Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Z Łańcuta do Portugalii polonezem
19-latek został odnaleziony
Poparzenia twarzy, rąk i nóg. 4 osoby ranne
Ranne rodzeństwo
home > Start > Aktualności > Czuwają nad łącznikiem z DK94 i A4
Rozmiar tekstu:
AAA
ŁAŃCUT
2017.09.05 08:17

Czuwają nad łącznikiem z DK94 i A4

"Szybkie i bezpieczne drogi w Twojej okolicy - Łańcut" to strona na FB, która jest nieformalną grupą społeczną łączącą wspólne zainteresowanie drogami i inwestycjami drogowymi głównie w okolicy Łańcuta.
Czuwają nad łącznikiem z DK94 i A4
Czuwają nad łącznikiem z DK94 i A4

Rozmawiamy z administratorem strony Piotrem Sochą

- Działamy głównie w internecie, nasza działalność polega na dzieleniu się informacjami o inwestycjach drogowych i o stanie dróg w naszej okolicy - bliższej i dalszej. Poprzez pisma i e-maile do zarządców dróg staramy się zgłaszać nasze uwagi do stanu dróg i organizacji ruchu. Co ważne sprawdzamy ważniejsze inwestycje już na etapie planowania, często zanim rozpocznie się właściwe projektowanie i budowa. Dlaczego jest to takie ważne, ponieważ wiele kluczowych decyzji zapada już na wcześniejszych etapach (np. program funkcjonalno - użytkowy, koncepcja programowa, decyzja środowiskowa), na etapie projektowania jest już często za późno na kluczowe zmiany. Oczywiście są one jeszcze możliwe bo zawsze odbywają się konsultacje, ale jest trudniej. Działaliśmy już w przypadku drogi krajowej 94 w Łańcucie i Głuchowie, gdzie zanim ogłoszono przetarg zgłaszaliśmy swoje uwagi do Programu funkcjonalno użytkowego przebudowy DK 94. Mała część naszych uwag została wstępnie uwzględniona - mówi Piotr Socha

- Można powiedzieć, że jako nieformalna organizacja sprawujemy społeczną kontrolę nad działaniami instytucji drogowych. Na naszej stronie na facebooku " Szybkie i bezpieczne drogi w Twojej okolicy - Łańcut" (www.facebook.com/4pasy/) zamieszczamy dokładne mapy np. z programów funkcjonalno-użytkowych, czym ułatwiamy mieszkańcom dostęp do informacji o szczegółach inwestycji. Niestety dostęp do informacji publicznej na terenie Łańcuta i powiatu nie jest łatwy, są problemy z uzyskaniem map w formie elektronicznej. Tutaj źle wypadają nasze instytucje samorządowe. Dużo lepiej to wygląda w przypadku dużych instytucji takich jak GDDKiA czy Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Dla nas ważne jest to żeby mieć dostęp do wersji elektronicznej map aby umieszczać je na stronie i żeby docierały do jak największej ilości odbiorców - dodaje.

