Na dokładnie 230 metrów od zabudowań mieszkalnych firma Strabag Polska chce wybudować Wytwórnię Mas Bitumicznych w Smolarzynach. Co więcej istniejąca już smolarnia w Żołyni chce się rozbudowywać. Mieszkańcy gminy są zbulwersowani: boją się smrodu, hałasu, zanieczyszczenia wody i zniszczonych dróg.
O planach firmy Strabag informowaliśmy w artykule: Nie chcą smolarni w Smolarzynach, jednak to nie jedyna inwestycja, przeciwko której protestują mieszkańcy gminy Żołynia. Istniejąca tam już Wytwórnię Mas Bitumicznych chce się rozbudowywać.
- W karcie informacyjnej firma Strabag pisze o zabudowach, które mają być oddalone od wytwórni o 350 m. To nieprawda, bo najbliższe zabudowy znajdują się 230 metrów od tego terenu. Ani słowa firma nie wspomina natomiast o ujęciu wody znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie tej działki - mówi jeden z protestujących mieszkańców Smolarzyn.
To, co najbardziej porusza mieszkańców gminy Żołynia, to jedno z urządzeń, które wykorzystywane ma być w nowej asfaltowni - palnik dwufunkcyjny o mocy cieplnej 14 MW na olej opałowy i pył węglowy. - To najgorsze z paliw - uważają mieszkańcy.
- Do uciążliwego hałasu w sąsiedztwie wytwórni dojdzie hałas na drogach gminnych (wszystkie wąskie, nieprzystosowane do transportu ciężarowego), gdzie przejedzie dziennie kilkadziesiąt 40-tonowych ciężarówek. Efektem będą spaliny i rozjeżdżone jezdnie oraz zagrożenie wzmożonym ruchem głównie dla dzieci i osób starszych - twierdzą protestujący.
- Wspierają nas sąsiednie gminy, które też protestują - zaznacza jedna z mieszkanek Żołyni. Radni gminy Czarna na ostatniej sesji podjęli uchwałę intencyjną, w której sprzeciwiają się budowie wytwórni mas bitumicznych w Smolarzynach.
Firma, która jest właścicielem istniejącej już wytwórni mas bitumicznych w Żołyni, chce ja rozbudować o moduł odzysku destruktu oraz dwie wiaty magazynowe na materiały sypkie. - Ta wytwórnia jest obecnie opalana gazem ziemnym, jest to paliwo czyste, nie nazbyt uciążliwe, ale mało wydajne, dlatego firma chce je wymienić na olej opałowy lekki - wyjaśnia mieszkaniec Smolarzyn.
Dodatkowo w Wytwórni Mas Bitumicznych planuje się odzysk takich odpadów jak: szkło, tworzywa sztuczne i guma, minerały czy odpadowa papa. - To znaczy, że chcą tam utylizować śmieci, zrobią tam składowisko odpadów! - oburza się jeden z protestujących.
Mieszkańcy wciąż zbierają podpisy pod sprzeciwem wobec budowy wytwórni w Smolarzynach i rozbudowy smolarni w Żołyni. Przeciwnicy tej drugiej zapowiadają protesty w Gminie, Sanepidzie i w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
redakcja
REKLAMA
Oceń:
8 głosów
"Smolarnia albo my, to jest WOJNA!", 4.5000 out of 5 based on 8 ratings
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
517-7ae
~ g grybb
24 lutego 2015
+0
-1
6ef-9ee
~ obywateldo~ gośćlol To weź entuzjasto listę w dłoń, i zbieraj podpisy pod petycją poparcia dla tej inwestycji, powodzenia życzę.
17 lutego 2015
+5
-0
193-62c
~ widzdo~ TiVi Tak własnie chodzi mi o to wydanie aktualności. Wywiadu udzielił ktoś jeszcze, NIE MA tej osoby w materiale.
