Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Damian Szubart nowym Burmistrzem
Tadeusz Pasieczny wójtem Gminy Łańcut
Będą duże utrudnienia w Łańcucie
"Zapraszam do zgodnej współpracy"
home > Start > Aktualności > Nie chcą smolarni w Smolarzynach
Rozmiar tekstu:
AAA
SMOLARZYNY
2015.01.27 16:47 | aktualizacja: 2015.01.27 16:50

Nie chcą smolarni w Smolarzynach

Na dzisiejszej sesji Rady Gminy Żołynia pojawili się protestujący przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych. Radni natomiast podjęli uchwałę, w której sprzeciwiają się inwestycji.
Nie chcą smolarni w Smolarzynach
Nie chcą smolarni w Smolarzynach

W grudniu ubiegłego roku do Urzędu Gminy w Żołyni przyjechał przedstawiciel firmy Strabag zainteresowanej budową wytwórni mas bitumicznych na terenie gminy. Przedsiębiorstwo chce przenieść zakład z Przeworska. Tamtejsza wytwórnia funkcjonować może do końca września 2016 roku. Odpowiednią działkę inwestorzy znaleźli na terenie wsi Smolarzyny.

- Firma, która jest zainteresowana taką budową, ma prawo złożyć stosowne dokumenty, co też uczynili jej przedstawiciele. Po uzupełnieniu dokumentów wszczęte zostało postępowanie w sprawie wydania decyzji. Gmina nie może nie przyjąć dokumentów i nie wydać decyzji - wyjaśniał podczas dzisiejszej sesji Rady Gminy Żołynia wójt Andrzej Benedyk.

Zgodnie z procedurami, gmina wysłała pisma do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie, w celu uzyskania stosownych opinii środowiskowych.

- Zgodnie z przepisami wysyłamy dokumenty do tych dwóch instytucji, celem uzyskania opinii. Jeżeli którakolwiek z nich jest negatywna, gmina również wydaje negatywną decyzję środowiskową. W takim wypadku inwestycji nie można przeprowadzić - tłumaczył wójt.

Na dzisiejszej sesji radni podjęli uchwałę intencyjną, w której czytamy, iż mając na uwadze przeznaczenie terenu w miejscowości Smolarzyny na budownictwo mieszkaniowe i związane z tym usługi oraz bliskie sąsiedztwo ujęć wody, wodociągi i protesty społeczności lokalnej Rada Gminy Żołynia wyraża sprzeciw wobec planu budowy wytwórni mas bitumicznych w Smolarzynach.

Protest przeciwko budowie podpisało już kilkaset mieszkańców wsi.

- Zbieramy również podpisy na terenie wsi sąsiednich, tj. Rakszawy, Dąbrówek, Woli Dalszej i Białobrzeg. Nam, jako mieszkańcom Smolarzyn, zależy, aby tego typu inwestycja nie powstała na terenie gminy Żołynia i żadnej z gmin sąsiednich - mówił Ireneusz Pacyna przedstawiciel rady sołeckiej w Smolarzynach.

- Nie było nasza intencją, jako gminy, ściągnąć tu tego inwestora. Po pierwsze w firmie nie będzie nowych miejsc pracy, bo zmieni ona wyłącznie lokalizację i zatrudniać będzie dotychczasowych pracowników. Również podatek, który miałaby płacić nie byłby wysoki. Wczoraj rozmawialiśmy z przedstawicielami firmy i przedstawiliśmy im stanowisko mieszkańców, którzy zebrali podpisy przeciwko tej inwestycji. Nie jestem przekonany o tym, czy firma nadal chce u nas budować wytwórnię - podkreślił wójt Benedyk.

