Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Feta na łańcuckim rynku!
Trzy ranne osoby, kierowca opla był pijany
Zatrzymano trzech pijanych kierowców
Tragiczny wypadek na torach
home > Start > Aktualności > Huk z autostrady niszczy zdrowie i życie mieszkańców gminy Czarna
Rozmiar tekstu:
AAA
CZARNA
2016.08.11 08:11 | aktualizacja: 2016.08.11 08:35

Huk z autostrady niszczy zdrowie i życie mieszkańców gminy Czarna

"Obiecali, że jak będzie autostrada to będą i ekrany. Czujemy się oszukani!" - skarżą się mieszkańcy Czarnej, którzy wczoraj po południu zgromadzili się na zorganizowanym przez sołtys Marię Kiwałę-Barnat zebraniu.
Huk z autostrady niszczy zdrowie i życie mieszkańców gminy Czarna
Huk z autostrady niszczy zdrowie i życie mieszkańców gminy Czarna

Całodobowy, nieustający o żadnej porze dnia, ani nocy huk stał się koszmarem na jawie, który od niespełna 3 tygodni codziennie przeżywają mieszkańcy Czarnej, Krzemienicy i Woli Małej. - Mieszkam 250 m od autostrady. Spać nie idzie, dzieci budzą się w nocy, pies w stresie, zwierzęta domowe, gospodarcze tak samo nie wiedzą, co się dzieje, bo nagle z ciszy zrobił się ciągły, całodobowy huk. Mimo, że mieszkamy od autostrady nieco dalej niż inni, nasze życie bardzo się zmieniło - wylicza jedna z zebranych.

Największy "żal" dotknięci przez dokuczliwą codzienność mieszkańcy mają o wprowadzenie zmian w pierwotnym projekcie inwestycji, a tym samym niedotrzymanie obietnic gwarantujących zminimalizowanie hałasu pochodzącego z pędzących samochodów poprzez postawienie ekranów dźwiękochłonnych.

- Wszyscy się cieszą, że autostrada powstała, jest to bardzo ważna inwestycja, tylko "nie zmienia się zasad w trakcie gry" - komentuje radny Dariusz Kulka i dodaje: - domagamy się natychmiastowego, rzetelnego pomiaru hałasu oraz budowy ekranów zgodnie z pierwszą wersją projektu, na podstawie której spodziewaliśmy się zabezpieczenia przed szumem i hałasem z tytułu biegnącej nieopodal autostrady.

Mieszkańcy gminy Czarna konieczność zamontowania ekranów akustycznych zgodnie z pierwotnymi planami inwestycji, z montażu których zrezygnowano po zmianie wydanego przez Ministra Środowiska w październiku 2012 r. Rozporządzenia regulującego dopuszczalne normy hałasu, sygnalizowali już rok temu, jeszcze w trakcie budowy tego odcinka autostrady. Wysyłane wówczas pisma i wnioski nie przyniosły jednak oczekiwanych rezultatów. Kilka dni temu wójt gminy Czarna Edward Dobrzański zwrócił się z prośbą o jak najszybsze przeprowadzenie pomiaru natężenia hałasu, który miałby być gwarantem pozytywnego rozpatrzenia żądań mieszkańców w kwestii barier dźwiękochłonnych. W piśmie podpisanym przez 322 osoby, zaadresowanym do wojewody podkarpackiego Ewy Leniart oraz dyrektora rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Wiesława Kaczora czytamy m.in.: "czekanie zgodnie z zaleceniami Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie rok czasu od oddania do użytkowania autostrady, na przeprowadzenie pomiarów i sporządzenie analizy porealizacyjnej w tym zakresie, jest terminem zbyt odległym dla tak ważnego problemu, jakim jest życie i zdrowie człowieka".