16 lutego 2015
brak ocen
4e3-17b
~ gośćlol Ja mam pytanie dlaczego społecznicy zbierający podpisy pod petycją przeciw wytwórniom mas nie odwiedzają osób związanych z tymi firmami? Nie wszyscy mogą pracować w banku, urzędzie czy sklepie. Nie biorąc pod uwagę osób zatrudnionych na wmb czy pracowników firm powiązanych decyduje się i pozbawia się możliwości wypowiedzi i decydowaniu o swojej przyszłości. Strabag ma swoją politykę i nie liczy się z nikim a lokalizacja, rodzaj paliwa użyty do produkcji i skala produkcji sama świadczy o zamiarach firmy czyli wyeksploatować i się przenieść( wybudują autostradę i dalej w drogę) a bałagań zostanie. Natomiast WMB na Żołyni funkcjonuje kilkanaście lat, produkcja to 10% produkcji zakładanej przez Strabag, związanych z nią są pracownicy i jednocześnie mieszkańcy, firmy transportowe, firmy budujące drogi zatrudniające mieszkańców Żołyni i okolicznych miejscowości. Super byłoby mieć ciepłą posadkę w Łańcucie i przyjeżdżać do sypialni na wieś, ale niektórzy tu mieszkają i chcą żyć. Jeśli budowanie wiat na materiały sypkie jest zabezpieczeniem przed rozwiewaniem materiału po placu to myślę że to tylko na plus. Jeśli komuś recykling kojarzy się tylko z hałdą śmieci i śmieciarzami wybierającymi butelki z góry śmieci to jest naprawdę ograniczony. Wykorzystanie materiałów przetworzonych przez firmy recykling-owe powoduje nie tylko ograniczenie kosztów dla przedsiębiorstw ale także dla środowiska. Bardziej uciążliwy jest dym z kominów gdzie pali się czym popadnie i nikt tego nie kontroluje. Na wmb szkłem czy gumą się nie pali a jest to materiał wysoko przetworzony nie wymagający tyle energii w procesie tworzenia masy.
16 lutego 2015
+4
-4
14b-443
~ tumaciekdo~ ciek takie wytwórnie buduje sie na odległych wsiach bo taniej. MOzna by w strefach przmeysłowych ale byłoby drożej więc inwestor nie chce kosztów zbednych. prosciej urobic wójta farmy wiatrowe też mozna by budowac kilometr od domów ale lepiej budowac pod oknami bo taniej. prościej urobić wójta w tym wszystkim nie chodzi o sprzeciw wobec technologii ale o zrównowazenie korzysci i strat.
~ widz Witam wszystkich. Napisze kilka słów odnośnie dzisiejszego wydania aktualności. Dobrze wiemy, że nasza regionalna ,,telewizja" ma ograniczony czas dla takich oraz wielu innych wydarzen. Muszę jednak napisac z przykrością, że wywiadu udzielala jeszcze jedna osoba, która dużo opowiedziała w związku z inwestycją na terenia Smolarzyn. Oglądajac was dziasiaj nie usłyszałem ani słowa tej osoby. Nie rozumie dlaczego w taki sposób realizuje się program o sytuacji która dotyka nie tylko jedną małą miejscowość ale także kilka sołectw jeśli nie gmin!!! Jest mi wstyd za telewizję ,,publiczną" !!! trzymam kciuki za mieszkańców, trzymajcie sie razem!!!
15 lutego 2015
+6
-0
f50-758
~ żołyniak Mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce i dobrze bo jak wynika z dzisiejszego spotkania Pan wójt nie końca orientuje się w rzeczywistości.
15 lutego 2015
+6
-0
c4d-753
~ ciek Ma powstać wytwórnia to źle bo pali węglem i olejem opałowym. Ma powstać elektrownia wiatrowa to źle, szkodliwe, mało efektywne, lepsze elektrownie węglowe. Większość ludzi w Polsce pali węglem, to nie przeszkadza. W Niemczech większość pali olejem, to im też nie przeszkadza. Wytwórnia powstaje głównie na potrzeby autostrady? Asfalt i tak jakoś muszą dowieźć. Jak nie przez Smolarzyny, to z drugiej strony np. przez Białobrzegi. Nie wszędzie da się dojechać serwisówkami.
13 lutego 2015
+3
-4
835-3f3
~ gośćv2do~ anonim Jakie pieniążki? Do jakiego budżetu?
13 lutego 2015
+2
-2
c15-2cb
~ anonimdo~ gość tak czy inaczej ta wytwórnia powstanie , czy w tej czy w innej gminie, ale powstanie , i w tedy też będzie blisko i głośno, bo autostrada pochłonie duże ilości, ale niestety pieniążki zostana w innej gminie , a my nadal będziemy narzekać,że w gminie sie nic nie dzieje , a nie będzie sie działo, bo nie będzie dodatkowych pieniążków choćby nawet z takiej wytwórni.
