Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
16-latek wyrwał się napastnikowi i uciekł
Pożar w Żołyni
"Markowianie" o swoim projekcie
Wpadła w poślizg i dachowała
home > Start > Aktualności > Radni zmienili nazwę osiedla
Rozmiar tekstu:
AAA
ŁAŃCUT Łańcut
2019.11.12 07:07 | aktualizacja: 2019.11.12 07:34

Radni zmienili nazwę osiedla

Na ostatniej sesji Rady Miasta Łańcuta radni podjęli uchwałę, na mocy której teren nazwany w 2014 roku "Osiedlem Jana Pawła II" będzie nazywał się "Osiedle Księże Górki"
Radni zmienili nazwę osiedla
Radni zmienili nazwę osiedla

Sesja z 6 listopada 2019

Rada Miasta Łańcuta podjęła uchwałę Nr XVII/110/2019, na mocy której teren nazwany w 2014 roku "Osiedlem Jana Pawła II" będzie nazywał się "Osiedle Księże Górki", gdyż właśnie tak od lat go nazywano i rozpoznawano. Powyższa uchwała zmieniła uchwałę Nr XXVIII/290/2014 Rady Miasta Łańcuta z dnia 24 czerwca 2014 r. w sprawie nadania nazwy obszarowi tzw. "Księże Górki" w mieście Łańcucie.

Za przyjęciem uchwały było 11 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu, jeden był przeciw.

Rada Miasta Łańcuta w dni 17 kwietnia 2019 r. nadała nazwy drogom wewnętrznym na terenie osiedla. Główna wjazdowa ulica nazwana została imieniem Jana Pawła II. Celem zachowania konkretnego nazewnictwa na patronów pozostałych osiedlowych ulic wybrano osoby zasłużone dla miasta Łańcuta: Stanisława Duhla, Józefa Witka i ks. Ignacego Kozieję. Przyczyniło się to do upowszechnienia biografii trzech wielkich społeczników pracujących w Łańcucie w II połowie XX wiek

“To dziwne, bardzo dziwne.[...]Decyzja obecnej Rady Miasta jest niezrozumiała"

Na niedzielnych mszach w kościołach w Łańcucie zostało odczytane ogłoszenie, negujące zmianę nazwy :

“Informujemy, że nowo powstające osiedle mieszkaniowe w Łańcucie im. Jana Pawła, nie będzie nosić imienia naszego wielkiego Rodaka, bo kilka dni temu obecna Rada Miasta uchyliła decyzję Rady poprzedniej kadencji i bez konsultacji postanowiła, że osiedle będzie się nazywać Księże Górki. Przypominamy, że poprzednia Rada przeprowadziła szerokie konsultacje w tym zakresie i umotywowała swą decyzję. Nie możemy uwierzyć, że w naszym mieście, żyją ludzie, którym przeszkadza Jan Paweł II, bo jak inaczej logicznie wytłumaczyć podjętą decyzję. W Łańcucie tradycją jest nazywanie osiedli od nazwy głównych ulic, przebiegających przez to osiedle. Mamy więc osiedle Kardynała Wyszyńskiego, Gen. Maczka, Gen. Sikorskiego, 3-go Maja, Podwale, Podzwierzyniec, Juliusza Słowackiego, itd. Każde z tych osiedli nazwę wywodzi od nazwy głównej ulicy, żadnemu nie nadano innej. Jednak Jan Paweł II nie może być patronem osiedla, które powstaje na ziemi należącej ongiś do Kościoła. To dziwne, bardzo dziwne. Tłumaczenie że przywrócono potoczną i przyjętą już w społeczeństwie nazwę jest nie na miejscu. We współczesną historię Łańcuta wpisała się już nazwa osiedla imieniem Jana Pawła. Decyzja obecnej Rady Miasta jest niezrozumiała."

