Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Wkrótce otwarcie tunelu w Łańcucie
Awanturował się na stacji paliw, miał ponad 3 promile
Śmiertelny wypadek w Markowej [AKTUALIZACJA]
Nastolatka została odnaleziona [Aktualizacja]
home > Start > Aktualności > "Młodzi Łańcut" wracają
Rozmiar tekstu:
AAA
ŁAŃCUT Łańcut
2018.03.28 12:50

"Młodzi Łańcut" wracają

Ruch zainicjowany 4 lata temu powraca. Czy zmieni coś na "łańcuckiej scenie politycznej"? Rozmowa z inicjatorem organizacji Michałem Macem.
"Młodzi Łańcut" wracają
"Młodzi Łańcut" wracają

Młodzi Łańcut ponownie tętnią życiem. Co skłoniło Cię do zaangażowania w bieżące sprawy?

Michał Mac: Sytuacja poniekąd przypomina tę sprzed 4 lat. Kolejny raz zawodzi komunikacja z mieszkańcami. Wyraźnie widać to na przykładzie zamieszania związanego z pomnikiem. Pomnik niepodległości i odświeżenie szarości przestrzeni publicznej powinny łączyć a nie dzielić.

Czy zamierzasz uczestniczyć w sporze związanym z pomnikiem?

Michał Mac : Na ten moment dystansuję się od tego sporu, który przybrał niestety formę pyskówki. Jednak sposób podjęcia decyzji o budowie nowego pomnika na miejscu starego jest delikatnie mówiąc bulwersujący. Chwiejność radnych, naciski wywierane na nich przed głosowaniem. Nie tak powinien funkcjonować uczciwy samorząd.

Czyli nie powinniśmy się spodziewać z Twojej strony konkretnych działań w tej sprawie?

Michał Mac: Ograniczam się do poparcia działań grupy mieszkańców, która zapowiedziała przygotowanie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Najważniejsze to nie dać się podzielić, a takie działania skierowane także wobec mnie już zostały podjęte. Doświadczenie związane ze skuteczną akcją uchylenia słynnej "uchwały ogródkowej" uczy, że współpraca procentuje.

Zbliżają się wybory samorządowe. Czy weźmiecie w nich udział?

Michał Mac: Tak. Chcielibyśmy budowy drużyny, której częścią stałoby się środowisko Młodych Łańcut. Nasza decyzja z 2014 roku o zdystansowaniu się wobec wyborów spotkała się z głosami pewnego rozczarowania i niewykorzystania potencjału. Wtedy rzeczywiście dużo bardziej skupieni byliśmy na oddolnej pracy, obecności na sesjach i komisjach Rady Miasta, przygotowaniu podstaw ideowych ruchu. Tym razem sytuacja dojrzała do odważnej działalności.

Co chcielibyście zrobić w naszym mieście? Czy macie już konkretne propozycje?

Michał Mac: Chciałbym zaznaczyć, że środowisko Młodych Łańcut to nie tylko nasze miasto, lecz właściwie cały powiat, ze szczególnym uwzględnieniem gminy wiejskiej Łańcut. Naszym podstawowym celem jest uświadomienie konieczności i szansy, jaka płynie dla młodych ludzi z udziału w wyborach. Zarówno na poziomie miasta, gminy wiejskiej czy powiatu to właśnie młodzi ludzie mogą przeważyć szalę zwycięstwa na określoną stronę, a to stwarza niesamowitą okazję do przeforsowania swoich postulatów. Na prezentację całościowego programu jest oczywiście jeszcze zdecydowanie za wcześnie, lecz mogę zdradzić, że z konkretów wśród naszych postulatów znajdzie się wprowadzenie młodzieżowego budżetu obywatelskiego, organizacja Dni Miasta i Powiatu na najwyższym poziomie, między innymi dzięki wyborom gwiazd koncertów przez mieszkańców, modernizacja Orlika, a także wzmocnienie finansowego wsparcia dla wszelkich młodzieżowych inicjatyw, takich jak na przykład liczne w naszym mieście zespoły taneczne czy sportowe, które zasługują na większe wsparcie.

Czy rozważajcie współpracę z obecnymi władzami miasta? O wsparcie młodych zabiega wiele osób i środowisk.

Michał Mac: W konkretnych sprawach jesteśmy gotowi na współpracę z każdym. Jednak ze strony obecnego Burmistrza spotykamy się co najwyżej z obojętnością. Jestem przekonany, że to co dobre Pan Burmistrz zdążył już zrobić. Dla rozwiązania wielu kwestii wystarczy nowe spojrzenie, wreszcie trochę pozytywnej energii. Cóż może się zmienić, jeśli znów nie zmieni się nic?

Co uważasz za największy sukces Młodych Łańcut?

