Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Jechał chodnikiem, został ukarany mandatem
Tragiczny wypadek, zmarła jedna osoba
Zderzenie aut przy SP2 w Łańcucie
Nie będzie wody
home > Start > Aktualności > Pomnik Pamięci Narodowej stanie na Placu Sobieskiego?
Rozmiar tekstu:
AAA
ŁAŃCUT
2016.11.15 13:24 | aktualizacja: 2016.11.15 13:42

Pomnik Pamięci Narodowej stanie na Placu Sobieskiego?

Z taką inicjatywą uchwałodawczą wystąpią radni Łańcuta na najbliższej sesji Rady Miasta. Z miejskiego krajobrazu zniknie natomiast pomnik znajdujący się na łańcuckich plantach.
Pomnik Pamięci Narodowej stanie na Placu Sobieskiego?
Pomnik Pamięci Narodowej stanie na Placu Sobieskiego?

Wczoraj podczas wspólnego posiedzenia Komisji Budżetu i Finansów, Gospodarki Miejskiej, Spraw Społecznych oraz Kultury Miasta Łańcuta zadecydowano o wystąpieniu z inicjatywą uchwałodawczą w sprawie posadowienia Pomnika Pamięci Narodowej. Monument był zlokalizowany na terenie obecnego hotelu Sokół i w wyniku prac prowadzonych przy tym obiekcie został zdemontowany. Obecnie jest na przechowaniu u inwestora obiektu, czyli firmy Bispol, która w ostatnim czasie zwróciła się do Miasta z pismem o jak najszybsze zabranie pomnika.

Nie bez znaczenia jest też kwestia finansowania przedsięwzięcia. Podjęcie szybkiej decyzji w sprawie monumentu jest spowodowane opracowywaniem dokumentacji technicznej i budowlanej do projektu zagospodarowania rynku (plantów) i obiektów zlokalizowanych przy Placu Sobieskiego. - W roku 2017 Miasto musi zakończyć dokumentację techniczną rewitalizacji i w jej ramach chcemy wykonać posadowienie pomnika - mówiła zastępca burmistrza Joanna Rupar.

Wśród propozycji lokalizacji pomnika Pamięci Narodowej znalazły się: planty, plac obok Miejskiego Domu Kultury, czy teren jednostki wojskowej. Ostatecznie jednak jednogłośnie opowiedziano się za umieszczeniem pomnika na Placu Sobieskiego. - Chodzi o to, żeby wybrać takie miejsce, które będzie jednoczyło mieszkańców, bo za dużo mamy już podziałów w naszym mieście - podkreślał Robert Grabowski zastępca przewodniczącego Rady Miasta.

- Zdajemy sobie sprawę, że gdyby taką lokalizację Państwo wybrali, to my musimy przeorganizować ten pas zieleni, który jest, bo pomnik musi się wkomponować w całość. Miasto jest na etapie pozyskiwania pozwolenia na przebudowę dwóch obiektów: Urzędu Miasta i sąsiedniego budynku byłej komendy. Obydwa zyskają nową szatę. Co do posadowienia Ławeczki Jana i Stanisława Cetnarskich, to ona nie wpłynie w żaden sposób na pomnik, bo ma swój fragment wydzielony zielenią. Miasto przeciwko usytuowaniu pomnika na Placu Sobieskiego nie będzie miało żadnych obiekcji - mówiła zastępca burmistrza.

Swoje poparcie dla takiej lokalizacji wyraziła również, zaproszona na posiedzenie komisji, wicestarosta Barbara Pilawa-Kraus, która zaznaczyła, że odpowiednie zaplanowanie zieleni, nowych nasadzeń, czy odświeżenia elewacji budynku toalety publicznej przy dzisiejszych rozwiązaniach architektonicznych nie jest żadnym problemem.

