Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Chcesz pracować w Zamku?
Ranni motocykliści
Likwidacja sklepu z 30-letnią tradycją
Utrudnienia w ruchu w Markowej
home > Start > Aktualności > Wieloletni spór o pomnik
Rozmiar tekstu:
AAA
ŁAŃCUT
2014.10.09 12:56 | aktualizacja: 2014.10.09 16:13

Wieloletni spór o pomnik

Przebudowa czy rozbiórka? Co stanie się z pomnikiem na Plantach?
Wieloletni spór o pomnik
Wieloletni spór o pomnik

SONDA

Pomnik na Plantach powinien być

Niezrealizowany plan

W 2010 roku władze miasta podjęły decyzję o rekonstrukcji pomnika na Plantach. Wtedy też powstała koncepcja, która miała na celu zasłonięcie pomnika Wdzięczności, w taki sposób by nie trzeba było go demontować. Monument zostałby zakryty blaszaną konstrukcją, na której umieszczono by orła 10 Pułku Strzelców Konnych. Przed nim stanąć miał mniejszy obelisk z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego.

W 1935 roku na Rynku stał pomnik marszałka Piłsudskiego, który powstał tuż po jego śmierci. Była to konstrukcja tymczasowa, która jednak powstała z zamierzeniem wybudowania trwałego monumentu.

W 2010 roku rozważana była również możliwość przeniesienia pomnika wdzięczności na cmentarz. Na Plantach zaś stanąć miałby ten, który wcześniej znajdował się przy ul. Sokoła.

Żadna z tych koncepcji nie została jednak zrealizowana. W zamian za to na pomniku zmieniono tablicę, a na jego szczycie ustawiono orła w koronie i symboliczną dziesiątkę (znak 10 Pułku Strzelców Konnych). Odsłonięcie pomnika miało miejsce 17 września.

“To nie do przyjęcia"

- Niezrozumiały jest dla mnie upór władz miasta do pozostawienia za wszelką cenę dotychczasowego pomnika. Przez szacunek dla bohaterów, których chcemy uczcić, powinniśmy rozebrać ten pomnik do poziomu ziemi. Zwracam się z żądaniem usunięcia z pomnika cyfry “10" kojarzącej się w naszym mieście z 10 Pułkiem Strzelców Konnych - pisze w liście do władz miasta wiceprezes Koła 10 Pułku Strzelców Konnych Wit Karol Wojtowicz.

Pomnik wzniesiony został w 1969 r jako symbol wdzięczności żołnierzom Armii Radzieckiej i żołnierzom Ludowego Wojska Polskiego, funkcjonariuszom Urzędu Bezpieczeństwa oraz Milicji Obywatelskiej.

- Istniejący pomnik trzeba przebudować na Pomnik Pamięci Narodowej. Młodym ludziom nie można wmawiać, że obecny pomnik to symbol niepodległości - twierdzi Edward Rejman ze Związku Kombatantów RP.

Ratusz zamiast pomnika?

Jeżeli znajdą się środki pieniężne, przy dotacji z UE, istnieje możliwość odbudowania na łańcuckim Rynku Ratusza, który został zburzony 100 lat temu. Najpierw jednak należy dokonać badań georadarem, gdyż istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że budynek ten był podpiwniczony. Wtedy można byłoby zlokalizować jego dokładne położenie.

- Najprawdopodobniej Ratusz obejmował miejsce, gdzie obecnie stoi pomnik. Gdyby zatem udało się pozyskać środki na jego odbudowę, pomnik i tak musiałby zostać zdemontowan y - mówił burmistrz Stanisław Gwizdak.

Szansa na przebudowę Ratusza nie jest jednak duża, mimo iż koncepcja ta została ujęta w planie rewitalizacji miasta.

- Najpierw zajmijmy się tym, co jest, mam tu na myśli pomnik, który stoi, szpeci i szkodzi, bo dzieli mieszkańców. To jest koncepcja na już. Ratusz, póki co, to wirtualna przyszłość - oponuje wiceprzewodnicząca Rady Miasta Joanna Rupar.

