Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Wkrótce otwarcie tunelu w Łańcucie
Wypadek, 3 ranne osoby
Tymczasowa organizacja ruchu
Śmiertelny wypadek w Markowej [AKTUALIZACJA]
home > Start > Aktualności > Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów
Rozmiar tekstu:
AAA
MARKOWA
2018.03.24 14:37 | aktualizacja: 2018.03.24 14:41

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Dziś w Markowej uroczyście obchodzono I Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. [FOTO]
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Uroczystości rozpoczęła modlitwa przy grobie rodziny Ulmów. Po mszy świętej w kościele parafialnym przemaszerowano pod Pomnik Rodziny Ulmów w Sadzie Pamięci gdzie oddano hołd Polakom ratujących Żydów.

-Tegoroczne wspomnienie bohaterskiej rodziny Ulmów, która 24 marca 1944 roku została beztialsko zamordowana przez niemieckiego okupanta ma swoje szczególne znaczenie. Państwo Polskie z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej postanowiło uhonorować wszystkich Polaków, którzy przeciwstawiając się barbarzyńskiej i chorej ideologii ratowali z narażeniem życia swoich współbraci. Symbolem ich wszystkich stała się historia sług bożych z Markowej Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z swoimi dziećmi. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów, mają wyjątkowy wydźwięk na podkarpaciu, które w swoich staraniach na rzecz kultury, pamięci i prawdy historycznej, podjęło się dzieła kultywowania Polaków ratujących Żydów w okresie II wojny światowej, budując muzeum imieniem rodziny Ulmów w Markowej. Mandat a zarazem odpowiedzialność naszego regionu za pamięć o tych cichych, ale wielkich bohaterach ma również kontekst historyczny. Na mapie podkarpacia widzimy bowiem około stu innych miejscowości, które o chwalebnych i dominujących polskich wyborach świadczyły inne rodziny. Według historyków w czasie okupacji niemieckiej co najmniej 1600 Polaków z terenu obecnego województwa podkarpackiego ukrywało ponad 3000 Żydów. W szczególny sposób radujemy się zatem z ustanowienia nowego święta, które staje się dla nas nieustannym wyzwaniem. Powinniśmy bowiem walcząc o prawdę historyczną i dobre imię swojej ojczyzny myśleć o przyszłych pokoleniach i podejmować na jej rzecz, działania kulturotwórcze i obywatelskie. Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów jest zatem przypomnieniem o wszechstronnym znaczeniu ofiary Józefa, Wiktorii i ich dzieci. O to cierpienie prostej, ale jednocześnie niezwykłej podkarpackiej rodziny stało się, niezwykłym uosobieniem najcenniejszych wartości poświęcenia, solidarności, heroizmu i wiary - mówił marszałek wojwództwa podkarpackiego Władysław Ortyl

11 października 2017 r. Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda złożył wniosek do Sejmu o ustanowienie dnia 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej. 6 marca 2018 r. Sejm Rzeczypospolitej przychylił się pozytywnie do prezydenckiego projektu.

Red
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Red dodany
 
Odsłon: 6072
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (12)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
5ce-98f
~ power  do ~ Walek do power-a   Nie mam pojęcia skąd są takie same jak moje kody przy wpisach innych ludzi. Ja pisze tylko i wyłącznie jako ,,power". A wracając do meritum... Zgoda, że na wsi każdy dzień jest bardziej lub mniej roboczy, zależnie czy jeszcze ktoś ma hodowlę, czy już nie. Zwierzęta jeść muszą. Ale oprócz tego jeszcze w soboty po wioskach słychać cyrkularki, piły spalinowe do drewna itp. Jakoś tak dziwnie brzmiał werbel żołnierza przy składaniu kwiatów z ,,muzyką" cyrkularki w tle. Dobrze, że tą drogą nieopodal nikt gnojówki nie woził w ten wiejski, sobotni, roboczy dzień.
26 marca 2018
+2
-0
3ee-d29
~ Walek do power-a   power - poniedziałek też jest normalnym dniem na wsi - czy z tego wynika, że nie obchodzisz drugiego dnia Świąt Wielkiej Nocy??? Aż się boję zapytać jak u Ciebie z Bożym Narodzeniem ???
A tak na poważnie - z tego co pamiętam to na wsi każdy dzień jest roboczy - albo przynajmniej był. Przecież nie powiesz świni albo krowie, że niedziela jest i musi poczekać na żarcie do poniedziałku bo Ty święto akurat masz.
I jeszcze jedno - na 10 wpisów na forum 5 jest Twoich pod różnymi nickami. Żenada.
26 marca 2018
+2
-1
5ce-98f
~ power  do ~ poeta   Na uroczystości byli tylko ci, którym kazano lub tacy, którzy za takie parady biorą kasę, czyli tzw budżetówka. Na Polskiej wsi sobota to jest normalny roboczy dzień. Niech zrobią taka imprezę na przyszłość w niedziele, to i obywatele dopiszą.
25 marca 2018
+7
-0
e10-57d
~ poeta   Zapomniano napisać,że w uroczystościach brały udział tłumy, setki obywateli, bardzo duże zainteresowanie. Szczególnie dużo ludzi młodych. Dlaczego ich na zdjęciach nie widać.
25 marca 2018
+5
-2
b56-27f
~ Poinformowany   To droga do Tarnawki to droga powiatowa tak? Ja powiem tak. Pewnie już dawno zostałaby zrobiona jakby gmina się do tego przyłożyła. W pierwszej kolejności miejsce pretensje do swoich radnych gminnych i do wójta. Teraz jest okazja drogę do Tarnawki zrobić bo Wojewoda będzie dysponować olbrzymią ilością pieniędzy na drogi lokalne i gminne. Ale samo się nie zrobić. Trzeba pukać od drzwi do drzwi i załatwiać...
25 marca 2018
+9
-2
d7e-6dc
~ Bob   I znowu pokazowka ze strony roznych lokalnych prominentow.Polityka to Polityka nawet na niskim szczeblu
25 marca 2018
+12
-2
5ce-98f
~ sąmsiad życzliwy w .uj  do ~ gość   nie pisz tak, bo Wam nigdy tej drogi nie zrobią.
Ostatnio było w TV dwóch obateli z Tarnawki co do domu dojechać nie mogą. Szkoda, że się sami do roboty nie wezmą, tylko dzieci umieją robić i żerować na koszt państwa, czyli nas wszystkich.
24 marca 2018
+11
-2
5ce-98f
~ mały wływak  do ~ jaro   Tarmałka rząda dostępu do moża.
24 marca 2018
+11
-2
5ce-98f
~ gość  do ~ jaro   Oczywiście władza powiatowa i wojewódzka. Bo gminna władza dobrze dba o nasze drogi, bo gminne drogi są w dobrym stanie. Najgorsze są drogi, o które dbają władze z namaszczenia PISu.
24 marca 2018
+5
-6
5ce-98f
~ tom drugi dziadów  do ~ Zdzich Traktornista   tom czeciom
24 marca 2018
+4
-1
afb-ae1
~ Zdzich Traktornista  do ~ jaro   Którom drogom?
24 marca 2018
+5
-3
a45-586
~ jaro   zapraszamy wszystkie ważne osobistości o przejazd do tarnawki niech zobaczą jak nasza władza dba drogi
24 marca 2018
+7
-4
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x