Obecnie gmina czeka na opinię Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska Państwowego. Powiatowy Inspektor Sanitarny, któremu sprawa przekazana została przez PWIS w Rzeszowie, zalecił gminie wykonanie raportu oddziaływania inwestycji na środowisko.

redakcja
REKLAMA
Oceń:
6 głosów
Nie chcą smolarni w Smolarzynach, 5.0000 out of 5 based on 6 ratings
redakcja dodany
 
Odsłon: 9587
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (22)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
3a6-92d
~ robert  Zanim wydasz jednoznaczną opinie o protestujących mieszkańcach, warto zapoznać się ze szczegółami instalacji:
produkcja roczna 300.000 ton rocznie (praca w trybie 24h/7 dni w tygodniu), dowoz materiałów i wywóz gotowego asfaltu to 25.000 ciężarówek rocznie ok. 80 kursów każdego dnia 356 dni w roku, 6000 kg emisji pyłów rocznie (dane na podstawie Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia podane przez inwestora, prawdopodobnie znacznie zaniżone)
do tego bezen, dwutlenek azotu, dwutlenek siarki.
dodatkowo recykling destruktu asfaltowego tj. tego co zostaje po frezowaniu nawierzchni asfaltowej dodatkowo ok 30 000 ton rocznie. Problemem jest nieznane pochodzenie destruktu, może być niebezpieczny jeśli w jego składzie jest smoła,
której kiedyś używało się do produkcji asfaltu i która zawiera wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne,
uznawane za związki rakotwórcze. Ryzyko, że destrukt zawiera smołę, nie jest wcale znikome, pomimo że w Polsce nie używa się jej do produkcji asfaltu od lat, to jednak taki asfalt się zdarza. Jeżeli o tym nie pomyślałeś to usiądź wygodnie,
weź głęboki oddech i pomyśl jeszcze raz czy chciałbyś mieszkać w pobliżu takiej instalacji.
27 stycznia 2015
+14
-0
Ostatnio dodane komentarze
835-3f3
~ Rada   Podkarpackie Stowarzyszenie Eko-Karpatia
Zaprasza mieszkańców ŻOŁYNI na spotkanie informacyjne dotyczące budowy
NOWYCH SMOŁOWNII
w Żołyni i Smolarzynach
Brońmy Nas i Nasze DZIECI
przed zatruciem powietrza i wody

