Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Aleksander Cwynar kandyduje na wójta
Gmina sprzedaje działkę w Albigowej
Dwóch kandydatów na Wójta Gminy Łańcut
Sławomir Rejman kandydatem na burmistrza
home > Start > Aktualności > Ostatnia sesja Rady Miasta VI kadencji
Rozmiar tekstu:
AAA
ŁAŃCUT
2014.11.04 15:54 | aktualizacja: 2014.11.04 16:22

Ostatnia sesja Rady Miasta VI kadencji

Po raz ostatni radni tej kadencji podejmowali ważne dla miasta decyzje.
Ostatnia sesja Rady Miasta VI kadencji
Ostatnia sesja Rady Miasta VI kadencji

Ulice Rodziny Ulmów i Bohaterów Chłopskich drogami gminnymi

Rada Miasta przyjęła dwie uchwały, na mocy których niesklasyfikowanej do tej pory ulicy Rodziny Ulmów i ul. Batalionów Chłopskich, który była droga gminną wewnętrzną, nadano kategorię dróg gminnych publicznych. Tym samym podniesiono ich rangi.

Skarga na działalność kierownika Miejskiego Zarządu Budynków w Łańcucie

Komisja Rewizyjna, po zapoznaniu się z wyjaśnieniami pracowników MZB oraz po wysłuchaniu mieszkańców osiedla, uznała za zasadną skargę wspólnoty mieszkaniowej Armii Krajowej 45 na działalność kierownika MZB.

Piwnice bloku zalewane są ściekami wypływającymi z niedrożnej kanalizacji burzowej. Kanalizacja ta wymaga gruntownej przebudowy. W tej chwili nie ma tam możliwości prawidłowego odprowadzenia wody.

- W 2011 roku nastąpiła zmiana na stanowisku kierownika, udało się uporządkować wiele naprawdę trudnych spraw. Wreszcie to zarządzanie nabrało jakiegoś sensu. Niemniej jednak doszło na tym osiedlu do nieszczęścia. Na ostatnim spotkaniu z mieszkańcami ustaliliśmy, że te wszystkie zaszłości, na które nie miał wpływu obecny kierownik, właśnie teraz wychodzą na wierzch. W związku z tym, uznanie skargi za zasadną, byłoby niesprawiedliwe wobec kierownika MZB, bo on naprawdę nie zawinił w tym wszystkim - zauważył wiceburmistrz Henryk Pazdan.

Ocenie jednak nie podlegały działania, podjęte przez kierownika Miejskiego Zarządu Budynków, a czas ich trwania.

- Chciałbym wyjaśnić, że skarga była na opieszałość kierownika. Kierownik podjął wszystkie działania, jakie można było podjąć w tej sprawie, natomiast, zdaniem komisji, trwało to zbyt długo - tłumaczył Robert Grabowski członek Komisji Rewizyjnej.


Uchwała została przyjęta stosunkiem głosów 10 do 2, przy 1 głosie wstrzymującym.


Szkoły i przedszkola w Łańcucie

Na terenie miasta działa 5 przedszkoli publicznych, 3 szkoły podstawowe i 2 gimnazja.

W przedszkolach miejskich edukacją w ubiegłym roku zostało objętych 571 dzieci. Najwięcej środków przeznaczono na remonty w Publicznym Przedszkolu nr 1 (ponad 70 tys. zł), gdzie wykonano schody zewnętrzne oraz przebudowano pomieszczenia wewnętrzne zgodnie z decyzją straży pożarnej o przystosowaniu obiektu do wymogów bezpieczeństwa. 40 tys. zł kosztował remont łazienek w Przedszkolu nr 2. Łącznie na wszystkie prace remontowe w łańcuckich przedszkolach publicznych wydano 155 tys. zł.

W Łańcucie funkcjonuje również 5 przedszkoli niepublicznych, w tym jedno specjalne, dla dzieci autystycznych. Do prywatnych przedszkoli w roku szkolnym 2013/14 uczęszczało 189 dzieci.

W trzech łańcuckich szkołach podstawowych uczyło się łącznie 1073 uczniów, a w dwóch gimnazjach 632 osoby.

Największą inwestycją ubiegłego roku był remont SP nr 2, gdzie za 2 mln zł m.in. wykonano termomodernizację budynku szkoły, zmodernizowano instalacę wod-kan, a także instalację centralnego ogrzewania.

Zarówno wyniki sprawdzianu szóstoklasistów, jak i egzaminu gimnazjalnego, osiągnięte we wszystkich tych szkołach, były wyższe od średniej krajowej.


- Gratuluję wszystkim szkołom wysokich wyników. Chciałbym jednak zwrócić dodatkową uwagę na edukację artystyczną, która co prawda jest poza zadaniami miasta, ale dotyczy dzieci z jego terenu. Łańcucka Szkoła Muzyczna ma naprawdę duże osiągnięcia i jest się czym pochwalić. Mamy zatem naprawdę wszechstronną edukację na terenie miasta - mówił radny Krzysztof Szczepaniak.


Na brak edukacji plastycznej zwrócił jednak uwagę radny Wrzesław Żurawski.


- Namawiałbym, aby miasto wzięło na swoje sumienie edukację plastyczną. Skoro w szkole program nie przewiduje takowej, trzeba by się zastanowić, czy miasto nie powinno podjąć bardziej zdecydowanych działań, aby w ramach działalności MDK-u mogło powstać ognisko plastyczne - zaznaczył Żurawski.


6 lat trwają natomiast starania o to, aby na terenie Łańcuta powstał żłobek.


- Brak żłobka odczuwają młode kobiety, które nie mogą wrócić do pracy, ale też te starsze, które nie mogą się cieszyć wolnym czasem na emeryturze, bo jak one nie zajmą się w wnukami, to córka czy synowa nie będzie mogła pracować - podkreśliła radna Monika Roman.

redakcja
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Ostatnia sesja Rady Miasta VI kadencji, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
redakcja dodany
 
Odsłon: 4143
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
39b-d4e
~ Zdzich Traktorzysta   A po sesji Sztandary wyprowadzono?
5 listopada 2014
+1
-0
6ef-9ee
~ obserwator   W myśl zasady uderz w stół, a nożyce się odezwą,najwygodniej jest zrzucać odpowiedzialność na nieobecnych i powiedzieć, jest nowy kierownik i nowe rozdanie,za resztę my nie odpowiadamy. Poprzednik do 2011 nie działał w próżni, komuś podlegał, ktoś go nadzorował i rozliczał z jego działań od 2006 do 2011, czyli prawie pięć lat.
5 listopada 2014
+1
-0
2b6-c2b
~ Halinka   Pani Monika Roman niech się lepiej nie wypowiada. To jest jej tylko taka gra wyborcza. Przez 8 lat nic nie zrobiła żeby ten żłobek powstał, to tylko słowa. Taka wyborcza gra. Tej Pani już dziękujemy. Nawet się nie chce na plakatach wyborczych przyznać, że startuje z PSL. Ale cóż PSL z Panią MR na czele taki jest.
4 listopada 2014
+7
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x