Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Wkrótce otwarcie tunelu w Łańcucie
Wypadek, 3 ranne osoby
Marzena W. została odnaleziona [Aktualizacja]
Tymczasowa organizacja ruchu
home > Start > Aktualności > Nie zburzą pomnika w Łańcucie?
Rozmiar tekstu:
AAA
ŁAŃCUT
2016.05.05 11:16

Nie zburzą pomnika w Łańcucie?

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta jednogłośnie przyjęto uchwałę, w której jest mowa o wyburzeniu pomnika na łańcuckich plantach. Decyzja ta już podczas obrad wzbudziła duże kontrowersje. Jak podkreślają radni, sprawa jest wciąż otwarta.
Nie zburzą pomnika w Łańcucie?
Nie zburzą pomnika w Łańcucie?

- Na jakiej podstawie można stwierdzić, że jest tak ogromne zapotrzebowanie na usunięcie, na przebudowę tego pomnika? Ja rozmawiam bardzo dużo z ludźmi i ich głosy są inne - zauważył tuż przed głosowaniem radnych przewodniczący Rady Osiedla Śródmieście Aleksander Cymerys.

Podobne zdanie na ten temat ma Krzysztof Jasiński, inicjator internetowej akcji "Nie dla wyburzenia pomnika na łańcuckich plantach" i zdecydowany przeciwnik podjętej przez Radę decyzji, który twierdzi, że decyzję w sprawie dalszych losów monumentu powinny poprzedzić konsultacje społeczne. - Moim zdaniem radni nie zapytali nas, mieszkańców, o zdanie. Robią to, co oni uważają za słuszne, a to nie koniecznie jest dobre. Cała rada miasta jest oderwana od prawdziwych problemów Łańcuta i jego mieszkańców. Zamiast zajmować się sprawami ważnymi, szukają tematów zastępczych.

Niepokój społeczny i powstałą burzę medialną stara się wyjaśnić Robert Grabowski zastępca przewodniczącego Rady Miasta, który zaznacza, że podjęta na ostatniej sesji uchwała, to zaledwie początek bardzo długiej drogi. - Rada Miasta podjęła uchwałę intencyjną, która zmierza do tego, żeby można było podjąć jakiekolwiek kroki w sprawie pomnika. W uchwale zostało użyte sformułowanie "wyburzenie pomnika", ale jest to wyłącznie termin prawny, którym trzeba się posługiwać przy wystawieniu dokumentów. To nie znaczy, że pomnik będzie wyburzony, pod tym sformułowaniem mieszczą się też inne opcje np. przebudowa lub przeniesienie - uspokaja.

Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na dalsze losy monumentu, a uchwały rady to najmniej decyzyjne z nich. Aby monument mógł zostać wyburzony, potrzebne będą m.in. pozwolenia konserwatora zabytków oraz Instytutu Pamięci Walk i Męczeństwa, do których pisma zapowiada kierować Jasiński. - Dostałem kilka wiadomości od osób, które chcą zbierać podpisy w sprawie pomnika, i tak też zrobimy. Na radnych nie mamy wpływu, ale mam nadzieję, że konserwator zabytków i IPWiM wsłuchają się w głosy mieszkańców, a nie radnych. To, że teraz są inne czasy, nie oznacza, że powinniśmy burzyć wszystko, co powstało w przeszłości! - komentuje.

Sprawa pomników "wdzięczności" ciągle jeszcze jest rozważana przez Instytut Pamięci Narodowej, który, w takim przypadku, może wyznaczyć drogę postępowania. Póki co, kolejne kroki w tej kwestii oraz ich kierunek zostaną wyznaczone przez Instytut Pamięci Walk i Męczeństwa, do którego zostało skierowane zapytanie ze strony łańcuckich władz. Wtedy dopiero będzie można podjąć dalsze kroki i rozmowy: - Żadne ostateczne decyzje w sprawie pomnika jeszcze nie zapadły. My jesteśmy otwarci - zapewnia Robert Grabowski i zaznacza jednocześnie: - byłem na wielu spotkaniach w sprawie pomnika. Kilka komisji zrobiliśmy specjalnie po to, żeby wszyscy mogli przyjść i się wypowiedzieć. Nie ukrywam, że na żadnym ze spotkań nie stawili się obrońcy pomnika.

