Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Otwarcie tunelu w Łańcucie!
Centrum Sportowo Rekreacyjne otwarte
Nowy punkt na mapie męskiego stylu
Rzeka Sawa przekroczyła stan alarmowy
home > Start > Aktualności > Wojewoda o dystrybucji jodku potasu
Rozmiar tekstu:
AAA
PODKARPACIE
2022.10.06 11:16 | aktualizacja: 2022.10.06 12:53

Wojewoda o dystrybucji jodku potasu

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przedstawiła informacje dotyczące dystrybucji jodku potasu w naszym regionie. W konferencji prasowej uczestniczyli również wojewódzki inspektor sanitarny dr Adam Sidor oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii dr n. med. Mariusz Partyka.
Wojewoda o dystrybucji jodku potasu
Wojewoda o dystrybucji jodku potasu

Wojewoda podkreśliła, że dystrybucja jodku potasu ma charakter prewencyjny. Są to działania rutynowe i przewidziane w przepisach prawa na wypadek ewentualnego wystąpienia skażenia radiacyjnego.

- W związku z potencjalnym wystąpieniem zagrożenia radiacyjnego MSWiA podjęło decyzję o rozpoczęciu procesu dystrybucji jodku potasu. To działanie ma charakter typowo prewencyjny. Zagrożenie w tej chwili nie występuje, niemniej jednak do przedostatniego ogniwa, czyli do gminnych punktów dystrybucyjnych jodek potasu w województwie podkarpackim już dotarł. Jego liczba dla naszego regionu jest wystarczająca. Mamy zabezpieczone ponad 3 mln 200 tys. sztuk tabletek, które znajdują się aktualnie w ponad 880 punktach gminnych przeznaczonych do dystrybucji, przy czym liczba tych punktów nie jest zamknięta, podlega jeszcze aktualizacji. Przekazanie i dystrybucja do odbiorcy końcowego, czyli do mieszkańców regionu, będą mogły nastąpić dopiero po stosownym komunikacie. Na ten moment zagrożenie radiacyjne nie występuje - powiedziała wojewoda.

Ewa Leniart dodała, że wraz z dystrybucją tabletek będzie przekazywana ulotka, która zawiera szczegółowe informacje na temat dawkowania preparatu (z materiałami informacyjnymi można zapoznać się TUTAJ).

W spotkaniu z mediami uczestniczył podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny dr Adam Sidor, który przekazał, że inspektor sanitarny - w ramach swojej struktury organizacyjnej - ma Oddział Higieny Radiacyjnej oraz laboratorium pomiarów promieniowania, jest organem doradczym wojewody, ale też współpracuje z Prezesem Państwowej Agencji Atomistyki. Zaznaczył również, że sytuacja jest na bieżąco monitorowania i na ten moment nie są notowane żadne przekroczenia.

O aspektach medycznych profilaktyki jodowej mówił konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii dr n. med. Mariusz Partyka.

- Każde zwiększenie radiacji w środowisku wiąże się zwykle ze zwiększeniem ilości izotopu jodu radioaktywnego. Jod jest taką substancją, która bardzo szybko rozprzestrzenia się w środowisku i jest on dodatkowo gromadzony w naszych organizmach, konkretnie w tarczycy, co może skutkować wzrostem ilości chorób nowotworowych tarczycy w przyszłości. Dlatego podjęto decyzję, żeby w takich przypadkach stosować profilaktykę jodową. Opiera się ona na podaniu dawki stabilnego pierwiastka jodu, który przed ekspozycją na jod promieniotwórczy blokuje tarczycę - powiedział dr Mariusz Partyka, który zaznaczył, że tabletkę należy przyjąć dopiero po sygnale od odpowiednich służb.

Jak informował w piątek (30.09) na konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży, dla wszystkich, którzy zgodnie ze wskazaniami medycznymi powinni otrzymać jodek potasu, została zabezpieczona odpowiednia liczba tabletek, których przygotowano ponad 57 mln.

UW Rzeszów/Red
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Wojewoda o dystrybucji jodku potasu, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
UW Rzeszów/Red dodany
 
Odsłon: 3953
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (2)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
tupolef   Kiedy Pani wojewoda wypowie się o dystrybucji węgla ??
9 października 2022
+4
-0
bonifacy   Mało było bezmózgowców na szpryce to teraz innym sposobem chcą to zrobić, ale ludzie nie są głupi i co niektórzy mają liczniki GEIGERA i nikt na darmo nie zamierza tego czegoś żreć ! Sami sobie to żryjcie aż do okwotu !
6 października 2022
+11
-7
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x