Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
110 rocznica powstania I LO
Poszukiwany zaginiony Przemysław Bielak
Brzeg pozyskał międzynarodowego sponsora
Skutki nawałnicy
home > Start > Aktualności > Marsz "Stop Hałasowi od Autostrady"
Rozmiar tekstu:
AAA
RZESZãW
2017.04.08 14:12 | aktualizacja: 2017.04.08 14:27

Marsz "Stop Hałasowi od Autostrady"

Ulicami Rzeszowa, na znak protestu przeciwko brakowi wystarczających zabezpieczeń akustycznych przed hałasem komunikacyjnym, maszerowali dziś mieszkający wzdłuż odcinka Autostrady A4 Rzeszów-Jarosław. Wśród protestujących byli również mieszkańcy powiatu łańcuckiego.
Marsz "Stop Hałasowi od Autostrady"
Marsz "Stop Hałasowi od Autostrady"

W październiku 2012 r. Minister Środowiska dokonał zmiany Rozporządzenia regulującego dopuszczalne poziomy hałasu obniżając je. Z projektów budowy dróg ekspresowych, autostrad i obwodnic miast w dużej części zniknęły ekrany dźwiękochłonne. W konsekwencji tych działań, z problemem całodobowego huku komunikacyjnego zmaga się obecnie wielu mieszkańców, również z terenu powiatu łańcuckiego. Zaostrzenia norm zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, które w wielu miejscach pozwolą na postawienie barier akustycznych, domagali się dziś protestujący w Rzeszowie "sąsiedzi" autostrady A4 odcinka Rzeszów-Jarosław.

- Nasz dzisiejszy marsz jest aktem obywatelskiego protestu przeciwko brakowi rozwiązań w zakresie wysuwanych przez nas postulatów. Oczekujemy, że państwo polskie zgodnie z Konstytucją zabezpieczy nas przed szkodliwymi dla zdrowia skutkami hałasu komunikacyjnego - oświadcza Łukasz Belter z Kongresu Nowej Prawicy, który obawia się, że pomimo wykonania pomiarów hałasu po 18 miesiącach od oddania drogi do użytku, i tak w wielu miejscach nie zostaną one przekroczone i ekrany nie zostaną zamontowane.

Organizatorem przemarszu i towarzyszącej mu konferencji prasowej było Stowarzyszenie na Rzecz Wiedzy i Rozwoju WiR Kopernik z Czarnej oraz Kongres Nowej Prawicy wspierani przez posła do parlamentu europejskiego Stanisława Żółtka. Marsz wyruszył spod siedziby TVP Rzeszów pod Urząd Wojewódzki, a następnie siedzibę GDDKiA.

W październiku ubiegłego roku spotkanie o tej samej wymowie zostało zorganizowane w Woli Małej, o czym informowaliśmy w artykule: "Stop Hałasowi od Autostrady". Wtedy też ruszyła inicjatywa obywatelska "Stop Hałasowi od Autostrady", której kontynuacją był dzisiejszy protest. Jej celem jest wzmocnienie narzędzi ochrony obywateli przed hałasem i wprowadzenie zmian w ustawie je regulującej.

Przygotowana przez organizatorów protestu propozycja ustawy zakłada oparcie dopuszczalnych norm hałasu na zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia oraz dopuszcza możliwość wykupu nieruchomości poza pasem drogowym, w sytuacjach, w których wartość tychże nieruchomości jest mniejsza, niż ich koszt ochrony przed hałasem, na wniosek właściciela.

Aby jednak inicjatywa trafiła do sejmu potrzeba minimum 100 tys. podpisów.

- Mamy ich ciągle za mało - mówi Łukasz Belter przyznając jednak, że inicjatywa rozszerza swój zasięg: - dołączają do nas organizacje i stowarzyszenia z całej Polski, radni i sołtysi tych miejscowości, w których ekrany nie zostały postawione i z tych planowanych, bądź w trakcie realizacji, w których nie przewidziano barier akustycznych.

Projekt ustawy oraz karta podpisów dostępne pod adresem: www.wirkopernik.pl.