Ostatecznie członkowie Komisji Gospodarki Miejskiej zobowiązali się do przygotowania projektu uchwały przebudowy lub rozbiórki pomnika, który przekażą burmistrzowi do dalszego procedowania.

redakcja
REKLAMA
Oceń:
5 głosów
Wieloletni spór o pomnik, 4.0000 out of 5 based on 5 ratings
redakcja dodany
 
Odsłon: 6791
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (14)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
068-76c
~ JCM   Zewnętrznym objawem tych "współczesnych" to brak organu zwanego potocznie mózgiem.
18 grudnia 2014
+1
-1
d29-045
~ coralic   Nie macie już czym się zajmować???
Jakieś szaleństwo was opętało???
Co się dzieje... miasto dogorywa,pracy nie ma,turyści jak już tu trafią to migiem wieją... perspektywy do jakiegokolwiek rozwoju nie widać a wy...pomnika się czepiacie... jakieś chore to wszystko co się tu dzieje...
12 grudnia 2014
+3
-1
efc-047
~ mimo  do ~ ZDZICH T......   Dokomponować gen Maczka, dołączyć "diabła łańcuckiego" i przylepić niemieckich osadników i będziemy mieli całą historię Łańcucuta, bez "DZIÓR"
12 grudnia 2014
+2
-1
544-1ef
~ ZDZICH T......   NIE MACIE GDZIE PIENIEDZY WYDAWAĆ TYLE JEST WYDATKÓW PRZEROBIONO I DOBRZE NIECH STOI DOKOMPONOWAĆ G.MACZKA /GDZIE ON JEST PEWNIE W STODOLE U ŚW.KRZYSZTONIA/ I PROBLEM Z GŁOWY A PAN KUCYK NIECH SIE ZAJMIE PARKIEM DZIÓRY PO KOLANA.CIUMEK
12 grudnia 2014
+2
-5
d8b-598
~ Aga  do ~ ja   Mów za siebie. Mnie i wielu moich znajomych obchodzi, ale to chyba kwestia wychowania!
12 grudnia 2014
+2
-1
9bd-e00
~ ja  do ~ Aga   a co to nas obchodzi nas współczesnych??
11 grudnia 2014
+1
-2
1d1-eca
~ drut   fontanne pierdyknąć
11 grudnia 2014
+2
-0
029-69e
~ Aga  do ~ ludek:P   No właśnie, jak sam potwierdziłeś jesteś młodym mieszkańcem. Pewnie historią też się nie interesujesz?
Ale jest wielu, starszych od Ciebie, dla których istnienie tego pomnika to wymierzony w nich policzek. Są ludzie, którzy tyle zrobili dla naszego kraju że należy się im szacunek. Naszemu pokoleniu ze swoim egoistycznym i konsumpcyjnym nastawieniem do życia ciężko takie rzeczy zrozumieć.
10 października 2014
+5
-4
e1e-16d
~ ludek:P   Ludzie zastanówcie się, po co wymyślać jest dobrze jak jest. W Rzeszowie tak samo jest pomnik Czynu rewolucyjnego i jest jego symbolem, nie wzbudza aż takich negatywnych emocji choć też są pomysły aby go usunąć. Jako młody mieszkaniec nie wyobrażam sobie aby tracić kasę na rozbiórkę bądź kolejne przerobienie pomnika bądź postawienie nowego. W obecnym stanie jest dostosowany więc po co kombinować. Pomysł z ratuszem z jednej strony fajny i ciekawy ale z drugiej strony nic to nowego tak naprawdę nie wniesie. A odnośnie miejsc parkingowych (darmowych) przydałoby się coś pomyśleć bo naprawdę nie ma gdzie stanąć :(
10 października 2014
+3
-3
1e0-96f
~ Picard11   W ***** z tym pomnikiem! Rozpieprzyć i po kłopocie, przynajmniej miasto nie bedzie musiało wykładać gotówki. Co do ratusza, to uwazam że to chory pomysł, miejsc parkingowych i tak brakuje!
Starostwo powiatowe jak i urząd gminy i tak bym przeniósł np w miejsce byłej jednostki wojskowej. Odciążyło by to śródmieście od wszechobecnej ciasnoty.
9 października 2014
+7
-4
898-424
9 października 2014
+3
-0
898-424
898-424
~ asg   fontanna plus ratusz i pewnie rynek bez parkingu dla turystów jak najbardziej ale czy pasowało by też pomyśleć o parkinach nie koniecznie płatnych
9 października 2014
+3
-3
9b1-f98
~ ANN   Polecam rozebrać i zainstalować tam np. fontannę
9 października 2014
+8
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

535 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x