Chmiel
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
Nie zburzą pomnika w Łańcucie?, 5.0000 out of 5 based on 2 ratings
Chmiel dodany
 
Odsłon: 5627
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (24)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
3f5-f0a
~ pio  To przepraszam ale nie rozumiem. Dlaczego ci sami ludzie którzy chcą jego wyburzenia, przynajmniej 4 razy każdego roku składają kwiaty przed tym pomnikiem i machają przy nim biało-czerwonymi flagami? Poproszę o nierobienie k@#wy z logiki.
5 maja 2016
+20
-4
d53-48b
~ how  Lepiej niech zajmą się ulicą Kraszewskiego, odcinek do Krzemienicy.Jechać tamtędy budzi grozę.
5 maja 2016
+18
-5
Ostatnio dodane komentarze
19d-dab
~ pawel   sprzedać planty łańcuckim biznesmenom{temu od Sokoła}...wyburzą szkaradę i postawią nam hotel dla Vipów....w centrum będzie blisko dla ludzi...
14 maja 2016
+2
-1
bfb-eab
~ kolo  do ~ ilo   A ten żołnierz z pepeszą to niby to przecież "czerwonoarmista" bo zadna inna armia nie miała takich karabinów.A co robili "czerwonoarmiści" w Polsce poczytaj, zapytaj babcię , dziadka
13 maja 2016
+1
-0
14b-443
~ on  do ~ pluton   "W HOŁDZIE WALCZĄCYM O WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ OJCZYZNY MIESZKAŃCY ŁAŃCUTA A.D. 2010" .... taki oto napis widnieje na pomniku... o co chodzi !?! W 2010 pomnik został przerobiony i koniec wywalania publicznej kasy !!!
Ktoś go przebudował chyba w taki sposób żeby był ok.. a teraz chcecie burzyć coś co wg was było 6 lat temu ok..?! Przecież to się kupy nie trzyma.
8 maja 2016
+5
-1
bd0-d51
~ anty   zburzyć to, to ciągle urąga ofiarom ruskich
7 maja 2016
+3
-5
391-b8d
~ ilo  do ~ pluton   Dlaczego niby pomnik jest symbolem komuny? Może warto popatrzeć jakie na nim są treści a dopiero później pisać takie głupoty
7 maja 2016
+2
-3
83c-e79
~ pluton  do ~ on   Jacy my ? Z rządzącymi w Łańcucie nie mam nic wspólnego. Z pomnika ściągnąć orła i tablicę, a resztę przenieść do jakiegoś muzeum na wolnym powietrzu. Coś takiego jest w Kozłówce - galeria socrealizmu gdzie zgromadzono rzeźby, obrazy, rysunki , grafiki jak również pomniki z tamtych lat - Bieruta, Lenina Marchlewskiego itp. Polecam do zwiedzania to muzeum. I miejsce pomnika łańcuckiego jest właśnie w takim miejscu.
6 maja 2016
+3
-4
186-f3f
~ braun  do ~ Wolna Polska   Cały czas czytam o pomniku 10 PSK. Świetnie. A teraz wielcy czciciele pamięci Pułku dlaczego nic nie robicie dla ochrony dawnych koszar, które popadają w zupełną ruinę?
Mimo upływu tylu lat tam nadal widać historię 10 PSK!
Jak tam wsparcie weteranów z zachodu na działalność stowarzyszenia? :)
6 maja 2016
+3
-0
068-76c
~ JCM  do ~ pawel   Popieram. Zdemontować Orła i wysadzić, uzyskany gruz użyć do budowy drogi np. do Centrum Czerepacha.
6 maja 2016
+9
-5
14b-443
~ on  do ~ pluton   komuna? przecież kilka lat temu przebudowano pomnik... tak żeby byl LEPSZY... więc o co tyle krzyku, tak sobie go przebudowaliście to tak macie i koniec wydawania publicznych pieniędzy !!! I to 2 razy na to samo !!! Ludzie.. myślcie w końcu logicznie!
Proponuję przebudować (wyburzyć) obecną władzę (nie wiem jakiego sformułowania tu użyć skoro wyburzenie jest tożsame z przebudową i przeniesieniem !
5 maja 2016
+9
-1
3f5-f0a
