Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Otwarcie tunelu w Łańcucie!
Rabunek w Kraczkowej
Centrum Sportowo Rekreacyjne otwarte
Nowy punkt na mapie męskiego stylu
home > Start > Aktualności > Transport udzodźców z Ukrainy
Rozmiar tekstu:
AAA
PRZEMYŚL
2022.03.16 07:52 | aktualizacja: 2022.03.16 07:55

Transport udzodźców z Ukrainy

Od początku wojny z Podkarpacia wyruszyły 233 pociągi, które zabrały w głąb Polski 113 tys. uchodźców. A 1060 autokarów przewiozło ok. 60 tys. osób uciekających przed wojną. Dobowy rekord, jeżeli chodzi o transport, to aż 27 tys. osób. W przewóz uchodźców zaangażowane są także pociągi samorządu województwa podkarpackiego.
Transport udzodźców z Ukrainy
Transport udzodźców z Ukrainy

Na dworcu w Przemyślu wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wraz z marszałkiem województwa Władysławem Ortylem podsumowali podjęte do tej pory działania związane z transportem uchodźców z Ukrainy. Mówili o współpracy różnych podmiotów, nie tylko z terenu województwa podkarpackiego, ale także z różnych części kraju.

Z 233 pociągów, które zabrały do tej pory uchodźców z Podkarpacia, jedna trzecia to pociągi regionalne, które samorząd województwa przeznaczył specjalnie na ten cel.

-Te pociągi regionalne nie są do końca przystosowane do takich dalekich tras, ale z konieczności służą i dobrze spisują się przewożąc ludzi. Staraliśmy się, aby one służyły do obsługi tego głównego węzła, czyli Przemyśla, ale także, by mogły odwozić uchodźców z Krościenka, Budomierza, z Korczowej - wymieniał marszałek Ortyl.

Samorząd Województwa Podkarpackiego przekazał do transportu uchodźców trzy pociągi:

Dwa pociągi elektryczne (złożone z 2 trójczłonowych zespołów trakcyjnych)

Jeden pociąg spalinowy (złożony z 2 dwuczłonowych autobusów szynowych)Dodatkowo spółka POLREGIO z Zakładu w Rzeszowie przeznaczyła 4 jednostki EN57 tworząc dwa kolejne pociągi przeznaczone do transportu osób uciekających z Ukrainy.

-To, że tak duża relokacja jest możliwa przy tak dużym natężeniu wynika z zaangażowania wielu różnych podmiotów - podkreślała wojewoda Ewa Leniart.

Za logistyczną koordynację transportu autokarami odpowiada komendant wojewódzki PSP. Do tej pory 1060 autokarów wywiozło z punktów recepcyjnych z Podkarpacia około 60 tys. osób.

-To jest ogromne przedsięwzięcie, które pokazuje skalę zaangażowania różnych podmiotów - mówiła wojewoda.

Marszałek Ortyl mówił też o współpracy z powiatami, które otrzymały pomoc z budżetu województwa: -Teraz mogą te środki wykorzystać na dowożenie autobusami uchodźców do stacji PKP - mówił marszałek Ortyl.

W transport uchodźców zaangażowały się także samorządy innych województw, o czym również mówił marszałek:

-Ważna jest ta współpraca z marszałkami z innych województw. Przyjechały do nas koleje dolnośląskie, zawiozły uchodźców do Wrocławia, tam przesiedli się na pociąg do Niemiec. Mieliśmy przyjazd kolei łódzkich, które odbierały ludzi z Jarosławia i Przemyśla i zawiozły ich do Łodzi. Także koleje śląskie oraz małopolskie włączyły się w tę akcję. Mamy przykłady współpracy z kolejami z Wielkopolski i jest też sygnał z kujawsko-pomorskiego - zapewnił marszałek Ortyl.

Wojewoda przypomniała, że niemal od początku kryzysu uchodźcy mogą korzystać z bezpłatnego transportu.

Ze strony wszystkich zaangażowanych podmiotów jest wielka wola współpracy, głębokie zaangażowanie i ogromny wysiłek, by nieść wsparcie uchodźcom - podkreśliła wojewoda Ewa Leniart.

