Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Otwarcie tunelu w Łańcucie!
Centrum Sportowo Rekreacyjne otwarte
Rzeka Sawa przekroczyła stan alarmowy
Nowy punkt na mapie męskiego stylu
home > Start > Aktualności > Projekt budżetu gminy Łańcut
Rozmiar tekstu:
AAA
GMINA ŁAŃCUT
2015.01.08 12:04

Projekt budżetu gminy Łańcut

W gminie Łańcut opracowany został projekt budżetu na 2015 rok. Na co najwięcej wyda gmina, a z czego uzyska największe dochody?
Projekt budżetu gminy Łańcut
Projekt budżetu gminy Łańcut

Zgodnie z projektem uchwały budżetowej ustalono dochody gminy Łańcut na poziomie 51 885 381 zł. Największą część dochodów stanowić będzie subwencja oświatowa (nieco ponad 19 mln zł). Znaczny ich procent gmina pozyskiwać będzie z różnego rodzaju podatków (ok. 17 mln zł). 5,3 mln zł pozyska z dotacji celowych związanych z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej i innych zleconych gminie ustawami.

Wydatki budżetu gminy w 2015 roku mają wynieść 51 668 813 zł. W tym przypadku ok. 2,5 mln zł przeznaczone będzie na transport i łączność, z czego większość (1,5 mln) na drogi publiczne gminne. 4,6 mln zł pochłonie administracja publiczna. Ponad 29,3 mln zł trafi do szkół i przedszkoli. Na pomoc społeczną przeznaczone ma być 7,5 mln zł. Na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska gmina wyda ok. 2,3 mln zł. Ponad 1,8 mln zł to dotacje na zadania bieżące centrów kultury i sztuki.

Ponadto projekt zakłada rezerwę ogólna w wysokości 200 tys. zł, rezerwę celową na realizację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego - 120 tys. zł oraz rezerwę celowa na realizację zadań inwestycyjnych w gminie - 150 tys. zł.

Skąd takie kwoty?

W uzasadnieniu projektu uchwały budżetowej czytamy, że przy szacowaniu dochodów na rok bieżący brano pod uwagę takie dane jak: informacja ministra finansów o rocznych kwotach poszczególnych części subwencji dla gmin, planowanych dochodach gminy z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, cenę skupu żyta za jedenaście kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy będącą podstawą ustalenia podatku rolnego na następny rok, proponowane do uchwalenia przez Radę Gminy Łańcut stawki podatkowe w podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych na 2015 rok oraz informację wojewody podkarpackiego i dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego o kwotach dotacji celowych z budżetu państwa na realizację zadań zleconych oraz własnych.

Uzasadnienie wskazuje także, iż w związku z ograniczonym i możliwościami finansowym i budżetu gminy Łańcut nie zabezpieczono środków na wiele potrzeb zgłoszonych przez poszczególne sołectwa na 2015r. W szczególności dotyczy to wydatków inwestycyjno-remontowych na drogi, budynki komunalne oraz budynkach oświatowe .

Uchwalenie projektu budżetu leży w gestii rady gminy. Szczegółowe informacje odnośnie projektu uchwały budżetowej dostępne są na BIP-ie gminy Łańcut ( www.bip.gminalancut.pl/?c=mdTresc-cmPokaz-198).

redakcja
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Projekt budżetu gminy Łańcut, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
redakcja dodany
 
Odsłon: 7560
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (7)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
665-9da
~ Picard11   Panowie i panie, zamiast narzekać należy zebrać podpisy mieszkańców w sprawie referendum o odwołanie wójta! Może niech któryś z kandydatów to koordynuje, np pan Czarnota.
Ps. Sam jestem mieszkańcem miasta, a nie gminy więc więcej się nie wtrącam.
Pozdrawiam.
9 stycznia 2015
+6
-2
930-b26
~ krys   56% wydatków budżetowych ma trafić do szkół i przedszkoli.
Ogólnie oświata , urząd gminy i centrum kultury skonsumują 69% wydatków gminy. Tyle kosztują nas znajomi królika.
Ale najlepsze jest to :
1,5 mln na drogi publiczne gminne
1,8 mln na dotacje na zadania bieżące centrów kultury i sztuki.
W Soninie dom kultury przewodnicczącemu będziemy budować ,że taka suma ?
9 stycznia 2015
+6
-1
930-b26
~ krys  do ~ obiektywnie   a w kolejnych latach skąd gmina pieniądze na inwestycje weźmie ?
9 stycznia 2015
+2
-0
930-b26
~ krys   w roku 2014 wydatki gminy były ponad 60 mln.
w 2015 to bedzie 51 mln
przychody mają spać o 5 mln a myślę , że to i tak optymistycznie.
to jest poczatek zapaści finansów gminy i w latach 2016 - 2018 nie będzie lepiej. A najlepsze jest to ,że w chwili skłądania obietnic wyborczych waójt i jego kandydaci wiedzieli ,że nie maja one szans na realizację.
9 stycznia 2015
+3
-0
548-430
~ obiektywnie  do ~ oburzeni-wysoka.net   Te przedwyborcze obiecanki jak je nazywasz odnosiły się do całej kadencji 2014-2018 a nie tylko tego roku.
8 stycznia 2015
+6
-4
f53-161
~ oburzeni-wysoka.net   To jest mocne: "w związku z ograniczonym i możliwościami finansowym i budżetu gminy Łańcut nie zabezpieczono środków na wiele potrzeb zgłoszonych przez poszczególne sołectwa na 2015r. W szczególności dotyczy to wydatków inwestycyjno-remontowych na drogi, budynki komunalne oraz budynkach oświatowe"
Czy mam rozumieć, że te wszystkie przedwyborcze obietnice rozpowiadane przez część radnych, sołtysów, urzędników, a nawet księży to była zwykła kiełbasa wyborcza, której celem przekonanie ludu do głosowania na pana Łozę?
8 stycznia 2015
+8
-2
24a-77a
~ miejscowy   Prośba do redakcji. Czy Możecie wstawić do galerii skany projektu opisywanej uchwały?
8 stycznia 2015
+5
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x