-Łącznik DK 94 z A4 bez chodników i ścieżek rowerowych?-

Jak wygląda sytuacja z łącznikiem? - Aktualnie jesteśmy na etapie analizy przygotowywanej dokumentacji dla łącznika A4 i DK 94. Jest to bardzo ważna inwestycja dla Łańcuta i całej okolicy. Prace przygotowawcze trwają już kilka lat a ogłoszenie przetargu jest planowane na koniec 2018 roku. Na podstawie udostępnionego nam przez Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich (PZDW) Planie Sytuacyjnym Programu funkcjonalno-użytkowego wiemy jak prawdopodobnie będzie wyglądał łącznik. Ogólnie planowane rozwiązania drogowe w tej inwestycji należy pochwalić. Niestety wzdłuż całego łącznika brakuje infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, co według nas jest dużym problemem. Łatwo przewidzieć, że wzdłuż nowo powstałej drogi będą chcieli się również poruszać piesi i rowerzyści. Z posiadanych informacji wiem, że aby wzdłuż łącznika w Łańcucie mogły powstać ciągi pieszo - rowerowe to niezbędne jest współfinansowanie gmin przez które przebiega. Wygląda na to, że gminy nie są na ten moment zainteresowane powstaniem bezpiecznej drogi dla pieszych i rowerzystów ponieważ do PZDW nie wpłynął od nich, żaden wniosek. Na spotkaniu z Radnymi Miasta Łańcuta Dyrektor PZDW Piotr Miąso zadeklarował, że budowa chodnika/ścieżki rowerowej jest możliwa ale przy udziale samorządów, na co radni miasta Łańcuta zareagowali ciszą. PZDW ma taką politykę, że w przypadku inwestycji w drogi wojewódzkie prosi samorządy o wsparcie w kwestii budowy infrastruktury dodatkowej dla pieszych. W związku z powyższym wystąpiliśmy do gmin z prośbą o udzielenie wsparcia finansowego dla Województwa Podkarpackiego przy budowie odseparowanego od jezdni ciągu pieszo - rowerowego wzdłuż łącznika DK94 z A4. Gminy przez które przebiega łącznik to Gmina Miasto Łańcut, Gmina Łańcut oraz Gmina Białobrzegi - mówi Piotr Socha

-Problem z wiaduktem w Białobrzegach można było uniknąć -

- Mieszkańcy Łańcuta mają złe doświadczenia z "obwodnicą" na DK 94, która nie miała przez kilkadziesiąt lat i dalej nie ma infrastruktury dodatkowej dla pieszych i rowerzystów, ma się to zmienić dopiero teraz po planowanej przebudowie. Budowanie łącznika bez dodatkowej drogi dla pieszych i rowerzystów jest popełnieniem takiego samego błędu jak w przeszłości w przypadku starej "4". Podobny błąd popełniono również w przypadku wiaduktu nad autostradą A4 w Białobrzegach gdzie po oddaniu go do użytkowania jeszcze raz go przebudowywano tak aby był przy nim chodnik i niepotrzebnie wydano ponownie pieniądze publiczne na zadanie, które można było przewidzieć na etapie przygotowania dokumentacji, czyli na takim etapie na którym jest obecnie łącznik z A4 w Łańcucie - kończy Piotr Socha

Red
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Czuwają nad łącznikiem z DK94 i A4, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Red dodany
 