13 lutego 2015
+2
-3
835-3f3
~ gośćdo~ gość Mogą wywozić z miejsca oddalonego od zabudowań o 2 km. Terenów nie brakuje! SSE (Rzeszów, Mielec, Leżajsk). Bez zabudowy, protestów. Pełna infrastruktura. W Gminie z przyjemnością powitamy zakład zatrudniający kilkadziesiąt osób z budynkiem o pow. powiedzmy 5000 - 15000 m2. A po co nam obwoźny komin spalający 10 ton węgla dziennie i ok 6000 litrów oleju opałowego. Do tego pochłaniający ilości energii elektrycznej jak dwie gminy (do napędzania silników w kruszarkach i podajnikach = ogromny hałas 24/7 365 dni w roku!)
~ xyzdo~ mieszkaniec szkoda że takich informacji nie ma podanych konkretnie podanych a tych tekstach prasowych ogłoszeniach, bo szczerze mówiąc prześledziłem dużo linków a nic takiego nie widzę no cóż może tego nie widzę, nie rozumiem po o te nerwy wytwórnia powstanie lub nie a ludzie do grobu będą mieć do siebie urazy i tyle z tego wszystkiego zostanie
12 lutego 2015
brak ocen
835-3f3
~ mieszkaniecdo~ xyz 100 m to wystarczająca odległość, aby nazwać lokalizację bezpośrednim sąsiedztwem? Działki oddzielone jedynie drogą gruntową
12 lutego 2015
brak ocen
835-3f3
~ mieszkaniecdo~ xyz Przeczytał kartę informacyjną? TAK czy NIE? Cyt."Odpady powstające przy oczyszczaniu i płukaniu kopalin" 10 000 Mg/rok (Megagram = tona). Skoro się z nami zgadzasz to przeczytaj kartę. Poza tym spotkanie informacyjne w Żołyni odbędzie się w niedzielę 15.02.2015 o godz. 14:00 w Domu Weselnym u Państwa Dyrdów, ul. Mickiewicza 3a. Powodzenia w szukaniu informacji.
12 lutego 2015
+1
-0
645-205
~ xyzdo~ mieszkaniec a co mnie obchodzi ile produkują mogą produkować tone a emitować tyle co ci co produkują 1000 ton, ważniejsze jest co i ile mogą wysłać w atmosfere, tu mowa jest o tym jakie szkody może wnieść taki zakład a nie ile się tym interesuje
12 lutego 2015
+0
-1
835-3f3
~ mieszkaniecdo~ xyz Kolejna osoba, która nie czytała kart informacyjnych. Wszystko jest w nich napisane! W smolarzynach 300000ton/rok gotowej masy. Opał 2250 m3 oleju opałowego i 3600ton pyłu węglowego, co daje dzinnie (nawet w swięta wielkanocne, wigilię itp.) 10ton węgla dziennie i ponad 6000 litrów oleju opałowego dziennie. W Przeworsku zmieniali specyfikację w czasie kiedy już instalacja pracowała. Wszystkie kontrole były zapowiedziane. Interesujemy się już tym od ponad miesiąca, informacji jest taka ilość, że 3 godziny ciągłego przedstawiania byłoby mało! A od kiedy drogi XYZ się tym zajmujesz?
12 lutego 2015
+2
-0
645-205
~ xyzdo~ mieszkaniec a dokładniej bezpośrednie ujęcie wody to teren około 20 m ( oczywiście każde ujęcie ma swój wyznaczony teren ochrony bezpośredniej nie wiem jak jest w tym przypadku zwykle to taki zakres) więc nie wydaje mi się aby zakład znajdował się na jego terenie
12 lutego 2015
+0
-1
645-205
~ xyzdo~ mieszkaniec ja się z tym wszystkim zgadzam tylko po to są normy i przepisy a także założenia np nakładane przez prawa unijne czy też nasze aby dane firmy czy instytucje musiały ich przestrzegać, więc jeśli wszystko się będzie zgadzać to nie nie bardzo rozumiem kto ma się temu sprzeciwić... a jeśli ten zakład nie będzie tego spełniał to w krótkim czasie można doprowadzić do takiej sytuacji jak Przeworsku... fajnie by było jakby ktoś dokładniej wiedział co jakie dokładne zanieczyszczenie ma emitować dany zakład czy spełnia dopuszczalne zakresy itd bo ciężko się wypowiadać na takie tematy jakie są poruszane ale rozumiem że wszyscy z mieszkańców znają jakie zostaną użyte dokładne urządzenia i systemy chciałbym też to wiedzieć bo interesuje się tą sprawą ale jakoś nikt dokładnych danych i założeń nie zna
12 lutego 2015
+0
-2
835-3f3
~ mieszkaniecdo~ xyz Oczywiście, tylko chodzi dokładnie o lokalizację (w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań i ujęcia wody pitnej), inwestor ze Smolarzyn odrzucił lokalizację w Żołyni, gdzie tereny są przeznaczone pod działalność uciążliwą ze względu na potrzebę budowy lini 15kV oraz ok 900m drogi (firma budująca drogi)!