Wszyscy radni byli też zgodni co do przyszłego przeznaczenia plantów, które staną się miejscem rozrywki. O poparciu mieszkańców dla takiego rozwiązania mówiła Joanna Rupar: - Ponieważ Miasto każdorazowo bierze pod uwagę opinię mieszkańców, zarówno na etapie opracowywania dokumentów do programu rewitalizacji, jak i teraz, przystępując do ogłoszenia przetargu na wykonanie projektu, zapytaliśmy mieszkańców o zdanie. Każdy miał możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie. Sporo ankiet do nas wpłynęło, ani jedna nie dotyczyła pomnika, natomiast we wszystkich projektach, również ankietach przeprowadzonych wśród turystów - wszyscy jednogłośnie się wypowiedzieli, żeby planty były miejscem spotkań, rozrywki.

Uchwała co do ustanowienia nowej lokalizacji Pomnika Pamięci Narodowej będzie procedowana na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się początkiem grudnia. Aby dopełnić wszystkich formalności do rozstrzygnięcia pozostaje jeszcze kwestia prawnego właściciela obiektu, który na ten moment nie jest znany.

W obradach komisji wzięli również udział zaproszeni goście: Aleksander Skręt honorowy prezes PTG "Sokół", Tadeusz Pudło ze Światowego Związku Żołnierzy AK Koło w Łańcucie oraz Andrzej Kiepul.

Chmiel
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
Pomnik Pamięci Narodowej stanie na Placu Sobieskiego?, 5.0000 out of 5 based on 2 ratings
Chmiel dodany
 
