Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Burmistrz będzie ubiegać się o reelekcję
Sławomir Rejman kandydatem na burmistrza
Joanna Rupar strartuje w wyborach na burmistrza
Józef Buk kandydatem na wójta
home > Start > Aktualności > Na nowy dom dla Pani Marianny
Rozmiar tekstu:
AAA
TARNAWKA
2020.08.20 12:54 | aktualizacja: 2020.08.20 13:34

Na nowy dom dla Pani Marianny

26 czerwca Pani Marianna z Tarnawki straciła cały dorobek życia. Błyskawiczna powódź zabrała wszystko oraz zalała cały drewniany dom, budynek gospodarczy po prawie sam dach. Budynki nadają się jedynie do rozbiórki.
Na nowy dom dla Pani Marianny
Na nowy dom dla Pani Marianny

O Pani Mariannie i pomocy ze strony KP PSP Łańcut pisaliśmy w tym artykule Straciła dorobek życia

Znajomi i rodzina zorganizowali zbiórkę na odbudowę domu

"Po opadnięciu wody, oczom Pani Marianny ukazał się dramatyczny i trudny do opisania i zrozumienia widok. Woda zniszczyła doszczętnie dom, stajnię, stodołę, ogród, uprawy oraz obejście wokół domu. Cały teren wokół domu był pokryty grubą warstwą mułu, błota oraz drzew, które przyniosła woda z okolicznych pól i gospodarstw. Całe wyposażenie domu, wszystkie sprzęty, opał, pasza dla zwierząt, dosłownie wszystko co nie popłynęło z wodą, nadawało się do wyrzucenia. W ciągu kilku chwil straciła dorobek całego życia. Dzień później we wsi Tarnawka pojawił się Premier Morawiecki wraz z urzędnikami na oględzinach skutków powodzi i kilkanaście metrów od posesji Pani Marianny informował o uruchomieniu środków budżetowych, rezerw celowych, niezbędnych do wypłacenia zasiłków finansowych. Informował, że nikt nie zostanie bez pomocy i zostanie ona udzielona zgodnie ze stanem zniszczeń jakie były w jego udziale.

W tym samym dniu pojawił się inspektor nadzoru budowlanego i w związku ze stanem domu podjął decyzję o zakazie zamieszkania i o konieczności rozbiórki. Pani Marianna została przez urzędników zapewniona, że zostanie jej udzielona wszelka możliwa w takich przypadkach pomoc Państwa. Otrzymała deklarację, że po załatwieniu wszelkich formalności dostanie, zgodnie z ustawą dotyczącą przeciwdziałaniu i usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, maksymalne przewidziane w ustawie środki na odbudowę lub na kupno nowego domu, bądź mieszkania, pieniądze na remont budynku gospodarczego oraz na rozbiórkę domu i stodoły. Niestety niebawem okazało się, że było to tylko mydlenie oczu i tzw. "kiełbasa" wyborcza. Dwa dni po wyborach Pani Marianna została wezwana do urzędu i została poinformowana, że niestety środki, które były jej obiecane nie zostaną wypłacone w deklarowanej kwocie i w zamian za to, może otrzymać mniej niż połowę gwarantowanej w ustawie kwoty na odbudowę/zakup domu ( 95 tys.) a o środkach na remont i rozbiórkę nie ma już mowy.

Sami dobrze wiecie, że za taką kwotę nie ma mowy o kupnie jakiegokolwiek mieszkania a o domu nie wspominając. A do tego są potrzebne środki na rozbiórkę domu i stodoły, które grożą zawaleniem i stwarzają niebezpieczeństwo dla postronnych osób. W luźnej rozmowie z jednym z urzędników usłyszeliśmy, że pomoc finansowa samotnej osobie w takim wieku, UWAGA, jest nieekonomiczna z punktu widzenia Państwa! Płacenie podatków i potrzebny głos w wyborach przez kilkadziesiąt lat był ekonomiczny ale teraz nie daje podstaw do godnego traktowania wszystkich obywateli na równi. Oczywiście ktoś może powiedzieć, jak swego czasu pewien minister, że trzeba było się ubezpieczyć. I tu informacja, że Pani Marianna miała ubezpieczenie na dom i pozostałe budynki, ale oczywiście nie zakładające zniszczeń w 100%, opłacane w wysokości na jakie pozwalała skromna emerytura. " można przeczytać na stronie zorganizowanej zbiórki

Link do zbiórki https://zrzutka.pl/pomoc-po-powodzi-dla-90-letniej-pani-marianny

Red
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
Na nowy dom dla Pani Marianny, 3.5000 out of 5 based on 2 ratings
Red dodany
 
Odsłon: 8581
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
BabaJaga   Może to przykre, ale gdzie jest powiedziane, że Pani Marianna musi mieć odbudowany (czyli postawiony i wykończony) nowy dom, którego pewnie nie będzie w stanie utrzymać (nie stać jej było przecież na ubezpieczenie). Może należy dorzucić jej do wynajmu jakiegoś małego mieszkania, w którym przynajmniej będzie miała ciepło bez konieczności noszenia opału i palenia w piecu. Wiem, że "starych drzew się nie przesadza", ale chyba to byłoby dla niej najlepsze wyjście. Gdyby jeszcze udało się sprzedać to co zostało razem z działką, to pewnie do końca życia mogłaby sobie pani Marianna żyć w godnych warunkach.
24 sierpnia 2020
+11
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x