Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Pijany spowodował wypadek
Skutki wichur
"Polacy którzy ratowali..."
Dzień otwarty w SP2
home > Start > Aktualności > Afera o wyłudzenie milionów złotych
Rozmiar tekstu:
AAA
ŁAŃCUT Łańcut
2018.03.29 09:32 | aktualizacja: 2018.03.29 09:44

Afera o wyłudzenie milionów złotych

Łańcucki wątek w sprawie wyłudzenia dopłat z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Afera o wyłudzenie milionów złotych
Afera o wyłudzenie milionów złotych

Wśród zatrzymanych przez rzeszowską Delegaturę CBA są właściciele położonego tuż przy granicy z Ukrainą, nieopodal Przemyśla, gospodarstwa rybnego z kompleksem stawów o powierzchni 800 ha. Zatrzymani zostali także pracownicy biur zajmujący się przygotowywaniem wniosków o dopłaty, a także osoby ("słupy"), które składały wnioski o przyznanie dopłat w powiatowych podkarpackich biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ustalenia CBA i prokuratury wskazują, że w sprawie mogło dojść do szeregu przestępstw korupcyjnych i godzących w interes ekonomiczny państwa. Wprowadzano w błąd przedstawicieli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, doprowadzając tę instytucję do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości.

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie Wydział II ds. Spraw Przestępczości Gospodarczej nadzoruje prowadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne - Delegatura w Rzeszowie śledztwo związane z bezprawnym pozyskiwaniem dotacji unijnych pozostających w dyspozycji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przedmiotem postępowania jest działalność podkarpackiego przedsiębiorcy w okresie od 2004 do 2016 roku (współdziałającego z innymi osobami), w zakresie wyłudzeń środków unijnych tytułem między innymi dopłat dla terenów rolnych, na których produkcja rolna jest utrudniona, poprzez zawieranie fikcyjnych umów dzierżawy nieruchomości rolnych na podstawione osoby oraz wprowadzenie w ten sposób w błąd przedstawicieli Powiatowych Biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa co do rzeczywistego beneficjenta oraz uprawnień do wsparcia finansowego i doprowadzenia tych instytucji do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości na łączną kwotę prawie 9 milionów złotych. Podana kwota szkody wynika z obecnych zarzutów, ale już zebrany materiał dowodowy wskazuje, że ulegnie ona zwiększeniu.

-Proceder polegał na ominięciu przepisów - fikcyjnym podziale części dużego obszaru gruntów gospodarstwa na mniejsze działki, które miały należeć do tzw. słupów. Dotacje przysługiwały wtedy na każde z niby-oddzielnych gospodarstw i w sumie dawało to znacznie większą, o miliony złotych, kwotę. Te pieniądze w niewielkiej części trafiły do "słupów", praktycznie wszystkie przyjmował organizator procederu - informuje CBA

W dniu 21 marca 2018 r. na polecenie prokuratora zatrzymano 7 osób, którym ogłoszono zarzuty oszustwa i wyłudzenia dotacji na podstawie nierzetelnych dokumentów i przesłuchano ich w charakterze podejrzanych.

Zatrzymano właścicieli nieruchomości na które były wyłudzane dotacje: małżeństwo Michała O. i Annę O., dzierżawców nieruchomości Jana B., Henryka B. oraz Katarzynę R-K oraz właścicieli biura mieszczącego się w Łańcucie prowadzącego obsługę przedsiębiorców - Ireneusza P. oraz Katarzynę P..

Wobec właścicieli nieruchomości na które były wyłudzane dotacje: Michała O. i Annę O. zastosowano środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie po 500 tys zł oraz zakaz opuszczania kraju, wobec dzierżawców nieruchomości Jana B., Henryka B. oraz Katarzyny R-K zastosowano zakaz opuszczania kraju oraz dozór policji, zaś wobec właścicieli biura mieszczącego się w Łańcucie prowadzącego obsługę przedsiębiorców - Ireneusza P. oraz Katarzyny P., którym w rezultacie przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa pomocnictwa do oszustwa i wyłudzenia dotacji zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie po 50 tys zł oraz zakaz opuszczania kraju.

Podejrzani w toku przeprowadzonych czynności procesowych przyznali się do winy i złożyli obszerne wyjaśnienia.

Za zarzucane przestępstwo grozi wymienionym kara od roku do lat 10.

Z zebranego dotychczas przez CBA i Prokuraturę Okręgową w Rzeszowie materiału wynika, że straty z tytuły wyłudzenia dopłat z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogą sięgać między 20 a 30 mln zł.

