Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Tragiczny finał poszukiwań
Zaginęła 24-latka[AKTUALIZACJA]
Grzegorz B. zatrzymany w sprawie zabójstwa
Restauracja McDonald's już otwarta!
home > Start > Aktualności > "Stop Hałasowi od Autostrady"
Rozmiar tekstu:
AAA
WOLA MAŁA
2016.10.14 17:23 | aktualizacja: 2016.10.15 10:22

"Stop Hałasowi od Autostrady"

To obywatelska inicjatywa, której celem jest obniżenie granicy dopuszczalnego poziomu hałasu, a tym samym zmiana podpisanego w 2012 roku przez Ministra Środowiska rozporządzenia regulującego tę kwestię. O wsparcie akcji i złożenie podpisu pod przygotowaną propozycją zmiany ustawy proszą mieszkańcy gminy Czarna. Do prośby tej z pewnością dołączają się wszyscy dotknięci problemem.
"Stop Hałasowi od Autostrady"
"Stop Hałasowi od Autostrady"

- Nasz dom jest trzeci od autostrady. Hałas jest bardzo duży. My żądamy tego, żeby nasze warunki życia się poprawiły, żeby ludzie żyli normalnie, tak, jak w innych krajach, żeby przepisy były wyrównane do standardów UE.

- Całe życie mieszkałam w Łańcucie, "na starość" przeniosłam się na wieś i nie tak to sobie wyobrażałam. Okazało się, że za oknem mam autostradę, przy której nie da się w nocy spać, ani w dzień odpocząć. Niech odkupią od nas domy, wyprowadzimy się stąd i nie będzie żadnych problemów.

- Odkąd otwarto autostradę jest taki hałas, że nie słyszymy się z pokoju do pokoju, talerze drżą na stołach. Ostatnio zmarł nasz sąsiad i sąsiadka wzywała nas, żeby jej pomóc. Nikt jej nie słyszał. Takie sytuacje zagrażają naszemu zdrowiu i życiu. Ja jestem po ciężkiej chorobie nowotworowej i żądam prawa do życia w ciszy i spokoju, a nie w takich warunkach. Niech nas wykupią, my pójdziemy gdziekolwiek indziej, byle dalej od tego hałasu i oświetlenia z autostrady 24 h/dobę.

To skargi zdesperowanych już mieszkańców gminy Czarna, którzy dziś przed południem zebrali się obok wiaduktu w Woli Małej, na zwołanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Wiedzy i Rozwoju WiR Kopernik oraz Kongres Nowej Prawicy konferencji prasowej. Takich historii moglibyśmy usłyszeć o wiele więcej.

O problemie uciążliwego, nieustającego szumu, spowodowanego bliskością otwartej w lipcu tego roku autostrady i protestach mieszkańców gminy Czarna, pisaliśmy już w artykule: Huk z autostrady niszczy zdrowie i życie mieszkańców gminy Czarna. Podjęte do tej pory działania społeczności oraz władz samorządowych przyniosły pierwsze decyzje w tej sprawie. Na wniosek Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przez Wojewodę Podkarpackiego zostało wszczęte postępowanie w sprawie zmiany terminu analizy porealizacyjnej. Od wczoraj wiadomo, że okres ten został skrócony z roku do 6 miesięcy.

Mieszkańcy spodziewają się jednak, że przyspieszenie pomiaru hałasu nie przyniesie oczekiwanych efektów, gdyż istnieje ryzyko, że przy aktualnie obowiązujących normach obecny hałas zmieści się w dopuszczalnych granicach. Stąd też pomysł na rozszerzenie działań.

Projekt obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej "Stop Hałasowi od Autostrady" o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony przed hałasem, został opracowany przez organizatorów dzisiejszego zebrania i zakłada oparcie dopuszczalnych norm hałasu na zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia. Przygotowana propozycja ustawy dopuszcza również możliwość wykupu nieruchomości poza pasem drogowym, w sytuacjach, w których wartość tychże nieruchomości jest mniejsza, niż ich koszt ochrony przed hałasem, na wniosek właściciela.

