Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Tragiczny finał poszukiwań
Zaginęła 24-latka[AKTUALIZACJA]
Grzegorz B. zatrzymany w sprawie zabójstwa
Restauracja McDonald's już otwarta!
home > Start > Aktualności > Nie niszcz wygrodzeń przeciw ASF
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT
2021.08.09 08:42

Nie niszcz wygrodzeń przeciw ASF

W związku z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie naszego kraju, na obszarze województwa podkarpackiego GDDKiA dokonała wygrodzenia wszystkich przejść dla zwierząt w ciągu autostrady A4 od węzła Tarnów Północ do granicy z Ukrainą. Niestety odnotowywane są liczne przypadki niszczenia wygrodzeń.
Nie niszcz wygrodzeń przeciw ASF
Nie niszcz wygrodzeń przeciw ASF

-W ubiegłym roku, aby ograniczyć migrację dzików i rozszerzanie się choroby ASF z północy na południe województwa, dokonaliśmy wygrodzenia przejść dla zwierząt w ciągu autostrady A4. Siatki ustawione zostały w przejściach dla zwierząt wzdłuż A4 od węzła Tarnów Centrum do granicy z Ukrainą. Łącznie długość wygrodzeń to 2,15 km, a liczba wygrodzonych przejść - 142 szt. Wyjątek stanowią obiekty inżynierskie (wiadukty), pod którymi przebiegają drogi i cieki wodne, których zagrodzenie wprowadziłoby zbyt duże utrudnienia w ruchu. Na tego typu przejściach dla zwierząt zintegrowanych (25 szt.) wykonujemy opryski. Niestety od dłuższego czasu odnotowujemy liczne akty wandalizmu, polegające na niszczeniu zamontowanych wygrodzeń. Zniszczenia polegają na wygięciu słupków stalowych i zniszczeniu - pogięciu siatki stalowej typu leśnego. Istnieją uzasadnione podejrzenia, że zniszczeń dokonują okoliczni mieszkańcy, którzy chcąc się przedostać z jednej strony autostrady na drugą, wykorzystują do tego przejścia dla zwierząt. Tylko w ubiegłym roku koszty napraw wyniosły ponad 10 tys. zł. Należy jednak mieć na uwadze, że oprócz kosztów zniszczenia wygrodzenia dochodzą też, na razie niemierzalne, koszty rozprzestrzeniania się choroby ASF poprzez migrację dzików przez zniszczone wygrodzenie. Przypominamy więc, że obiekty te nie służą ludziom. I mimo, że ich rozmiary często umożliwiają przejazd quadami czy nawet traktorem, nie są one drogami przejazdowymi. Służą migracji dzikich zwierząt. Apelujemy, aby nie niszczyć ustawionych wygrodzeń. Każde takie niszczenie mienia jest przestępstwem, które zgłaszane jest na policję i odpowiednio karane. Dodatkowo pragniemy też uświadomić mieszkańcom fakt, że zamontowane wygrodzenia z siatki zabezpieczają przed migracją dzików z północnej części województwa na południową i chronią ich trzodę chlewną przed skutkami choroby ASF. - informuje Joanna Rarus, rzecznik prasowy GDDKiA

Red
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Nie niszcz wygrodzeń przeciw ASF, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red dodany
 
Odsłon: 2712
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
BabaJaga   Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Rozprzestrzenianie się wirusa jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami) zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików.
(https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/o-chorobie).
Czy te wasze płoty zapobiegają przedostawaniu się kotów, psów, gryzoni i ptaków? Może trzeba narysować kredą kreskę albo postawić tabliczkę żeby chore zwierzęta nie przechodziły.
Wybudowano dziesiątki czy setki przejść dla zwierząt i teraz wszystkie zagrodzono. To po co wydano miliony na te przejścia?
10 sierpnia 2021
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

535 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x