Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Cmentarze będą zamknięte? Jest decyzja
Powiat w strefie czerwonej
Chryzantemy z Woli Małej
Dyspensa od obowiązku uczestnictwa we mszy św.
home > Start > Aktualności > Bezpieczny powrót do szkoły
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT
2020.08.21 16:28

Bezpieczny powrót do szkoły

1 września coraz bliżej. Dla uczniów w całym kraju oznacza to koniec wakacji i powrót do szkoły. Pandemia koronawirusa spowodowała, że nadchodzący rok szkolny będzie różnił się od poprzednich. W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, rodziców i nauczycieli wraz z pierwszym dzwonkiem zaczną obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. Akty prawne opracowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotują dyrektorów na ewentualne sytuacje pojawienia się koronawirusa wśród uczniów czy pracowników placówki. Co się zmieni i jak będzie wyglądało kształcenie w roku szkolnym 2020/2021?
Bezpieczny powrót do szkoły
Bezpieczny powrót do szkoły

Szkoła zamknięta dla koronawirusa - czyli nowe zasady bezpieczeństwa w placówkach Tak jak w innych miejscach publicznych, tak i w szkołach musimy przestrzegać pewnych zasad. Dzięki temu przebywanie we wspólnej przestrzeni będzie bezpieczniejsze. Na co uczniowie i nauczyciele powinni przygotować się po powrocie do szkoły?

 • Dezynfekcja rąk i dystans społeczny
 • Jednym z nowych obowiązków będzie dezynfekcja rąk po wejściu do budynku. Należy często myć ręce wodą z mydłem, a także zasłaniać usta podczas kichania i kaszlu. Trzeba pamiętać również o tym, żeby nie dotykać oczu, nosa i ust. Dzieci i nauczyciele przebywający w szkole powinny w miarę możliwości starać się zachować dystans od innych osób. Aby było to możliwe, dyrektor może wprowadzić np. różne godziny przerw lub zajęć na boisku. Nie ma obowiązku zakrywania nosa i ust przez nauczycieli i dzieci uczęszczających do danej placówki. Jednak w sytuacji, w której zachowanie bezpiecznej odległości od innej osoby nie jest możliwe, należy zakryć usta i nos - np. w czasie przerw, na korytarzu, gdzie przebywa dużo osób.

 • Zasady bezpieczeństwa na sali gimnastycznej i stołówce
 • Pomieszczenia powinny być regularnie czyszczone. Na stołówce należy pamiętać o zapewnieniu 1,5-metrowej odległości pomiędzy stołami, a jeśli to niemożliwe - trzeba zapewnić środki ochrony osobistej.

  W salach przeznaczonych do ćwiczeń piłki, skakanki, obręcze i inne sprzęty wykorzystywane podczas zajęć muszą być czyszczone lub dezynfekowane. Podczas zajęć sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe takie jak sztuki walki, gimnastyka, koszykówka, piłka ręczna i zastąpić je innymi - np. siatkówką, lekkoatletyką, treningiem przekrojowym, tenisem stołowym i ziemnym, badmintontem. Jeżeli jest taka możliwość, zajęcia wychowania fizycznego powinny odbywać się na otwartej przestrzeni.

  To tylko niektóre z zasad obowiązujących od 1 września. Wszystkie wytyczne MEN, MZ i GIS dla szkół dostępne są tutaj.

  Zachorowanie w szkole - zasady postępowania Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprezentowało zalecenia, które przygotowują dyrektorów na wypadek sytuacji, gdy w szkole pojawi się ktoś z objawami choroby zakaźnej.

  W takiej sytuacji dyrektor lub nauczyciel musi odizolować ucznia w wyznaczonym wcześniej do tego pomieszczeniu, a następnie poinformować rodziców, którzy muszą odebrać dziecko ze szkoły. Jeśli będzie taka potrzeba, rodzic z dzieckiem powinni udać się do lekarza.