źródło podkarpackie.pl
Monika Konopka/Biuro prasowe UMWP
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
Transport udzodźców z Ukrainy, 3.0000 out of 5 based on 2 ratings
Monika Konopka/Biuro prasowe UMWP dodany
 
Odsłon: 4064
Dodaj zdjęcie
tagi: ,

Waszym zdaniem (5)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
Datecs  Piękna postawa ludzi. Serce rośnie gdy widzimy że tyle osób bezinteresownie angażuje się w pomoc potrzebującym. To jest prawdziwy sprawdzian na to, jakimi jesteśmy ludźmi i (jeżeli jest ktoś wierzący) katolikami. Wydaje mi się że ten sprawdzian zdaliśmy celująco !
Historia nam tego nie zapomni.
17 marca 2022
+21
-3
Datecs  Może warto udać się do lekarza? Przez te problemy żołądkowe mogłeś się odwodnić i stąd to gadanie od rzeczy.
Zdrowie jest tylko jedno, warto o nie zadbać!
17 marca 2022
+21
-8
Ostatnio dodane komentarze
AntoniGal  do Datecs   Datecs, pomaganie innym ludziom nie ma nic wspólengo z byciem katolikiem... można nim nie być i ciągle pomagać. To jest sprawdzian jakim się jest człowiekiem. Po co mieszać w to wiarę ?
28 marca 2022
+1
-0
Datecs   Piękna postawa ludzi. Serce rośnie gdy widzimy że tyle osób bezinteresownie angażuje się w pomoc potrzebującym. To jest prawdziwy sprawdzian na to, jakimi jesteśmy ludźmi i (jeżeli jest ktoś wierzący) katolikami. Wydaje mi się że ten sprawdzian zdaliśmy celująco !
Historia nam tego nie zapomni.
17 marca 2022
+21
-3
Datecs  do bonifacy   Może warto udać się do lekarza? Przez te problemy żołądkowe mogłeś się odwodnić i stąd to gadanie od rzeczy.
Zdrowie jest tylko jedno, warto o nie zadbać!
17 marca 2022
+21
-8
bonifacy   Ostatnio tu w okolicy dużo ludzi ma jakieś problemy żołądkowe, obecnie kilka dni jest bezwietrznie, rano na dworze czuć jakąś chemią ! kilka samolotów lata na okrągło czyli dwa myśliwce, dwa niby z radarem i dwa tankowce i tak 24h. Niebo niby czyste ale jakby zamglone.
Swoją drogą to dosyć ciekawe - trwa rzekomo największa wojna od czasów II wojny światowej, Rosja bombarduje miasta, zabija cywilów, ogólnie zbrodnie wojenne, rzeź i nie wiadomo co jeszcze, z kraju uciekają miliony ludzi, są odcinane korytarze humanitarne, bombardują szpitale, hotele...a jednocześnie w tym samym czasie jedzie nasza Polska delegacja, w skład której wchodzą 2 z 3 najważniejszych osób w kraju i jadą sobie jak gdyby nigdy nic pociągiem, przez pół Ukrainy, dobre 8-9 godzin, prosto w centrum walk. Haha, no przecież to jest taki cyrk, że głowa mała. W normalnej wojnie to by ten pociąg nawet do Lwowa nie dojechał, ale tutaj zapewne wszystko było dogadane z NATO i Putinem. O dziwo akurat nie bombardowano i nie strzelano, mimo że nikt nawet nie ukrywał w jakim miejscu się znajdują. Pandemia 2.0, tylko w wydaniu wojennym.
16 marca 2022
+16
-28
Hunter   Nikt nie chciałby znaleźć się w podobnej sytuacji. Bardzo należy współczuć tym ludziom i każdy chyba to robi, pomaga na miarę swoich możliwości, ja też. Zauważamy też ich szczerą wdzięczność. Jestem ciekaw czy w ślad za tą wdzięcznością nasze polskie lwy na cmentarzu orląt we Lwowie są nadal zasłonięte plandeką i płytą paździerzową? Wie ktoś?
16 marca 2022
+18
-20
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x