
Szkolenie dla personelu medycznego odbyło na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łańcucie. Zajęcia, składajcie się z części teoretycznej i praktycznej, poprowadzili łańcuccy funkcjonariusze - policyjni instruktorzy taktyk i technik interwencji.
Warsztaty rozpoczęła część teoretyczna. Policjanci omówili zasady zastosowania przymusu bezpośredniego na podstawie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Funkcjonariusze wskazali także sposób postępowania z osobami, u których występują zaburzenia świadomości wskutek działania środków psychoaktywnych.
Cześć praktyczną poprzedziła krótka rozgrzewka. Następnie medycy, pod okiem policyjnych instruktorów, zdobywali wiedzę praktyczną z zakresu podstaw samoobrony i obezwładniania. Zajęcia przeprowadzono także w karetce, gdzie funkcjonariusze uczyli jak bezpiecznie transportować agresywnego pacjenta.
Coraz częściej to właśnie osoby niosące pomoc medyczną stają się celem ataku osób upojonych alkoholem, lub pod działaniem substancji psychoaktywnych. Dlatego w trakcie zajęć policjanci uczyli ratowników jak poradzić sobie w momencie zagrożenia i skutecznie obronić się przed agresorem.
Pamiętajmy, że ratownicy medyczni, wykonując swoje obowiązki, korzystają ze statusu funkcjonariuszy publicznych i objęci są szczególną ochroną prawną. Naruszenie ich nietykalności cielesnej wiąże się z surowymi konsekwencjami prawnymi - grzywną, ograniczeniem wolności, a nawet karą pozbawienia wolności do 3 lat.