źródło lancut.pl/lancut.przemyska.pl
Red
REKLAMA
Oceń:
4 głosy
Radni zmienili nazwę osiedla, 3.0000 out of 5 based on 4 ratings
Red dodany
 
Odsłon: 18006

Wideo

Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (28)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
MGM  Spokojnie ludzie. Jak nasz Burmistrz zobaczy realne zagrożenie zbierania podpisów za nazwaniem osiedla którego patronem będzie Jan Paweł II to się szybko wycofa z tej uchwały podjętej ostatnio. To jest typowe dla takich słabych osób. A jego radni klepną wszystko co Pan każe bo przecież oni nie mogą mieć swojego zdania. Ale żeśmy sobie wybrali Burmistrza i Radę. Przepraszam mieszkańców , że się do tego przyczyniłem.
13 listopada 2019
+69
-26
obywatel GC  widać , że obecni radni za nic mają opinię swoich wyborców, to, że pan przewodniczący O jeszcze jeszcze na swoim stanowisku to już jest totalna kompromitacja
12 listopada 2019
+75
-35
ToLa  Komu poprzednia nazwa przeszkadzała ? Może zmiana jest dobra dla dewelopera, bo reklamuje swój produkt jako mieszkania na Księżych Górkach. No bardzo ciekawe.....
12 listopada 2019
+52
-19
Ostatnio dodane komentarze
Abraham Guldberg   Byłem słuchaczem na kilkunastu wizytach i kazań JPII, byłem świadkiem zamknięcia się księgi na pogrzebie JPII. Spałem przed pogrzebem na kamieniach Watykanu. Jego słowa miały duże znaczenie w moim życiu. Nie zrozumieją tego zieloni ludzie, co znaczy JPII dla katolika Polaka. Słowa i życiorys JPII jest kredo mojego życia. Wiele przeszedłem. To wielkie wyróżnienie by największe osiedle miało nazwę największego w historii Polaka. Zieloni tego nie zrozumieją, ważniejasza kasa. Popieram nazwe JPII. Choć jestem człowiek "grzeszny". Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamień.
20 listopada 2019
+11
-5
Zdzich Traktorzysta   Przewodniczący Rady Miasta robi się medialny na całą Polskę. Rurka mięknie!
20 listopada 2019
+13
-5
andyla   I dobrze, że zmienili. "Księże Górki" to przecież stara historyczna nazwa tego miejsca. Nie nadużywajmy imienia naszego papieża nazywając jego imieniem wszystkiego co tylko można, bo za bardzo nam spowszednieje - trochę szacunku Panie i Panowie.
19 listopada 2019
+11
-9
vanish  do hanan@onet.pl   Gdy zmieniano nazwę Os Trzydziestolecia na Gen. Maczka też mówili, kto to przyjmie, przeciez wszyscy wiedzą gdzie jest os XXX-lecia bo tak się pisało, a cóz to za nazwa osiedla Maczka, no i jest Osiedle Gen Maczka i wszyscy wiedzą gdzie ono się znajduje. Nie zawracaj sobie głowy SĄDĄ uliczną , bo za dwa trzy lata ludzie będą wiedzieć gdzie jest Os. Jana Pawła II, wierz mi, tylko trzeba używać tej nazwy. A tak w ogóle osiedle Księże Górki brzmi światowo, zagraniczni turyści pomyślą że to znowu Kościół zarabia na biednym narodzie... Nazwa dla nich zupełnie egzotyczna, średniowieczna
18 listopada 2019
+8
-3
Qferty  do hanan@onet.pl   Co to jest sąda uliczna?
18 listopada 2019
+7
-1
hanan@onet.pl   Zawsze były Kaięże Górki tzn do 2014 roku kiedy burmistrz Gwizdak szukajac wsparcia w kościele zmienil nazwe na JP II. Oczywiscie ze sie nazwa nie przyjeła i nie ma to nic wspolnego z osoba patrona tylko ludzkiego przyzwyczajenia. Zróbcie sąde uliczną w Łańcucie z zapytaniem ludzi ktore to osiedle JP II a ktore Księże Górki i odpowiedz bedzie jasna. Nie wiem o co chodzi chyba księża nie chca zeby ludziska wiedzieli ze to ich włosci kiedys były
18 listopada 2019
+23
-7
vanish   do zdzicha traktorzysty
