Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Zmarły dwie osoby [AKTULIZACJA]
Nie pozwolę ci się zamknąć
Nie przestrzegali kwarantanny
Liczba zarażonych wzrasta [AKTUALIZACJA]
home > Start > Aktualności > Chcą nowego pomiaru hałasu
Rozmiar tekstu:
AAA
CZARNA
2018.02.10 07:49 | aktualizacja: 2018.02.10 07:59

Chcą nowego pomiaru hałasu

Wczoraj w GOK w Czarnej odbyła się rozprawa administracyjna w sprawie hałasu od Autostrady A4 na odcinku Rzeszów - Jarosław.
Chcą nowego pomiaru hałasu
Chcą nowego pomiaru hałasu

W rozprawie udział wzięli przedstawiciel Marszałka Województwa Podkarpackiego, GDDKiA Rzeszów, Wójta Gminy Czarna oraz Stowarzyszenia WiR Kopernik. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców, Radni Gminy Czarna: Robert Pudło, Dariusz Kulka, Marek Wilczek oraz Sławomir Chudzik, Sołtys Czarnej Maria Kiwała Barnat, Sołtys Krzemienicy Wincenty Morycz oraz Sołtys Woli Małej Edward Guz.

Andrzej Kulig, Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim prowadząc rozprawę przyjmował pojedyncze zgłoszenia dotyczące posesji narażonych na hałas oraz uwagi mieszkańców co do brakujących zabezpieczeń.

Prezes Stowarzyszenia WiR-Kopernik-Łukasz Belter, wystąpił z wnioskiem o kompleksowe rozpatrzenie sprawy na całym odcinku Autostrady, gdyż zabezpieczenia pojedynczych posesji pozostawią odstępy pomiędzy ekranami, co nie zabezpieczy wszystkich mieszkańców. Przedstawione stanowisko Stowarzyszenia zakłada powtórzenie pomiarów hałasu, przy podwojonej ilości punktów pomiarowych (z 12 do 24), przy czym dodatkowe 12 punktów ma zostać wskazane przez Stowarzyszenie WiR-Kopernik po uzgodnieniach z mieszkańcami. Dodatkowo, ponowne pomiary powinny odbyć się w warunkach i okolicznościach sprzyjających mieszkańcom, a w szczególności: w dniach o największym natężeniu ruchu (poniedziałki i piątki), przy dodatniej składowej prędkości wiatru od źródła do punktu pomiarowego oraz braku inwersji temperaturowej przy gruncie. Szczegółowy wniosek Stowarzyszenia WiR-Kopernik złożony dzisiaj na ręce stron uczestniczących w rozprawie znajduje się w załączniku.

Podczas rozprawy, w toku długich rozmów, mieszkańcy przychylili się do wniosku o ponowienie pomiarów hałasu, nawet jeśli wydłuży to czas oczekiwania na dodatkowe ekrany. Padły słowa "…zróbmy to raz a porządnie".

Głos zabierał również przedstawiciel GDDKiA Rzeszów - Przemysław Baran, wywoływany do odpowiedzi przez mieszkańców. Pytania dotyczyły m.in. podwójnej roli firmy Ekkom jako wykonawcy raportu oddziaływania inwestycji na środowisko oraz późniejszego wykonawcy analizy porealizacyjnej.

Na końcu rozprawy odbyło się symboliczne głosowanie, opiniotwórcze dla przedstawicieli Marszałka, w którym kilkadziesiąt osób, jednomyślnie głosowało za powtórzonymi badaniami hałasu, zgodnie z wnioskiem Stowarzyszenia WiR-Kopernik.

Nowy pomiar hałasu-Zalecenia Stowarzyszenia WiR-Kopernik:

1. Pomiar hałasu powinien odbyć się w okolicznościach i warunkach atmosferycznych działających na korzyść mieszkańców (wyższe wskazania urządzeń pomiarowych przekładające się na wyższe przekroczenia norm hałasu niezgodnych z wytycznymi WHO), a w szczególności:

a. Pomiary w budynkach wykonywać w świetle otwartego okna z mikrofonem umieszczonym w płaszczyźnie elewacji. Wtedy nie trzeba będzie stosować poprawki "-3 dB". Powszechną praktyką firm pomiarowych - również Ekkom z Krakowa, który był wykonawcą analizy porealizacyjnej, jest nie doinformowanie mieszkańców, że podczas pomiaru przy zamkniętym oknie odejmuje się 3 dB od ostatecznego wyniku. Działa to w zdecydowanej większości przypadków na niekorzyść mieszkańców. Jedyną, najbardziej rzetelną metodą wykonania pomiaru jest pomiar przy otwartym oknie. Argumentacja, że mieszkańcy mogą nie wyrazić zgody na pomiar przy otwartym oknie nie zwalnia firmy realizującej pomiar oraz GDDKiA z obowiązku rzetelnego poinformowania o tychże zależnościach.

b. Ustawienie mikrofonu pomiarowego w maksymalnej odległości od okna wynoszącej 2 metry, a nie np. 1 metr.

c. Wykonywanie pomiarów tylko na ostatniej kondygnacji budynków (ewentualnie na dachu), w punktach pomiarowych gdzie droga przebiega na nasypie.

d. Wyeliminowanie jakichkolwiek przesłanek podczas pomiaru budzących wątpliwości co do zachodzenia zjawiska cienia akustycznego (np. pomiędzy punktem pomiarowym a drogą znajduje się kawałek ściany zasłaniającej/rozpraszającej fale akustyczne docierające z drogi).

e. Pomiar hałasu w dniach o największym natężeniu ruchu, tj. od niedzieli 20:00 do poniedziałku 20:00 oraz od czwartku 20:00 do piątku 20:00, przy czym nie mogą to być dni wolne od pracy.

f. Dodatnia składowa prędkości wiatru od źródła do punktu pomiarowego. Badania wykonywane przy ujemnej składowej mijają się z celem.

g. Brak inwersji temperaturowej przy gruncie, wskutek której podłoże wychładza się, a od niego powietrze przy gruncie. Natomiast powietrze wyżej jest cieplejsze.

