Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Dachowanie osobówki
Wkrótce otwarcie tunelu w Łańcucie
Śmiertelny wypadek w Markowej [AKTUALIZACJA]
Wypadek, 3 ranne osoby
home > Start > Aktualności > Będzie nowa metoda?
Rozmiar tekstu:
AAA
GMINA BIAŁOBRZEGI
2019.02.05 08:49 | aktualizacja: 2019.02.05 09:08

Będzie nowa metoda?

Na piątkowej sesji mieszkańcy z Woli Dalszej wraz z radnymi i wójtem gminy Białobrzegi rozmawiali o wzroście cen i sposobie naliczania opłat za odbiór i wywóz śmieci.
Będzie nowa metoda?
Będzie nowa metoda?

Oferta firmy w przetargu o 100% wyższa

Umowa na odbiór i zagospodarowanie odpadów z firmą Ekoline Usługi Komunalne Sp. z o.o. zawarta była na okres od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2018 r. Wynagrodzenie z tytułu realizacji tej umowy wynosiło kwotę 842 400 zł w okresie 2 lat tj. 421 200 zł za 1 rok realizacji usługi. Na ogłoszony w październiku 2018 roku przetarg na wywóz i zagospodarowanie odpadów na okres od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2020 r. wpłynęła tylko 1 oferta złożona przez firmę Ekoline Usługi Komunalne Sp. z o.o., która dotychczas realizowała te usługi. Uzyskana w wyniku przetargu kwota to 1 673 280 zł za okres 2 lat realizacji tej usługi. Przetarg został unieważniony ze względu na bardzo wysoką cenę usługi i brak środków finansowych w tej wysokości w budżecie gminy na realizację tego zadania. W listopadzie 2019 roku gmina ogłosiła kolejny przetarg, tym razem na okres 1 roku. Wpłynęła także jedna oferta, złożona przez tę samą firmę tj. Ekoline Usługi Komunalne Sp. z o.o. Uzyskana w wyniku przetargu cena za tę usługę za okres od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. to kwota 903 571,20 zł. Ponieważ mimo kolejnego przetargu gmina nie uzyskała niższej ceny podjęto decyzję o rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy na okres 1 roku z firmą Ekoline Usługi Komunalne Sp. z o.o.

Stara cena 20 złotych nowa cena 40 złotych od gospodarstwa

- Po podjętej uchwale 12 grudnia przez radę pojawiły się protesty mieszkańców dotyczące sposobu naliczania tych opłat.[...] Mieszkańcy uważają, że jest to niesprawiedliwe dla gospodarstw 1-no, czy 2-osobowych ponieważ oni ponoszą kwotę dokładnie taką samą jak w gospodarstwach, które zamieszkuje więcej osób - mówił na piątkowej sesji jeden z przedstawicieli mieszkańców z Woli Dalszej

Rada Gminy Białobrzegi na grudniowej sesji przyjęła jednogłośnie nowe ceny na odbiór śmieci. Po konsultacjach z mieszkańcami, radni na sesji w dniu 1 lutego br. postanowili rozpatrzyć i popracować nad nową metodą naliczania opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

Od metraża, ilości wody i od mieszkańca

-Stosowana dotychczas na terenie naszej gminy metoda ustalania opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów, tj. od gospodarstwa domowego spotkała się z krytyką części społeczności naszej gminy, jako niesprawiedliwa względem gospodarstw 1-no, czy 2-osobowych. Nie twierdzę, że system ten jest do końca sprawiedliwy względem tej grupy mieszkańców, ale w mojej ocenie nie ma metody, która byłaby sprawiedliwa dla wszystkich. Mając jednak na względzie wnioski mieszkańców widzimy potrzebę ponownego rozważenia ewentualnej zmiany stosowanej dotychczas metody ustalania opłat. Zgodnie z deklaracjami, które padły na ostatniej Sesji Rady Gminy Białobrzegi radni ponownie przeanalizują określone ustawowo metody ustalania opłat i podejmą stosowne decyzje - mówi wójt gminy Franciszek Masłoń

W Gminie Markowa cena za odbiór i wywóz śmieci również droższa o 100%

Na terenie Gminy Markowa koszt odbioru odpadów od pięciu lat był niezmienny i wynosił odpowiednio 5,00 zł od osoby za odpady segregowane oraz 10,00 zł od osoby za odpady niesegregowane.