Michał Mac: Patrząc w przeszłość błyskawiczne uchylenie "uchwały ogródkowej". Zebrać niespełna 2000 podpisów w tydzień, to naprawdę było coś. Jednak najważniejsze, że udało nam się połączyć kilka tysięcy osób myślących podobnie. Że mamy wpływ na rzeczywistość. Jestem przekonany, że największy sukces właśnie przed nami. Nadeszła wiosna. W powietrzu czuć, że coś pękło. Te arbitralne działania w sprawie pomnika to taki punkt krytyczny. Nastroje społeczne ewoluują. Mam dużą wiedzę na temat zakulisowych działań w naszym małym politycznym światku. Przed nami sporo wyzwań. Z pewnością będzie się działo.

Dziękujemy za rozmowę.

Red
REKLAMA
Oceń:
6 głosów
"Młodzi Łańcut" wracają, 5.0000 out of 5 based on 6 ratings
Red dodany
 
Odsłon: 9549
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (36)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
2cc-f16
~ Wujek Dobra Rada  Czy najważniejszą sprawą dla miasta jest organizacja jednego koncertu na dni miasta i parę innych *****
Gdzie pomysły na promocję miasta, na remont dziurawych ulic, na poprawę organizacji ruchu, parkingi itp., nie ma gdzie usiąść, wszędzie brudno, śmieci na chodnikach i żuliki pod sklepami.
Niby miasto turystyczne a nie ma się w nim po co zatrzymać na dłużej jak zwiedzanie zamku.
Weźcie się za poważne sprawy, to może nawet wygracie, bo inaczej to nikt normalny na was nie zgłosuje.
Rozumiem, że "młodzi" ale to nie samorząd uczniowski w podstawówce.
28 marca 2018
+38
-2
4a9-f0f
~ zeco  pomnik postawią w tym roku a fontane zobaczymy na planatach moze za 20 lat...no ale pomniki nie sa dla ludzi tylko dla władzy
28 marca 2018
+27
-3
600-e76
~ smarter  Kibicuje, trzeba raz na zawsze wywalić to stare koryto darmozjadów
28 marca 2018
+24
-2
Ostatnio dodane komentarze
ccd-033
~ krzyżowiec   Rycerze Kolumba do Ameryki
10 maja 2018
brak ocen
87f-32b
~ misiek   łoze do roboty bo szklarzy niema
7 kwietnia 2018
brak ocen
b56-27f
~ Krzysiek B.   Bardzo dobrze, że Michał się uaktywnia. Stary beton już znamy. Niczego dobrego nie można się po nich spodziewać. Mieli już swoją szansę i co zrobili niewiele. Łańcut z całym powiatem staje się takim grajdołkiem nawet wódki nie chcą tu pędzić. Zamek z obecną dyrekcją to już nawet nie jest porażka to czysta abstrakcja. Pomnik na środku plant przy pierwszej okazji powinien wylecieć w powietrze. Naprawdę nie ma w mieście większych zmartwień? W samorządzie łańcuckim potrzebna jest dobra pokoleniowa zmiana. Potrzebna jest aktywność taki ludzi jak M.Mac (ma bardzo dobre pomysły na Łańcut - urodzony lider), J.Czarnota (prawdopodobnie przyszły Wójt Gm. Łańcut), G.Lepianka (powinien w końcu olać łańcucki PiS i iść na swoje) i paru innych.
4 kwietnia 2018
+6
-3
87f-32b
~ misiek  do ~ zeco   bedzie ale kaczora
4 kwietnia 2018
brak ocen
87f-32b
~ misiek   łoza jusz sie najad a szklarzy niema
4 kwietnia 2018
brak ocen
4fa-7af
~ aaa  do ~ ?????   dokładnie jest brudno, miasto to nie tylko centrum
4 kwietnia 2018
+9
-0
e63-df8
~ braun  do ~ pipi   A czy ta droga jest drogą miejską? :)Z tego co się orientuje to drogą wojwódzka - więc lamenty do Marszałka Województwa
3 kwietnia 2018
+5
-3
1cc-2e0
~ zbychu   Dlaczego Łańcut jest taki brudny? Ulica katy sie rozpada po zimie a władze miasta jak zwykle zajmują sie tylko budową pomników i robieniem zdjęc z proboszczem z fary.Zenada!!!
1 kwietnia 2018
+8
-2
278-078
~ Rh+  do ~ ?????   Tak jest. Pani wiceburmistrz. Kandydat na burmistrza. Tyle w temacie
31 marca 2018
+2
-11
60a-8cd
~ pipi   DROGA PROWADZĄCA Z LEŻAJSKA DO ŁAŃCUTA POWOLI ZACZYNA SIĘ SYPAĆ SZCZEGÓLNIE W MIEŚCIE. CZY WŁADZE MYŚLĄ O JEJ REMONCIE.SKANSKA DROGĘ DOPROWADZIŁA DO ŁADU I SKŁADU ŁADNYCH KILKANAŚCIE LAT TEMU.CZY NOWY REMONT BĘDZIE ZA 40 LAT?
