Rodzina 500+" będą dotyczyć również likwidacji nielicznych, aczkolwiek niepożądanych zjawisk. Polegały one m.in. na dopasowywaniu przez rodziców dochodu do kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko, deklarowaniu niezgodnie ze stanem faktycznym samotnego wychowywania dziecka oraz pobieraniu świadczenia wychowawczego przez osoby niezamieszkujące w Polsce.

W związku z nowym okresem zasiłkowym w Wydziale Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie od 1 sierpnia br. zostanie uruchomiona infolinia 800 100 990 dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 14.00.

Więcej informacji na stronie: www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/rodzina-500-plus/art,9007,zawnioskuj-o-500-na-nowy-okres-swiadczeniowy.html.

Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie/Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
"Rodzina 500 +": od dziś można składać wnioski, 0 out of 5 based on 0 ratings
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
Podkarpacki Urząd Wojewódzki w&nb... dodany
 
Odsłon: 3591
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (4)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
67b-d0a
~ niezależna  500+ dla uczciwych pracujących ludzi programem nie jest. Biorą go wokół mnie ludzie, którzy dobrze potrafią kombinować i się śmieją, że mają kasiory....
1 sierpnia 2017
+18
-1
fd0-5ac
~ power  za to mózgu nie masz
1 sierpnia 2017
+12
-0
Ostatnio dodane komentarze
c4e-03a
~ Przemek  do ~ niezależna   Co racja, to racja!!!
1 sierpnia 2017
+9
-0
67b-d0a
~ niezależna   500+ dla uczciwych pracujących ludzi programem nie jest. Biorą go wokół mnie ludzie, którzy dobrze potrafią kombinować i się śmieją, że mają kasiory....
1 sierpnia 2017
+18
-1
fd0-5ac
~ power  do ~ Wyborca PISu   za to mózgu nie masz
1 sierpnia 2017
+12
-0
c30-4aa
~ Wyborca PISu   1500 mam zielonego z innych socjalu też mam i highlife:D
1 sierpnia 2017
+2
-8
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

535 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
x