-W grudniu minionego roku, po otwarciu ofert w postępowaniu przetargowym na odbiór odpadów w roku 2019, okazało się, że ceny oferowane przez firmy są praktycznie dwukrotnie wyższe niż do tej pory. Jak tłumaczą przedsiębiorcy zajmujący się odbiorem odpadów spowodowane jest to m.in. wzrostem kosztów zagospodarowania odpadów w spalarni, wzrostem cen mediów i kosztów pracy- mówi Mirosław Mac wójt gminy Markowa

Koszt odbioru odpadów na terenie gminy Markowa w roku 2019 wynosi 10,00 zł za jeden miesiąc od osoby za odpady segregowane oraz 20,00 zł za jeden miesiąc od osoby za odpady niesegregowane. W gospodarstwach liczących siedem i więcej osób opłata naliczana będzie jak za siedem osób.

Red
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
Będzie nowa metoda?, 3.0000 out of 5 based on 2 ratings
Red dodany
 
Odsłon: 12064
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (11)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
193-08e
~ ciekawy  Wywozem śmieci powinny zająć się Zakłady Komunalne Gminy. Gminy z okolic Łańcuta muszą się porozumieć, kupić śmieciarki, i zająć się wywozem śmieci . To jedyny sposób aby uniknąć terroru prywatnych firm.Podnoszenie ceny o 100 % to zwykłe złodziejstwo i taka firma, która stosuje terror wobec wielu tysięcy ludzi powinna jak najszybciej stracić wszystkie zlecenia.Jeżeli się tej firmy nie pozbędziemy, to za jakiś czas dowiemy się o kolejnej podwyżce.Tym razem o 200 %.
5 lutego 2019
+24
-2
Ostatnio dodane komentarze
347-f05
~ Miron  do ~ ciekawy   Ciekawy to jedyny słuszny projekt! Przecież powiat łańcucki (mieszkańcy + gminy) mógłby spokojnie sam finansować swój wywóz śmieci, pod warunkiem, że w statusie takiej organizacji będzie informacja, że jest to Zakład nie przynoszący zysku. Inaczej zrobią hupcę za Nasze pieniądze jak w PGNIG, PGE, gdzie firmy zarabiają olbrzymie pieniądze, kosztem społeczeństwa, a prezesi robią przetargi na pozłacane klamki w samochodach.
7 lutego 2019
+4
-0
bdb-f33
~ Miron  do ~ borsuk   Borsuk - jeżeli od ilości śmieci będzie opłata, to rowy, lasy, będą usłane dzikimi wysypiskami.
7 lutego 2019
+1
-0
c3d-3a4
~ Miron   No i teraz w Gminie Białobrzegi będą rozpatrywać od mieszkańca. Wyjdzie po 14-18 zł od łebka. Czyli 5 osobowa rodzina będzie płaciła nawet 90 zł miesięcznie, a więc rocznie ok 1 000 zł, co da podwyżkę o 400% w porównaniu do 2018 r. Ludzi "cholera" weźmie. Ludzie będą się wymeldowywać i wójt o tym wie. Ale jest za to odpowiedzialny osobiście (w innych gminach również odpowiadają za to wójtowie), bo zamiast od 2 lat walczyć z innymi wójtami, anonsować do polityków z Podkarpacia i uderzać do Warszawy, to woli mówić, że zgodnie z ustawą Gmina nie może do śmieci dopłacać. Mówi, że ma związane ręce. Nie miał. Mógł powalczyć o koszty wywozu śmieci. Wolałbym te 1000 zł wydać w sklepach gminnych, na naukę dzieci w GOK, niż walić prywatnej firmie od śmieci. Te śmieci i tak spłoną. Żałosne!
7 lutego 2019
+5
-1
b9d-df1
~ krystyna   40 zł za śmieci wytworzone przez jedną lub dwie osoby?Gdzie jeszcze tak jest?
