Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Wypadki na drogach w powiecie
Wypadek na A4, dwie ranne osoby
Szpital z problemami finansowymi
"Nie" dla kasyna w Łańcucie
home > Start > Aktualności > Marsz "Stop Hałasowi od Autostrady"
Rozmiar tekstu:
AAA
RZESZÓW
2017.04.08 14:12 | aktualizacja: 2017.04.08 14:27

Marsz "Stop Hałasowi od Autostrady"

Ulicami Rzeszowa, na znak protestu przeciwko brakowi wystarczających zabezpieczeń akustycznych przed hałasem komunikacyjnym, maszerowali dziś mieszkający wzdłuż odcinka Autostrady A4 Rzeszów-Jarosław. Wśród protestujących byli również mieszkańcy powiatu łańcuckiego.
Marsz "Stop Hałasowi od Autostrady"
Marsz "Stop Hałasowi od Autostrady"

W październiku 2012 r. Minister Środowiska dokonał zmiany Rozporządzenia regulującego dopuszczalne poziomy hałasu obniżając je. Z projektów budowy dróg ekspresowych, autostrad i obwodnic miast w dużej części zniknęły ekrany dźwiękochłonne. W konsekwencji tych działań, z problemem całodobowego huku komunikacyjnego zmaga się obecnie wielu mieszkańców, również z terenu powiatu łańcuckiego. Zaostrzenia norm zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, które w wielu miejscach pozwolą na postawienie barier akustycznych, domagali się dziś protestujący w Rzeszowie "sąsiedzi" autostrady A4 odcinka Rzeszów-Jarosław.

- Nasz dzisiejszy marsz jest aktem obywatelskiego protestu przeciwko brakowi rozwiązań w zakresie wysuwanych przez nas postulatów. Oczekujemy, że państwo polskie zgodnie z Konstytucją zabezpieczy nas przed szkodliwymi dla zdrowia skutkami hałasu komunikacyjnego - oświadcza Łukasz Belter z Kongresu Nowej Prawicy, który obawia się, że pomimo wykonania pomiarów hałasu po 18 miesiącach od oddania drogi do użytku, i tak w wielu miejscach nie zostaną one przekroczone i ekrany nie zostaną zamontowane.

Organizatorem przemarszu i towarzyszącej mu konferencji prasowej było Stowarzyszenie na Rzecz Wiedzy i Rozwoju WiR Kopernik z Czarnej oraz Kongres Nowej Prawicy wspierani przez posła do parlamentu europejskiego Stanisława Żółtka. Marsz wyruszył spod siedziby TVP Rzeszów pod Urząd Wojewódzki, a następnie siedzibę GDDKiA.

W październiku ubiegłego roku spotkanie o tej samej wymowie zostało zorganizowane w Woli Małej, o czym informowaliśmy w artykule: "Stop Hałasowi od Autostrady". Wtedy też ruszyła inicjatywa obywatelska "Stop Hałasowi od Autostrady", której kontynuacją był dzisiejszy protest. Jej celem jest wzmocnienie narzędzi ochrony obywateli przed hałasem i wprowadzenie zmian w ustawie je regulującej.

Przygotowana przez organizatorów protestu propozycja ustawy zakłada oparcie dopuszczalnych norm hałasu na zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia oraz dopuszcza możliwość wykupu nieruchomości poza pasem drogowym, w sytuacjach, w których wartość tychże nieruchomości jest mniejsza, niż ich koszt ochrony przed hałasem, na wniosek właściciela.

Aby jednak inicjatywa trafiła do sejmu potrzeba minimum 100 tys. podpisów.

- Mamy ich ciągle za mało - mówi Łukasz Belter przyznając jednak, że inicjatywa rozszerza swój zasięg: - dołączają do nas organizacje i stowarzyszenia z całej Polski, radni i sołtysi tych miejscowości, w których ekrany nie zostały postawione i z tych planowanych, bądź w trakcie realizacji, w których nie przewidziano barier akustycznych.