- W 2014 roku ustawa z roku 2012 została zmieniona w ten sposób, że Minister może zastosować ostrzejsze normy, tam gdzie mieszkają ludzie i łagodniejsze, tam gdzie nie mieszkają. Problem w tym, że Ministerstwo tego jakoś nie zauważyło i obniżyło normy wszędzie. Uwzględniając ten fakt przygotowany projekt ustawy ma za zadanie wymusić stosowanie bardziej rygorystycznych norm, w miejscach w których mieszkają ludzie. Dodatkowo przewidzieliśmy również możliwość wykupu nieruchomości w sytuacjach szczególnych, oczywiście na wniosek mieszkańców - tłumaczy obecny na konferencji Stanisław Żółtek poseł do parlamentu europejskiego. - W Polsce dziwne jest to, że większość społeczeństwa całkowicie lekceważy ustawy, w wyniku których cierpią potem ludzie. Niech każdy sobie wyobrazi, że mieszka przy takiej autostradzie, ja nie potrafię. Nie da się żyć. Ta autostrada dopiero się rozwija, hałas jeszcze nie jest tak wielki, jaki będzie za pół roku. Ci mieszkańcy w żaden sposób nie będą mogli funkcjonować. To dotyczy bardzo wielu miejsc, ale nie wszystkich ludzi, dlatego konieczne jest przeprowadzenie akcji zbierania podpisów - dodaje.

O okazanie solidarności apelował również Conrad Gadomski politolog i działacz Kongresu Nowej Prawicy: - musimy sobie uświadomić, że taki problem może dotknąć każdego z nas. W każdej chwili mogą zostać uchwalone nowe inicjatywy i nowe inwestycje, które tym razem będą dotyczyć naszych domostw, dlatego warto włączać się w tę akcję i podpisać formularz.

Inicjatywa musi zebrać minimum 100 tys. podpisów.

Projekt ustawy oraz karta podpisów dostępne pod adresem: http://wirkopernik.pl/aktual15.html.

Zebrane podpisy można przesyłać na jeden z trzech adresów:

Stowarzyszenie na Rzecz Wiedzy i Rozwoju WiR Kopernik, Czarna 857, 37-125 Czarna

Kongres Nowej Prawicy, ul. Szklanych Domów 3/U1, 04-346 Warszawa

Biuro Europosła Stanisława Żółtka, ul. Św. Marka 25, 33-332 Kraków

Chmiel
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
"Stop Hałasowi od Autostrady", 5.0000 out of 5 based on 2 ratings
Chmiel dodany
 