Chmiel
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Marsz "Stop Hałasowi od Autostrady", 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
Chmiel dodany
 
Odsłon: 5818
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (9)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imię lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Dzięki Tobie Forum może być lepsze! Klikaj w ikonę kosza Kosz aby zgłosić wpis do usunięcia z powodu nadużycia.
Najwyżej oceniane komentarze
60f-4b5
~ Z Czarnej  A nasi posłowie i ministrowie w d-upa-ch nas maja. Pozdrawiamy Pana Gołojucha
9 kwietnia 2017
+20
-2
Wszystkie komentarze
0e9-f02
~ motÓr  Kiedy ja lubie ............ na A4
13 kwietnia 2017
brak ocen
6fd-56d
~ AMF  Ciekawa zmiana frontu. Wszak ich były guru - król mikke jest znany z wręcz chorej sympatii do autostrad i motoryzacji w ogóle. Swoją drogą ostatnie ujawnione prokremlowskie sentymenty rzucają na możliwe źródło tą parafilię nowe światło.
Tak poza tym, jest stara i nieco zapomniana inicjatywa prowadząca do obniżenia uciążliwości (bo to nie tylko hałas) drogowych... Tiry Na Tory!
PS: nie obniżając poziomy a podwyższając - obniżeniu uległy wymagania.
12 kwietnia 2017
+1
-0
9c9-6c2
~ obserwator  Grunt to umieć "buźkę" ustawić do kamery. A nóż udając zainteresowanie problemami elektoratu wyślizgać się na wyższy szczebel drabiny samorządowej. Karierowicze do zdjęcia.
10 kwietnia 2017
+12
-2
REKLAMA
bdf-8b2
~ szwed  a co tam autostrada przyjedzcie se na wiatraki posluchac to dopiero szum telefony zaklocaja internet nieodbiera i tak pare wiosek w okolicy ma i co?na nerwy tylko dzialaja a ktos ma z tego kase i sie smieje
9 kwietnia 2017
+9
-7
558-f6f
~ JB  do ~ szwed  Z telefonami i Internetem nie wiem - bo nie mieszkam blisko wiatraków ale szum ?! - naprawdę? W którym miejscu szum z wiatraków może dolatywać do domu? Byłem pod wiatrakami podczas silnego wiatru i szum owszem był ale w pobliżu wiatraka. Wątpię, by przeszkadzał i w ogóle był słyszalny w domach kilkaset metrów dalej.
Z tymi wiatrakami mam wrażenie, że trochę ludzie demonizują.
9 kwietnia 2017
+8
-8
60f-4b5
~ Z Czarnej  A nasi posłowie i ministrowie w d-upa-ch nas maja. Pozdrawiamy Pana Gołojucha
9 kwietnia 2017
+20
-2
cc1-97d
~ Paweł  Ja proponuję taki marsz autostradą, tak co najmniej raz w tygodniu.
I blokując ruch najlepiej w obu kierunkach. Przez taki protest przepisy "same" się zmienią i to w trybie ekspresowym. ;)
8 kwietnia 2017
+12
-10
c8f-77f
~ kierowca  do ~ Paweł  Puknij się w ten pusty łeb. To nie wina kierowców tylko zarządców drogi. Dlaczego kierowcy maja odpowiadać za złe zarzadzanie odcinkiem drogi? Chore rozumowanie polaczka.
9 kwietnia 2017
+12
-5
005-712
~ Leszek Samborski  To ważna i potrzebna inicjatywa. Dobrze, ze ludzie upominają się o swoje prawa. Myślę, że każdy powinien włączyć sie w zbieranie podpisów nawet jak nie ma problemu akurat z hałasem od autostrady bo nie wiadomo kiedy do nas przyjdzie hałas lub coś innego i wtedy inni, których to nie dotyczy mogą też powiedzieć; "moja chata z kraja".
8 kwietnia 2017
+17
-6
Forum jest miejscem wymiany informacji, komentarzy oraz rodzenia się inicjatyw. Eliminowane będą wszelkie wypowiedzi zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie użytkowników portalu, członków redakcji i innych osób. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, lecz nie dotycząca spraw osobistych.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
Wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
REKLAMA
reklama
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA

Przeczytaj również

REKLAMA

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

535 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Zapytania Google
x