Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Jechał chodnikiem, został ukarany mandatem
Tragiczny wypadek, zmarła jedna osoba
Zderzenie aut przy SP2 w Łańcucie
Nie będzie wody
home > Start > Aktualności > Zamiast masarni, bieżnikowanie opon
Rozmiar tekstu:
AAA
CZARNA
2018.01.23 10:00 | aktualizacja: 2018.01.23 10:14

Zamiast masarni, bieżnikowanie opon

Wczoraj w GOK w Czarnej odbyła się rozprawa administracyjna w ramach postępowania zmierzającego do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na: "Odzysku opon poprzez bieżnikowanie".
Zamiast masarni, bieżnikowanie opon
Zamiast masarni, bieżnikowanie opon

Teren na którym ma powstać zakład został sprzedany firmie Bar-Gum II z Markowej w 2014 przez Gminą Spółdzielnie Handlowo Produkcyjną. Pierwotnie nowy właściciel terenu, chciał uruchomić ubojnię i masarnię, jednak nie udało mu się to. Na początku 2016 roku Firma Bar-Gum II wystąpiła do Wójta Gminy o wydanie decyzji na przebudowę części budynku dawnej rzeźni i masarni na pomieszczenie związane z przetwórstwem produktów pochodzenia zwierzęcego o zdolności produkcyjnej do 50 ton rocznie.

Nagła zmiana.

26 września 2016 roku właściciel pod inną nazwą wystąpił o decyzję środowiskową na prowadzenie działalności polegającej na: "Odzysku opon poprzez bieżnikowanie".

Nowe założenia inwestora i około 900 ton odpadów na rok.

Inwestor zakłada 1000 opon wielkogabarytowych i 160 000 do pojazdów osobowych na rok. W ciągu roku ma powstać około 560 ton odpadu gumowego. Zużytych opon, które nie będą się nadawać do bieżnikowania około 320 ton na rok.

Raport inwestora - "kopiuj wklej"

Inwestor był zobligowany do wykonania raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko ; jednak jego treść budzi wiele kontrowersji. Według raportu wszystkie szkodliwe emisje i imisje zamykają się w granicach działki.

Według przedstawicielki Stowarzyszenia WIR Kopernik raport jest skopiowany z innego raportu, który został sporządzony dla rozbudowy zakładu w Markowej.

  • -W raporcie pełno jest literówek, błędy w nazwie przedsiębiorstwa, notorycznie mylona jest Markowa z Czarną. Powierzchnie działek w raporcie to powierzchnie działek w Markowej. W raporcie znajdują się sprzeczne informacje - wylicza błędy raportu

Stowarzyszenie WiR-Kopernik zebrało ponad 500 podpisów osób sprzeciwiających się realizacji w/w inwestycji. Zebrane podpisy zostały załączone do wniosków o negatywne zaopiniowanie raportu oddziaływania na środowisko dotyczącego inwestycji, przesłanych do: Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łańcucie oraz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Zgromadzeni wczoraj mieszkańcy jednogłośnie są przeciwni planowanej inwestycji, która może wpłynąć na ich zdrowie poprzez wydzielanie się niebezpiecznych substancji oraz poprzez zagrożenie pożarem jaki miał miejsce w Markowej ubiegłego roku.

O sprawie pisaliśmy już Nie chcą składowiska opon

Do tematu wrócimy.

Red
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Zamiast masarni, bieżnikowanie opon, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Red dodany
 