Widzisz z tego co słyszałem dzisiaj w kościele to radni mają zmienić poglądy z lewicowych na kościelne, o zmianie poglądów burmistrza i dewelopera proboszcz nie mówił.Na mszy widziałem jedną radną, reszta była pewnie w innych kosciołach :):)
17 listopada 2019
+8
-4
vanish  do Zdzich Traktorzysta   Zdzichu jacy tam oni lewicowi, przyglądnij się dobrze w niedziele w Farze to ich zobaczysz na mszach, nawet z przodu kościoła. Chyba że oni tacy katolicy jak i lewicowi, są tam kto lepiej płaci
15 listopada 2019
+11
-2
vanish  do Michael   Nazwa Osiedle Jana Pawła II funkcjonowała od 2014 roku, dlaczego wcześniej nie protestował Pan, że to zbyteczne "ukościelnianianie" nazw świeckich, że Kościół ma inne problemy do rozwiązania? A czy nadawanie nazw pochodzących od imion świętych to nie jest wyrażanie szacunku dla tych świętych, czy to nie jest mała ewangelizacja, bo zmusza zapoznania sie z dossier Patrona, czy to nie może być przyczynkiem do zbliżenia do Jezusa?
15 listopada 2019
+13
-5
Michael   Należę do Kościoła jako świecki i oburzony tutaj nie jestem, ktoś chyba wziął to za bardzo do siebie i za osobistą porażkę... Nie ma ulicy Jana Pawła II to i nie ma osiedla z tą nazwą a jak jest ulica np. gen. Maczka to i jest osiedle gen. Maczka (jak to tradycja w Łańcucie wskazuje). Jest tyle problemów w Kościele, że to jest 2go a nawet 3cio rzędna sprawa. Ulica Wyszyńskiego / osiedle Księże Górki i może być i tak kogo się zapyta to każdy mówi że albo osiedle Wyszyńskiego albo Księże Górki jak jeszcze 3cia nazwa by się pojawiła to... JP II to wielki człowiek i na pewno się nie obrazi tam w Niebie, jest tylu innych świętych zresztą. Niestety, wygląda to na rozgrywkę czysto "polityczną". Kościół ma zbliżać do Jezusa a nie skupiać się na nazwach osiedli.
15 listopada 2019
+26
-11
PJU  do Abraham Guldberg   Bardzo dobrze napisałeś!
Uwaga, mamy kolejne osiedle....deweloper stawia sobie małe bloki w polach w kierunku dużej strzelnicy wojskowej (teraz CEL) i nazwał to osiedle Wandy Rutkiewicz!
http://www.debro.pl/inwestycja.html
W związku z tym mam pytanie do Pana "dewelopera" jakim prawem używa Pan tej nazwy? Czy ma Pan zgodę rodziny? Czy uzgadniał Pan z kimkolwiek tą nazwę?
15 listopada 2019
+17
-6
Abraham Guldberg   Może ktoś mi wytłumaczy skąd taka nazwa i podpowie, bo ja i moi dziadkowie znamy nazwę tej okolicy jako Księże Pola. Gdzie są te Górki w Łańcucie bo Pola - tak. Obok jest ogródki działkowe "Zielone Wzgórza" ale górek jakoś nigdy tam nie słyszałem. To nazwa nieznana mi no chyba że devloper zapłacił i komercja. Kto płaci tak sobie życzy. Poczytajcie książkę Pana Trześniowskiego, warto. Tam były pola księży i stąd jak mi tłumaczono synonim tego słowa. Jako dziecko szedłem na pociąg przez księże pola ale Górek tam nie widziałem, może teraz zbudowali.
14 listopada 2019
+36
-4
dorotagada  do Zdzich Traktorzysta   Co to znaczy "odlecieć"? Coś ci się niepodoba bo mam inne zdanie? Świechtacie imieniem JP jak miotłą. Dla mnie nie był autorytetem, ale Go szanowałam i nie podobało mi się gdy na siłę zmieniono nazwę bo ktoś, coś sobie uroił. Odkąd pamiętam to były Księże Górki i dobrze się stało że nazwa powróciła.
14 listopada 2019
+22
-31
dorotagada  do Zdzich Traktorzysta   Owszem, ale też bym był przeciwna zminanom. To się staje obsesją naszego kraju, albo JP IIb albo Kaczyńskiego.
14 listopada 2019
+13
-20
Zdzich Traktorzysta  do dorotagada   Os gen. Maczka też bez polotu. Proponuję przywrócić nazwę XXX lecia PRL abyś mogła odlecieć!
13 listopada 2019
+34
-4
dorotagada   Nie zmienili nazwy osiedla tylko przwrócili poprzednią nazwę, która jest zdecydowanie ładniejsza. Imieniem JP II można nazwac każde inne nowo powstałe osiedle, ulice czy rondo, ale jakże to pospolite i bez polotu.