Spotkanie odbędzie się
10 lutego 2015 o godzinie 18.00
w Domu Weselnym u Dyrdy w Żołyni
ul. Mickiewicza 3a
Prosimy mieszkańców Żołyni o liczne przybycie.
8 lutego 2015
+1
-1
d98-3fc
~ parafianin   Ta gmina schodzi nomen omen na psy. Co przez te 20 lat zrobił dla niej Pan wójt?
5 lutego 2015
+4
-0
d80-ba3
~ wojtek   dawniej to nie mozna bylo nawozow siac w poblizu studni glebinowych. ludziom łaki zamieniano zeby nie skarzac wody a teraz w odleglosci studni glebinowych smolownie chca zrobic. kto madry wyda taka decyzje?
chyba ktos za to niezla kase w lape dostal np wojt?
5 lutego 2015
+2
-0
835-3f3
~ Zocha   To prawda, co Państwo piszecie, że takie inwestycje są potrzebne, ale wypadałoby lokalizować je z głową. Oczywiście, dyrekcja Strabagu bardzo się zdziwiła, że mieszkańcy wspomnieli o odszkodowaniach, bo wg nich taka wytwórnia nie wpłynie na ceny gruntów (hic!). A w dotychczasowych lokalizacjach wszyscy są zadowoleni (ciekawe, czy tak jak w Przeworsku)...No i firma "coś tam robi dla społeczności lokalnej" - no pewnie tak jak Piaseco. Masakra. Czemu my Polacy mamy robić zrzutkę na dobre wyniki finansowe niemieckiej firmy? W Żołyni jest już wytwórnia mas bitumicznych jak można nie wziąć pod ochronę miejscowego inwestora? Tylko za plecami budować kolejne wytwórnie? Okazuje się, że równolegle toczą się 3 postępowania na takie inwestycje w gminie. Jak to powiedziała osoba z Urzędu gminy robimy Balgladesz.... Pozdrawiam
30 stycznia 2015
+1
-0
ee6-47f
~ cabaj   zachęcam do lektury super nowości 24- WÓJT JEST BOSKI, przegrał wybory na Smolarzynach i teraz zemska, chce nasz zniszczyć jak w obozie do pieca i tyle, to nie wój to zdrajca, mieszkańcy rzadają referendum, zmiany gminy i wotum zaufania dla takiej władzy
29 stycznia 2015
+6
-1
835-3f3
~ mieszkaniec  do ~ no   To wytwórnia wciska się między budynki mieszkalne, nie odwrotnie. To Strabag usiłuje umieścić wytwórnię w centrum miejscowości przy ujęciu wody nie oglądając się na nikogo. Dla nich liczy się tylko KASA! (minimalne koszty uzbrojenia terenu, opalanie wytwórni pyłem węgla brunatnego sprowadzanego z Niemiec - tam niedopuszczonego do takich celów). Ludzi mają gdzieś. Kiedyś stąd odejdą, ale syf po sobie pozostawią i z naszych pieniędzy trzeba będzie go usuwać.
29 stycznia 2015
+7
-0
835-3f3
~ AB-W   Chciałbym tylko się dowiedzieć, czy w naszym województwie nie ma specjalnych stref ekonomicznych przeznaczonych na tego typu inwestycje? Dlaczego tak duża firma pcha się na takie małe wioski. Pod Rzeszowem jest przecież nie jedna strefa pod takie inwestycje, ale tutaj chodzi chyba także o bliskość i mnogość kopalni piasku (kilka w gminie Żołynia). Poza tym firma musi mieć nóż na gardle, usuwają ich z Przeworska bez możliwości przedłużenia pozwolenia na działanie, więc szukają na siłę jakiejkolwiek lokalizacji (byle z linią SN-15kV, drogą bez ograniczenia tonażu, wodą i przepuszczalnym podłożem dla wód opadowych). Wszystko to jest w Smolarzynach, no i niestety mieszkańcy... wysiedlić się ich nie da, odszkodowań wytwórnia nie zapłaci, bo pozwy posypałyby się w całym kraju, więc pozostaje kombinowanie, jakby tu bez szerokiej informacji przepchnąć inwestycję (opóźnienia w BIP, początkowa obojętność władz gminy i ogólna dezinformacja), ale niestety mleko się wylało i trzeba prostować...Chodzą plotki, że awaryjne miejsce dla tej inwestycji to Rakszawa, pilnie obserwujcie tablice ogłoszeń. Pozdrowienia dla mieszkańców
28 stycznia 2015
+4
-0
3b2-9c1
~ cabaj   http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150128/LANCUT/150129666---- sprawa przyjmuje szybki rozgłos, t nie tylko kwestia i sprawa Smolarzyn ale również sąsiednich miejscowości
