Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Wkrótce otwarcie tunelu w Łańcucie
Wypadek, 3 ranne osoby
Tymczasowa organizacja ruchu
Śmiertelny wypadek w Markowej [AKTUALIZACJA]
home > Start > Aktualności > Oddano hołd
Rozmiar tekstu:
AAA
ALBIGOWA
2018.01.25 09:08 | aktualizacja: 2018.01.25 09:09

Oddano hołd

Wczoraj w Albigowej oddano hołd Żydom zamordowanym przez Niemców podczas II wojny światowej w tej miejscowości.
Oddano hołd
Oddano hołd

To szczególne miejsce kaźni, gdzie leży 48 kobiet, mężczyzn i dzieci, znajduje się nad rzeczką Sawą przy nieistniejącej już garbarni Żydów Józefa Blanka, a później Dawida Dęba. Potomkowie tam pochowanych oznaczyli miejsce pamiątkową tablicą w języku jidysz. Pod nią młodzież gimnazjum złożyła kwiaty i zapaliła światełko pamięci. Inicjatorką uroczystości była p. Jadwiga Łobaza.

W Ośrodku Kultury mieszkańcy uczestniczyli w spotkaniu z p. Judith Elkin z USA, która opowiadała o tragicznych losach swojej żydowskiej rodziny. Uczniowie, przysłuchując się opowieści, zadawali szereg pytań, co świadczyło o ich zainteresowaniu. Judith Elkin od 12 lat przyjeżdża do Polski i uczestniczy w Marszach Pamięci w rocznicę likwidacji getta w Rzeszowie (lipiec 1942 r.), kiedy to w czterech transportach Niemcy wywieźli do obozów zagłady ok. 20 tys. Żydów. Teresa Gałczyńska mówiła o albigowskich Żydach, ich zawodach, tradycjach i zwyczajach. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników.

fot. J. Łobaza

T.G/CK/Red
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Oddano hołd, 0 out of 5 based on 0 ratings
T.G/CK/Red dodany
 