- Z rozmów, które odbyłem z mieszkańcami wynika, że są oni na skraju możliwości fizycznych i psychicznych, i że są silnie zdeterminowani do walki. Nie wykluczają możliwości strajku, czy wstąpienia na drogę sądową. Ja pozostanę optymistą. Mam nadzieję, że nie będą konieczne tak drastyczne działania, żeby tworzyć związki czy stowarzyszenia międzygminne powodujące wspólne łączenie sił w zakresie egzekwowania tego, co było zaplanowane i w zasadzie powinno być zrealizowane - mówi wójt Dobrzański w rozmowie z naszym portalem.

Póki co jednak poczekać należy na decyzje względem wystosowanego pisma. W odpowiedzi na pytanie dotyczące możliwości wcześniejszego dokonania pomiaru natężenia hałasu Joanna Rarus rzecznik GDDKiA Oddziału w Rzeszowie informuje: - na tę chwilę nie mamy żadnych narzędzi, ani żadnych instrumentów prawnych żeby takiego pomiaru dokonać.

Pewnym wyjściem z sytuacji może się okazać również możliwości wykupu położonych najbliżej autostrady nieruchomości przez skarb państwa. - Niektóre budynki znajdują się w odległości kilkudziesięciu metrów od autostrady i tutaj wydaje się, że kwestia ekranów nie do końca ten problem rozwiąże - zaznacza wójt Dobrzański.

Podobne problemy z autostradą, od dnia jej otwarcia, mają mieszkańcy gminy Białobrzegi, o czym pisaliśmy w artykule: Problemy mieszkańców z A4 - potrzebne ekrany

Chmiel
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Huk z autostrady niszczy zdrowie i życie mieszkańców gminy Czarna, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Chmiel dodany
 