31 marca 2018
+8
-4
60a-8cd
~ ?????   MAM PYTANIE DO WŁADZ MIASTA. CZY W TYM MIEŚCIE JEST KTOŚ KTO ODPOWIADA ZA ESTETYKĘ I CZYSTOŚĆ TEGO GRAJDOŁA?
31 marca 2018
+11
-3
e63-df8
~ braun   To, że ktoś jest "młody" nie jest i nie będzie od razu lekarstwem na całe zło:) Jakie posiadacie wykształcenie drodzy "Młodzi", jakie macie doświadczenie zawodowe? Jakie doświadczenie w działalności społecznej? Jakieś wymierne efekty Waszej pracy? "uchwały ogródkowej" bynajmniej nie uważam za sukces, bo to wraz z wiecznie żywym tematem Dni Miasta i Powiatu - problematyka okołozabawowa :), która nie stanowi istotnego problemu dla naszego Miasta.
30 marca 2018
+10
-7
M.Mac  do ~ Wujek Dobra Rada   Chciałbym zwrócić uwagę na charakter materiału. Krótkie rozmowy nie sprzyjają prezentacji szerszych pomysłów. Odpowiednim miejscem jest strona Młodych Łańcut, na której jeszcze przed Świętami pojawi się pierwszy wpis programowy, który będzie poddawany opiniom i komentarzom wszystkich zainteresowanych. Nie chodzi o to, aby udawać cudotwórcę i najmądrzejszego. Wielu mieszkańców ma naprawdę ciekawe pomysły i spostrzeżenia. Każdy w swojej okolicy i tym czym się interesuje. Warto byłoby to zebrać i spróbować zbudować spójny program. Moim najbliższym celem będzie stworzenie przestrzeni ku temu. Korzystając z okazji chciałbym podziękować za opinie i komentarze. Mój poprzedni komentarz o podobnym przesłaniu został usunięty na moją prośbę, celem rozwiania wątpliwości co do mojej tożsamości na forum.
29 marca 2018
+13
-8
b23-e75
~ xinad  do ~ Walek   biednego Krzysia zawiść zżera hahahahahahaha
29 marca 2018
+7
-1
548-d05
~ piter  do ~ Wujek Dobra Rada   Odniosłem podobne wrażenie. Orlik, Dni Miasta, Zespoły taneczne... brzmi jak postulaty kandydata na przewodniczącego gimnazjum. Młodzi - jak najbardziej, są potrzebni w mieście, ale wykształceni, z wizją, pomysłem i chęcią do ciężkiej pracy.
29 marca 2018
+17
-2
3ee-d29
~ Walek  do ~ michal   Właśnie o to mi chodziło. Dla mnie aktywność co cztery lata i to przed wyborami to Żenada przez duże Ż. Jedyną zaletą tej organizacji jest przydomek ,,młodzi'', a fakt, że uaktywniają się wyłącznie przed wyborami dość jasno sugeruje, że nie chodzi im o Łańcut (wówczas działaliby cały czas) tylko o WLADZEM.
29 marca 2018
+12
-8
39b-f01
~ michal   trzymam kciuki Panowie,,,, ale.... łatwo nie będzie. beton,Panowie beton... kolejne 4 lata umocniły władzę... a Młodzi Łańcut? raz na 4 lata to trochę za mało...
28 marca 2018
+16
-3
b23-e75
~ Borożyn   Jest jakiś inny od tego całego towarzystwa. Ma szansę, tylko czy jej nie zmarnuje. Na pewno ma potencjał
28 marca 2018
+10
-3
0bc-e07
~ ok   oby nie było pustych słów jak zawsze , ale młodość jest świeża i myślę że będą słuchać mieszkańców
28 marca 2018
+10
-2
bc3-62b
~ sonda  do ~ on   Kto przejmie coraz bardziej niezadowolony elektorat PIsu i młodych w mieście ten będzie miał duże szanse w polityce. Widać po sondażach że poparcie partii przechodzi bardziej na elektorat niezależny i mający pomysły na rozwój miasta. Nastroje do wyborów mogą lokalny pis całkowicie pogrzebać wraz z liderem. Czas na młodych i niezależnych.
28 marca 2018
+15
-2
1cd-fd6
~ ciekawy   Czytając opinię na temat pomnika, to raczej Inicjatywa Młodych reprezentuje beton z poprzedniej epoki.
28 marca 2018
+8
-12
f53-161
~ Jack  do ~ x   Witam X czy mógłbyś sprecyzować odnośnie gminy Łańcut?bo nie rozumiem.i wójt i radni zostali wybrani w wyborach .i z tego co pamiętam że znaczną przewagą.mam rozumieć że to społeczeństwo nie chce zmian??.no cóż to się nazywa demokracja.