Odsłon: 6348
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (29)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
558-f6f
~ mieszkaniec  Tu w Łańcucie nie trzeba ankiet wiadomo jest że planty od dawien dawna są miejscem spotkań i rozrywki różnych grup społecznych. A
co do kwestii pomnika to chyba są ważniesze rzeczy do zrobienia
w mieście.
15 listopada 2016
+40
-3
bce-2bd
~ takita  A to w Łańcucie za dużo kasy jest, że się wydaje na debilizmy. Chodników brak, parkingów brak, drogi dziurawe, sypiące się kamienice ale pomnik musi być. Ile jeszcze ta banda matołów na czele z burmistrzem będzie rządzić?
15 listopada 2016
+38
-3
d7e-ee0
~ af  czy obecna władza moze zająć sie ważnymi rzeczami a nie tylko w kółko pomniki, odznaczenia i ankiety?
15 listopada 2016
+36
-3
Ostatnio dodane komentarze
835-3f3
~ On  do ~ Maria   O CHO CHO ynteligencja antypisowska Łańcuta zabrała gloś w sprawie obrony wolnosci obywatelskich hihi przy okazji lokalizacji pomnika .
14 stycznia 2017
+1
-0
835-3f3
~ Adam  do ~ przeciętna Grażynka   Powiedzialo co wiedzialo cielę rzekło i uciekło - J.Tuwim. Odezwali sie w sparwie obronnosci kraju jakby sie na tym coskolwiek znali sami a nie uslyszeli z TVN u. he he
14 stycznia 2017
+1
-0
835-3f3
~ On   Znalezli sie wielcy mysliciele politycy z miesciny powiatowej po wieczorowych studiach he he he he, ktorzy zaraz PIS porusza Ojca Dyrektora i co tam jeszcze a moze chcielibyscie Pomnik Tzw Obrońcow Demokracji w kształcie nadpalonej faktury Kijowskiego? I po co zaraz w ogolnopolskie tony uderzać zamiast normalnie dyskutować?
14 stycznia 2017
+1
-0
7a7-469
~ trzygrosze   dodatkowy element na Pl. Sobieskiego (nawet o jak największej wymowie) to jak "kwiatek do kożucha". tylko przy MDK jak inni to wskazują.
20 listopada 2016
+1
-0
a9b-1f7
~ UJ  do ~ przeciętna Grażynka   Tu chodzi o Jedwabne a prawda w Markowej musi wygrać Ot historyczna polityka pod sztandarem pis
17 listopada 2016
+4
-4
9e4-e90
~ przeciętna Grażynka  do ~ Tomek   jeszcze Macierewicza i karakana i już będzie cacy! :D
17 listopada 2016
+2
-5
9e4-e90
~ przeciętna Grażynka  do ~ Maria   ...a czym różni się ratowanie Żydów od ratowania przedstawicieli różnych innych nacji np. Palestyńczyków, Syryjczyków itp? Dlaczego tylko ci ratujący Żydów zasługują tylko na pomniki? ...poza tym Ci ludzi bardzo choć bardzo honorowi i bohaterscy to jednak nie uchronili tych Żydów przed śmiercią a dodatkowo narazili swoich najbliższych i przypłacili to zyciem
17 listopada 2016
+3
-2
778-f73
~ maniek   umieszczeniem pomnika na Placu Sobieskiego, zamiast tej okrągłej rabatki- myślę że jest to dobry pomysł: TAM zaczynają się wszystkie przemarsze pocztów sztandarowych i uroczystości państwowe. JESTEM ZA. BY tam też się coś działo w rocznicę 10PSK i święta Marszałka
17 listopada 2016
+5
-7
9c9-6c2
~ mieszkanka powiatu   Czy naprawdę nie ma godniejszego miejsca w Łańcucie na taki pomnik tylko sąsiedztwo kibli miejskich? Żenada taki pomysł!
Moim skromnym zdaniem lepiej będzie przy MDK przy ul. Kościuszki. Tam przynajmniej będzie godne sąsiedztwo Krzyża i miejsce kultury.
17 listopada 2016
+10
-2
efb-d0e
~ Maria  do ~ Tomek   Telefonowałam w tej sprawie do Pana Prezesa widocznie pozytywnie rozpatrzył moją skargę On przyjedzie do Markowej podczas następnej
kampani wyborczej Dobrej Zmiany
16 listopada 2016
+3
-2
ce6-be4
~ Tomek  do ~ Maria   Na stronie Nowin już forum działa.
16 listopada 2016
+2
-2
4a7-72a
~ zwykły kierowca  do ~ qaz   Tylko debil może dać minus.
16 listopada 2016
+4
-3
c4b-0d4
~ eva  do ~ Ajatollah   Czy nikt nie jest w stanie zmusić właścicieli ruder przy ulicy Cetnarskiego bo psują obraz miasta.
Wystarczy spojrzeć na Sanok jak się zmienił o przemyskim zielonym ryneczku nie wspomnę, a u Nas zmarnowane 8 lat i kolejne 4 się szykują.
Pomnik wyburzyć się im marzy a co zrobili z tym z pod Sokoła.
16 listopada 2016
+5
-3
c8f-71e