13 listopada 2019
+21
-33
Zdzich Traktorzysta   11 zwolenników ideologii lewicowych pokazało gdzie mają swoich wyborców. Macie pilnować interesów mieszkańców a nie "byznesmenów".
13 listopada 2019
+33
-17
exclusiv   Patologia. Po co my w ogóle płacimy tym ludziom , nic konkretnego nie robią dla tego miasta.Mam pytanie , co z tym całym Opałką ? Poniósł jakieś konsekwencje za swoje chuligańskie zachowanie odnośnie zdzierania plakatów i atakowania osoby , która to nagrywała? Osobiście nie życzę sobie aby moje miasto reprezentował ktoś taki.
13 listopada 2019
+38
-7
MGM   Spokojnie ludzie. Jak nasz Burmistrz zobaczy realne zagrożenie zbierania podpisów za nazwaniem osiedla którego patronem będzie Jan Paweł II to się szybko wycofa z tej uchwały podjętej ostatnio. To jest typowe dla takich słabych osób. A jego radni klepną wszystko co Pan każe bo przecież oni nie mogą mieć swojego zdania. Ale żeśmy sobie wybrali Burmistrza i Radę. Przepraszam mieszkańców , że się do tego przyczyniłem.
13 listopada 2019
+69
-26
Warcaby  do Wiktor Max   Czyli małpki zagłosowały tak jak chciał guru, hi hi hi
12 listopada 2019
+42
-16
dorotagada   Bardzo dobra decyzja. Brawo Radni!
12 listopada 2019
+42
-55
ToLa   Komu poprzednia nazwa przeszkadzała ? Może zmiana jest dobra dla dewelopera, bo reklamuje swój produkt jako mieszkania na Księżych Górkach. No bardzo ciekawe.....
12 listopada 2019
+52
-19
JacekBartman  do Wiktor Max   Szanowny Panie/Pani!
Pisząc o śpiących radnych wymienił Pan moje nazwisko myląc (prawdopodobnie) mnie z kimś innym, gdyż nie jestem w tej kadencji radnym. Prosiłbym o sprostowanie błędu. Osobiście jestem przeciwny zmianie nazwy osiedla z "Jana Pawła II" na "Księże Górki".
12 listopada 2019
+33
-15
Wiktor Max   Wielki szacunek dla radnego Żurawskiego za słowa i postawę na sesji w obronie osiedla JPII. Postawa śpiących radnych Rejmana i Bartmana nie mających nic do powiedzenia w sprawie mieszkańców tej dzielnicy zostawię bez komentarza, reszta radnych to tzw. lojalni zieloni komisarze guru mający nacisnąć zielony przycisk pod nazwą osiedla zielona łączka. Pytał mi Pan czy jestem za podpisaniem wniosku o referendum za odwołaniem bu-mistrza. Powiem, że teraz już tak. Myślę, że zebranie 1430 głosów po wyczynach guru zielonych radnych wystarczy.
12 listopada 2019
+46
-30
kingabu  do takiktos   przecież skoro 11 było za to znaczy, że wszyscy od kumka głosowali za tym a wstrzymał barnat i rejman, przeciw był żurawski...ta informacja jest ogólnodstępna :']
12 listopada 2019
+33
-9
takiktos   Wstyd i kompromitacja dla tych radnych co byli za. Proszę Łańcut Gada opublikować kto głosował za. Będzie to lista wstydu, hańby i kompromitacji. Ci co głosowali za powinni natychmiast podać się do dymisji i odejść w niesławie. A ponieważ jak sądzę była to inicjatywa burmistrza kumka (z małej litery bo tylko na taką zasługuje) to również i on powinien zastanowić się nad honorowym odejściem. WSTYD panowie i panie. Dość już oszukiwania mieszkańców. Wstydzę się, że zagłosowałem na tego pana i namawiania do tego innych osób. Jeżeli Łańcut Gada nie opublikuje danych tych radnych co głosowali za to obiecuję, że taką informację uzyskam i podam.
12 listopada 2019
+60
-46
obywatel GC   widać , że obecni radni za nic mają opinię swoich wyborców, to, że pan przewodniczący O jeszcze jeszcze na swoim stanowisku to już jest totalna kompromitacja
12 listopada 2019
+75
-35
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x