Odsłon: 11310
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (16)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
24d-f81
~ Tomasz  Jeżeli wójt i radni pozwolą na trucie mieszkańców będzie to ich ostatnia kadencja. W Europie zabronione jest składowanie opon na wolnym powietrzu, stąd miliony starych opon , które Niemcy oddają za darmo gdyż koszt ich utylizacji czy też składowania jest bardzo drogi. Nikt nie bierze bod uwagę, że zalegające latami na placach hałdy opon ulegają rozkładowi i syf trafia do atmosfery czyli do naszych płuc. Wszyscy pamiętają jak w kilku miejscach w Markowej te hałdy zalegały, aż część się spaliła. Setki ton syfu trafiły do powietrza, gleby, wody. Kilka kolejnych pokoleń będzie to jeść i tym oddychać. W Markowej brakowało już miejsca, więc czas teraz truć mieszkańców gminy Czarnej.....
23 stycznia 2018
+29
-1
Ostatnio dodane komentarze
5ce-98f
~ Tomek  do ~ ksas   Już dawno przyczyna została wyjaśniona.
26 stycznia 2018
brak ocen
76f-3d9
~ ksas   mam takie pytanie.
czy były wyjaśnione przyczyny pożaru składu opon w Markowej?
co tu nie tak jest..
26 stycznia 2018
brak ocen
fd0-5ac
~ kanalarz   a co na to nasz radny robert?
24 stycznia 2018
+2
-0
094-a49
~ Przemek  do ~ f   Haha potrzeba chwili, chyba właściciela, miejsca pracy, toż to kamieniołom lepszy bo zdrowszy a zarobki takie same, czyli niegodziwe. A te normy to jakie, bo ten w Markowej to chyba żadnych nie spełniał. No chyba, że są to normy właściciela, a do tych to można mieć spore wątpliwości :)
24 stycznia 2018
+3
-0
0d7-f40
~ f   Apeluję do wójta i radnych by nie ulegali naciskom protestujących. Są to bowiem ludzie , którzy nie rozumieją potrzeby chwili. W interesie gminy jest , by powstawały tu miejsca pracy. Firma BAR-GUM po tragicznych doświadczeniach w Markowej z pewnością zadba by cały proces utylizacji postępował zgodnie z najbardziej wyśrubowanymi normami.
24 stycznia 2018
+3
-15
827-6ad
~ ciekawy   Ostatnie pomysły na nasz region. Zakład Bieżnikowania Opon, Destylarnia w byłym Polmosie, Zakład Mas Bitumicznych w Krzemienicy /po protestach inwestycja zaniechana/, Składowisko Odpadów w Krzemienicy/po protestach zaniechana/. Wszystkie emitujące ogromne zanieczyszczenia.
24 stycznia 2018
+6
-2
f64-6a4
~ lin   Grunt sprzedała Gminna Spółdzielnia Handlowo Produkcyjna i tu kilka pytań:
1. Dlaczego go sprzedał, czy aby nie na przejedzenie?
2. Czy GS miał świadomość kto i w jakim celu grunt kupuje?
3. Mieszkańcy przeciw i bardzo słusznie ale czy wystarczy argumentów? oby!
4. Jakie działania podjął poseł Gołojuch aby zapobiec tej inwestycji? Gdyż radni mogą być tutaj bezradni!
24 stycznia 2018
+7
-0
108-15e
~ okulista  do ~ kolenda   kup sobie okulary skoro nie dowidzisz
23 stycznia 2018
+3
-0
0c2-56a
~ polak   to wszystko to nic w porównaniu do wypowiedzi O. rydzyka skąd ma samochody zobaczcie na necie
23 stycznia 2018
+4
-4
5f9-705
~ sfsf   Ale niektórzy kombinują!
23 stycznia 2018
+3
-0
a12-8d1
23 stycznia 2018
+3
-1
a12-8d1
~ ziomek  do ~ kolenda   przecież jest poniżej, nie gorączkuj się
23 stycznia 2018
+3
-0
eb4-fa3
~ kolenda   gdzie artykuł o ksiedzu z kraczkowej ??????, kto wam kazał go skasować ?????
23 stycznia 2018
+3
-12
d4a-c7a
~ Markowiak   to już w markowej brakuje hektarów ??? daj zarobić swoim ludziom we wsi
23 stycznia 2018
+6
-1
7be-78b
~ E   Super Nowina
23 stycznia 2018
+1
-5
24d-f81
~ Tomasz   Jeżeli wójt i radni pozwolą na trucie mieszkańców będzie to ich ostatnia kadencja. W Europie zabronione jest składowanie opon na wolnym powietrzu, stąd miliony starych opon , które Niemcy oddają za darmo gdyż koszt ich utylizacji czy też składowania jest bardzo drogi. Nikt nie bierze bod uwagę, że zalegające latami na placach hałdy opon ulegają rozkładowi i syf trafia do atmosfery czyli do naszych płuc. Wszyscy pamiętają jak w kilku miejscach w Markowej te hałdy zalegały, aż część się spaliła. Setki ton syfu trafiły do powietrza, gleby, wody. Kilka kolejnych pokoleń będzie to jeść i tym oddychać. W Markowej brakowało już miejsca, więc czas teraz truć mieszkańców gminy Czarnej.....
23 stycznia 2018
+29
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x