Projekt ustawy oraz karta podpisów dostępne pod adresem: www.wirkopernik.pl.

Chmiel
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Marsz "Stop Hałasowi od Autostrady", 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Chmiel dodany
 
Odsłon: 8791
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (10)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
60f-4b5
~ Z Czarnej  A nasi posłowie i ministrowie w d-upa-ch nas maja. Pozdrawiamy Pana Gołojucha
9 kwietnia 2017
+20
-2
Ostatnio dodane komentarze
a9c-d5d
~ ola   to jest marsz
15 osób w tym gruby brodacz i chudy hipis
a dzieci najęte do klaskania
liczy sie lans
gdzie ci którym to szkodzi
paranoja i żal
11 listopada 2018
+1
-0
0e9-f02
~ motÓr   Kiedy ja lubie ............ na A4
13 kwietnia 2017
brak ocen
6fd-56d
~ AMF   Ciekawa zmiana frontu. Wszak ich były guru - król mikke jest znany z wręcz chorej sympatii do autostrad i motoryzacji w ogóle. Swoją drogą ostatnie ujawnione prokremlowskie sentymenty rzucają na możliwe źródło tą parafilię nowe światło.
Tak poza tym, jest stara i nieco zapomniana inicjatywa prowadząca do obniżenia uciążliwości (bo to nie tylko hałas) drogowych... Tiry Na Tory!
PS: nie obniżając poziomy a podwyższając - obniżeniu uległy wymagania.
12 kwietnia 2017
+1
-0
9c9-6c2
~ obserwator   Grunt to umieć "buźkę" ustawić do kamery. A nóż udając zainteresowanie problemami elektoratu wyślizgać się na wyższy szczebel drabiny samorządowej. Karierowicze do zdjęcia.
10 kwietnia 2017
+13
-2
558-f6f
~ JB  do ~ szwed   Z telefonami i Internetem nie wiem - bo nie mieszkam blisko wiatraków ale szum ?! - naprawdę? W którym miejscu szum z wiatraków może dolatywać do domu? Byłem pod wiatrakami podczas silnego wiatru i szum owszem był ale w pobliżu wiatraka. Wątpię, by przeszkadzał i w ogóle był słyszalny w domach kilkaset metrów dalej.
Z tymi wiatrakami mam wrażenie, że trochę ludzie demonizują.
9 kwietnia 2017
+9
-8
bdf-8b2
~ szwed   a co tam autostrada przyjedzcie se na wiatraki posluchac to dopiero szum telefony zaklocaja internet nieodbiera i tak pare wiosek w okolicy ma i co?na nerwy tylko dzialaja a ktos ma z tego kase i sie smieje
9 kwietnia 2017
+9
-8
60f-4b5
~ Z Czarnej   A nasi posłowie i ministrowie w d-upa-ch nas maja. Pozdrawiamy Pana Gołojucha
9 kwietnia 2017
+20
-2
c8f-77f
~ kierowca  do ~ Paweł   Puknij się w ten pusty łeb. To nie wina kierowców tylko zarządców drogi. Dlaczego kierowcy maja odpowiadać za złe zarzadzanie odcinkiem drogi? Chore rozumowanie polaczka.
9 kwietnia 2017
+13
-5
cc1-97d
~ Paweł   Ja proponuję taki marsz autostradą, tak co najmniej raz w tygodniu.
I blokując ruch najlepiej w obu kierunkach. Przez taki protest przepisy "same" się zmienią i to w trybie ekspresowym. ;)
8 kwietnia 2017
+12
-11
005-712
~ Leszek Samborski   To ważna i potrzebna inicjatywa. Dobrze, ze ludzie upominają się o swoje prawa. Myślę, że każdy powinien włączyć sie w zbieranie podpisów nawet jak nie ma problemu akurat z hałasem od autostrady bo nie wiadomo kiedy do nas przyjdzie hałas lub coś innego i wtedy inni, których to nie dotyczy mogą też powiedzieć; "moja chata z kraja".
8 kwietnia 2017
+17
-7
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

535 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x