Odsłon: 10385
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (16)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
0d7-f40
~ gość  Dobrze, że są jeszcze ludzie którym chce się coś robić.
Panie Piotrze oby nie brakło Panu determinacji w walce o dobro wspólne.
Swoją drogą to dziwne, że o sprawę tak ważną muszą walczyć mieszkańcy , a władze gminy, miasta czy powiatu jakby zapomniały o temacie
5 września 2017
+16
-4
Ostatnio dodane komentarze
f5a-5ee
~ mieszkaniec   Trzeba koniecznie zadbać o to aby zaraz po ukończeniu inwestycji wprowadzić zakaz pow 3.5T na Sikorskiego i Kościuszki !!!!
12 września 2017
+7
-2
0d7-f40
~ wtajemniczony  do ~ ciekawy   Problemy Wasze i pieniądze też Wasze
Dopytajcie wójta na zebraniu ile gminnych pieniędzy na tą trasę wydał to odechce wam się jeździć po tej drodze...
6 września 2017
+2
-0
b48-68e
~ Chris  do ~ Chris   Gdyby któryś z minusujących byłby uprzejmy powiedzieć mi jaki jest tego powód to będę wdzięczny ;-)
6 września 2017
+0
-4
ac8-1f4
~ rowerzysta   Po "rozbudowie" obwodnicy i budowie łącznika Łańcut miałby w końcu dość spory odcinek trasy rowerowej.
6 września 2017
+5
-4
307-06d
~ luz blus  do ~ gość   Władze miast, gmin czy powiatów nie zapomniały, bo wszystkie tego typu inwestycje przechodzą przez ich biurka. Problem w tym, że urzędnik celowo lub nieumyślnie ma daleko dobro mieszkańców i podpisuje papiery jak leci albo jak mu ktoś góry każe. Przecież lepiej zrobić coś prościej i taniej a ludzie się nie liczą.
5 września 2017
+3
-4
fd0-5ac
~ Maurycy  do ~ Igor   A dla kogo ma byc ten ciąg pieszo-rowerowy przy łączniku?Chyba po to zeby piesi i rowerzysci wdychali spaliny i delektowali sie hukiem samochodów.A tak na powaznie,jezeli łącznik to tylko dla samochodów zeby odciązyc Podzwiezyniec .Rowerami do autostrady nikt nie bedzie dojezdzał,a tym bardziej na piechote.Jest na tyle dróg,ulic ze mozna śmiało rowerkiem śmigać.Mysle ze łącznik powinien byc jak najprosciej wybudowany,a nie jak wjazdy na autostrade które pochłaniają bardzo duzo pieniedzy i które mozna było zrobić prosciej i taniej.
5 września 2017
+7
-5
0d7-f40
~ gość   Dobrze, że są jeszcze ludzie którym chce się coś robić.
Panie Piotrze oby nie brakło Panu determinacji w walce o dobro wspólne.
Swoją drogą to dziwne, że o sprawę tak ważną muszą walczyć mieszkańcy , a władze gminy, miasta czy powiatu jakby zapomniały o temacie
5 września 2017
+16
-4
66f-f4f
~ Igor   Obowiązkiem jest montaż chodnika i ścieżki rowerowej oddzielonej barierką lub pasem zieleni od jezdni! Jeżeli ma być bezpieczny łącznik, to musi być chodnik i trasa rowerowa. Inaczej będzie bubel i szajs, który będą dobudowywać za 2-3 lata. Gorzej jak ktoś przed wybudowaniem chodnika zginie. Życia nie wróci nic, a tragedię będzie przeżywać rodzina..
5 września 2017
+6
-5
6fb-a9f
~ ciekawy   Bardzo dobrze, że analizują dokumentację jeszcze przed etapem realizacji drogi. Być może unikną sytuacji jaka ma miejsce w Soninie.Wysokie krawężniki praktycznie uniemożliwiają parkowanie na poboczach, a korzystało z tej możliwości wielu mieszkańców okolicznych domów. Poszerzono chodnik kosztem drogi, nie zastanawiając się np. jak wyminą się dwa ciężarowe jadące naprzeciwko samochody . Pewnie wprowadzą zakaz ruchu dla takich aut, pytanie jak więc mieszkańcy będą mogli dowieźć do swoich domów choćby materiały budowlane. Droga nowa a problemów zamiast ubyć to przybyło.
5 września 2017
+9
-2
558-f6f
~ polak   kiedy będzie robiona ulica słoneczna
5 września 2017
+0
-10
b48-68e
~ Chris   Czy są jakieś informacje na temat ekranów akustycznych wzdłuż łącznika? Dodatkowo, nie dawniej jak tydzień temu słyszałem, że opracowywany jest w Rzeszowie nowy projekt łącznika - czy wiadomo coś w tej sprawie? Z góry dziękuję za informacje ;-)
5 września 2017
+0
-5
85e-b28
~ gluchowiak   "Odseparowanego od jezdni ciagu pieszo-rowerowego" czyli oddalonego od drogi, poza pasem drogowym. Nie bedzie przeszkadzal kierowcom.
5 września 2017
+7
-3
00d-ea9
~ łańcucianin   brawo Piotrek, takich ludzi-działaczy potrzebuje to miasto i okolice oraz mieszkańcy, dzięki za inicjatywę, czekamy na rozwój sytuacji ze strony samorządu i władz
5 września 2017
+11
-6
85e-b28
~ gluchowiak   Bedzie to jedyna polaczenie ul.łakowej, gluchowskiej I "pastwiska" w Głuchowie z ul. Zielona. Ludzie beda tam chodzic wiaduktem a nie przez tory.
5 września 2017
+9
-2
5b0-b46
~ tworek  do ~ Igrek   Po to aby z niego korzystać, będzie to normalna droga to dlaczego ma ona nie być bezpieczna?
5 września 2017
+10
-1
437-4c9
~ Igrek   Skoro jest to łącznik do AUTOSTRADY, to w jakim celu budować tam chodnik czy ścieżkę rowerową?
5 września 2017
+5
-14
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

535 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x