Odsłon: 13564
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (24)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
517-7ae
~ gość  A poseł Gołojuch co robi w tej sprawie
sołtys Czarnej PiS
wójt Czarnej PiS
starosta łańcucki PiS
poseł Gołojuch PiS
GDDKiA od 2015 r. PiS
Min. Infrastruktury PiS
premier PiS
naczelnik Państwa PiS
obiecaliście ludziom, że dacie radę, to pokażcie teraz co potraficie...
a może z ekranami będzie jak z Polmosem, dużo szumu zrobicie a efekty...?
11 sierpnia 2016
+27
-7
Ostatnio dodane komentarze
4c9-367
~ KokoSza  do ~ AaA   Ni to miasto, ni to wieś, ni poj...., ani zjeść !
5 września 2016
+1
-0
14b-443
~ olo  do ~ Doda   Dobra zmiana.. ;-)
4 września 2016
+1
-1
4a6-a5e
~ Doda   Od 40 lat mieszkam w sąsiedztwie E4 i jestem szczęśliwa, że ten huk przeniósł się na autostradę. Wiem, że to egoistyczne podejście do tematu, ale skoro 40 lat Wy jeździliście pod moim oknem i ja milczałam, to teraz mamy zmianę. Chociaż mam świdomość, że jak wprowadzą płatną autostradę to część aut wróci na czwórkę
4 września 2016
+1
-2
4c9-367
~ AaA   A po co robić autostrady w takich miejscach? Dla ludzi z małomiasteczkową/wiejską mentalnością utwardza się gruzem polną drogę. Koń przejedzie, traktor przejedzie, chłop przejdzie i wszystko jest w najlepszym porządku.. Ład, sielanka, po co zmiany? To nie Ameryka!!
18 sierpnia 2016
+4
-2
3ee-d29
~ Walek   Nie trzeba żadnych ekranów bo ludzie tam w ogóle nie spędzają wolnego czasu. Z dojazdami do pracy, szkoły etc mija 10 godz. około 1 godz spędzacie w sraczu, 1 godz to posiłki, 8 godz snu, 4 godz TV, 1 godz. to skrobanie się po d.... Więc przestań się skrobać po d... - resztę dnia macie zajęte więc o co Wam k... chodzi???
16 sierpnia 2016
+6
-7
8de-2be
~ yteer   Wychowałem się w bloku z oknem na E4 w Łańcucie i wiem jakie to uciążliwe jak tależe podskakują kiedy przejeżdża tir w upalne dni nie można uchylić okna bo nie da się spać. Ekranów żadnych nie było. Niestety nic z tym szumem nie da się zrobić jedyne pocieszenie jest takie że po pewnym czasie nie zwraca się na to uwagi.
15 sierpnia 2016
+4
-3
ec3-1a1
~ mamoń  do ~ jam   fantazja to chyba ciebie ponosi i to ostro, co to za zdjecie? To sa te proponowane przez ciebie nasypy z ziemi spod autostrady czy po prostu okolica tak ukształtowana??? Kolego aby zrobic nasyp, ktory przewyzsza linie autostrady, o pewnie 2-3 metry, to zakladajac ze jest to forma trapezu siegnij sobie po wzor na jego pole i oblicz jaką bedzie musial miec podstawę? Pomnoz to sobie razy dwa itd. Chlopie bajdurzysz i nie masz w ogole wyobraźni, nie mowiac o objetosci ziemi jaka trzeba by bylo nawiźć w te wały
12 sierpnia 2016
+3
-1
f12-2ce
~ mieszkaniec domu obok autostrady  do ~ xtk   to się wyprowadź, przenieś, zrób co chcesz tylko nie jęcz. nie było autostrady-ŹLE, jest autostrada-JESZCZE GORZEJ
12 sierpnia 2016
+4
-6
517-7ae
~ tom  do ~ zxz   tez mieszkam od 36 lat przy starej 4 i czasami da się odczuć lekkie drżenie jak przejeżdżają tiry ale ludzie bez przesady!!! to nie wiedzieliście ze autostradę budują?!! mnie ten dźwięk uspokaja, lubię go słyszeć,przejeżdżają , słychać tylko szum opon, przecież nie trąbi ani nie piszczy oponami jak wiele gnajkow w starym bmw za 1500 zł... nie wierze ze wam przeszkadza po prostu chcecie wydrzeć kasę
11 sierpnia 2016
+5
-2
e46-c32
~ E 40   ... no naszło się mieszkańców... całe osiem...
11 sierpnia 2016
+6
-3
c38-85f
~ jam  do ~ mamoń   Chyba Cię kolego fantazja troszkę poniosła. Tam gdzie się nie da to rozumiem, ale w wielu miejscach jest na to miejsce i warunki.
A granica nie kończy się 1 metr od krawędzi jezdni.
Może pokaże o co mi chodzi to się rozjaśni. Sam przyznasz, że wcale takich ogromnych ilości ziemi i miejsca na to nie potrzeba, a wygląda to o niebo lepiej niż ekrany. I od strony jezdni i od zewnątrz.
http://www.banzaj.pl/pictures/aktualnosci/rozne/THUMBS/THUMB_PAN_autostrada_niemcy.jpg
http://superhighway.blox.pl/resource/798pxA2ost.jpg
11 sierpnia 2016