6 lutego 2019
brak ocen
57f-da1
~ obserwator   wybraliscie sobie takie wojta co sie smieje do kamery do teraz macie. Jak to się mówiło PŁACZ I PŁAĆ
5 lutego 2019
+7
-6
03a-cae
~ borsuk   wydaje się że najbardziej rozsądnym wyliczeniem jest ilość wyprodukowanych śmieci przez każde gospodarstwo domowe, metoda jest dość prosta dużo produkujesz dużo płacisz, nic w tym dziwnego...a jak chleb podrożeje to też oskarżacie piekarza że złodziej i dorobkiewicz czy kupujesz bo nie ma wyjścia. Problem dopiero będzie jak mądrzy inaczej zaczną podrzucać śmieci do lasu, rowów, lub co gorsza palić w piecach, ale to już inna sprawa inne służby powinny już tego pilnować, aby sąsiad sąsiada nie truł...powinno się także sprawdzać osoby co mają ciągle puste pojemniki na odpady, bo albo pala je w piecu albo podrzucają gdzieś indziej...sposobu aby wszyscy byli zadowoleni nie ma niestety w takim przypadku
5 lutego 2019
+4
-2
21e-a57
~ człowiek   Czy osoby z Woli Dalszej które uczestniczyły w sesji Rady Gminy posiadają jakieś umocowanie przynajmniej w postaci list mieszkańcow popierających ich działania, czy same wykreowały się na przedstawicieli całej wsi?Czy posiadają przynajmniej minimalną wiedzę na temat ile jest na terenie gminy gospodarstw jedno i dwu osobowych.Kto policzył że jedna osoba oddaje mniej odpadów niż pięć osób.Pewne frakcje wytwarzają wszyscy po równo.
5 lutego 2019
+10
-4
159-c2b
~ leon   w ulotce przekazanej przez urząd gminy Białobrzegi znalazło się szereg pomysłów jak ograniczyć zużycie śmieci, m.in , kupować produkty na giełdzie/ w workach po 50 kg a potem podzielimy to w rodzinie/, pić wodę z kranu po zainstalowaniu filtra/ lub od sąsiada ze studni za tą nie płaciły wcale pod warunkiem ,że jest czysta /itd, i niech mi ktoś wytłumaczy logicznie dlaczego opłata podrożała o 100% a nie 89,90%?
5 lutego 2019
+1
-7
c8a-239
~ Śmieci  do ~ ciekawy   No to widzisz jaki masz pomysł na biznes, kup śmieciarki, zatrudnij ludzi i wystartuj do przetargu z ceną o połowę niższą niż ta obecna firma :) Jest wolny rynek i kazdy za usługę może sobie zaśpiewać ile chce.
5 lutego 2019
+6
-4
a69-6b1
~ pezdioch  do ~ ciekawy   Gminy z powiatu powinny się jakoś skrzyknąc storzyc spółkę kazda gmina z udziałami itp itd no ale oczywiscie ile to by kosztowało i czy by sie to gminom opłacała jakos wydaje mi sie ze byłoby jeszcze drozej koszt inwestycj itp itd nigdy by sie nie zwrócił
5 lutego 2019
+6
-0
193-08e
~ ciekawy   Wywozem śmieci powinny zająć się Zakłady Komunalne Gminy. Gminy z okolic Łańcuta muszą się porozumieć, kupić śmieciarki, i zająć się wywozem śmieci . To jedyny sposób aby uniknąć terroru prywatnych firm.Podnoszenie ceny o 100 % to zwykłe złodziejstwo i taka firma, która stosuje terror wobec wielu tysięcy ludzi powinna jak najszybciej stracić wszystkie zlecenia.Jeżeli się tej firmy nie pozbędziemy, to za jakiś czas dowiemy się o kolejnej podwyżce.Tym razem o 200 %.
5 lutego 2019
+24
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x