Odsłon: 15407

Wideo

Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (23)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
2e2-ae4
~ Rafał  Fakt że trochę już wyolbrzymiają problem, ale te ekrany naprawdę dużo dają. Wystarczy przejść się po Rzeszowie i tam gdzie jest ekran naprawdę nie słychać tak bardzo tego szumu samochodów.
14 października 2016
+17
-5
Ostatnio dodane komentarze
a9c-d5d
~ ola   ale o o o co chodzi
jeden bełkot
jeden w kucysiu
jeden zarośnięty
i pitu pitu
11 listopada 2018
+1
-0
e0e-a13
~ AMF  do ~ man   Jakich ruskich? Jak to właśnie ruskie na ruskim paliwie potrzebowali drogi, bo Polskim interesem jest transport koleją?
Więc morda głupolu, bo o inżynierii lądowej też masz zerowe pojęcie a szczekasz.
24 października 2016
+1
-1
dcc-366
~ kemo   Czy zauważyliście ciekawa rzecz na nowej a4? W miejscach gdzie pierwotnie miały stać ekrany akustyczne bariery energochlonne sa podwójne. Dlaczego więc tnac koszty i rezygnując z ekranów nowy projekt znamienny tego nie przewidzial? Przecież to nieuzasadnione wydawanie pieniędzy...
20 października 2016
+0
-1
159-0dc
~ ddd  do ~ Buraczek   Jakby Bul przyjeżdżał o byś wyła z zachwytu stara nomenklaturo
18 października 2016
+7
-5
ffc-498
~ espero   Z jednej skrajności wpadliśmy w drugą. Poprzednio stawiano ekrany byle gdzie. Obecnie brak ich w pobliżu domów stojących nawet mniej niż 100 m od autostrady, a te które "łaskawie" zamontowano są zbyt niskie, aby spełniać swoje zadanie. Do wszystkich przeciwników tej inicjatywy - nikt nie jest przeciwny autostradzie. Ludzie tylko walczą o to aby można normalnie żyć z tym sąsiedztwem. Tych ludzi postawiono przed faktem dokonanym. Gdy rozpoczynano procedurę budowy autostrady obowiązywały normy, które pozwalały sądzić, że to sąsiedztwo nie będzie uciążliwe. W czasie trwania budowy zmieniły się przepisy o normach hałasu i ludzie zostali z hałasem. Powie ktoś - po co mam popierać, skoro mnie to nie dotyczy. Tylko, że niestety może dotyczyć. W planach jest budowa łączników drogi 94 (dawna 4) z autostradą, planowana jest modernizacja obwodnicy Łańcuta. Obecne przepisy dotyczące norm hałasu będą obowiązywać również na tych drogach. Jeżeli nie zmienimy przepisów to zapomnijcie o ekranach....
18 października 2016
+10
-2
a35-a59
~ xxx   Wszystkie komentarze typu:
- "przesadzacie już z tym hałasem...",
- "wam nigdy nie dogodzi...",
- "wyolbrzymiacie problem takie ekrany nic nie pomogą zeszpecą tylko krajobrazy..." itd dodały osoby które z problemem hałasu mają tyle wspólnego co pisanki z Bożym Narodzeniem. Nie mieszkasz przy autostradzie, nie przeszkadza Ci hałas który musimy znosić, to milcz.
18 października 2016
+10
-5
d49-047
~ Mieszalem w USA  do ~ USA   Są ekrany w USA. Wiem bo tam mieszkałem.
17 października 2016
+5
-2
801-e73
~ Buraczek  do ~ degradacja   Wyrwać się z blokowiska i zamieszkać wśród pól to było moje marzenie od zawsze. Cieszę się ze jestem wieśniakiem. Dla wielu to rzecz nieosiągalna.Tylko te muzeum i brak koszernych toalet zakłóciło spokój
17 października 2016
+9
-4
015-233
~ degradacja   "Całe życie mieszkałam w Łańcucie, "na starość" przeniosłam się na wieś ...".
17 października 2016
+1
-2
801-e73
~ Buraczek   Mam podobny problem z hałasem mieszkam bardzo blisko muzeum w Markowej 36 tys. zwiedzających od marca i te wizyty Prezydenta nie można spokojnie żyć
17 października 2016
+13
-6
9f7-e0d
~ USA   W USA nie ma ekranow, ale jest dużo asfaltów
17 października 2016
+4
-3
6df-aa2