Red
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Afera o wyłudzenie milionów złotych, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
Red dodany
 
Odsłon: 14581
Dodaj zdjęcie

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (9)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
425-4e4
~ Kochani sąsiedzi :)))   Brawo dla policji ze niedała się zwodzić za nos. Ciekaw jestem kiedy zajmą się sprawa fałszywego prezesa/dewelopera pana Adasia z R-wy;) Przydałoby się ukrócić wreszcie ten złodziejski proceder. Ale pan Adaś jest sprytny niema na niego sposobu kłótliwa zona prowadzi za niego kolejna firmę, poprzednie splajtowały. Niejego posesja wiec może on sobie budować bezzezwoleń hale produkcyjne, zmieniać granice działki, wycinać las. Na głowie komornik ale czym się tu przejmować jak majątek sprytnie ukryty. To nic ze oszukuje się pracowników nie wypłacając im pensji, zleceniodawcom kradnie się materiały a potem zostawia na lodzie. Dawanie łapówek, przyjmowanie gliniarzy na grilu. Pan Adam wierzy dalej w czasy PRLu ze wszystko można załatwić dając w łapę . Lista oszustw jest długa wiec i latek w pierd@& byłoby wiele
6 kwietnia 2018
+3
-0
a22-e9d
~ Viki   Cała rodzina O powinna się wytłumaczyć. Brat Michała O -Jan O prowadzi ,,pseudo'' agroturystykę, drugi brat Witek O prawa ręka biskupa Michalika-wykupili pole w Lipie, Breżawie, Borownicy itp. Na stronie ARIMR jest dostępna lista rolników dopłat bezpośrednich, żona Anna O brała po 780 tyś rocznie dopłat -pytam skąd forsa na pole żeby mieć dopłatę.
6 kwietnia 2018
+3
-1
152-8ff
~ re   michalik to tez słup
3 kwietnia 2018
+3
-1
22c-49b
~ Daisy aler   Jak tylko powstało to biuro, to sobie zadałam pytanie, jakie przekręty będzie firmowac. No i po kilku latach wiadomo...
31 marca 2018
+6
-1
425-4e4
~ Lxx   Ciekawe kiedy CBA wkroczy do firmy Stalc. z Rakszawy.... pod jednym numerem kilka firm z czego istnieje realnie tylko jedna a reszta fikcja.
30 marca 2018
+6
-2
351-d7c
~ Vica   No i nie udał się biskupowi Michalikowi przekręt zycia. Jeszcze musiał wyłożyc kasę na poręczenia co by go nie wydali jak Judasz Jezusa.
Każde dziecko w Przemyslu wie ze to ranczo to własność wielebnego Józefa.
30 marca 2018
+11
-1
dd1-dd6
~ Młody Rolnik   Ta robią show przed wyborami jak im słupki spadają, premię wzięli na rejs płyną to trzeba zrobić jakąś aferę mięsną. Prawda jest taka, że najpierw ARiMR szkolił ludzi jak wziąć dotację, później zmienia interpretację i zamiast wysłać decyzję odmową, przez co chłop by się odwołał do sądów administracyjnych i wygrał to wysyłają papiery do CBA, a tam prokuratorzy co pojęcia nie mają o przepisach rolnych chcą sobie awans na aferze zrobić.
Teraz każdy chłop się będzie zastanawiał czy podawać pole bo mu policją wjedzie.
30 marca 2018
+9
-7
c19-6e8
~ ?   A to nie czasami sołtys ze smolarzyn?
29 marca 2018
+3
-4
3ee-d29
~ Walek   No to, że tak powiem *** Wesołych Świąt ***
29 marca 2018
+10
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnie komentarze

 • "Polacy którzy ratowali..."
 • Taka identyczna ściana powinna być postawiona w Izraelu. Tak, żeby żydzi ją widzieli na co dzień i nie zakłamywali historii.
  SynBiskupa 10 godzin temu
  czytaj forum
 • Tunel czy łącznik?
 • Łącznik będzie lepszy ponieważ to przede wszystkim droga do ronda z którego możemy dojechać w każdym kierunku świata. To nie ...
  gadowiczka przedwczoraj
  czytaj dalej
 • Apel o łącznik
 • Łącznik jak najbardziej tak ale w odpowiednim miejscu ale nie pośrodku nowego osiedla. Jakby wam budowali droge pod nosem tez ...
  Maro_m przedwczoraj
  czytaj dalej
 • "Pod same drzwi"
 • Wyobraźnia mi podpowiada, że na zdjęciach jest "jeden i ten sam" samochód!
  kozak 3 dni temu
  czytaj forum
 • Pijany spowodował wypadek
 • To też prawda ale niestety kary za jazdę po alkoholu są za małe I przez to tak się dzieje I ...
  Krasnolud 3 dni temu
  czytaj dalej
REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

535 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
x