12 lutego 2015
+1
-0
645-205
~ xyzdo~ żołyniak trzy osoby to może piszą cały te komentarze, a jak przyjdzie do otwarcia takiego zakładu to nie tylko prezesi i kierownicy mają prace tylko kilkunastu podwykonawców którzy zatrudniają po kilka osób czasem i więcej zwykle pochodzą z pobliskich miejscowości warto sprawdzić ile ludzi pracuje nad tym aby mieć nowy nawierzchnie a nie tylko mówić że będzie przy tym trzy osoby pracować
12 lutego 2015
+3
-2
52d-081
~ gośćdo~ gosc nie zapomnij wymienić kierowców,którzy będą dostarczać kruszywo czy inne rzeczy do tego miejsca i o kolejnych , którzy będą wywozić gotowa masę asfaltowo-bitumiczną,
~ cabajdo~ Żołyniak, białobrzeska Jak tak bardzo brakuje Twoim dziecią chleba to weź się za pracę a nie piepszysz takie głupoty, a jak nie chce Ci się prcować to zaproś inwestora do siebie na podwórko i będziesz miał czysty zysk, czyste powietrze, czysty dom i czyste ekologiczne ubranie w prosektorium, Smolarzyny pozbędą się WMB wraz z władzami gminy
12 lutego 2015
+2
-1
3a6-92d
~ Robert Antoszdo~ marek Mapki lokalizujące inwestycje zawarte są w kartach informacyjnych przedsięwzięcia. Dzięki uprzejmości administratora strony zolynia.com.pl karty te są udostępnione dla wszystkich.
12 lutego 2015
brak ocen
254-a04
~ mieszkaniecdo~ Żołyniak , białobrzeska Witam, co do mojej edukacji to nie jest tematem tego art. Woda w Smolarzynach praktycznie nie wymaga uzdatniania, bo jest najwyższej jakości! Poczytaj to się dowiesz. Jeżeli nie byłeś na spotkaniu informacyjnym to dlaczego zabierasz się za komentowanie rzeczy o których masz minimalne pojęcie? WMB nie przyniesie najmniejszych korzyści Gminie, a jedynie spowoduje spadek cen nieruchomości i potrzebę wypłaty odszkodowań dla ludności. Tereny budowlane są tyle warte ile są w stanie zapłacić potencjalni nabywcy, a tereny przy WMB będą o wartości terenów pod zalesienie!
12 lutego 2015
+4
-2
208-d6e
~ żołyniakdo~ Żołyniak , białobrzeska Rozwój tak, ale w tym wydaniu to farsa. Co wójt robił przez 20 lat? Zaykłe administrowanie i ściąganie podatków,gdzie te inwestycje i dbałość o tych bezrobotnych?
12 lutego 2015
+5
-1
fe8-4b6
~ Żołyniak , białobrzeskado~ mieszkaniec Jesteś niezbyt wyedukowany - poczytaj o wodzie pitnej, jak się ją uzdatnia i jak się ją pozyskuje. w innych regionach Polski i europy są takie zakłady a obok nich powstają następne i nikt nic nie zanieczyszcza a region się rozwija a nie uwstecznia. (czasy lat 70-80 ubiegłego wieku minęły). Zgodzę się z tobą , że na taki zakład należy mieć dodatkowe baczenie i regularnie go kontrolować.
12 lutego 2015
+5
-5
c2f-229
~ marek Może mi ktoś podać lokalizację, gdzie miałaby powstać ta smolarnia?
12 lutego 2015
brak ocen
835-3f3
~ mieszkaniecdo~ Żołyniak, białobrzeska Prawdziwe zakłady przemysłowe gdzie zatrudnia się dziesiątki/setki osób to całkowicie coś innego niż przeniesienie 3 miejsc pracy z wytwórnią, która jest uciążliwa dla środowiska. Napisałeś, że ekolodzy zabierają chleb naszym dzieciom, a jeden taki zakład (WMB) może zabrać wodę pitną nam wszystkim!