~ Dawid   Śmieszą mnie wypowiedzi ludzi, którzy nie znają problemu i rzucają przesyconymi ironią, ignorancją i cynizmem tekstami. Przecież nikt tutaj nie prosi o zburzenie autostrady czy setki kilometrów paneli, tylko o podjęcie próby jej wyciszenia w obszarze zabudowanym lub przynajmniej strony, po której znajdują się zabudowania. Poprawa jakości życia mieszkańców chyba nie jest awykonalna, czego przykładem jest rozmieszczenie paneli na A4 do Krakowa. Problem nie dotyczy tylko gminy Czarna, ale i okolicznych wsi, a także wszystkich innych dróg szybkiego ruchu w Polsce po nowelizacji Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 1 października 2012 roku. Z miejsc oazy spokoju nagle stworzono... hałaśliwe centrum, na dodatek samochodowe. A stałe odgłosy z autostrady na prawdę nie należą do przyjemnych(szumy, gwizdy etc.). Są one szczególnie uciążliwe w nocy, kiedy otoczenie się wycisza oraz podczas lata, przy otwartych oknach/na zewnątrz. Mimo iż mieszkam kilkaset metrów od źródła problemu, ciężko jest wypocząć/spać w takich warunkach czy po prostu wyjść na taras. Na uciążliwość hałasu ma wiele czynników, w tym prawa fizyki(np. przeszkody fizyczne, odległość, wiatr, wilgotność itp.), więc chyba i człowiek w ucywilizowanym świecie powinien sobie z tym poradzić. Niestety głupotą w tym wszystkim było po pierwsze, planowanie budowy A4 przez środek różnych miejscowości, objawiającą się wyjątkową bezmyślnością i brakiem jakiejkolwiek wyobraźni urzędników oraz mieszkańców, którzy ugodzeni wypłatami za ziemię nie prowadzili sprzeciwu.
15 października 2016
+15
-4
c73-90b
~ :D   ,,Nasz Poseł" zrobi swoją konfe?
15 października 2016
+8
-3
3e6-c8c
~ cdn   to powinny być specjalne konstrukcje ktore pochłaniają dziwiek. sam ekran to za mało.wiadomo że takie ściany dziwiękochłonne istnieją
15 października 2016
+11
-1
63a-faf
~ olunia   no tak, najwazniejsze ze "ja" mam cicho. Nie dziwcie się, że nikt wam nie pomoze jak sami bedziecie mieli problem.
15 października 2016
+10
-3
b89-c87
~ lasowy   ludziom to niedogodzi brak drog zle malo tez zle;to pakowac walizki i w bieszczady na poloniny
14 października 2016
+14
-16
2e2-ae4
~ Rafał   Fakt że trochę już wyolbrzymiają problem, ale te ekrany naprawdę dużo dają. Wystarczy przejść się po Rzeszowie i tam gdzie jest ekran naprawdę nie słychać tak bardzo tego szumu samochodów.
14 października 2016
+17
-5
451-b57
~ Piotr   wyolbrzymiacie problem takie ekrany nic nie pomogą zeszpecą tylko krajobraz.Jak wszyscy co jeżdzą autostradami po polsce wiedzą doskonale,że to żadna przyjemnośc jechać w ciaągnących się kilometrami ekranach.Nie przesadzajcie,że z pokoju do pokoju się nie słyszycie.
14 października 2016
+12
-21
0df-797
~ Zczorny   nie znam typów
14 października 2016
+5
-4
d97-5a8
~ Naczelny   Paru Baranow drze jape,a politycy i przedsiebiorcy zacieraja raczki....beda mur kilometrami WEam budowac,za Wasze pieniadze.Lapoweczki,lapoweczki...........
14 października 2016
+11
-15
98a-a4a
~ dominik   jak będzie pomiar hałasu niech wszyscy wyjadą na autostradę bez tłumików
14 października 2016
+6
-6
2e2-ae4
~ xoxx   Nie słyszycie się z pokoju do pokoju? Bez przesady... Ja sam mieszkam 3 dom od autostrady ale takich cyrków to nie ma...
14 października 2016
+12
-12
544-1ef
~ man   czyli autostradę należy wysadzić w powietrze ... ludzie, przecież wam nikt nie dogodzi, rozumiem wasza frustracje, ale w demokracji to większość decyduje a nie mniejszość. W
Rospudzie zrezygnowano z drogi szybkiego ruchu przez robaka, choć to był tylko pretekst zielonych i ruskich, a teraz hałas ? nie wiem, może sobie stopery kupcie, albo wracajcie do Łańcuta
14 października 2016
+14
-19
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

535 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x