  Jeżeli objawy wskazują na możliwość zarażenia koronawirusem (infekcja górnych dróg oddechowych, wysoka gorączka, kaszel), należy poinformować o tym najbliższą powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i postępować według jej dalszych zaleceń. W przypadku pozytywnego wyniku testu, zostanie wszczęte dochodzenie epidemiczne, którego celem jest ustalenie kręgu osób potencjalnie narażonych. Dyrektor szkoły powinien stosować się do zaleceń inspektora sanitarnego. Osoby z bliskiego kontaktu mogą zostać skierowane na kwarantannę (do 14 dni), a inne osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu lub kontakt krótkotrwały, mogą być poddane nadzorowi epidemiologicznemu i mogą nadal funkcjonować, np. uczyć się, przebywać w szkole. Osoby te jednak powinny monitorować stan swojego zdrowia, np. poprzez pomiar temperatury.

  Zawieszenie zajęć lub stacjonarnej działalności szkoły Każda szkoła jest inna, dlatego o ostatecznym sposobie postępowania zadecyduje dyrektor, który wybierze najlepsze rozwiązanie dla swojej placówki.

  Jakie działania i decyzje może podjąć? Dyrektor może tymczasowo zawiesić zajęcia lub przejść na nauczanie zdalne. Aby to zrobić, musi jednak uzyskać zgodę organu prowadzącego i pozytywną opinię Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

  Jak wyglądać będzie nauka, gdy dyrektor zawiesi zajęcia lub zrezygnuje ze stacjonarnego kształcenia?

  Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym można prowadzić kształcenie na odległość. Możliwe jest również wprowadzenie wariantu mieszanego. Na czym polega? Takie rozwiązanie pozwala na realizację zajęć naprzemiennie np. tydzień stacjonarnie, tydzień zdalnie. Dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym może również zaproponować inne rozwiązanie.

  Co ważne, dyrektor nie musi zamykać całej szkoły. Wszystko zależy od skali zagrożenia epidemicznego. Może również zawiesić zajęcia jedynie danej grupy: grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego.

  MEN/Red
  REKLAMA
  Oceń:
  0 głosów
  Bezpieczny powrót do szkoły, 0 out of 5 based on 0 ratings
  Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
  MEN/Red dodany
   
  Odsłon: 4794
  Dodaj zdjęcie

  Waszym zdaniem (3)

  Podaj login i hasło:
  Login:
  Hasło:
  Skomentuj na forum:
  Zarejestruj się
  Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
  Imie lub nazwa:
  Treść komentarza:
  Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
  Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
  Najwyżej oceniane komentarze
  bonifacy  Ostatnio dużo się dzieje w powiecie Łańcuckim, a tutaj cisza. Co z tym tunelem (wiaduktem) przy torach ? co z łącznikiem do A4 ? bo jakoś cisza nadeszła ! a tak żecie trąbili. Korki na autostradzie przy zjeździe na łańcut, korki do woli małej ! na podzwierzyńcu powietrze aż szczypie w oczy od spalin !
  22 sierpnia 2020
  +18
  -5
  Ostatnio dodane komentarze
  Koleś  do bonifacy   Bo na Lancut.Gada panuje ostatnio cenzura. Potrącony starosta - cisza. Bójki na plebani - cisza. Kocur (z nieczystą kartoteką) na wylocie - cisza.
  Tylko tematy lekkie i przyjemne - i podkarpacki ciemny ludek żyje w błogości.
  27 sierpnia 2020
  +9
  -1
  kingabu  do bonifacy   Że co?? Dużo się dzieje ?? Co np? jakbyś wiedział to to była kiełba wyborcza poczekaj nastepne wybory za 2,5 roku to bedzie głosno
  24 sierpnia 2020
  +7
  -2
  bonifacy   Ostatnio dużo się dzieje w powiecie Łańcuckim, a tutaj cisza. Co z tym tunelem (wiaduktem) przy torach ? co z łącznikiem do A4 ? bo jakoś cisza nadeszła ! a tak żecie trąbili. Korki na autostradzie przy zjeździe na łańcut, korki do woli małej ! na podzwierzyńcu powietrze aż szczypie w oczy od spalin !
  22 sierpnia 2020
  +18
  -5
  Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
  Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
  REKLAMA
  reklama
  REKLAMA

  Najpopularniejsze

  Ostatnie komentarze

  REKLAMA
  REKLAMA
   
  telRedakcja telefon

  535 977 761

  alarmSkrzynka alarmowa

  alert@lancut.gada.pl

  emailRedakcja e-mail

  redakcja@lancut.gada.pl

  Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
  Mapa strony | Fotowoltaika, montaż i wycena
  x