~ pio  do ~ Moher ze wsi Łańcut   Dzięki za info. Już szukam krajów z którymi nie mamy podpisanej umowy ekstradycyjnej. ;)
5 maja 2016
+3
-0
fd0-5ac
~ Moher ze wsi Łańcut  do ~ pio   pio uważaj sobie,6 batalion moherowy namierza właśnie twój ip...
5 maja 2016
+5
-2
6a3-d24
~ piotr   Pomnik na łańcuckich plantach powinien zostać przecież na jego remont i zmianę wizerunku pare lat temu poszły już nasze publiczne pieniądze.A skoro radni chcą jego wyburzenia to niech to zrobią za swoje pieniądze razem z burmistrzem i zastępcą.A nie szukają finansowania z zewnątrz.Takie finansowanie przydać się może na wiele poptrzenych inwestycji w mieście choćbyżłobki dla dzieci,ulice czy rozwój kultury.władze miasta piwnii zająć się pomnikiem 10 PSk z przed hotelu sokół.pomnik gdzieś niszczeje w amgazynie zamiast mieć godne miejsce w mieście.Panowie i panie radni zajmijcie się tym tematem.A Pan Grabowski ze swoją niewiedzą niech nawet się nie wypowiada.
5 maja 2016
+16
-6
45c-773
~ pawel   rozpieprzyć szkaradę w centrum Łańcuta i będzie pozamiatane.Starych pierdziochów nie słuchać..
5 maja 2016
+12
-13
3f5-f0a
~ pio  do ~ Wolna Polska   Żadnego pułku! W Łańcucie powinien stanąć pomnik Rycerzy Kolumba! Kto inny lepiej nas obroni przed smokami, orkami, trolami, gnomami i innymi zagrożeniami współczesnego świata?! Należą im się honory!
5 maja 2016
+16
-9
d53-48b
~ how   Lepiej niech zajmą się ulicą Kraszewskiego, odcinek do Krzemienicy.Jechać tamtędy budzi grozę.
5 maja 2016
+18
-5
3f5-f0a
~ pio   To przepraszam ale nie rozumiem. Dlaczego ci sami ludzie którzy chcą jego wyburzenia, przynajmniej 4 razy każdego roku składają kwiaty przed tym pomnikiem i machają przy nim biało-czerwonymi flagami? Poproszę o nierobienie k@#wy z logiki.
5 maja 2016
+20
-4
e2c-bb5
~ Oskar   Pomnik Gen.Maczka !!!
5 maja 2016
+8
-4
835-3f3
~ Ivo  do ~ Picard11   Zbudować fontannę i postawić dookoła ławki
5 maja 2016
+8
-8
2b6-c2b
~ Wolna Polska  do ~ Picard11   Żadnych Kaczyńskich ani Matki Boskiej. W Łańcucie powinien stanąć pomnik poświęcony 10 Pułku Strzelców Konnych, który wchodził w skład dywizji gen Maczka - jednostki, którą Łańcut powinien się chlubić.
5 maja 2016
+17
-7
219-7f5
~ Picard11  do ~ Wolna Polska   I co proponujesz w zamian? Matkę Boską z prezesem Jarosławem na rękach? :-D
5 maja 2016
+13
-12
2b6-c2b
~ Wolna Polska   Pomnik trzeba wyburzyć i tyle. To jest skandal, że jeszcze takie coś stoi w centrum Łańcuta. A Jasiński to niech się zajmie nauką historii bo widać, ze jej nie zna. Wstyd Panie Jasiński. Wstyd.
5 maja 2016
+12
-16
e46-c32
~ obserwator   Mieszkańcy nie chcą wyburzania pomnika, bo stanie się to głównym zadaniem rady miasta i wszystkie ważne sprawy pójdą na bok a nie dlatego, że chcą mieć ten pomnik.
5 maja 2016
+14
-3
719-4ae
~ powrr   Zamiast tego pomnika powinien postać pomnik JP2 albo Chrystusa jak ten przy granicy niemieckiej tylko dwukrotnie większy. I jeszcze tą budowę powinna prowadzić ta sama firma co będzie burzyc istniejacy. Dając oczywiście w kieszeń 10 procent, nie mniej niż... temu komu trzeba. A co. Jak szaleć, to szaleć.
5 maja 2016
+7
-7
f47-277
~ pluton   Widać,że komuna w Łańcucie ma się jeszcze dobrze i broni swoje symbole. Może doczekamy się jeszcze jakiegoś KOD-u w obronie pomnika.
5 maja 2016
+10
-11
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x