+2
-1
ec3-1a1
~ mamoń  do ~ jam   ale inżynier z Mamoń z Ciebie, usypać wały po obu stronach autostrady??? Wyobraźnia chyba nie działa dobrze, Wisłok płynie gdzie indziej. Po pierwsze wywożony był humus i to nie cały bo obsypywano nim boki nasypow, po drugie przywozono N+1 wiecej piasku aby zrobić nasypy, po trzecie te wały musiałyby siegać od podnoza nasypow - nie wiem jak wysoko, po czwarte znacznie powieksza sie teren do wykupu aby takie "coś" zrobić, co znacznie podraza inwestycję. Szerokosc takiego tworu wg szanownego inżyniera byłaby ewenementem w skali światowej
11 sierpnia 2016
+1
-1
558-f6f
~ xtk  do ~ paweł   Nie ma Pan racji... Przy E4 są ekrany przy dopuszczalnej prędkości 70km/h a pociągi ciągle nie jeżdżą. A przy autostradzie jest ciągły i nieustanny świst i huk od samochodow jadących ponad 140km/h a ekranów brak! Proszę postać na którymkolwiek wiadukcie biegnącym nad autostradą choćby przez chwilę i pomyśleć że ludzie tak mają przez całą dobę...
11 sierpnia 2016
+6
-5
adb-6f8
~ Paweł   ma Pan racje co do tej ziemi tyle powywozili a mogli tak zrobić i wyglądałyby takie wały naturalnie i estetycznie niż jakieś ekrany
11 sierpnia 2016
+1
-2
adb-6f8
~ paweł   Ekrany nic nie pomągą to byłoby tylko dodatkowe wyrzucanie pieniędzy w błoto. Ludzie wyolbrzymiacie problem! psy się boja ,dzieci płaczą głupoty gadacie !wiele osób mieszka koło torów.koło E40 na ul podzwierzyniec i też mają narzekać ?kwestia przyzwyczajenia
11 sierpnia 2016
+10
-5
b14-3e6
~ jam   A wystarczyło pomyśleć troszkę wcześniej. Tyle ziemi co się wywoziło na początku budowy można było usypywać gdzieś z boku. Teraz po zakończeniu budowy wystarczyłoby usypać wały po obydwóch stronach (3-4 metry wysokości) o obsadzić drzewami i krzewami. Takie wały lepiej tłumią dźwięk niż ekrany. O komforcie mieszkańców i walorach przyrodniczych nie wspomnę nawet.
Na zachodzie tak się robi. Ale tam akurat ludzie odpowiedzialni za takie decyzje raczej nie mają problemu z myśleniem.
U nas takie wytężanie mózgu chyba bardzo boli.
11 sierpnia 2016
+10
-2
c2f-479
~ gość2  do ~ gość   Poseł lata z jasionki na każde głosowanie i jest w czołówce
11 sierpnia 2016
+6
-0
517-7ae
~ gość   A poseł Gołojuch co robi w tej sprawie
sołtys Czarnej PiS
wójt Czarnej PiS
starosta łańcucki PiS
poseł Gołojuch PiS
GDDKiA od 2015 r. PiS
Min. Infrastruktury PiS
premier PiS
naczelnik Państwa PiS
obiecaliście ludziom, że dacie radę, to pokażcie teraz co potraficie...
a może z ekranami będzie jak z Polmosem, dużo szumu zrobicie a efekty...?
11 sierpnia 2016
+27
-7
5b5-26b
~ kozak   A niejaki minister Szyszko (ten od "stodoły" za pół miliona) doniósł na poprzednią władzę do prokuratury, że budowała za dużo ekranów! Czyli niepotrzebne! Dużo źle, mało też niedobrze?!
11 sierpnia 2016
+4
-2
924-aa7
~ zxz   Przesada...
Mieszkam przeszło 30 lat w odległości 40 metrów koło starej E40 dziurawej i bez ekranów, teraz dopiero trochę ciszy jest, jak jest mniejszy ruch. A takich ludzi jak ja jest więcej na obwodnicy Łańcuta i w kierunku na Przeworsk, też mamy stać i płakać? Ludzie jak chcecie mieć cisze zapraszam w Bieszczady, taki jest urok cywilizacji...
Wiatraki złe, autostrady złe, nadajniki GSM też, mam nadzieje że każda ta osoba co protestuje nie ma auta...
11 sierpnia 2016
+16
-6
c86-d77
~ xXx  do ~ zbysio   a później się obudziłeś...
11 sierpnia 2016
+10
-1
c73-90b
~ Tonic   za pół roku ludzie nie bedą nic odczuwać, dzwięk z autostrady bedzie dla nich normlany, przyzwyczają się, mieszkam przy torach to tak naprawde musze sie skupić żeby usłyszeć przejazd pociągu
11 sierpnia 2016
+10
-5
Ten komentarz został oznaczony jako spam
3df-74b
~ zbysio   ja tam nie narzekam, mieszkam 28,5m od autostrady, pies uśmiechnięty merda ogonem, krowy mleka dają aż się w nim kąpie a kury... uuuuu kury panie, taaaaaakie jaja niosom.
11 sierpnia 2016
+16
-6
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

535 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x