2. Podwojenie ilości punktów pomiarowych z 12 do 24, przy czym 12 wskaże firma realizująca pomiar a 12 Stowarzyszenie na Rzecz Wiedzy i Rozwoju WiR-Kopernik, które wybierze punkty pomiarowe w drodze uzgodnień z mieszkańcami.

3. Prawo nie powinno działać wstecz. Zastosowanie norm hałasu z 2007 roku, do obliczeń mających na celu wyłonienie najlepszych zabezpieczeń akustycznych dla mieszkańców. Ludzie czują się oszukani, w pierwotnych uwarunkowaniach zgody środowiskowej na realizację przedsięwzięcia na budowę Autostrady A4, obowiązywały inne, bardziej rygorystyczne normy hałasu z 2007 roku.

Ł.B/Red
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Chcą nowego pomiaru hałasu, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
Ł.B/Red dodany
 
Odsłon: 4869
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (12)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
022-62e
~ wiesław  do ~ fdf   to apelujcie do motocyklistów żeby wolniej jeździli a kierowcy jeździli na cichych oponach a najlepiej to żeby autostradę zamknęli bo kury nie niosą krowy nie dają mleka a córka się puściła
14 lutego 2018
+5
-2
2e2-ae4
~ fdf  do ~ Jaa   Głuchy dźwięk opon? Nie bądź smieszny... W sezonie letnim nie sposób wytrzymać przy ciągle przejeżdżających motocyklach które pędzą wiele ponad 140 km/h.
13 lutego 2018
+2
-3
3b6-1be
~ marcin  do ~ Konos   a po co mieliby jeździć jakimiś wiejskimi drogami skoro nadal rozsądną alternatywą będzie stara czwórka, a ponadto od wezła łańcut do bramek przez węzłem Rzeszów wschód będzie ok. 13 km - odcinek zarządzany przez GDKiA to stawki 0,10zł za 1km, a oszczędność czasu spora, ludzie sięprzyzwyczają i będą płacić.
12 lutego 2018
+5
-2
13f-610
~ Konos   Ciekawe jak będą spiewali ci którym teraz hałas przeszkadza kiedy wprowadzą opłaty na autostradzie i część kierowców wybierze bezpłatny przejazd bocznymi wiejskimi drogami?
12 lutego 2018
+5
-2
6be-202
~ sadaa   Mi przeszkadza hałas powodowany przez maszyny rolnicze, człowiek ciężko pracuje od poniedziałku do piątku a w sobotę od samego rana traktory, kombajny i zo najgorsze, spalinowe kosiarki do trawy. Tym też powinien się ktoś zainteresować!
Człowiek chce w sobotę rano pospać ale nie ma jak. Niedziela też nie jest lepsza, niby dzień odpoczynku a od samego rana dzwony w kościele hałasują. To jest skandal!
12 lutego 2018
+5
-5
eb4-fa3
~ obatel  do ~ Marcin   ostawcie kazia w spokoju
12 lutego 2018
+1
-2
41c-8b1
~ Marcin  do ~ wiesław   ciekawe jestem gdzie był poseł Gołujuch w tym czasie, pewnie znowu jakieś stare baby z Koła Gospodyń Wiejskich po plecach klepał albo biskupa po rękach całował. Warzy się temat bardzo istotny na wiele lat dla mieszkańców jego rodzimej gminy, a ten leń poseł nawet palcem nie kiwnie, mimo że to jego partia sprawuje władze i ma wpływ na działania GDiA.
12 lutego 2018
+5
-2
304-532
~ bizmesmen  do ~ wiesław   polityka mu się marzy ekspert od hałasu
12 lutego 2018
+6
-2
022-62e
~ wiesław   Pan Belter to chyba już wyborców szuka bo autostrady to on nawet nie widzi z okien.
10 lutego 2018
+9
-5
dbc-fc7
~ safd  do ~ Jaa   Jak takiś cwany to z chęcią zamienie się z tobą domami ty sobie pomieszkasz troche przy autostradzie
10 lutego 2018
+8
-9
b56-27f
~ Jaa  do ~ JanTx   Dokładnie.Nawet ciesze sie ze nie ma tego zielonego badziewia,az przyjemniej podróżować jest na tym odcinku autostrady.Mozna podziwiać krajobrazy miejscowości przez ktore biegnie autostrada a nie praktycznie same zielone tunele z ekranów jak za Rzeszowem.
Co ludziska? Jak za jakieś ugory jak skupowali pod budowe to sie fajnie ciezkie pieniadze bralo i darlo jape o wiecej, mimo iz to cale nic warte bylo.To teraz sluchajcie sobie szumu który notabene wcale nie jest tak dokuczliwy.Jest to taki głuchy dźwięk opon i to wszystko.
10 lutego 2018
+14
-10
d3a-17c
~ JanTx   W doopach się poprzewracało.
Chcą autostrady, a hałas im przeszkadza.
Chytry chcą odszkodowań?
10 lutego 2018
+11
-11
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

535 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Fotowoltaika, montaż i wycena
x