28 stycznia 2015
+3
-0
11b-fb8
~ (c)  do ~ anonim   Widzisz...tu zdrowe zmysły nie mają nic do tego...są pewne zależności,które mogą mieć wpływ na decyzję. I tego się należy obawiać.
Kiedy napchał bym Ci w kieszeń garść pieniędzy i zatrudnił na dobrej posadzie syna,żonę czy kochankę...zdrowe zmysły mogły by zawieść...
28 stycznia 2015
+6
-1
89b-3d3
~ anonim   Nikt o zdrowych zmysłach nie wyda pozytywnej opini na taką inwestycję
28 stycznia 2015
+6
-0
d8a-97f
~ no  do ~ gość   Idealne działki dla nowobogackich. Wybudują domy i będą narzekać, że ich truje itp.
28 stycznia 2015
+3
-1
b14-3e6
~ gość  do ~ duszek   Polecam przeprowadzić się obok takich inwestycji. Tanie działki i domy w okolicy to niewątpliwa zaleta. Rodzina i znajomi na pewno będą chętnie odwiedzać :)
Pozdrawiam
28 stycznia 2015
+9
-0
11b-fb8
~ (c)   Jeżeli firma rzeczywiście nie zamierza zatrudnić nowych ludzi z gminy... zyski z podatków dla gminy mają być niewielkie to POGOŃCIE SMRODA.
28 stycznia 2015
+11
-1
728-6c4
~ ja   duszek jak ci płacą z tej firmy za durne komentarze to się z tym tak tu nie obnoś bo ktoś ci kiedyś z głowy zrobi wytwórnie mas bitumicznych!
28 stycznia 2015
+4
-2
53f-1df
~ ona  do ~ duszek   hahha uśmiałam się do łez.... kocham duszka :*
28 stycznia 2015
+0
-3
3a6-92d
~ robert  do ~ duszek   Zanim wydasz jednoznaczną opinie o protestujących mieszkańcach, warto zapoznać się ze szczegółami instalacji:
produkcja roczna 300.000 ton rocznie (praca w trybie 24h/7 dni w tygodniu), dowoz materiałów i wywóz gotowego asfaltu to 25.000 ciężarówek rocznie ok. 80 kursów każdego dnia 356 dni w roku, 6000 kg emisji pyłów rocznie (dane na podstawie Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia podane przez inwestora, prawdopodobnie znacznie zaniżone)
do tego bezen, dwutlenek azotu, dwutlenek siarki.
dodatkowo recykling destruktu asfaltowego tj. tego co zostaje po frezowaniu nawierzchni asfaltowej dodatkowo ok 30 000 ton rocznie. Problemem jest nieznane pochodzenie destruktu, może być niebezpieczny jeśli w jego składzie jest smoła,
której kiedyś używało się do produkcji asfaltu i która zawiera wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne,
uznawane za związki rakotwórcze. Ryzyko, że destrukt zawiera smołę, nie jest wcale znikome, pomimo że w Polsce nie używa się jej do produkcji asfaltu od lat, to jednak taki asfalt się zdarza. Jeżeli o tym nie pomyślałeś to usiądź wygodnie,
weź głęboki oddech i pomyśl jeszcze raz czy chciałbyś mieszkać w pobliżu takiej instalacji.
27 stycznia 2015
+14
-0
3ca-bdb
~ duszek  do ~ zainteresowany   Jasne pewnie w Smolarzynach przestana się kury nieść
27 stycznia 2015
+5
-11
835-3f3
~ zainteresowany  do ~ duszek   Sam sobie postaw wytwórnię mas bitumicznych koło domu i przestań trollować na forum. Mieszkańcy nie są przeciwni inwestycjom, ale nie dadzą się truć.
27 stycznia 2015
+11
-3
89b-3d3
~ anonim   Brawo dla społeczności za wzięcie w sprawy w swoje ręce
27 stycznia 2015
+14
-3
975-a74
~ gość   Warto sobie przypomnieć,że podobna wytwórnia miała powstać na Grabskim i nie powstała.I nie wiadomo, czy to nie był główny powód tego, że nie została zbudowana obwodnica Łańcuta. Ktoś chciał zrobić swego czasu interes a skoro nie było zgody na budowę to i obwodnica odpłynęła w siną dal. "Firma" była zdaje się z Gdańska z matecznika Platformy.
27 stycznia 2015
+5
-4
3ca-bdb
~ duszek   Oczywiście lepiej żeby działki zarastały trawą i samosiejkami . Brawa dla radnych i mieszkańców.Odciąć prąd zakręćić gaz zwinąć asfalt i wziąć maczuge węke i ganiąć z h.....m na wierzchu po lesie za sarnami.
27 stycznia 2015
+8
-11
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x