Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Zespół "Wilki" zagra w Łańcucie
Marcin Kowalczyk wiceburmistrzem
Nowy wicewójt gminy Łańcut
Damian Szubart nowym Burmistrzem
home > Start > Aktualności > "Chcemy być organizacją kontrolującą władzę"
Rozmiar tekstu:
AAA
ŁAŃCUT
2014.06.23 20:31 | aktualizacja: 2014.06.23 20:43

"Chcemy być organizacją kontrolującą władzę"

Są bohaterami ostatnich wydarzeń z Łańcuta. Pojawiają się w mediach lokalnych i ogólnopolskich. Jakie mają plany na przyszłość, czy wystartują w najbliższych wyborach samorządowych? Łańcut GADA w rozmowie z liderem Młodych Łańcut Michałem Macem.
"Chcemy być organizacją kontrolującą władzę"
"Chcemy być organizacją kontrolującą władzę"

Redakcja: Można śmiało powiedzieć, że doprowadzając do zmian w tzw. “uchwale ogródkowej" rozpętaliście burzę. Organizacja Młodzi Łańcut powstała w bardzo krótkim czasie, natomiast jej działania okazały się niezwykle skuteczne. Jaki jest przepis na Wasz sukces?

Michał Mac: Pomysł zorganizowania takiej inicjatywy chodził mi po głowie od dawna. Wprowadzenie ograniczeń czasowych dotyczących możliwości prowadzenia działalności gospodarczej na terenie miasta było doskonałą okazją, aby pomysł ten wprowadzić w życie. Kwestia była na tyle ważna, zwłaszcza dla ludzi młodych, że postanowiliśmy ją poniekąd wykorzystać do zainicjowania naszej działalności. Wiedzieliśmy, że tak rzadkie w naszym mieście powszechne emocje o charakterze społeczno-politycznym, które wytworzyły się wokół tej uchwały, nie pozwolą zamieść pod dywan kwestii, których dotyczyła. Jednocześnie chcieliśmy wyrazić swój sprzeciw wobec decyzji Rady Miasta, a także pomóc pokrzywdzonym, naszym zdaniem, właścicielom podmiotów gospodarczych. Nasz przepis na sukces to przede wszystkim doskonała organizacja, przekonanie o słuszności własnych działań i brak uwikłania w lokalne układy.

R: Udało Wam się zrealizować Wasz plany. Zebraliście ponad 1800 podpisów…

M.M.: Tak, liczba ta była zaskoczeniem nawet dla nas. To bardzo dużo jak na tak małą miejscowość, jaką jest Łańcut. Taka liczba podpisów w zupełności wystarczyłaby do skutecznej organizacji referendum lokalnego z inicjatywy mieszkańców. Daje nam to silny argument na przyszłość, gdyż udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie zebrać tak spore poparcie społeczne wokół naszych działań.

R: Zaczęto o Was mówić, staliście się bardzo medialni.

M.M.: To prawda, opublikowano o nas kilkanaście materiałów zarówno w mediach lokalnych, regionalnych, jak i ogólnopolskich. Informacje na temat naszych działań pojawiły się m.in. w czołówce głównego serwisu informacyjnego TVP Rzeszów czy na pierwszej stronie regionalnego dodatku "Gazety Wyborczej". Sami, posiadając swój profil na Facebooku ( www.facebook.com/mlodzilancut ), stanowimy aktualnie największe w powiecie medium lokalne, docierając regularnie do ponad 7000 osób.

R: Co zatem macie w planach? Czym teraz zaskoczycie mieszkańców Łańcuta?

M.M.: Obecnie skupiamy się głownie na kwestii powołania w naszym mieście Młodzieżowej Rady Miasta. Ostatnio w tej sprawie odbyło się spotkanie z Burmistrzem i członkami Rady, w którym uczestniczyli nauczyciele i uczniowie łańcuckich szkół, a także przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta z Rzeszowa. Aktualnie pracujemy nad statutem mającej powstać Rady. Pod kątem zbliżających się wyborów samorządowych przygotowujemy Program dla Młodych.

R: Myślicie o tym, aby w nadchodzących wyborach samorządowych wystawić swojego kandydata na burmistrza?

M.M.: Nie. Niewykluczone natomiast, iż udzielimy któremuś ze startujących poparcia. Byłoby to oczywiście uzależnione od ustosunkowania się konkretnych kandydatów do naszych postulatów. Chcemy być przede wszystkim organizacją kontrolującą władzę i sukcesywnie budującą lokalne społeczeństwo obywatelskie. W tym celu podejmiemy szereg działań mających na celu zainicjowanie przedwyborczej lokalnej debaty społecznej z prawdziwego zdarzenia, która poniekąd zmusi osoby ubiegające się o sprawowanie obieralnych urzędów w strukturach samorządu terytorialnego, do przygotowania własnych programów, które dotychczas najczęściej ograniczały się do kilku myślników na ulotkach.

R: Czyli żadnych osobistych ambicji politycznych?

M.M.: Ambicje na pewno są, natomiast jeżeli chodzi o tegoroczne wybory samorządowe jeszcze za wcześnie, aby ogłaszać takowe deklaracje. Sporo zależy od toczących się od pewnego czasu rozmów z różnorakimi środowiskami, które są zainteresowane współpracą z Młodymi Łańcut.

R: Dziękuję za rozmowę.

M.M.: Dziękuję.

red.
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
"Chcemy być organizacją kontrolującą władzę", 5.0000 out of 5 based on 2 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 5176
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x