Odsłon: 8023
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (17)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
3bb-f9e
~ Sceptyk  W obliczy żądań jakie , w ostatnim czasie coraz śmielej, stawiają żydzie wobec Polski, powinno się zakazać im wjazdu do Polski. Zwłaszcza tym mieszkającym w USA. Wyciągający łapska po pieniądze które ukradli Niemcy, każą płacić obecnym pokoleniom Polaków, za zbrodnie dokonane przez Niemców, zapominając o tym że Polacy jako jedyni w Europie nieraz oddawali życie próbując ich ratować.
25 stycznia 2018
+21
-8
Ostatnio dodane komentarze
b39-7b8
~ prawdawaswyzwoli   Odnalazła się niedawno sąsiadka mojej rodziny, cudem przeżyła wojnę jako dziecko, musimy teraz nadrobić czas który straciliśmy nie chodząc do siebie na wesela, nie żegnając się ze zmarłymi, barmicwy pierwsze komunie i tak dalej. Nie martwię się ani o Polskę ani o Izrael. Zapytajcie kogoś ilu gestapowców było w Łańcucie, na jakiej administracji się opierali i czy sami wyłapali i wyzabijali wszystkich Żydów.
Ulma uznał, że są rzeczy ważniejsze niż życie Jego i jego rodziny. Ludzie są dobrzy i źli, podobno złych jest więcej.
31 lipca 2018
brak ocen
0c2-56a
~ polak   kto wie czy w bar gumie paliły się opony czy może ż..y
29 stycznia 2018
+2
-3
6e3-75c
29 stycznia 2018
+3
-0
01d-ea2
~ 123  do ~ Lx   "Żerują" na tej II Wojnie Światowej może dlatego, że zginęły ich miliony ? Nieporównywalnie więcej do wcześniejszych prześladowań. Historia Polaków oraz Żydów w czasie II WŚ ciągle sie przeplatała. Proszę zwórcić uwagę na te muzea, chociażby w Markowej. To nie jest muzeum Żydów tylko Polaków, którzy ryzykując swoje życie podejmowali próbę pomocy. O Żydach jest ciągle głośno, to prawda. Dlaczego mniej słyszy się o krzywdach zadanych Polakom? Zła jest polityka historyczna naszego kraju, ale proszę sobie samemu odpowiedzieć co robimy aby to się zmieniło ?
27 stycznia 2018
+6
-1
d4d-52d
~ MS DOS  do ~ goj   No,fajne,a widziałeś dzisiejszą gimbazę w Polsce?
Dzieci neo i szajsbuka?Ci tutaj to pikuś.
27 stycznia 2018
+2
-0
d4d-52d
~ MS dos  do ~ Sceptyk   Masz dzieci??Masz żonę albo kogoś kogo kochasz???
Widziałeś taki film "chłopiec w pasiastej piżamie"?
Wyobrażam sobie Ciebie na miejscu tego Niemca którego syn poszedł razem z tym małym żydowskim chłopcem do gazu.Zwiędła by Ci lacha jakby wybuchła 3 wojna i zagazowali Ci żonę i dziecko.Pomyśl dlaczego idziemy na cmentarz.Po co?Potem ładuj farmazon.
Materializm to jedno.Bezsensowna śmierć nie jest warta żadnej kasy.
27 stycznia 2018
+2
-1
425-4e4
~ Lx   Po uszy mam juz tych Żydów, najbiedniejsi najbardziej poszkodowani Żydzi i tylko oni jakby byli pępkiem świata ich prześladowania sięgają wieków wiec dziwie się ze tego nie pamiętają tylko stanęli na II wojnie światowej i żerują na tym. Tu pomnik, tam muzeum, bez przesady już z tym. Pamięć należy się wszystkim a nie tylko im !
26 stycznia 2018
+4
-2
ad6-c54
~ Marysia  do ~ Sceptyk   Amerykańscy Żydzi uczynili z Holokaustu bardzo dobry biznes. Żerując na tragedii swojego narodu bez skrupułów wyłudzają od innych narodów olbrzymie pieniądze.Polacy chcąc skutecznie wyegzekwować od Niemców odszkodowanie, muszą obiecać 50% Żydom.Wracając do reportażu. Gmina Łańcut powinna wykupić grunt (o ile jest prywatny) i postawić pomnik.Przecież zostali zamordowani na tutejszym terenie. Nieważne przez kogo. Inaczej nasze władze zostaną posądzone o antysemityzm i sprzyjanie niemieckim mordercom. Żydzi tego nie zrobią bo są biedni.
26 stycznia 2018
+8
-2
d5e-7ec
~ Sceptyk  do ~ 123   Może dlatego że senat USA klepną niedawno ustawę mówiącą o tym, że administracja ma wywierać wpływ na Polskę, aby te 'odszkodowania' wypłacić. I obecne pokolenia Polaków już opłacają tysiącom żydom z Izraela emerytury, a może być tego dużo więcej jak te sługusy z polskiego rządu, znowu, zrobią to co im 'sojusznicy' z zza oceany każą. A co do swastyki i tortów z wafelków to bądźcie poważni... To są nasze pieniądze, a wy jak tylko usłyszycie jakąś krytyczną uwagę w stronę żyda, to od razy swastyki, gaz i inne tego typu... choć to zawdzięczamy specjalistom z USA, którzy z holokaustu uczynili religię, którą napompowali głowy tępaków takich jak @Pudel
26 stycznia 2018
+7
-3
517-7ae
~ Pudel  do ~ Sceptyk   nosisz orła na piersi i falange ONRu na ramieniu? a w domu masz ołtarzyk adolfa pewnie?
25 stycznia 2018
+5
-10
01d-ea2
~ 123  do ~ Sceptyk   Bardzo ciekawa jestem argumentów przemawiających za tymi stwierdzeniami. Dlaczego akurat Żydzi mieszkający w USA ? Oraz w jaki sposób obecne pokolenia Polaków płacą wspomniane reparacje ? To, że kilku przedstawicieli wspólnoty wpadło na taki pomysł, nie świadczy jeszcze o tym, że każdy Żyd myśli w ten sposób. Natomiast w kwestii ratowania Żydów oczywiście Polacy odegrali ogromną rolę, ale nie jedyną.
25 stycznia 2018
+7
-3
8be-eb9
~ kooo   W dzisiejszym świecie trzeba być politycznie poprawnym a każdy niepoprawny politycznie człowiek zostanie nazwany antysemitą.
Może już dość ciągłego słodzenia "braciom starszym w wierze" ?
25 stycznia 2018
+14
-4
ec3-1a1
~ Bono  do ~ Bono   zdanie kierowane do Sceptyk!
25 stycznia 2018
+5
-6
ec3-1a1
~ Bono  do ~ Sceptyk   A ty powinienes mieć dożywotni zakaz wychodzenia poza zakład zamknięty.
25 stycznia 2018
+5
-11
8f8-c6f
~ fgdfgdq   Istotny gest; ważne, żeby pamiętać. Może zna poleci jakąś książkę o Żydach z powiatu/gminy?
25 stycznia 2018
+9
-1
3bb-f9e
~ Sceptyk   W obliczy żądań jakie , w ostatnim czasie coraz śmielej, stawiają żydzie wobec Polski, powinno się zakazać im wjazdu do Polski. Zwłaszcza tym mieszkającym w USA. Wyciągający łapska po pieniądze które ukradli Niemcy, każą płacić obecnym pokoleniom Polaków, za zbrodnie dokonane przez Niemców, zapominając o tym że Polacy jako jedyni w Europie nieraz oddawali życie próbując ich ratować.
25 stycznia 2018
+21
-8
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x