12 lutego 2015
+6
-0
261-46c
~ Żołyniak, białobrzeska Jak ma być w naszym regionie dobrze skoro żadnego przemysłu nie wpuszczamy? - skąd te miejsca pracy mają być ? Taki krzykacz z organizacji pseudo ekologicznej psuje tylko naszą gminę i zabiera chleb naszym dzieciom - należy się go czym prędzej pozbyć i przegonić. Jak nasz region ma się rozwijać (pola i ptaki nam pieniędzy nie dadzą, dziki niszczą nasze uprawy , a ekolodzy nam nawet nie zapłacili za szkody) - dlaczego nasze dzieci muszą smakować emigracji ? to wszystko przez takie myślenie ekologów. Jeden zakład nawet ten najbardziej uciążliwy pokaże innym inwestorom , że mogą swobodnie inwestować i tworzyć miejsca pracy. dlaczego nasi ekolodzy nie tworzą miejsc pracy? Taki ekolog nieźle sobie żyje na naszym zbałamuceniu - on zawsze zarobi kasę - domyślacie się jak?
12 lutego 2015
+7
-7
835-3f3
~ gośćv3do~ gość Zakładam, że zapoznałeś się z wszystkimi kartami informacyjnymi? Są one dostępne w internecie, wystarczy poszukać! Inwestor w Smolarzynach nie informuje w niej, że chce zbudować wytwórnię w bezpośrednim sąsiedztwie ujęcia wody i studni głębinowych dla gminy Żołynia. A inwestor w Żołyni zakłada 300 m3 opadów w ciągu roku z terenu całej inwestycji! (w Smolarzynach przy porównywalnej powierzchni 13500 m3 - woda opadowa w zbiorniku (1 hektar na głąbokość 1,35m - nic nie jest napisane o jego budowie). Wszystko to jest mocno podejrzane!
12 lutego 2015
+5
-1
835-3f3
~ gośćv2do~ gość Wszystko prawda, tylko dlaczego w karcie informacyjnej inwestor nie napisał, że granulat papy odpadowej tylko papa, guma, szkło, inne nie wymienione... Smoły się już nie wykorzystuje, ale destrukt asfaltowy może zawierać smołę, bo kiedyś do produkcji była wykorzystywana. Proszę też nie wciskać kitu, że wszystkie próbki są badane, bo to jest nie wykonalne, aby całość przetwarzanego destruktu asfaltowego zbadać!
12 lutego 2015
+3
-1
835-3f3
~ mieszkaniecdo~ obserwator Dlaczego? Ponieważ król urodził się w XX wieku, a żyje jakby był wiek XIX!
12 lutego 2015
+3
-0
620-429
~ gość Autor tego artykułu najwyraźniej nie wie o czym pisze. Z tego co wiem to już od wielu lat masy bitumicznej nie produkuje się ze smoły!!! (więc jaka smolarnia?) Nie możemy również mówić o utylizowaniu śmieci ponieważ nawet jak już wykorzystuje się do produkcji szkło czy gumę to w ściśle określonych proporcjach o których mówią normy a materiały te dodaje się w postaci już przetworzonej np. granulatu.
12 lutego 2015
+3
-6
6ef-9ee
~ obserwator Dlaczego w XXI wieku gmina nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który definitywnie rozwiązałby tego typu problemy?
12 lutego 2015
+5
-0
81a-dc6
~ Wacek W sile nasze zwycięstwo :)nie dajmy-się OTRUĆ !!!
11 lutego 2015
+5
-2
d03-1e2
~ żołyniak Trzeba być głupim albo wyjątkowym ignorantem żeby szczycić się takimi inwestycjami patrząc tylko na czubek swojego nosa.
11 lutego 2015
+8
-2
60f-4b5
~ zzoł wszyscy w tej sprawie musimy się zjednoczyć i walczyć tak naprawdę o naszą gminę, którą wójt może spisał już na straty i za 4 lata na emeryturkę ucieknie ??
11 lutego 2015
+7
-1
8b1-1b3
~ goscdo~ gość 3 miesjac pracy i to goscie z innej smoralni
11 lutego 2015
+6
-1
fac-a35
~ gość a za rok wszyscy będą zbierać podpisy i odwołanie wójta, bo nie ma miejsc pracy w gminie, żal!!!
11 lutego 2015
+4
-8
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.