28 marca 2018
+4
-4
0c2-56a
~ on   żeby młodzi doszli do władzy, młodzi muszą w końcu zacząć chodzić na wybory.. dowód w rękę i na głosowanie, bo w przeciwnym razie starsze panie po mszach niedzielnych pójdą i zagłosują na to co jest... :/
28 marca 2018
+18
-3
0c2-56a
~ on   *przestrzen
28 marca 2018
brak ocen
0c2-56a
~ on   wystawcie kandydata na burmistrza....rozdzial wladzy od kosciola...sluchanie glosow mieszkancow... wykorzystujcie przestan zielona do stworzenia miejsc przyjaznych calym rodzinom....nie betonujcie miasta... nie dla pomnikow... nie dla zalatwiania pracy przez znajomosci....
28 marca 2018
+24
-4
0d7-f40
~ x   Ataki na tym forum tylko potwierdzają moją tezę, że beton miejski i beton gminny panicznie boi się młodych ludzi.
Panie Michale następnym razem jak będą Pana fotografować pod urzędem miasta czy gminy proszę mieć ze sobą miotłę i taczki. Miotła żeby w końcu porządnie posprzątać, a taczki by wywieźć tych co trzeba
28 marca 2018
+18
-5
7f1-bbe
~ Zdzich Traktorzysta   Przedwyborcza "wiosna ludów"! Szkoda, że tak mało spektakularnych działań na Pańskim koncie! Jeżeli chce Pan zaistnieć to niestety musi być tego więcej.
28 marca 2018
+13
-8
3ee-d29
~ Walek   Żenujące - naprawdę. Poziom wypowiedzi, treść, zawartość merytoryczna, ocena faktów lub bardziej ich brak. Naprawdę Żenada przez wielkie Ż.
28 marca 2018
+8
-19
2cc-f16
~ Wujek Dobra Rada   Czy najważniejszą sprawą dla miasta jest organizacja jednego koncertu na dni miasta i parę innych *****
Gdzie pomysły na promocję miasta, na remont dziurawych ulic, na poprawę organizacji ruchu, parkingi itp., nie ma gdzie usiąść, wszędzie brudno, śmieci na chodnikach i żuliki pod sklepami.
Niby miasto turystyczne a nie ma się w nim po co zatrzymać na dłużej jak zwiedzanie zamku.
Weźcie się za poważne sprawy, to może nawet wygracie, bo inaczej to nikt normalny na was nie zgłosuje.
Rozumiem, że "młodzi" ale to nie samorząd uczniowski w podstawówce.
28 marca 2018
+38
-2
d00-2b5
~ Richard   Rozbieraja pomniki pod publike i poklask polityczny.Obojetnie jaki pomnik i w jakiej epoce zostal postawiony, to historia,z ktorej spoleczenstwo czerpie wiedze.Jako byly mieszkaniec Lancuta,zbulwersowany jestem budowa hotelu,ktory "odcial" miasto od zamku.Tak samo z zakladami,ktore dawaly prace ludzim.Poroniony pomysl.Ktos pod stolem za to kase wzial.Pozdrawiam.
28 marca 2018
+15
-2
600-e76
~ smarter   Kibicuje, trzeba raz na zawsze wywalić to stare koryto darmozjadów
28 marca 2018
+24
-2
4e6-dfc
~ bb   Obecnym władzom już dziękujemy. Czekamy na młodych, z pomysłami, chętnych do pracy dla miasta, bez stawiania pomników, słuchania kościoła i mówienia że się nie da, nie wiadomo czyje to i kto jest odpowiedzialny!
28 marca 2018
+28
-6
0d7-f40
~ x   "Chciałbym zaznaczyć, że środowisko Młodych Łańcut to nie tylko nasze miasto, lecz właściwie cały powiat, ze szczególnym uwzględnieniem gminy wiejskiej Łańcut. "
Jeśli to prawda, to tylko przyklasnąć. Gmina Łańcut potrzebuje wstrząsu, bo stosunki tam panujące przypominają bardziej Koronę Królów niż XXI wiek. Towarzystwo zasiedziałe w gminie Łańcut panicznie boi się młodych ludzi , dlatego blokuje im możliwość awansu i pracy
28 marca 2018
+20
-4
de3-915
~ jas   Jak to aktywnosc regionalna wzrasta raz na 4 lata, zawsze w roku gdy sa wybory
28 marca 2018
+12
-9
4a9-f0f
~ zeco   pomnik postawią w tym roku a fontane zobaczymy na planatach moze za 20 lat...no ale pomniki nie sa dla ludzi tylko dla władzy
28 marca 2018
+27
-3
a8f-dc3
~ Aga   powodzenia!
28 marca 2018
+20
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x