~ mieszkaniec ciekawy   Ciekawe jak go ustawią: przodem czy tyłem do toalet?
16 listopada 2016
+12
-0
efb-d0e
~ Maria  do ~ przeciętna Grażynka   Pomnik należy postawić lokalnym bohaterom z Markowej to dzięki ich bohaterskiej postawie w ratowaniu Żydów Łańcut jest sławny! Odwiedzają nas Prezydenci Premierzy cały wielki świat!
16 listopada 2016
+6
-12
ce6-be4
~ Tomek  do ~ przeciętna Grażynka   Raczej chyba ojca dyktatora z torunia
16 listopada 2016
+8
-8
9e4-e90
~ przeciętna Grażynka   powinni postawić tam pomnik Lecha Kaczyńskiego :) :) :)
16 listopada 2016
+9
-15
558-f6f
~ pppp   A na co oni liczyli, że ankiety wypełnią się projektami na wspaniały nowy pomnik.. ludzie... zacznijcie w końcu głosować na nowe twarze w następnych wyborach!!!
Planty kiedyś były ładne, potem je praktycznie wybetonowaliście... teraz pewnie zrobicie to w jeszcze większym stopniu.
Też chcę zajmować wysokie stanowisko np jakieś wice i rzucać takimi ogólnikami... heh zabawne :D
A pomnik,który przechowuje bispol dajcie sobie pod farę, będzie krótsza trasa kościół-pomnik.
Zajmijcie się w końcu oświetleniem przejść np na Piłsudskiego !!!
ścięliście róże prawie do ziemi heh i niech tak pozostanie = wydrzyjcie je całkiem i niech będzie z powrotem trawa i drzewa... a nie idzie się w wielkim skwarze w lecie, nie ma grama cienia.
16 listopada 2016
+17
-2
efb-d0e
~ Maria  do ~ a   Zaraz optymisto zamkną te forum jak Nowiny 24 Podkarpacie to Prawo i Sprawiedliwość sami wybraliście
15 listopada 2016
+8
-5
558-f6f
~ a   Ani jednej czerwonej łapki w komentarzach.
Tego jeszcze nie było ;-)
15 listopada 2016
+5
-6
c52-dbf
~ RH+   Druga znawczyni to wice starosta Pilawa. Nic dodać nic ująć. Żenada!!! Panie Starosto co Pan na to?
15 listopada 2016
+14
-3
638-da9
~ qaz  do ~ mieszkaniec   Na przykład lepsze oświetlenie przejść dla pieszych..
15 listopada 2016
+13
-4
b3c-1f3
~ Piotr   A Pan Grabowski niech się nawet nie wypowiada bo nie ma pojęcie o niczym .Najlepiej niech już więcej nie pcha się do rady. Niech zajmię się pracą rodziną i niech nie miesza w urzędzie
15 listopada 2016
+15
-2
b3c-1f3
~ Piotr   Banda matołów jak to Pan nazwał będzie rządzić do końca kadencji, aż strach myśleć co niedobrego jeszcze zrobią. Ale mam nadż ,że szanowni mieszkańcu Łańcuta nie zagłosują na taką radę i burmistrza. Trzeba ludzi z pomysłem enarią .to bezmyślne posunięcie najpierw wydają pieniądze na remont pomnika na plantach oraz na cetnarskich a teraz chcą ich przenosić to koszty .To niech Pan Sobuś zapłaci za przeniesienie pomnika i jego montaż oraz postanowienie go koło MDK tam byłoby dobre miejsce dla niego.
15 listopada 2016
+14
-3
967-d93
~ Ajatollah   No to teraz pozostaje czekać na kolejny temat do bezsensownego kłapania podczas posiedzeń, a jest nim demontaż pomnika na plantach. Cholera są naprawdę ważniejsze rzeczy niż jakieś durnowate kamienno-betonowe badziewia, które nic nie wnoszą do atrakcyjności miasta, no może poza dzieleniem społeczeństwa na tych co są za i przeciw.
Czar naszej zacnej mieściny na pewno za to podnoszą "wille" przy ulicy Cetnarskiego. Obraz nędzy i rozpaczy tak w skrócie.
15 listopada 2016
+21
-2
87e-774
~ Tomek   dlaczego nie powiedzieli o tym przed wyborami?
15 listopada 2016
+10
-4
d7e-ee0
~ af   czy obecna władza moze zająć sie ważnymi rzeczami a nie tylko w kółko pomniki, odznaczenia i ankiety?
15 listopada 2016
+36
-3
bce-2bd
~ takita   A to w Łańcucie za dużo kasy jest, że się wydaje na debilizmy. Chodników brak, parkingów brak, drogi dziurawe, sypiące się kamienice ale pomnik musi być. Ile jeszcze ta banda matołów na czele z burmistrzem będzie rządzić?
15 listopada 2016
+38
-3
558-f6f
~ mieszkaniec   Tu w Łańcucie nie trzeba ankiet wiadomo jest że planty od dawien dawna są miejscem spotkań i rozrywki różnych grup społecznych. A
co do kwestii pomnika to chyba są ważniesze rzeczy do zrobienia
w mieście.
15 listopada 2016
+40
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google
x